Отиди на
Форум "Наука"

Българска история - Въпроси и Отговори


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте един друг въпрос ако ми разрешите да го задам!

Какъв флаг се е веел над Одрин при битката на българската и кръстоносната армия в околностите му през 1205 г.?? :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 140
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Латински. Дори след разгрома над рицарите Калоян не превзема крепостта. Това става чак при Иван Асен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Грешка!!!Защо ако крепоста е била латинска,рицарите ще я обсаждат?

Калоян се е притекъл на помощ на ромеите обсадени от латинците,според договора сключен с тях!!!А на крепоста пак според договора се е веел български флаг!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кой е този български флаг - аз си мислех, че над Одрин тогава се е веел "Кръстът и ключовете на Св. Петър", което, ако не се лъжа, беше символ на Папството. Или пак съм в грешка...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност в началото на 1205 византийците вдигат бунт в Димотика и Одрин, възползвайки се от това, че Балдуин се е прехвърлил да воюва в Мала Азия, той бързо се връща и сломява съпротивата им, но действително по време на битката, латинците все още не са си върнали града. Българите и византийците в този момент са съюзници, но Калоян все пак не е превзимал одрин, превзел е Димотика, но не и Одрин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не е казвал че Калоян е превземал Одрин!!!Просто казвам че там са се веяли флаговете на цар Калоян!!!Мисля че герба на Калоян е бил лъвът(така поне се споменава в някои извори)!!! :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В изворите се споменава, че над крепостта се вее флаг с "Кръстът и ключовете на Св. Петър", не на лъв. Не знам всъщност защо го свързват с Калоян :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Малеее тук е станал пълен хаос , попринцип сега е наред Галахад защото той отговори на моя въпрос , но тука гладам бая сте задавали въпроси !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Мисля че герба на Калоян е бил лъвът(така поне се споменава в някои извори)!!!
Не знам да се споменава в някои извори цар Калоян да е имал за герб лъв. Предпологам, че твърдението иде от този печат, макар според някои това да е барс: 619_1934-copy.jpg

Подобна животинка има и на един, печат - ама на него няма никакъв надпис. Тъй че доколко ена цар Калоян ?!?! :post-20645-1121105496:

Иначе в папсикете регистри е има дадено в съкратен вид писмо на Калоян до папата, в което казвал: "Затова под едно знаме, което получил от блажения Петър, украсено с неговите ключове той се сражавал уверено срещу тези, които носели лъжливи кръстове на раменете си" ХИБ,2, стр. 66 папата н едно писмо кава, че знамето било военно : Понеже ги получи от нас .... царска диадема и военно знаме, зада бъде твояга царска власт специално от благения Петър"... п.т. стр. 63 Жофроа споменава знамената, но не казва какво точно имало на тях:

" "и видяха въпху стените и кулите бойните знамена на Йоанис, краля на Влахия и България." п.т. стр. 56

А ако аз трябва да питам. След като при Темопилите съюзната гръцка армия отстъпила, а ариергарда начело с Леонид бил унищожен, пътя на Ксеркс към Атина бил открит. Отчаяни, атиняни се допитали до оракула в Делфи. От там отговора бил (цитата не е целия отговор):

.... Ако дори полето между скалата Кекропска висока,

И свещената долина Китерон станат плячка на враговете,

Само дървени стени ви дава Зевс Тритоген

Несъкрушимо (те) стоят за спасение на теб и потомците ти....

Та кои били тези "дървените стени", зад които се укрили атиняни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поради персийската опасност Темистокъм наложил цялото население на Атина да се изтегли на о-в Саламин и опразнил град. А тези които останали се укрепили в Акропола.Предполагам, че тези дървени стени са корабите на атиняните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Предполагам, че тези дървени стени са корабите на атиняните.
Предсказанието предизвикало известно недоумение. Според някои ставало дума да се укрепят на Акропола, който първоначално бил с дървени стени. Тъй като в частта от предсказанието се говори за Саламин, се взело решение, че дървените стени в предсказанието е гръцкия флот. Населението било евакуирано на острова. При опита на персите да дебаркират на острова, флота им бил разбит. Това не само попречило на Ксеркс да се разправи с атиняни, но засегнало сериозно продоволствието на персийската войска ( по онова време от транспортите флотът бил с най-голяма товароподемност), което довело до глад и наложило основните сили да се изтеглят от Гърция.

Тъй че правилен отговор. :good:

Гнева на Олимпиеца да смегчи е непосилно за Атина Палада,

Както и да склоняява тя Зевс – с молби или хитри съвети.

Но ще изрека за тебе отново адамантова крепост слово:

Ако дори полето между скалата Кекропска висока,

И свещената долина Китерон станат плячка на враговете,

Само дървени стени ви дава Зевс Тритоген

Несъкрушимо (те) стоят за спасение на теб и потомците ти

Не чакай спокойно ти полкове конни или рат пехотна

мощно от сушата да иде; но тил обръщайки,

Все отстъпвай: ще дойде време и да премериш сили!

Остров божествен, о Саламин, ти ще погубиш на жени синовете

По време на посев на Деметрините дарове, или пък по време на знойна жътва.

Херодот 7:141

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мой ред е :)):

През коя година е станало сражението за което Марцелин казва "погинала илирийската военна доблест" и кои са воюващите страни??

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Амиан Марцелин е римски историк, грък по произход... Той е считан за последният значим историк на западащата Римска империя. Служил е в армията със звание protector domesticus. Амиан взема участие в много военни походи, включително - и в персийския поход на Юлиан през 363 г.

Главното му произведение е "Деяния" (Res gestae) (понякога е наричано "История") - един от най-важните източници за историята на Римската Империя и съседните народи през IV в. от н.е. Този труд обхваща периода на управлението на император Нерва (96 г.) до смъртта на имп. Валент през 378.

Според мен, става дума за сражението при Адрианопол през лятото на 378 г., когато имп. Валент умира на бойното поле, убит от своите готски противници. Така той става първия византийски император загинал в битка, вторият имп., убит на бойното поле, е Никифор I Геник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Амиан Марцелин е римски историк, грък по произход... Той е считан за последният значим историк на западащата Римска империя.

Имам предвид Комес Марцелин. Извинявам се за объркването което е станало поради моята неточност.:sorry:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

О, значи, става дума за по-късен период... Може би - за края на V век...

Според Анастасий Библиотекар, древните българи (той ги нарича просто "българи") бродели между областите Илирик и Тракия "преди да се узнае за тях".

През 499 г. сл. Р. Хр., българите разбиват византийците при р. Цурта (в района на Крива Паланка в Македония). Тази победа е над главнокомандуващия военните сили на империята в областта Илирик - Арист. От византийска страна, в сражението участвуват 15000 бойци с 520 коли обоз. На бойното поле намират смъртта си над 4000 византийци и четирима техни военачалници - Никострат, Инокентий, Танк, Аквилин.

Вардарско-Моравският път веднъж за винаги е отворен за "варварски" набези в империята, която повече не успява да създаде ефикасен контрол над него. Запазеният топонимичен материал потвърждава, че това е районът на първото трайно българско присъствие на юг от р. Дунав.

Цариградчани изпаднали в паника, след като българите разбили византийската армия. На фона на битките от древния свят, тази българска победа била нещо епохално и извънредно.

"Оттогава залезе завинаги славата на армията на Илирик." - пише съвременникът на сражението, византиецът Комес Марцелин.

Изплашен от унищожаването на армиите му и поради непреставащите български нападения, през 512 г., византийският император Анастасий издига дългата над 70 км Анастасиева стена - от Черно до Мраморно море. По-късно, тази стена е наречена "стената на страха".

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Леле, сега аз трябва да ви задам въпрос, свързан с българската история, така ли... Добреее...

През 972 г. византийският импеартор Йоан Цимисхий превзел българската столица Преслав.

Въпросът:

Как се е казвал предводителят на крепостния гарнизон на Преслав, съставен от българи и руси?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 970г., български и руски войски, под предводителството на Светослав, нахлуват в Северна и Източна Тракия. Съюзническите войски, обаче, са разбити от византийците и принудени да се оттеглят на север от Стара планина. Междувременно Йоан Цимисхий подкупва печенегите, които нападат столицата на киевска Русия. Научавайки, че столицата му е в опасност, Светослав се връща за да я защити. Йоан Цимисхи се насочва към столицата Велики Преслав, отбранявана от българи(”изпълнени с гняв към ромеите, които станали причина за нашествието на русите в страната им”) и руси, начело с руския пълководец Свенкел. На 5 април същата година успяват да превземат града. Йоан Цимисхий пленява Борис II и брат му Роман. Двамата са откарани в Цариград като пленници, а град Преслав е преименуван на името на византийския император Йоанопопол.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-близките помощници на княза във войната му против България, а после и срещу Византия, били "варягите" Икмор и Свенелд ("Свенкел" във византийските извори). На кратко - Свен, може би...

Верен отговор.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Е, хайде, така и така става дума за превземането на Преслав от ромеите. Кой пръв се е изкачил на стените му?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

О, Боже, никой ли не се е сетил за Теодосий Месониктос или играта вече ви е писнала? Аз бях забравил, че съм задал въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, добре: какво е "Светата ракла"? Веднага давам и желания жокер: името е свързано с ромейската история и по-конкретно с Константинопол.

Смятам, че този въпрос е по-лесен, защото отговорът може да се търси по името. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доколкото помня, Светата ракла трябва да беше някаква мощехранилница.

В такава е погребан и св. Иван Рилски.

Ако греша, поправете ме...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...