Отиди на
Форум "Наука"

Теми : философи


berovsky

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Дадоха ми следните теми за философско есе :

1. Всеки човек проявява интерес към самия себе си волно или неволно, назевисимо дали уважава себе си или не, по простата причина, че всеки човек е субект, герой на личния си, непрехвърлим живот.

2. Строго погледнато единственото, което му се случва на човек е, че живее. Всичко останало се съдържа в живота му.

3. Да живееш е и необходимостта да тълкуваш живота си.

4. Светът не ни е даден, не е тук просто така. Той е плод на нашите убеждения.

5. Човекът непрестанно твори свят, създава хоризонт.

6. Цели поколения се самофалшифицират, т.е., обличат се в художествени стилове, в учения, в политически движения, но те не са искрени и просто запълват липсата на истински убеждения.

7. Човешкото битие не търпи празнота.

8. Важното е човекът да мисли винаги това, което действително мисли.

Проблемът ми идва оттам, че трябва да разгледам тази тема, която си избера през възгледите на някой от следните философи : Камю, Сартр, Кант, Платон, Паскал, Ницше, Марк Аврелий. А не знам кое заглавие към кой от тях може да се съпостави, тъй като не познавам идеите им. Ще ви бъда много благодарен, ако някой от вас успее да съотнесе философите към темите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Здравейте!

Дадоха ми следните теми за философско есе :

1. Всеки човек проявява интерес към самия себе си волно или неволно, назевисимо дали уважава себе си или не, по простата причина, че всеки човек е субект, герой на личния си, непрехвърлим живот.

2. Строго погледнато единственото, което му се случва на човек е, че живее. Всичко останало се съдържа в живота му.

3. Да живееш е и необходимостта да тълкуваш живота си.

4. Светът не ни е даден, не е тук просто така. Той е плод на нашите убеждения.

5. Човекът непрестанно твори свят, създава хоризонт.

6. Цели поколения се самофалшифицират, т.е., обличат се в художествени стилове, в учения, в политически движения, но те не са искрени и просто запълват липсата на истински убеждения.

7. Човешкото битие не търпи празнота.

8. Важното е човекът да мисли винаги това, което действително мисли.

Проблемът ми идва оттам, че трябва да разгледам тази тема, която си избера през възгледите на някой от следните философи : Камю, Сартр, Кант, Платон, Паскал, Ницше, Марк Аврелий. А не знам кое заглавие към кой от тях може да се съпостави, тъй като не познавам идеите им. Ще ви бъда много благодарен, ако някой от вас успее да съотнесе философите към темите.

Абе кой ти ги даде тия отвратителни теми :post-20645-1121105496: Ще ти кажа аз как бих ги подбрала. Авторите де. Това е така, защото всяка тема обхваща идеите почти на висчки от дадените автори. Всъщност можеш произволно да избираш, но като не ги познаваш ъъ не знам как ще се справиш. Съвета ми е да си изчетеш за авторите от учебника или литературата, която ти е дадена.

1. Всеки човек проявява интерес към самия себе си волно или неволно, назевисимо дали уважава себе си или не, по простата причина, че всеки човек е субект, герой на личния си, непрехвърлим живот. - подходящи са Камю, Паскал, Марк Аврелий, Сартр.

2. Строго погледнато единственото, което му се случва на човек е, че живее. Всичко останало се съдържа в живота му. - Паскал, Камю, Сартр и евентуално Ницше

3. Да живееш е и необходимостта да тълкуваш живота си. - Кант, Паскал, Камю, Марк Аврелий - доста убийствена комбинация :)

4. Светът не ни е даден, не е тук просто така. Той е плод на нашите убеждения. - Кант, Марк Аврелий, Сартр

5. Човекът непрестанно твори свят, създава хоризонт.

- Сартр и Камю плюс Ницше срещу тях (и преди тях)

7. Човешкото битие не търпи празнота. - Паскал, Платон, Кант

8. Важното е човекът да мисли винаги това, което действително мисли. - егаси тъпата тема.... това вероятно е фрагмент изваден от контекст и никак не ми се връзва. - бих сложила тука Кант и Паскал...

Абе изобщо без да си навътре в уникалните философски системи на авторите няма да стане... Прочети ги всичките. Иначе много трудно ще напишеш темите. Желая ти успех.

Ето ти онлайн информативен Текст за Платон: Written by RValtcheva

Ето ти за Паскал малко, макар, че е нужно да си четеш произведението му "Мисли": За Блез Паскал

Камю - Камю - Призванието на писателя - ЦЪК

Камю Камю, Бунт и революция ЦЪК

Камю Камю, Митът за Сизиф, Чети онлайн в chitanka.info

За Кант - За Кант и неговата "Критика на чистия разум" във Философски опити

Ницше -Ницше За трите метаморфози

Марк Аврелий За Марк Аврелий в блогът на Янко Янков

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Погледът ми се спря на следното:

1. Всеки човек проявява интерес към самия себе си волно или неволно, назевисимо дали уважава себе си или не, по простата причина, че всеки човек е субект, герой на личния си, непрехвърлим живот. - подходящи са Камю, Паскал, Марк Аврелий, Сартр.

По частта в червено... Бих вмъкнала едно "идейно" отклонение към Кант. "непрехвърлим живот" е ли живот с граници? Според откъслечните ми спомени, Кант казва нещо подобно: "Философията е това да познаваш своите граници", т.е., човек е граничен и ако "непрехвърлим" означава да не можеш да прехвърлиш тези граници... Може би е възможна една вметка :) Не съм сигурна в самия смисъл, бих се радвала на коментар. От една страна "волно или неволно", от друга "уважението", а от трета "герой на личния си непрехвърлим живот"... И точно това някак ми прилича на опозиция към Сартр, защото според него "Човек е това, което прави от себе си", което означава ли, че човек не е герой (предопределеност), а самотворящ се?

Дали има нещо вярно в думите ми... :post-70473-1124971712::post-20645-1121105496:

Поздрави! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Погледът ми се спря на следното:

По частта в червено... Бих вмъкнала едно "идейно" отклонение към Кант. "непрехвърлим живот" е ли живот с граници? Според откъслечните ми спомени, Кант казва нещо подобно: "Философията е това да познаваш своите граници", т.е., човек е граничен и ако "непрехвърлим" означава да не можеш да прехвърлиш тези граници... Може би е възможна една вметка :) Не съм сигурна в самия смисъл, бих се радвала на коментар. От една страна "волно или неволно", от друга "уважението", а от трета "герой на личния си непрехвърлим живот"... И точно това някак ми прилича на опозиция към Сартр, защото според него "Човек е това, което прави от себе си", което означава ли, че човек не е герой (предопределеност), а самотворящ се?

Дали има нещо вярно в думите ми... :post-70473-1124971712::post-20645-1121105496:

Поздрави! :)

По принцип разсъждението е напълно подходящо - не може да се казва вярно или невярно, тъй като всяко есе от подобен тип е всъщност разсъждение върху философска теория...

При Кант говорим за граници свързани с познавателната способност, неговата философия е анализ на познанието, особено специфична - трансцеденталната му философия всъщност е посочването на границите на познанието, тяхното търсене, критика ... И да според Кант тези граници не могат да бъдат прехвърлени - когато човек се опита да мисли отвъд границите на разума, да решава трансцедентални метафизични проблеми то разумът му изпада в парадоксална ситуация - антиномия...от която изход няма. Иначе идейното отклонение не е лошо..но принципно човек заговори ли за Кант в есе трябва да обясни..пък да покаже че разбира, а Кант е тежък философ и според мен би натежал в тази тема - тъй като тя е напълно в духа на философията за човека :) Аз бих включила по скоро Сократ...и темата за самопознанието. Иначе Паскал и идеята му за "човекът на границата" е особено подходящ като една опозиция на екзистенциалната философия. Практически всеки фрагмент позволява свобода да включиш каквито ти дойдат идеи по темата :)

Зависи как погледнеш фрагмента даден като тема. Лично аз не бих се осмелила изобщо да обсъждам Кант в по-горните теми като контекст - всичките, поради спецификата на неговата философска система, която фрагментарно не може да се разглежда...

Понятието "герой" в случая не означава предопределена същност. Става дума за субекта на самонаблюдението. Не е възможно без самонаблюдение да бъде осъществен проекта, избора и то правилния избор - да избереш човека. Така, че Сартр едва ли може да се противопостави точно в този дух на твърдението. Самотворящ се не е подходящо, става дума за избор от варианти. В този смисъл е самоизбиращ се герой, но все пак самонаблюдаващ се и отново ограничен - ограничен е от отговорността на свободата си...

Но практически ако се тръгне от предпоставката, че понятието "герой" е свързано с предопределеност, то тогава цялото есе може да тръгне в друга посока и да се получи съвсем различен анализ и гледна точка в духа, който предлагаш. Просто понятията трябва да се разяснят.

Благодаря за споделеното беше ми интересно да мисля по въпроса:):bigwink:

П.П. Темите са отвратителни, не знам дали са дадени на ученик или на студент, но все тая... Още повече ме учудва, че преподавателят не е дал източникът на фрагментите. Т.е. кой фрагмент от кой автор е. Объркващ е и подбора на автори...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И мен ме учудва липсата на източник, темите са интересни дадени с автор, цитат и от там започваш великите разсъждения и писания :)

Е, все пак тук ученикът/студентът има някакво пространство на избор между зададените проблеми, можейки да ги свърже с различни автори, въпреки че точно това свързане е субективното, което може да изиграе лош номер... Знам ли.

Интересни разсъждения, харесаха ми, радвам се, че се получи диалогоподобно, въпреки че аз нямам какво да добавям :)

Е, може би, че именно с тази предопределеност за различна посока на есето бих започнала... Но това е отново решение на пишещия :)

Поздрав! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
И мен ме учудва липсата на източник, темите са интересни дадени с автор, цитат и от там започваш великите разсъждения и писания :)

Е, все пак тук ученикът/студентът има някакво пространство на избор между зададените проблеми, можейки да ги свърже с различни автори, въпреки че точно това свързане е субективното, което може да изиграе лош номер... Знам ли.

Интересни разсъждения, харесаха ми, радвам се, че се получи диалогоподобно, въпреки че аз нямам какво да добавям :)

Е, може би, че именно с тази предопределеност за различна посока на есето бих започнала... Но това е отново решение на пишещия :)

Поздрав! :)

По този повод ако има повече такива (като нас двете) на които да им е интересно може да си направим някаква тема в подобен дух...но не да правим есета а да си обсъждаме идеите. Хем да си упражняваме сивото в главите, хем да науча (им) по нещо ново от гледните точки на другите :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...