Отиди на
Форум "Наука"

Алеко Константинов


Recommended Posts

  • Администратор

Може да ти помогне:

Алеко в плен на красотата

( “До Чикаго и назад” )

В пътеписа “До Чикаго и назад” Алеко Константинов описва всичко,което по време на пътуването му до Америка и обратно е радвало очите, и е подхранвало душевните му потребности. Със забележителна творческа сила той изобразява не само природни,но и градски обекти като същевременно изразява и отношението си към тях,както и към въпроси засягащи отношението между природата и хората,града и неговите жители.

Сред описанията на красиви природни и урбанистични картини най-впечатляващи са редовете посветени на Нюйорската улица Бродуей и Ниагарския водопад. В страниците посветени на тях откриваме задоволението на пътеписеца от видяното в Америка и щастието му да бъде в плен на красотата. Алеко Константинов възприема света в САЩ на базата на сравнението с Европа като предпочитанията му клонят ту към едната ту към другата страна. До запознанството си с Бродуей той е бил завладян от виенската улица Рингщрасе: “една изящна,от мрамор изваяна хубавица”. Сега той се е влюбил в Бродуей,която възприема като: “една мила, с шаровете на дъгата облечена , вечно танцующа балерина”. Създаденото сравнение между двете улици е показателно за естетическия вкус на автора. Пред изяществото той е предпочел миловидността,пред студенината и неподвижността на мрамора, многообразието, пръстотата и жизнерадостта. Бродуей е така дълга и съвършено права,че човешкото зрение едва стига до точката, в която странните и линии се сливат в перспектива. Красотата винаги е привличала Алеко където и в каквито форми да му се представи. Описанието на Бродуей разкрива, че дори сградите могат да доведат до захлас и щастливо съзерцание. Пътеписеца е поразен от разнообразието на архитектурното оформление на фасадите,в него е почуствал проява на една естествена съзидателна надпревара, която ражда не само разнообразието,но и човешкия стремеж към красивото и съвършеното. Щастието от видяното и възхищението към хората, които са създали не просто жилища, а обществени сгради е и една наслада. Бродуей живее, радва се, говори, сливайки се с тези, които я обитават и с минаващите по хубавите камъни, с които е послана. Българският турист е обхванал Бродуей с тези широко отворени очи за новото в строителния напредък на страната. Силно впечатление му прави бързо повтарящата се етажност на сградите. В цифровата градация: “осем етажа”, “дванадесет етажа”, “петнадесет етажа” се крие и подтекстовия смисъл на пътеписецът за значителното усъвършенстващата се техника

ДО ЧИКАГО И НАЗАД

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ем благодаря ти, но аз търся нещо за водопада и само за него....как го вижда какво мисли за него 2-те места от които го наблюдава и тн. :) Ако можете плс ако не ще се задоволя и с това :whistling:

Уффф може и да не търсиш ас тука намерих една :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Впечатленията на Алеко от срещата с Ниагара

Наред с желанието си Алеко да се запознае с чуждата цивилизация, техническия прогрес и общественото устройство на Америка, писателят осъществява и една своя съкровена мечта - да види неповторимия Ниагарски водопад. С голямо вълненя и художествено майсторство от красотата на природата, щастливеца разказва за преживяванията си на този аземен "рай".

Алеко дълго време смята срещата с Ниагара за неосъществима. В един момент обаче това се превръща в сбъднат блян. По невероятен начин пътеписецът рисува това "чудо на природата". Алеко е опиянен от красотата разкрила се пред сетивата му. Самият той изпада в несвяст, след като се докосва до това прелестно чудо.

Алеко е обхванат от огромно нетърпение преди срещата с водопада. Той изгаря от жажда да сбъдне мечтата си - срещата с неописуемо красивия Ниагарски водопад. Писателят ни разкрива вътрешното си състояние, което го сравнява с момък преди венчило. Писателят до такава степен е привлечен от този феномен, че чак е готов да откаже покана на Св. Петър за рая. Пътеписецът изразява пряко своите емоции чрез употребата на възклицателни изречения: "Не учудване, не възхищение, не!", "Който може нека опише тази красота, който може нека я фотографира, нека я нарисува!", "Аз не мога."

Емоционалното напрежение на щастливеца се засилва. Той се възхищава на тези които са успели до сега да се докоснат до този феномен, защото може би те вече са малко или много удовлетворени от невероятната гледка. Ниагара сигурно е била последното желание на осемдесетгодишната бабичка, поддържана от двамата си внука.

Недоизказаността засилвали чувството на нетърпеливост у Алеко да зърне чудото на природата. Чува се "глухо бумтене", водата е "буйно устремена".Изграждането на олицетворение на "изиграла вече ролята си" вода създава едно динамично описание, чиято основа е силата на природата, Алеко умело изгражда образа на могъщото обаяние на този феномен.

С голяма метафорична образност и градация на синонимите "учудване", "възхищение", "благоволение", Алеко достига до кулминацията на действията Долу-ад!...Алеко признава, че не може да опише с думи, красотата разкрила се пред него. Смаян и вече покорен от дяволски красивата гледка, писателят цравнява това място с рая.

Изключително умело анализирано описание на Ниагарския водопад разкриват необикновенната набл=дателност и усет към красивото. Начинът по който творецът описва водопада ни навежда на мисълта за душевна чистота и възвишеност

Мощта на водната стихия завладява душата на пътеписеца. Ниагара е мястото, което със своята красота втрещява Алеко, забравил радост и мъка пред този шедьовър. Ниагара е мястото, където пътешественикът е обхванат от безгрижно щастие, което го откъсва от всичко реално и действително. И въпреки тоза чудо на природата, мечтата му остава същата. От описанието на Алеко за феноменалния Ниагарски водопад разбрах, че природата, независимо какво правят хората, остава в пълна хармония със самата себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Впечатленията на Алеко от срещата с Ниагара

Наред с желанието си Алеко да се запознае с чуждата цивилизация, техническия прогрес и общественото устройство на Америка, писателят осъществява и една своя съкровена мечта - да види неповторимия Ниагарски водопад. С голямо вълненя и художествено майсторство от красотата на природата, щастливеца разказва за преживяванията си на този аземен "рай".

    Алеко дълго време смята срещата с Ниагара за неосъществима. В един момент обаче това се превръща в сбъднат блян. По невероятен начин пътеписецът рисува това "чудо на природата". Алеко е опиянен от красотата разкрила се пред сетивата му. Самият той изпада в несвяст, след като се докосва до това прелестно чудо.

  Алеко е обхванат от огромно нетърпение преди срещата с водопада. Той изгаря от жажда да сбъдне мечтата си - срещата с неописуемо красивия Ниагарски водопад. Писателят ни разкрива вътрешното си състояние, което го сравнява с момък преди венчило. Писателят до такава степен е привлечен от този феномен, че чак е готов да откаже покана на Св. Петър за рая. Пътеписецът изразява пряко своите емоции чрез употребата на възклицателни изречения: "Не учудване, не възхищение, не!", "Който може нека опише тази красота, който може нека я фотографира, нека я нарисува!", "Аз не мога."

  Емоционалното напрежение на щастливеца се засилва. Той се възхищава на тези които са успели до сега да се докоснат до този феномен, защото може би те вече са малко или много удовлетворени от невероятната гледка. Ниагара сигурно е била последното желание на осемдесетгодишната бабичка, поддържана от двамата си внука.

  Недоизказаността засилвали чувството на нетърпеливост у Алеко да зърне чудото на природата. Чува се "глухо бумтене", водата е "буйно устремена".Изграждането на олицетворение на "изиграла вече ролята си" вода създава едно динамично описание, чиято основа е силата на природата, Алеко умело изгражда образа на могъщото обаяние на този феномен.

  С голяма метафорична образност и градация на синонимите "учудване", "възхищение", "благоволение", Алеко достига до кулминацията на действията Долу-ад!...Алеко признава, че не може да опише с думи, красотата разкрила се пред него. Смаян и вече покорен от дяволски красивата гледка, писателят цравнява това място с рая.

  Изключително умело анализирано описание на Ниагарския водопад разкриват необикновенната набл=дателност и усет към красивото. Начинът по който творецът описва водопада ни навежда на мисълта за душевна чистота и възвишеност

  Мощта на водната стихия завладява душата на пътеписеца. Ниагара е мястото, което със своята красота втрещява Алеко, забравил радост и мъка пред този шедьовър. Ниагара е мястото, където пътешественикът е обхванат от безгрижно щастие, което го откъсва от всичко реално и действително. И въпреки тоза чудо на природата, мечтата му остава същата. От описанието на Алеко за феноменалния Ниагарски водопад разбрах, че природата, независимо какво правят хората, остава в пълна хармония със самата себе си.

тази тема не е лоша :good:

Редактирано от Bathory
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинете някой може ли да ми намери не6то за "Какво харесва в новия свят Алеко " и "Какво не харесва в новия свят Алеко"

Едит : Ако може да ми ги напи6ете в две отделни за6тото това 6те ми бъде контролно :Oo: и 6те се тегли и 6те ми се падне едно от 2те :crazy_pilot: и ако може да напи6ете от къде започва увода,тезата,доказателствената част и края :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ехе, а свирка не искаш ли? :)

Никой няма да седне да ти напише темата. Трябва сам да го направиш. Още повече, че темата е съвсем елементарна. Трябва само да прочетеш "До Чикаго и назад" - тези неща са си написани там съвсем ясно, черно на бяло!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Извинете някой може ли да ми намери не6то за "Какво харесва в новия свят Алеко " и "Какво не харесва в новия свят Алеко"

Едит : Ако може да ми ги напи6ете в две отделни за6тото това 6те ми бъде контролно  :Oo:  и 6те се тегли и 6те ми се падне едно от 2те  :crazy_pilot: и ако може да напи6ете от къде започва увода,тезата,доказателствената част и края  :whistling:

Ако намеря нещо в нета ще го сложа тук.

Никой няма да седне да ти напише темата!

П.С.

Както каза един приятел оня ден "баба му да не е търсила във форума...."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой ако може да намери нещо по тези теми ... ще съм му мн благодарен:

1. "Бродуей е една мила ... вечно танцуваща балерина"

2. "Ниагара - чудната игра на природата"

:book: ПЛСССССССССССс

тази тема не е лоша  :good:

Хубава ама мойта тъ**та даскалка да я *** я оцени за 3 :crying::throw:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

zdraveite az ot skoro vlizam tuk ako moje nqkoi da mi nameri ne6ty po tezi dve temi ot do 4ikago i nazad 6te ysm mu mn blagodarna

1.Българинът Алеко и Неговия свят

2.Ниагара-чудната игра на природата :bounce8: благодаря предварително !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

някои може ли да ми помогне с темата за "Чикагското изложение"моля ви!!! тази тема ми е нужна, а немога да намея никакви анализи за нея

:post-20645-1121105496: ако някои ми помогне ще му бъда наистина много благодарна!!! :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българинът Алеко и Новият свят

В своя пътепис "До Чикаго и назад"Алеко Константинов като страстен пътешественик,тръгва след най-голямата си детска мечта-Америка-страната на неограничените възможности.Многобройни са легендите за тази далечна и чужда страна,която е известна като обетованата земя.В това се открива и жаждата ,отвореността на пътеписеца къ останалия свят,към дале4ното,тайнственото и недостижимото.Америка предлага много възможности с напредъка,който е постигнало американското обшество,стандарта на живот е п-висок отколкото в останалите страни.Алеко е българин,но преди вси4о европеец с изтънчен вкус и усет към красотата.Ето защо той се жъзхищава на умението на американците да изграждат невижданата красота и изящество.Новите неща правят живота на хората по-лек,но недостижимото не попречвана българина Алеко да съзре другата,несъвършена страна на Америка.С риск да изпита разочарожание ,той вниква в истинската същност на американското общество и разбира,че хората не са способни да изградят земния рай.Като всяко общество,така и американското притежава проблеми,които добиват глобален характер.Постепенно напредакът се отразява върху истинската същност на човека,той убива човешкото у него.Развитието и икономическото състояние на "обетованата земя" Америка създават очуждения човек.Алеко като българин-самокрити4ен и самоироничен,изпитва възхищение към устройството на американската система,но иронията му помага да разбере,че бруталната жажда а пари и повече власт може да убива и ценностите в живота биват изместени от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
  • Потребител

като говорим за Алеко Константинов - той е идеален.Няма друга дума.Това е любимият ми български автор,а "До Чикаго..." е една от най-интересните ,които съм взимал.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Хора,много ви моля-помогнете ми!Трябва да проследя пътят на Алеко Константинов до Чикаго и назад и след това да го нанеса на карта.Картата е лесна,но да проследя пътя...... :Oo: Моля ви,помогнете ми!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Ехе, а свирка не искаш ли? :)

Недей че ще поиска Съчинение Расъждение на тема дух... :D

Относно С.Р.-тата които сте постали . Еми не че нещо , но в 7-ми клас под 4 страници С.Р. не съм писал , тези които сте поставили ще се поберът на 2 страници максимум . Тези са доста кратки теми нямат ясно структурирани УВОД ТЕЗА ИЗЛОЖЕНИЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ . Едното го видях имаше 4 абзаца --- т.е. =>

1 абзац Убод

1 абзац Теза

1 абзац Заключение

И ЗА ИЗЛОЖЕНИЕТО КАКВО ОСТАВА ЕДИН АБЗАЦ ?!? На тези повече от тройка човек не може да пише . Даже понеже си спомням моя Цербер вихреше едни двойки като луда а за такова дори няма да го погледне !

Вижте СР-то което съм постнал за Балканджи Йово -- Така трябва да изглежда СР ! Даже ако забележите Балканджи Йово е към осем куплета с по четри строфи ( а може и по малко ) а аз съм написал две страници и то само за една част от расъжденията към него . Погледнете темата Съчиниение Расъждение - Същност и Структука за да разберете как се прави !

А за човека написал следното :

Хора,много ви моля-помогнете ми!Трябва да проследя пътят на Алеко Константинов до Чикаго и назад и след това да го нанеса на карта.Картата е лесна,но да проследя пътя...... blink.gif Моля ви,помогнете ми!

Сега ако знаех че модераторите и админите нямаше да ме цензурират , щях да ти кажа че си ПЪЛЕН УЛИГО**** . Погледни съдържанието м*мка му дори там е написано . То е ясно че не си я чел , но вместо да си правиш труда да се регистрираш и пишеш този пост, можеше да си отвориш книгата на първата страница !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...