Отиди на
Форум "Наука"

Дървета и храсти в нашите паркове и градини


fixxxsers

Recommended Posts

  • Мнения 66
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Благодаря за коментара. Мисля, че става въпрос за това дърво, кората на младите му клони е светла на петна и люспи, точно каквото съм видял. Само не съм сигурен дали кората на това дърво, което съм гледал се напуква като на чинара, когато е много стара.

Та, така и така съм почнал да питам, какви са вариантите да си засадя чинар?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ето тук има достойна инициатива;

http://onegreenmillion.blogspot.com/2012/01/blog-post_5418.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

не всичко, което блести е злато. Дай по-детайлна снимка на игличките.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

мдам, като гледам игличките си мяза напълно на Abies concolor, както каза колегата по-горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мдам, като гледам игличките си мяза напълно на Abies concolor, както каза колегата по-горе.

сребрист бор?

Последно бор ли е или елха?

А това какво е?

post-20448-0-22752700-1388826003_thumb.j

post-20448-0-41553800-1388826008_thumb.j

post-20448-0-94249300-1388826012_thumb.j

Редактирано от Lmi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

сребриста ела, или както й викат - конколорка.

Това дето си го дал е някаква разновидност на белия бор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А сега и същността на питането ми. Чел съм, че чаят от иглички на вечнозелени дървета бил полезен. Интересно ми е дали някой има опит, дали е пил такъв чай и кой от двата вида по-горе е по-подходящ за тази цел?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

А сега и същността на питането ми. Чел съм, че чаят от иглички на вечнозелени дървета бил полезен. Интересно ми е дали някой има опит, дали е пил такъв чай и кой от двата вида по-горе е по-подходящ за тази цел?

Кога ще е да си правиш чай от борчета, то по - добре вземи и си разтвори една голяма, хубава лъжица боров мед в чаша топла вода или в прясно мляко.

Резултата ще е един и същ.

Нали боровия мед се прави от зелени шишарки или зелени, свежи връхчета, които се варят, ... и варят, ... варят до получаване на медоподобна субстанция.

Един вид боровия мед е силно концентриран боров чай.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

прави се такъв чай, но то е от т. нар. turiones pini /връхчета от бор/. Демек от полените, а не от самите иглички. Това е много яка поливитаминна дрога, но се бере напролет. Aко сте изпуснали боробера, потърсете в най-близката хаптека. Повече инфо:

550182-34749-4.jpg

13730065_w640_h640_sosna_pochki.jpg

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Боровият мед е чудно нещо. Страшно е вкусен. Омахвам по половин буркан на ден. Но при това варене не съм сигурна колко витамини се запазват... Може би чайчето е по-добрият вариант, наистина, хм.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

хаха и аз така, ама домашноприготвен не помня вече кога ядох.

Между другото познавам хора дето твърдят, че това е сладко, не мед.

Бял бор или Pinus sylvestris мяса последното, медът съм го правил от черен, не че е от значение

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Пиша ви с надеждата да ми помогна да открия едно дърво, което ми привлече вниманието онзи ден, докато бях на разходка до Рилските езера. Беше доста разпространено из Рила. Става въпрос за иглолистно дърво, с много дълго стъбло, без клони по него, само най-отгоре са съсредоточени и извити нагоре. Много се извинявам предварително за глупавия си пост, просто любопитството не ме оставя. :post-70473-1124971712: Съжалявам, че не го снимах :head_hurts_kr:

Pinus_pinaster.jpg

морски бор - pinus pinaster

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

прави се такъв чай, но то е от т. нар. turiones pini /връхчета от бор/. Демек от полените, а не от самите иглички. Това е много яка поливитаминна дрога, но се бере напролет. Aко сте изпуснали боробера, потърсете в най-близката хаптека. Повече инфо:

550182-34749-4.jpg

13730065_w640_h640_sosna_pochki.jpg

Ами според тези добри хорица тук http://zdrave.rozali.com/bilki/p17880.html има и чай от борови иглички. Кое според теб са връхчетата на бора?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в статията, дето си я дал, са ги обозначили като 'борови пъпки':)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Игличките са си иглички. Те са ясни.

Боровите пъпки (тук - там известни и като борови връхчета, въпреки, че не е много точно) са тези кафеникавите неща от цитата, който е посочен по - горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Игличките са си иглички. Те са ясни.

Боровите пъпки (тук - там известни и като борови връхчета, въпреки, че не е много точно) са тези кафеникавите неща от цитата, който е посочен по - горе.

Не от иглички, а от борови шишарки.

Мед от борови шишарки

1. Зелени шишарки се варят в 3 л. вода до като нивото спадне на половина.

2. Оставя се да пренощува и на сутринта се прецежда.

3. Слага се на котлона прецедената течност и се добавя с постоянно разбъркване 1.5 кг захар.

4. След като се разтопи ври десетина минути и се добавя една пълна ч.л. лимонена киселина.

5. Бърка с дървена лъжица още 10-15 минути и медът от борови шишарли се изсипва в буркани.

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...