Отиди на
Форум "Наука"

Книги за български владетели и събития.


Recommended Posts

  • Администратор

Скоро правехме ремонт и се здобихме с място за да наредим почти всички налични книги, с които разполагаме. Има и доста романи отнасящи се за българси владетели и искам да ви питам дали някой е чел книга от тези, които ще изброя след малко и кои са според вас добри или лоши ;)

Книгите:

"Аз Севаст Огнян" - Димитър Гулев

"Българските свети мъченици" - Иван Тренев

"Преломът" - Борис Алмазов (руски автор, за руско-турската война)

"Предречено от Пагане"- Вера Мутафчиева

"Сказания за времето на Самуила" - Антон Дончев

"САМУИЛ "щитове каменни" (книга първа)" - Димитър Талев

"САМУИЛ "пепеляшка и царският син (книга втора)" - Димитър Талев

"В дните на цар ИВАИЛО, на хан Ногай, на Георги Тертер и Теодор Светослав" - Слав Хр. Караславов

"И се възвисиха Асеновци" - Слав Хр. Караславов

"Една нощ на БОРИС" - Анани Стпйнев

"Капитан Георги Мамарчев" - Кирила Възвъзова - Каратеодорова

"Йоан Асен II" - Фани Попова-Мутафова

"Последният Асеновец" - Фани Попова-Мутафова

"Задунавска повест (Хроника на едно българско семейство)" - Василий Ненов

"Сватбите на Йоан Асен" - Евгени Константинов

"Наричаха ме желязната ръка" - Цончо Родев

От издателя на "Наричаха ме желязната ръка"

Няма да описвам подробно как този ръкопис попадна в ръцете ми. Това е дълга история, която може би сама по себе си заслужава да бъде описана в отделна книга. Ще се задоволя да кажа, че преди четири години той ми бе  предоставен от болонския архитект  Джанкарло  Бу-гарели;  още  преди  няколко  поколения, когато предците на господин  архитекта живеели във  Верона,  ръкописът вече  се  предавал от баща на син в семейството Булгарели като  фамилна реликва.  Притежателят на оригинала знаеше само, че в него се съдържат важни данни за българската история през XIII  век  и  смяташе, че  за мене, като българин, ще представлява особен интерес да се запозная с ръкописа.  По-късно той на драго  сърце  даде съгласието си да издам  този извънредно  ценен  исторически документ в превод на съвременен български  език. И ето - книгата е в ръцете на читателя.  Тази  книга е точен превод на разказа, записан преди повече от шест столетия и половина  от  веронския рицар  Теодоро Булгаро на онзи стар български език,  който някога в училище  наричахме  „църковнославянски". Моето участие се свежда само до разделяне на разказа в отделни глави, снабдяване по-неизвестните подробности с обяснителни бележки и намиране общо заглавие на книгата.  Мисля, че тази последна маловажна заслуга ми дава основание да използувам израза на един прочут френски романист:... И тъй като кръстникът е втори баща, подканваме читателя за удоволствието или за скуката при  прочитането на книгата да благодари или да се сърди на нас, а не на Теодоро Булгаро. Ц. Р.

;)
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Брей, трябва и аз да взема да направя ремонт у нас :P;)

Чел съм някои от тези книги. Горещо препоръчвам най-вече "Самуил" на Талев, книгата е Три томна, на вас ви липсва третия том "Погибел" (там е голема мъка - много е тежък), според мен е доста по-добра от тази на Дончев - можеш направо да се потопиш в атмосферата на средновековието.

Другата много добра е "И се възвисиха Асеновци", имам и забележки, ама айде като я прочетете ще коментираме - иначе също е много добра.

"Наричаха ме желязната ръка" пък въобще не ми хареса противно на първоначалните ми очаквания.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Брей, трябва и аз да взема да направя ремонт у нас :P  ;)

Чел съм някои от тези книги. Горещо препоръчвам най-вече "Самуил" на Талев, книгата е Три томна, на вас ви липсва третия том "Погибел" (там е голема мъка - много е тежък), според мен е доста по-добра от тази на Дончев - можеш направо да се потопиш в атмосферата на средновековието.

Другата много добра е "И се възвисиха Асеновци", имам и забележки, ама айде като я прочетете ще коментираме - иначе също е много добра.

"Наричаха ме желязната ръка" пък въобще не ми хареса противно на първоначалните ми очаквания.

И аз съм много навит да ги започна тези български романи, но ще стане най рано след две седмици. :(:post-20645-1121105496:

А другите книги чувал ли си ги, знаеш ли нещо за тях?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте! Случайно някои да е прочел какво значи името Пагане? Само с значението на "Паган" ли е сварзано? е-майла ми е ZITTA@ABV.BG

Bathory: Кирилицата е задължителна!

Скоро правехме ремонт и се здобихме с място за да наредим почти всички налични книги, с които разполагаме. Има и доста романи отнасящи се за българси владетели и искам да ви питам дали някой е чел книга от тези, които ще изброя след малко и кои са според вас добри или лоши ;)

Книгите:

"Аз Севаст Огнян" - Димитър Гулев

"Българските свети мъченици" - Иван Тренев

"Преломът" - Борис Алмазов (руски автор, за руско-турската война)

"Предречено от Пагане"- Вера Мутафчиева

"Сказания за времето на Самуила" - Антон Дончев

"САМУИЛ "щитове каменни" (книга първа)" - Димитър Талев

"САМУИЛ "пепеляшка и царският син (книга втора)" - Димитър Талев

"В дните на цар ИВАИЛО, на хан Ногай, на Георги Тертер и Теодор Светослав" - Слав Хр. Караславов

"И се възвисиха Асеновци" - Слав Хр. Караславов

"Една нощ на БОРИС" - Анани Стпйнев

"Капитан Георги Мамарчев" - Кирила Възвъзова - Каратеодорова

"Йоан Асен II" - Фани Попова-Мутафова

"Последният Асеновец" - Фани Попова-Мутафова

"Задунавска повест (Хроника на едно българско семейство)" - Василий Ненов

"Сватбите на Йоан Асен" - Евгени Константинов

"Наричаха ме желязната ръка" - Цончо Родев

От издателя на "Наричаха ме желязната ръка"

  ;)

Редактирано от Bathory
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте всички! :) Посочените книжки са много интересни. На мен ми харесват "Предречено от Пагане", книгите за асеновци и тези за Самуил. "Наричаха ме желязната ръка" почнах да я чета, но не ме грабна особено.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
Скоро правехме ремонт и се здобихме с място за да наредим почти всички налични книги, с които разполагаме. Има и доста романи отнасящи се за българси владетели и искам да ви питам дали някой е чел книга от тези, които ще изброя след малко и кои са според вас добри или лоши ;)

Книгите:

"Аз Севаст Огнян" - Димитър Гулев

"Българските свети мъченици" - Иван Тренев

"Преломът" - Борис Алмазов (руски автор, за руско-турската война)

"Предречено от Пагане"- Вера Мутафчиева

"Сказания за времето на Самуила" - Антон Дончев

"САМУИЛ "щитове каменни" (книга първа)" - Димитър Талев

"САМУИЛ "пепеляшка и царският син (книга втора)" - Димитър Талев

"В дните на цар ИВАИЛО, на хан Ногай, на Георги Тертер и Теодор Светослав" - Слав Хр. Караславов

"И се възвисиха Асеновци" - Слав Хр. Караславов

"Една нощ на БОРИС" - Анани Стпйнев

"Капитан Георги Мамарчев" - Кирила Възвъзова - Каратеодорова

"Йоан Асен II" - Фани Попова-Мутафова

"Последният Асеновец" - Фани Попова-Мутафова

"Задунавска повест (Хроника на едно българско семейство)" - Василий Ненов

"Сватбите на Йоан Асен" - Евгени Константинов

"Наричаха ме желязната ръка" - Цончо Родев

От издателя на "Наричаха ме желязната ръка"

  ;)

Горещо ти препоръчвам да прочетеш цялата четирилогия на Фани Попова-Мутафова- "Солунският чудотворец", "Дъщерята на Калояна", "Йоан Асен ІІ", " Последният Асеновец", а също така и -"Иван Асен ІІ" на Димитър Мантов и "Вратите на Царевец" на Иван Тренев. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребители

Може да се каже, че още като ученичка прочетох по-голяма част от книгите :book::book: в посочения от вас списък. Съгласна съм с Nomensland за тетралогията на Фани Попова-Мутафова. Към този списък мога да прибавя тетралогията на Димитър Талев " Железния светилник ", " Преспанските камбани ", " Илинден " и " Гласовете ви чувам ". Внимание заслужава и една друга книга на същия автор. Става въпрос за " Хилендарския монах ". :book::book::book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами романите са много. Ето няколко заглавия и от мен:

Владетели:

"Последните Шишмановци" на Ф. Мутафчиева

на Вазов - "Борислав" и "Към пропаст" (направил ги е като певест и драма) - първата е за времето на Иван Асен, а втората за Иван Александър.

"Боян магестикът" - не се сещам за автора, но е за брата на цар Петър І

"Черният конник" (май автора беше Караславов, но не съм сигурен) - заляга на хиротезата, че цар Симеон и Черноризец Храбър са едно и също лице.

"Златния век" - Андрей Гуляшки (екранизиран, филма е много калпав).

"Алма - любовта на кан ювиги Телериг" - Елена Димитрова

bv4.jpg

И някои за други събития:

"Пламъци над крепостта" от Ради Царев - за превземането на Мадара от турците

"Синеокият с късия меч" от Боян Болгар (екранизиран под заглавие "Дяволското оръжие") - за превземането на Несебър от Амадей Савойски. Дяволското оръжие е барута.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребители

Да, "Черният конник" е от Цончо Родев.

Ето още някои:

"Легенда за Сибин - преславският княз" от Емилиян Станев. На мен лично никак не ми харесва.

Николай Пенчев

Старобългарски загадки - книга 1: Зад маската на дявола

Cлед смъpттa нa Пpесиян нa тpoнa нa бългapскaтa дъpжaвa се кaчвa Бopис.

Tpупaни с гoдини пpoблеми внезaпнo избивaт нa пoвъpxнoсттa. Хpистиянствoтo е oфициaлнo пpизнaтo, нo нoвaтa пoлитикa нa xaнa към xpистияните и слaвяните не се xapесвa нa мнoгo xopa.

Hякoй зaпoчвa дa убивa пo изoбpетaтелен и жестoк нaчин xpистиянски свещеници.

Старобългарски загадки - книга 2: Главата на Хана

Жeланиeтo на Бopис да сe пoкpъсти пpeдизвиква xаoс и нeстабилнoст в Бългаpия. Бoилскитe poдoвe са гoтoви на бунт. Плиска e на пpага на кpъвoпpoлития мeжду пoслeдoватeлитe на Хpистoс и Тангpа. Еднoвpeмeннo с тoва в гpада сe пoявява убиeц, кoйтo peжe главитe на жepтвитe си, а на гъpдитe им изписва знакът IYI, катo всeки слeдващ убит e пo-висoкoпoставeн oт пpeдишния.

B гpада сe пoявяват и "Apxангeлитe на Mиxаил”" – византийски шпиoни издиpващи тайнствeн пpeдмeт, вepoятнo свъpзан с убийствата.

Ханският писаp Климeнт e натoваpeн да pазpeши загадката и да залoви убиeца. Пpeслeдванeтo гo въвлича в пopeдица oт ужасяващи мистepии вoдeщи към нepазгадани загадки oт цаpуванeтo на xан Кpум.

Климeнт тpябва да сe пази oт византийскитe шпиoни, да pазкpиe загoвopа на нeдoвoлнитe бoляpи и залoви кoлкoтo сe мoжe пo-бъpзo мистepиoзния убиeц, защoтo пo всичкo личи, чe нeгoвата пoслeдна цeл e самият xан Бopис.

Радослава и викингският принц - Кристофър Бъкстън

Рoмaнът изcлeдвa eдин oт тъмнитe мигoвe в иcтopиятa ни – някoлкo дeceтилeтия cлeд пaдaнeтo ни пoд визaнтийcкo poбcтвo. B cюжeтa ce cблъcквaт иcтинcкитe нacлeдници нa кopoнaтa и caмoзвaнцитe, лaмтящи зa влacт, кpъcтoнocци нa път зa Cвeтитe зeми и пpoкудeни викингcки нoтaбили. B кълбoтo oт кoвapcтвo и интpиги, бpaтoубийcтвa и пpeдaтeлcтвa, пoкълвa и избуявa eднa cтpacтнa и нeвъзмoжнa любoв.

Българските свети мъченици - Иван Тренев

Кpaят нa ХIV век. Пълчищaтa нa султaн Бaязид Светкaвицaтa нaстъпвaт неудъpжимo. Бългapите сa пo-paзединени oт всякoгa и без дoстaтъчнo вoйски цap Ивaн Шишмaн не мoже дa дaде генеpaлнo сpaжение нa нaшественикa, oтчaянo зaщитaвa кpепoст след кpепoст. Кoгaтo безчислените туpски opди се изпpaвят пpед стените нa Тъpнoвгpaд, зaщитниците му, вoдени oт пaтpиapx Eвтимий, сa гoтoви дa умpaт, нo дa не oтстъпят.

С мaйстopски oписaните гpaндиoзни битки пpи Кoсoвo пoле, Кpън, Лoвеч, Тъpнoвгpaд, Hикoпoл.

Спартак - Синът на медика - Иван Тренев

Лeгиoнитe нa Луций Кopнeлий Сулa нacтъпвaт пo дoлинaтa нa peкa Стpимoн cpeщу тpaкийcкитe плeмeнa. Зa дa ги пoкopи pимcкият диктaтop нe ce cвeни дa изпoлзвa тaктикaтa "Paздeляй и влaдeй". Сpeщу нeгo ce възпpaвя млaдият вoжд нa мeдитe Спapтaк, peшeн дa бpaни зeмятa нa дeдитe cи дo пocлeднa кaпкa кpъв.

Спартак - Владимир Цонев

Сказание за хан Аспарух, Княз Слав и Жреца Терес - Антон Дончев

Хан Кубрат. Величието на Фанагория - Мусагит Хабибулин

Beликият xaн нa бългapитe Кубpaт e изпpaвeн пpeд нeумoлимия xoд нa иcтopиятa: нeгoвaтa млaдa, нo бoгaтa дъpжaвa тpябвa дa oцeлee в oбкpъжeниeтo нa вpaгoвe, кoитo я дeбнaт - кoвapният визaнтийcки импepaтop, aмбициoзният тюpкcки xaгaн и aлчният xaзapcки бeк. Нe тoлкoвa явнo, нo нe пo-мaлкo зaплaшитeлнo нacтъпвaт нoвa peлигия, нoв нaчин нa живoт, нoви paзбиpaния, нo c тяx идвa и cтapocттa.

Но днешната селекция са повече за информация, че ги има, отколкото че ги препоръчвам като хубаво и интересно четиво.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Боян Болгар (псевдоним на Боян Христов)

- "Синеокият с късия меч"

- "Победите на синеокия"

(Не си спомня коя от двете беше първата и коя - втората.)

По мотиви от тези две книги (и нашествието на граф Амедей VI Савойски в бълг. земи) имаше и филм - "Дяволското оръжие"

(14-и век. Батил е млад болярин. При него идва пратеник на българския цар със заръка да открие тайното оръжие на савойците. Заедно с монаха Инокентий, Византиеца и рибаря Йово Батил прониква в крепостта на Амедей Савойски. Той освобождава болярина Драгота и неговата дъщеря Радуша, които са затворени тук от савойците. В последвалото преследване Драгота е убит, а Батил се заклева да не изостави никога дъщеря му. Батил успява да плени рицаря Ролан и от него научава какво всъщност е “дяволското” оръжие, което може да убива от три стрели разстояние. Това е барутът, който се натъпква в големи дървени пушки и се запалва. Ролан и Батил са влюбени в Радуша. Когато тя вижда опожарено от савойците село, помага на Батил и неговите приятели да потопят кораба, с който се превозва барута, и избира да остане завинаги с Батил.)

Още две книги от същия автор:

- "Звездата на бан Батил"

- "Стоте премеждия на бан Батил"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Глобален Модератор

Поредицата на Николай Пенчев "Старобългарски загадки":

- Зад маската на дявоа

- Главата на хана

- Кръв по снега

- Жълтата кутия

- Убий императора

...се върти около управлението на княз Борис I - Михаил.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...