Отиди на
Форум "Наука"

Структура на средновековното общество на Запад


Recommended Posts

  • Потребител

Като бях още ученик, учихме по една схема структурата на средновековното общество на запад. Може би е вярна и затова реших да ви я покажа да видя все пак дали има още особености. Ето я и нея:

________.bmp

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е по-скоро йерархията - в непълен вариант.

Структурата, която средновековното западноевропейско общество споделя е формулирана през Х век от епископ Адалберон. Тя е съсловна: духовенство, дворянство, трето съсловие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами като йерархия (по-скоро западна вървят така):

Император (василевс, кайзер, цар)

Крал (рекс, кьониг... и т.н. много са варионтите на разните езици)

вицекрал

Херцог (дук, принц, фюрст)

граф (конт, комес, ърл)

виконт

барон

баронет

рицар (разни версии на конник - шевалие, кабалерос и т.н)

Има и някои регионални особености - напр. в СРИ са 7-те главни князе - курфюрстите.

Редовото население

свободни селяни

зависими селяни

роби (има ги и през средновековието, но вече не са основна производствена сила)

Търговците по принцип са от свободните - иначе като заминат в странство, няма да се върнат при господаря си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това е по-скоро йерархията - в непълен вариант.

Структурата, която средновековното западноевропейско общество споделя е формулирана през Х век от епископ Адалберон. Тя е съсловна: духовенство, дворянство, трето съсловие.

Йончев, прав си, това си е йерархия, а не структура. Но да ти кажа аз като бях 8 клас, на първите страници имаше три картинки. Под тях пишеше - молещи се, работещи и воюващи. Вероятно аз и ти говорим едно и също, но ние така го учихме, та така го казвам. Тези три съсловия са взаимосвързани. Но за тогавашното общество, няма ли да изпадне в криза, ако едно от съсловията го няма.

Галахад, не знам дали е уместно, но искам да задам още един въпрос. Можем ли да направим паралел с българското общество или дори и с византийското по това време, говоря за X-XIII век. Тук, на Балканите, има ли още робство или това е характерно само за Западна Европа. Питам, понеже на много места така се твърди - идват варварите и унищожават робството.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Но да ти кажа аз като бях 8 клас, на първите страници имаше три картинки. Под тях пишеше - молещи се, работещи и воюващи. Вероятно аз и ти говорим едно и също, но ние така го учихме, та така го казвам. Тези три съсловия са взаимосвързани. Но за тогавашното общество, няма ли да изпадне в криза, ако едно от съсловията го няма.

Съвсем вярно. Точно така го е написал и Адалберон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Можем ли да направим паралел с българското общество или дори и с византийското по това време, говоря за X-XIII век. Тук, на Балканите, има ли още робство или това е характерно само за Западна Европа. Питам, понеже на много места така се твърди - идват варварите и унищожават робството.

През ХІ-ХІІв. бълг. земи са си в пределите на Византия.

Иначе за робството в България сведенията са доста оскъдни и някакви изводи може да се правят на сравнителен принцип.

През ХІVв. сме по-скоро "кариера" за роби - турците отвличат роби и ги продават.

Робството няма онова значение, което е имало през античността. Роби се ползват да речем на галерите, а на България флота не й е бил силната страна. В сухопътна Европа робите нямат ролята, която играят като работна сила в морските републики. На сушата повече се набляга на зависимите селяни. С намалянето на свободните селяни, намаля и ролята на роби на сушата - техните функции се изпълнявали по-добре от зависимите селяни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В сухопътна Европа робите нямат ролята, която играят като работна сила в морските републики. На сушата повече се набляга на зависимите селяни. С намалянето на свободните селяни, намаля и ролята на роби на сушата - техните функции се изпълнявали по-добре от зависимите селяни.

Галахад, тоест съотношението свободни селяни - роби е правопропорционално: едните намаляват и другите също. Правилно ли е да кажем, че така има един компромис - хем уж на хартия имаш права, хем работиш за господаря си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахад, тоест съотношението свободни селяни - роби е правопропорционално: едните намаляват и другите също. Правилно ли е да кажем, че така има един компромис - хем уж на хартия имаш права, хем работиш за господаря си.

То и сега е така - ама не е робовладелец, а работодател. :head_hurts_kr:

През античността основната производствена сила са робите, през средновековието - зависимите селяни, в при капитализма - пролетариите (ако е държавен капитализъм пролетариата се нарича трудов народ). :bigwink:

Но робовладелеца е трябвало да се грижи за робите, защото ако умрат от глед, ще трябва да се изръси доста да си купи други. Докато днес у нас работодатела и без пари си взима работници, а може и нищо да не им плати. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Тук, на Балканите, има ли още робство или това е характерно само за Западна Европа. Питам, понеже на много места така се твърди - идват варварите и унищожават робството.

ВУЛГАРИ, вулгарна работа, простаци /вулгус/, да премахнат най-ценната вещ на римския гражданин.

Някой знае ли латински? Как беше роб на латински и в римското право?

Добре, че не се отнася за нас. Нашата държавност е съюз на два етноса булгари и славяни, като втория по-големия е асимилирал изцяло първия, по-необразования и простия - вулгарния. Понеже е южното крило от славяните, тези земи и държавност са Югославия.

Знам си добре урока.:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ВУЛГАРИ, вулгарна работа, простаци /вулгус/, да премахнат най-ценната вещ на римския гражданин.

Някой знае ли латински? Как беше роб на латински и в римското право?

Добре, че не се отнася за нас. Нашата държавност е съюз на два етноса булгари и славяни, като втория по-големия е асимилирал изцяло първия, по-необразования и простия - вулгарния. Понеже е южното крило от славяните, тези земи и държавност са Югославия.

Знам си добре урока.:bigwink:

Стига де, Иванко. То вярно, че от латинското излиза, че сме прости, ама пък от нашенски ако сметяме какви са славните римлани или иначе казано ромеи :head_hurts_kr: - ами те си излизат направо роми, т.е. цигани. Ще излезе, че Цицерон е бил дон Цеци, Аеций - Азис, София - Софи Маринова... :head_hurts_kr:

Роб на латински е servus, i m.

А турците не са премахнали робството - техните походи са били най-важния източник за стока за робските пазари до усвояването на предците на Обама в Африка. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ромите са наистина роми, защото на Балканите плъзват от ROMANIA /Византия/, където са попаднали от Индия или Египет, но все пак Египет през Крит според мен- затова в Македония се наричат "гюпци", в Европа "джипси" - егюпци, еджипси.

А за другото и аз смятам, че има пряка връзка и производност между народа "вулгари" и лат. дума "вулгарисмо". Както има и между народа "вандали" и латинската дума "вандалисмо". Само, че в обратен ред на производност. Както "вандалисмо" произлиза от "вандал", така и другото.

Да оставим настрана. Извинявам се, да караме по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Иванко, тази дума в латинския не съществува ли отпреди самите италийци да познават добре понятието "закон"? Дали пък близостта не е само случайна и само фонетична? ОТ

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...