Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това растение?


Recommended Posts

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Това, което е видно от снимката - целокрайни листа, дървесно растение, 4 чашелистчета и 4 венчелистчета, 2 тичинки, 1 горен плодник с едно стълбче и двуделно близалце.

Растението е намерено върху Джендем тепе като интродукт.

Благодаря предварително на отзовалите се!

post-6657-020586800 1286365517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте. Днес попаднах на това растение, което никога не съм виждал. Единственото, което знам за него, е че е пълзящо. Ядливо е. След като се изпържи има вкус на нещо между картоф и тиквичка. Някой знае ли как се казва, къде вирее и прочее? :)

post-10856-072572000 1317654869_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А къде попадна на него? Как разбра, че е ядливо? Прилича ми на някакъв сорт тиква- от тея декоративните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един колега, го отглежда в двора на вилата си. Когато го донесе, го обели, наряза го на тънки парченца, и го изпържи на котлона. Има вкус, на нещо между картоф и тиквичка. Консумира се само пържено. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте.

В източни Родопи това растение го наричат "Горски чай" и се събира за чай без определен здравословен ефект.

Никъде в интернет не намерих описание. Някой знае ли как се казва и има ли някакви лечебни свойства?

post-11287-011108100 1327491634_thumb.jp

---

Добавено под заглавие от Администратор

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравейте.

В източни Родопи това растение го наричат "Горски чай" и се събира за чай без определен здравословен ефект.

Никъде в интернет не намерих описание. Някой знае ли как се казва и има ли някакви лечебни свойства?

post-11287-011108100 1327491634_thumb.jp

Пирински чай (Sideritis scardica) е това. Защитено лечебно растение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам "Мурсалски чай", доста се различават и тази билка расте на малка надморска височина. В Ивайловградска община се среща често из поляните.

Редактирано от Ивански
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен е Sideritis montana - Планински миризлив бурен. По снимка не е лесно да се отгатне. Пиши дали е това.

виж тук http://www.bgflora.net/families/lamiaceae/siderits/sideritis_montana/sideritis_montana.html

DSC_0413_800x532.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, точно това е "Sideritis montana - Планински миризлив бурен".

Много ви благодаря!

Според интернет е със свойства подобни на "Пиринския чай"

http://bilki-cvetia.blogspot.com/2009/10/sideritis-scardica.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма начин да не е със сходни свойства, от един род са все пак :) Радвам се, че помогнахме.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Това е Sechium edule - чайот. От сем. Тиквови, има бодилести и безбодилести вариетети. Според Уикипедия: "Култивиран е като земеделска култура от ацтеките в предколумбово Мексико, и се използва също от маите. Оттам се разпростира в цялата Централна Америка. В Мексико, където много етнически групи живеят в различни щати, както и в Гватемала, Коста Рика, Никарагуа, Салвадор и Хондурас, могат да се изброят над 30 различни имена на съответните местни езици.

Впоследствие е пренесен на другите континенти и понастоящем се отглежда още в Южна Америка, Средиземноморието, в южните части на Русия[4], тропическите части на Южна Азия, островите на Индийския океан и Океания. Според Нюстром, цитирана в описанието на Сааде, в различните страни името отразява пътя на колонизация и откъде видът е внесен, като двете най-разпространени форми са „чайота“ („кайота“) и „чочо“ („чучу“)."

Понякога се внася и отглежда и у нас, особено в по-южните райони.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

здравейте,намерих този лимон изхвърлен до кофите на улицата и започнах да се грижа за него.беше в окаяно състояние до мисля че успях да го приведа в приличен вид.Ако може някой да ми каже какъв вид е,защото аз не знам.Също така ше помоля ако можете да ми дадете съвети и препоръки как най-добре да го гледам и ако има нужда да го наторя :) благодаря предварително

post-12169-037362400 1349517911_thumb.jp

post-12169-007317400 1349518082_thumb.jp

Редактирано от KOBA
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само по листата не може да се определи.

Трябва снимка на цвят и после на плод.

Според размера цвят и съцветия и т.н. и вид плод се определя сорта.

А се гледа като Лимон.

Може дори да не е ашладисан и да не ражда.

Изглежда добре иначе.

На светло, но с малко пряка слънчева светлина. ( На западно- източно изложение може и директно на стъклото, но лятото с тънко перде) На юг, в страни от пряка светлина.

Е, лятото най-добре в градина на шарена сянка и ако може да не е в близост до нагряти плочки (изсушава се от горещият вятър)

Пропусклива почва и се полива докато позасъхне и после докато прокапе от долу. т.е. рядко и по повече. А не често и по малко. Слага се и един ред дренажни камъни от долу на саксията.

Пръстта трябва да не се слепва много. Ако е слепваща се и няма друга се добавя доста пясък да компенсира.

Зимата се гледа на студено ( 10 -17 градуса) Ако е топло трябва допълнително светлина, ще окапят листата иначе. Или поне в остъкление от 2 страни.

Като цяло не е много капризно. ( издържа до -10 градуса, ако корена е под земята на топло не в саксия на плочките). В стая до 4 градуса няма проблем.

Общо взето е това. Нападат го акари та го пази от тях.

До навършване на 5 г. трябва да има плод ако е ашладисано. Може дори и на 3 тата година.

Ако не е, може никога или след 15 г.

Голямо е така, че Март месец може да разбереш.

:biggrin:

Успех.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Птичият тор съдържа нужното за да се развива идеално. Казвам го и от личен опит с лимони, портокали и грейпфрути. Тора се залива се с вода, примерно в кофа, и след това се полива по малко с тази вода (не на сухо). Така раждат и растат като невидяли цитрусите. Също така обичат мед. Аз лично сплесквам дебели кабели и ги бочкам в саксиите им. Зимъска да се държи на хладно, на не по-малко от 5 градуса. Като цяло носят на тор, пек и вода.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • 2 years later...
  • Потребител

Здравейте, разхождах кучетата си по един варовиков хълм и се удивих от разхообразието на флората. Буквално има хиляди различни растения. Заснех някой от по интересните цветя и молIMG_20160412_095737.jpgIMG_20160412_095750.jpgIMG_20160416_112717.jpgIMG_20160422_141137.jpgIMG_20160422_141143.jpgIMG_20160422_141137.jpgIMG_20160422_142412.jpgIMG_20160424_142119.jpgIMG_20160424_150022_(1).jpgIMG_20160424_150028.jpgIMG_20160424_150751_(1).jpgIMG_20160424_143530.jpgя някой да ми каже какви са.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм ботаник, но повечето са орхидеи.

IMG_20160416_112717.jpg

според мен Orchis purpurea

IMG_20160412_095750.jpg

според мен Orchis simia

IMG_20160424_143530.jpg

прилича на Traunsteinera globosa

но мисля, че тук ще могат да помогнат доста по- качествено, а вероятно и ще са заинтригувани.

А къде са тези растения ако не е тайна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Порових в нета и се оказа ,че повечето са диви орхидеи от рода на салеповите.Иначе се растът на един варовиков хълм до гр.Омуртаг точно до главният път София-Варна.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте, и аз искам да попитам за едно растение. Купих си от Била пакетче с комбинирани семена наречено "Ядливи билки и цветя" от тези семена израстна ето това растение. Отначало мислех, че е мини домат, но стана черно... Като стисна плодчето излизат много семенца и наистина има подобен на домат мирис...

Photo0071.jpg

Photo0072.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прилича ми на кучешко грозде, някой по-слабо отровен и ставащ за консумация под формата на сладка и подобни сорт.

Тук има повече инфо:

http://hobi-semena.com/kgrozde.html

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...