Отиди на
Форум "Наука"

Президентите се сменят, империята остава


Recommended Posts

  • Потребител

Наскоро четох в Монд дипломатик статия за САЩ и кандидатите за президент - техните дебати, програми и т.н. Според журналиста всичко е както преди, но с други думи. Т.е. президентът ще се смени, но империята САЩ остава - няма промяна нито във втърешната политика, нито във външната поне според двамата кандидати....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз лично на тези избори съм за Обама, но оставам на мнение, че политиката на САЩ си остава все така империриалистически настроена! Както бях чел в "Newsweek" преди около 4 години по повод на интервенцията на САЩ в Ирак: Nuke their ass, take their gas! Невероятно казано!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една от причините да не си сменят доктрината е това -

estreito_ormuz2.jpg

заливът е основно звено в производството на петрол, САЩ отдавна са казали, че всяка намеса в залива на друга страна ще бъде посрещната със сила - пример с Русия, когато навлезе в Афганистан, Иран, когато пожела да увеличи влиянието си. В този район има поне два самолетоносача на САЩ заради техните цели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, аз и в Сирия не съм забелязал промяна в политиката към Израел, Ливан и т.н. след смяната на бащата от синковеца! Впрочем, защо си играят на демокрация и република в Сирия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хаха ,само че Сирия не претендира за демокрация и никога не го е правила :) няма дори арабска дума за демокрация. Там как си представяш да е демокрация? Дори Дубай не е демокрация. Но САЩ претендират за демокрация, а само нарушават принципите й :)

П.С. Промяна в политиката има и то доста голяма, следи новините :)

Редактирано от Syrian
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Политически убийства в Ливан, заплахи срещу Израел, подкрепа за Хизбула, кое се е променило от посочените? Защо правят избори щом не са демократи? Защо има политически партии? Или е само една? :bigwink: Промяна има, но дали смекчения тон и преговорите не се дължат до някъде на интервенцията в Ирак?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Атентати в дамаск, настройване на обикновените хора срещу Дамаск, саботиране на пристанища... това пък е политика на Джумблад и сие. Кое е по-добре - че Сирия спаси Ливан в Гражданската война или, че сега става така.тъй като онова си беше спасение, а не окупация, както казва Джумблад. Мишел Аун признава, че ако не беше Сирия нямаше да има Ливан. Плюс това пускат Сирия с решение на правителството.

Има три партии ,които знам - комунистическата партия, Националсоциалистическата и БААС, аз не искам БААС тъй като са шиити и са само един град, а управляват цяла страна. там няма демокрация, не се надявам да има, но поне дае от сунити правителството, а не подкрепяно от Иран. Нищо- с времето ще се оправи, надявам се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сирия има сериозни противници, които не подбират средства, но това не извинява политиката им в региона. Ако големия дразнител изчезне какво ще се промени? Без САЩ и Израел арабите от региона ще се хванат за гушите, убеден съм в това. Самия принцип на религиозни или етнически партии е порочен и идването на власт на сунитите няма да реши нищо за страната. Защо демокрацията да е невъзможна в региона? Мисля, че исляма може да се съчетае с демократични принципи на управление и е въпрос на желание и осъзната необходимост. Бъдещето ще покаже дали ще се случи, но не е невъзможно, а просто е трудно. Усещам, че самия ти неодобряваш демокрацията. Защо? Каква е алтернативата според теб или според Сирия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сирия има сериозни противници, които не подбират средства, но това не извинява политиката им в региона. Ако големия дразнител изчезне какво ще се промени? Без САЩ и Израел арабите от региона ще се хванат за гушите, убеден съм в това. Самия принцип на религиозни или етнически партии е порочен и идването на власт на сунитите няма да реши нищо за страната. Защо демокрацията да е невъзможна в региона? Мисля, че исляма може да се съчетае с демократични принципи на управление и е въпрос на желание и осъзната необходимост. Бъдещето ще покаже дали ще се случи, но не е невъзможно, а просто е трудно. Усещам, че самия ти неодобряваш демокрацията. Защо? Каква е алтернативата според теб или според Сирия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не става дума за ислям. Става дума за етнос за традиция. Там никога не е имало демокрация, това е изобретение на западната мисъл, на изток дори не могат да възприемат идеята за демокрация. Не харесвам демокрацията ,защото противоречи сама на себе си и води до свободия, не до свобода. Трябва демокрация да има при народи, които са силни в себе си- а такива от България на изток не са.Кажи ми една демократична страна в Азия...няма. Защо сунитите са по-добрия вариант? първо и най-важно ,че те са подкрепяни от християните, които са 40 % от населението, респективно са по-желани от съседните страни. На второ място сунитите са по традиция по-националисти отколкото шиитите. Турция подкрепя сунитския ислям ,а шиитите са подкрепяни от Иран. Аз се моля Иран да се махне от арабските държави...Турция е къде по-добре за влияние пред Иран.

П.С. Отвори тема ако искаш, защото тук искам да говорим за САЩ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми се отваря нова тема. Сам знаеш, че в съвременния свят всичко е свързано. Сащ с всичките си кусури е демократична страна и аз я уважавам( не я обичам). Уважавам принципите върху които е изградена и се вбесявам когато лицемерно нарушава собствените си принципи, но не я мразя заради това. Демокрацията не е свободия и всеки, който е бил в щатите ще го потвърди. Разделението на властите, правото на глас, гарантирането на личната свобода и неприкосновенност, насърчаването на личната инициатива и ясни правила за спазването на които е отговорен всеки са принципи, които уважавам и Сащ все още са пример в това отношение. Демокрацията е неудобна за хора страхуващисе да поемат отговорност и отказващи да спазват законите без да им е опрян пистолет в главата. За да функционира нормално една демократична страна хората трябва да са грамотни, отговорни и активни. Учудвам се на начина ти на разсъждаване- по-добре Турция, от колкото Иран. Ако Сирия, Ливан, Йордания и Израел се разбират никой няма да може да ги дестабилизира, не си ли съгласен? Япония, Ю. Корея, Тайван, Индия, Израел, Турция, Филипините са азиатски демокрации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз не мразя САЩ, напротив :) Израел не е демокрация, освен ако теократичната държава не е демокрация.

Не бива да се чудиш на мисленот ми - Иран вреди на Сирия, а турция помага.Както се казва по-добре по-малкото зло.

Редактирано от Syrian
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Израел не е теокрация, а демокрация със своите си особености. Иран се доближава до теокрацията като управление или поне при Хомейни беше така.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Израел е фашистка, расистка и теократична държава, поне така е изградена. Много се говори за свобода и толерантнвост, но такава в Израел към арабите няма. За да станеш гражданин на израел трябва да си с еврейски произход и да изповядваш юдаиза. Арабите които живеят и работят в Израел не получават гражданство и не могат да гласуват. Ако това се случи в която и да била друга страна моментално ще пратят няколко самолетоносача да я "освободят".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Израел е фашистка, расистка и теократична държава, поне така е изградена. Много се говори за свобода и толерантнвост, но такава в Израел към арабите няма. За да станеш гражданин на израел трябва да си с еврейски произход и да изповядваш юдаиза. Арабите които живеят и работят в Израел не получават гражданство и не могат да гласуват. Ако това се случи в която и да била друга страна моментално ще пратят няколко самолетоносача да я "освободят".

Над 1мил. араби имат израелско гражданство и граждански права. Дори арабски партии са парламентарно представени и понякога са част от управляващото мнозинство. Защо с такава злоба пишеш срещу тях? Понятието теокрация лесно ще го откриете в речниците и ще видите, че Израел не е теократична държава, не че виждам нещо лошо в този вид управление. Нека да сме коректни при използването на термини непознати за мнозина и да не създаваме грешни представи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...