Отиди на
Форум "Наука"

Великото преселение на народите


Recommended Posts

  • Потребител

Всички сме слушали за Великото преселение на народите. Историците спорят кога точно започва - III или IV век. Но аз бих искал да попитам - кога завършва? Има няколко варианта - със славянското заселване, с българското, с норманските нашествия или с нападенията и, в крайна сметка, усядането на маджарите в днешна Унгария. Може би има и още варианти, но тези са най-известни. Сега, ще кажете, че по тая логика може и татарите да ги броим за край на преселението или пък турците. Но, не знам дали ще се съгласите с мен, това вече е ислямска инвазия и тогава процесите на преселение засягат повече Азия. Според вас може ли да "сложим" края на преселението с унгарската инвазия?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Всички сме слушали за Великото преселение на народите. Историците спорят кога точно започва - III или IV век. Но аз бих искал да попитам - кога завършва? Има няколко варианта - със славянското заселване, с българското, с норманските нашествия или с нападенията и, в крайна сметка, усядането на маджарите в днешна Унгария. Може би има и още варианти, но тези са най-известни. Сега, ще кажете, че по тая логика може и татарите да ги броим за край на преселението или пък турците. Но, не знам дали ще се съгласите с мен, това вече е ислямска инвазия и тогава процесите на преселение засягат повече Азия. Според вас може ли да "сложим" края на преселението с унгарската инвазия?

Това е въпрос на оценка, така че - можем. Но винаги ще си останат специалисти, които ще свързват края на Великото преселение със VII век, както и такива, които включват в него и узите, печенегите и куманите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Те са нещо като втора вълна, може би:) Така и не създават държави, вливат се във вече съществуващите. Колко наподобява обаче разливането на вода този наистина забележителен исторически процес - движение на огромни маси на голяма площ, свободно и нашироко и произволно, със странни движения и непредсказуеми резултати.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някъде из темите, като отклонение от темата, съм обяснявал този проблем, но не помня къде.

Хубаво е да има такава тема. Аз ще обясня малко по-късно кое, как и кога се случва, имайте търпение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами то ВПН не е единен процес, а съвкупност от събития обединени под общо заглавие от историците. Преселенията и интензивните движения на номадски племена (поне към Европа) приключват чак когато Московското княжество разбива татарските ханства и установява контрол над украинските и руските степи, т.е. около ХV в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Някъде из темите, като отклонение от темата, съм обяснявал този проблем, но не помня къде.

Хубаво е да има такава тема. Аз ще обясня малко по-късно кое, как и кога се случва, имайте търпение.

Историк, добре, ще почакаме.

Това е въпрос на оценка, така че - можем. Но винаги ще си останат специалисти, които ще свързват края на Великото преселение със VII век, както и такива, които включват в него и узите, печенегите и куманите.

Йончев, вярно е, и аз съм срещал този вариант. Даже, сега се сещам, съм срещал дори и описания в учебниците по история като "прабългарите са една от последните вълни на преселението на народите".

Това понятие "Великото преселение на народите" май го е използвал за пръв път един византийски хронист. Не знам дали ще се съгласите с мен, но това ме кара да мисля, че за средновековните византийски автори то е продължило докато Византия е изпитвала трудности в защитата на европейските и владения, тоест - до установяването на унгарците, куманите и другите племена на северните и граници. Но за другите средновековни автори - тези на Запад, преселението е продължило и по-късно - визирам норманските нападения в Южна Италия, Франция и Англия. Стигам до извода, че това преселение е с различна продължителност за отделните племена и народи.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Всички сме слушали за Великото преселение на народите. Историците спорят кога точно започва - III или IV век. Но аз бих искал да попитам - кога завършва? Има няколко варианта - със славянското заселване, с българското, с норманските нашествия или с нападенията и, в крайна сметка, усядането на маджарите в днешна Унгария. Може би има и още варианти, но тези са най-известни. Сега, ще кажете, че по тая логика може и татарите да ги броим за край на преселението или пък турците. Но, не знам дали ще се съгласите с мен, това вече е ислямска инвазия и тогава процесите на преселение засягат повече Азия. Според вас може ли да "сложим" края на преселението с унгарската инвазия?

Ами Великото преселение на народите е проблем свързан с Римската империя - вълна от варвари руши и населва империята. Ние сме в края на този процес, защото нашите граници намалят притока на източни племена към Европа. Това не е краят на миграцията, но пък ако не сложим една, макар и сравнително изкуствена граница трудно ще може да стигнем до друга. Защото преселения има преди и след това.

Маджарите определено не са някакъв финал. Края на І царство отваря пътя за прииждане на племена. Тъй че се появяват узите и куманите. На юг пък има настъпление на арабите.

После са кръстоносните походи - вълна от хора от Европа към Азия.

После са татарите - голяма и мощна вълна от североизток на юг и запад.

После са турците.

После е откриването на Амирика и това е най-мащабния миграционен процес - европейци се преселват, африканци биват откарани като роби. Има още една вълна на китайски работници към САЩ, която съвсем не е резултат от появата на социалистически Китай, а започва много по-рано. На практика етническия и расов елемент на Америка и Австралия е бил основно променен. С това стигнахме до емигрантите в САЩ- един процес, който продължава и днес и в сегашно време българите сме пак сред активистите.

Отделно са поместните миграционни вълни - в Сев. Америка или в нашия регион дори.

Тъй че трудно ще открием твърда и естествена граница на началото и края на Великото преселение. Ориентировъчно това е отбиването на арабите от Византия на юг, укрепването на франкското краство на запад и отново отбиване на арабите и на Изток засилването на България и Русия. Това ограничава значително миграционните вълни и може а кажем, че е краят на периода. За начало може да приемем изтласкването на Рим на юг от Дунава, тъй като северно от Дунава властта на Рим трае кратко - още не завършили завоюването е трабвало да започнат оттеглянето, т.е. края на настъплението и началото на отстъплението.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...