Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Къде могат да се намерят ЛИБИ и ГИБИ? В интернет книжарниците ги няма... :book:

ами в централните библиотеки - поне в НБКМ - София и НБИВ- Пловдив ги има даже и за домашен прочит. Аз лично имам две издания от ГИБИ в pdf (Алексидата на Анна Комнина, Г. Акрополит, Пахимер и още някой друг византиец). Ако това върши работа - мога да пратя, но е доста като обем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами в централните библиотеки - поне в НБКМ - София и НБИВ- Пловдив ги има даже и за домашен прочит. Аз лично имам две издания от ГИБИ в pdf (Алексидата на Анна Комнина, Г. Акрополит, Пахимер и още някой друг византиец). Ако това върши работа - мога да пратя, но е доста като обем.

На този етап ме интересуват повече писмата на папа Инокентий до цар Калоян, но ако не представлява трудност, Alienor ще бъде благодарен, ако пратиш Алексиадата, тъй като вмомента нямам достъп до Народната библиотека, както и тази в Пловдив. :book:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4366&hl=

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ами в централните библиотеки - поне в НБКМ - София и НБИВ- Пловдив ги има даже и за домашен прочит. Аз лично имам две издания от ГИБИ в pdf (Алексидата на Анна Комнина, Г. Акрополит, Пахимер и още някой друг византиец). Ако това върши работа - мога да пратя, но е доста като обем.

Ако може да ми изпратиш от тома с Алексиада 271 страница ще съм ти много благодарен - това е от Т. Скутариот и на страницата е описано възстановяването на бълг. патриаршия при Иван Асен ІІ. Тортурача е сложил този том на Крорайна, но вместо тази страница е сложил 171.

А там където е Пахимер са доста - Кантакузин, Цецес, Манасий и др. Ако е в PDF предполагам че Тортурача ще я сложи при другите томове в Крорайна.

На този етап ме интересуват повече писмата на папа Инокентий до цар Калоян

:hmmm: Ами проблема е, че страниците са в mdi формат, а той не се ползва от много. За да се направи в DJVU или PDF трябва да се конвертира първо в TIFF, а после в друг като JPEG или GIF. Пък и в момента Тортурача нещо ми се цупи заради дискисията за Веда словена. Но ако тия дни му мине, ще го питам за качването на т.3. Ако не се навие може да ги завъртим томчетата през рапидите.

А който има възможност за домашно ползване и сканиране, друг интересен том от липсващите на Крорайна е 30 том на ИБИ - там са съчиненията на Теофилакт Охридски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ако някой иска да си ги купи за в къщи, в книжарницата на БАН все още има някои от тях...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, унгарските и чехословашките. Но чехословашките са дипломатическата кореспонденция на чешките дипломати по времето на управлението на БЗНС и известно време след това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, унгарските и чехословашките. Но чехословашките са дипломатическата кореспонденция на чешките дипломати по времето на управлението на БЗНС и известно време след това.

ма и някои томове на турските. Но ГИБИ и ЛИБИ май наистина вече няма :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам руското издание на Алексиадата, ако върши работа..... ZIP-ната е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Имам руското издание на Алексиадата, ако върши работа..... ZIP-ната е.

Алексиадата на руски я има на сайта на Кротов, http://www.fordham.edu/halsall/basis/AnnaC...na-Alexiad.html, откъсите от Алексиада на български ги има на Крорайна

Страница 271, за която питам е в същия том ИБИ-15/ГИБИ-8, но от откъсите от историята на Тедор Скутариот.

ма и някои томове на турските

Да - 16 том с регистри и т. 13, но той е само факсимилиета от документи на турски, написани с арабски букви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А ще може ли едно линкче към пълния текст на Синодика на Борил(в нета намирам само някакви откъси преведени на английски) :whistling: знам, че не му е мястото тук, но не исках да оспамвам с нова тема.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Докато се наумаваме какво да правим с т. 3 от ЛИБИ, на Крорайна вече го качиха в DJVU.

А ще може ли едно линкче към пълния текст на Синодика на Борил

Бориловия Синодик с целия текст го няма в интернет. Издаден е на хартиен носител като комбинация от двата преписа - Палаузовия и Дриновия. За съжаление книжката я нямам нито на хартия, нито в електронен вид.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Първите томове на ГИБИ и ЛИБИ са тук:

http://www.promacedonia.org/gibi/1/index.html

http://www.promacedonia.org/libi/1/index.html

Четете!!! :good:

Поздрави.

Редактирано от rasate
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Докато се наумаваме какво да правим с т. 3 от ЛИБИ, на Крорайна вече го качиха в DJVU.

Бориловия Синодик с целия текст го няма в интернет. Издаден е на хартиен носител като комбинация от двата преписа - Палаузовия и Дриновия. За съжаление книжката я нямам нито на хартия, нито в електронен вид.

А това дето лично ти си го качил тук какво е - http://ald-bg.narod.ru/biblioteka/bg_srednovekovie/borilov_sinodik/borilov_sinodik.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ма и някои томове на турските. Но ГИБИ и ЛИБИ май наистина вече няма :(

Ами именно = говорим за ЛИБИ и ГИБИ ,а не за чешки и унгарски ИБИ/':vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Синодикът (изданието на Попруженко, със среднобългарския текст на 2-та преписа и гръцкия текст) го има в поредицата Български старини, т.8 (от 1925 г.), който може да се свали в електронен вид от archive.org.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А това дето лично ти си го качил тук какво е - http://ald-bg.narod.ru/biblioteka/bg_srednovekovie/borilov_sinodik/borilov_sinodik.htm

ИЗ „СИНОДИК, КОЙТО СЕ ЧЕТЕ В ПЪРВАТА НЕДЕЛЯ ОТ ПОСТА”

т.е. най-интересния откъс от Синодика. Но като липсва целия текст, понякога не става много ясно от какво точно е част този толкова интересен за бълг. история паметник. Но пък останалото е доста обемно от една страна, а от друга си е един типичен синодик. Затова и обикновено се пускат само извлечения от синодиците, в които има разни интересни изброявания на имена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахаде, кажи откъде да се изнамери том IX на ГИБИ. Само той ми липсва нещо...

Аз пък нямам от т. 8 (т. 15 ИБИ) стр. 271, но нея така и никой не се хвана да я сканира.

Т. ІХ-1 може да се намери май само в библиотеките (съдържанието май го имаше известно време при останалите томове, но гледам, че нещо и него го няма вече; в гози том обаче няма извори, а само изследвания върху творчеството на Теофилакт). Т. ІХ-2 и т. ХІ на ГИБИ мярнах да се въртят из руските тракери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък нямам от т. 8 (т. 15 ИБИ) стр. 271, но нея така и никой не се хвана да я сканира.

Е, що тъй? Аз пък сега разбирам. Каква е тази грешка? Гледам, както си е Теодор Скутариот 270, отиваме на Георги Акрополит 171, и пак се връщаме на Теодор Скутариот 272 :(

Т. ІХ-1 може да се намери май само в библиотеките (съдържанието май го имаше известно време при останалите томове, но гледам, че нещо и него го няма вече; в гози том обаче няма извори, а само изследвания върху творчеството на Теофилакт). Т. ІХ-2 и т. ХІ на ГИБИ мярнах да се въртят из руските тракери.

Значи, няма смисъл един вид...

Редактирано от monte christo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахаде, кажи откъде да се изнамери том IX на ГИБИ. Само той ми липсва нещо...

Малко по-горе има линк за том IX part 2 ;)

http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=3491543

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...