Отиди на
Форум "Наука"

Творчеството на Ф. М. Достоевски


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте..не мога да скрия благоговението си пред тази тема за творчеството на Достоевски, кък което се оказах болезнено пристрастена. По начало не мога да живея без книги(дори настръхвам при самата мисъл да се лиша от сакралния досег със страниците на някоя нова, мирисът, шумът..абе направо си е неописуемо усещането :biggrin: ), но ми се случи нещо странно и точно в Достоевски се корени причината :D ..Все още не мога да повярвам, че "Братя Карамазови", която така кротко и безмълвно си е стояла през целия ми живот на секцията(затишие пред буря :д), толкова безвъзвратно го промени..като естествено довлече със себе си не буря, а пълен хаос(и то не защото ми беше трудно да разбера идеите, вложени в нея, а точно обратното: направо се слях с тях, имах чувството, че някой ми бута пред очите истини и факти, които някъде дълбоко са си зреели в мен..а този някой така безпощадно и неспирно ги бута и бута, че направо ме заболя безгранично като прочетох книгата- единствената, заради която съм плакала като идиот в пълно изстъпление, дори необяснимо за мен защо :D ..но може би в този случай именно хаосът би бил най пълен- когато изостря до болка всичките ти сетива)..та прочетох я(за което впрочем страдах много, а и все още страдам, тъй като препрочитането никога няма да донесе със себе си същите първични емоции и чувства, а и може би ми се иска да я бях прочела в по- късен етап от живота, но пък както винаги всяко нещо си има две страни..тогава вероятно щеше да е различно и като равносметка не съжалявам нито за миг, а само страдам и тъгувам, като от загубата на скъп човек- и знам, че с времето спомените вероятно ще се размиват и избледняват, но мястото в сърцето ще е неизменно- сърцето времето не може да го излъже поне :D)..ии оттогава реших да си "пазя" Достоевски ;д взех разни други книги от библиотеката..прочетох няколко, но имам чувството, че ме е обзела някаква частична апатия ;д..търся чувствата и емоциите, които ми доставя Достоевски, но не ги намирам..не знам в книгите ли се корени причината или в мен(по-благосклонна съм да смятам, че е второто ;д)..ии толкова се изнервих напоследък и така ми липсваха въпросните емоции, въпроси които да анализираш..да си блъскаш мозъка..да си намираш отговори(сигурно така се чувстват всички зависими независимо от какво), че зарязах непрочетена книгата, с която се опитвах да се самозабавлявам, очевидно неуспешно :D,което е крайно необичайно за мен да не си я дочета...ии общо взето всичко клони към това, че "пазенето" ще върви по дяволите..и скоро от Достоевски няма да остане формален помен :biggrin: ..ааа да..изкушавам се да изразя крайно несъгласие относно едно мнение, което ми се мярна тук и което в най- общ смисъл гласеше, че Достоевски е "остарял" и тогавашните души не са като тези от "новото време"..мога да пиша много точно по този въпрос в пълна опозиция,но ще кажа само, че по мое мнение глобално погледнато не е така, тъй като аз лично установих, че всъщност от край време абсолютно нищо не се променя..пълен кръговрат..вярно, че сега светлините и отблясъците на цялостната картина са по-многобройни и запленяващи, но това си е пълна заблуда..и ако говорим за някакъв прогрес..то той е силно относителен..що се отнася до прогреса на душата..за съжаление в "новото време" тя май май търпи пълен регрес..но може и да се бъркам не знам какъв е великия замисъл на времето :д ..но важното е, че всяка от идеите на Достоевски е важала винаги..важи и сега..и най-вероятно и в бъдеще(дори във всяка книга..общо взето Достоевски е всеобхватен..дори се чувствам недостойна да коментирам творчеството му :D )

..Aaa в интерес на истината доста се поотплеснах,съжалявам за което :D .. Регистрирах се, за да мога да задам тук един въпрос- навярно глупав или нелогичен, но надявам се ще извините прибързаността и в частност нетактичността ми. Понеже вчера не издържах и започнах "Престъпление и наказание"(чувството си е неземно да се върнеш към Достоевски ;д)..сега съм почти до половината..но ме тормози този въпрос и даже не спах спокойно..днес реших да се поразровя в интернет с идеята да намеря отговор, но нямах късмет..забелязах,че дори творчеството на Достоевски се изучава, както и предполагах..но тъй като съм читател-любител :D и няма към кой по-вещ да се обърна..реших да попитам тук(току виж се намери някой отговор или поне съвестта ми се успокои, ако разбера че вероятно изобщо не трябва да се търси такъв ;д) с риск въпросът ми да прозвучи както казах крайно нелогично и глупаво....от самото начало на книгата ми се натрапва това "дясно", "вдясно" ..и т.н..не мога да разбера какво е значението на тази посока-забелязвам я навсякъде..в най-малките подробности..не знам аз ли се вманиачавам..или има определено значение :biggrin: ..нещо като жълтото..но то е ясно(въпреки че бялото с лилави цветчета не звучи зле :biggrin: ..но все пак Расколников ;д) ..та това дясно ме подлудява..мисля си, че ще му дойде края но..пак..отново и отново..Може би съм нетърпелива и вероятно ще може да се направи извод и за това след като се прочете книгата..но ще ми стига някой да потвърди наличието на значение или да го отхвърли..поне ще се успокоя :D ..и пак се извинявам за въпроса :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 62
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Добре дошла във форума! Тук има доста специалисти и ценители на Достоевски (за съжаление аз не съм от тях). Те непременно и с удоволствие ще се включат, надявам се скоро.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трябва да я прочета пак.. Може би все пак няма някакво особено значение това, просто избор на посока при описването. Не всяка дума, дори и в книгите на Достоевски е с по пет значения:) Понякога "в дясно" може да значи просто в дясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вероятно е така..обикновено не се хващам за чак толкова малки подробности..и все пак някаква интуиция..мисля, че може да има нещо в това "вдясно" и "отдясно"(впрочем помислих, че съм сбъркала, но поне в моята книга са написани слято ;д) ..но най- вероятно няма да се сдържа и що попитам г-жата, колкото и да ми е неудобно :biggrin: ..предполагам трябва да я е изучавала..не знам ..а ако не, ще си остана с надеждата до края на книгата да си направя дори само относително задоволително заключение :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вероятно е така..обикновено не се хващам за чак толкова малки подробности..и все пак някаква интуиция..мисля, че може да има нещо в това "вдясно" и "отдясно"(впрочем помислих, че съм сбъркала, но поне в моята книга са написани слято ;д) ..но най- вероятно няма да се сдържа и що попитам г-жата, колкото и да ми е неудобно :biggrin: ..предполагам трябва да я е изучавала..не знам ..а ако не, ще си остана с надеждата до края на книгата да си направя дори само относително задоволително заключение :D

Здравей emoticons.png

Ако се позагледаш, сигурно ще откриеш още много думи и дори цели фрази, които се повтарят доста често в романите му. Достоевски не е бил педантичен към изказа си, за разлика от Флобер например. Неговото слово е стихийно, а понякога и хаотично, даже противоречиво, също като емоциите на хората, които описва. Всъщност до голяма степен именно на тази стихийност се дължи и огромното му въздействие. Възможно е обаче самият той да е повтарял някои думи интуитивно, с усещането, че в тях се съдържа нещо подмолно или че будят някаква подсъзнателна асоциация. Така че, нищо чудно, ако ти пък от своя страна си доловила интуитивно... неговата интуицияemoticons.png. Имам предвид, че когато чете книгите му, човек някак си се вгражда в тях и вече не е точно себе си, а по-късно, когато ги дочете... изведнъж открива, че чрез тях се е опознал по-добре, отколкото преди... Ех, трудно е да се опише това преживяване! Досегът с такъв гений е толкова разтърсващ, че поне аз, след неговите книги наистина се поболявах, ходех като замаяна по цели седмици...

П.П. Впрочем, и до сега се питам, ако аз бях на мястото на Разколников, дали щях да страдам чак толкова за проклетата бабичка? Пък и той самият страдаше ли всъщност, угризения ли го мъчеха... или най-обикновен мижитурски страх:post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В училище успяха да предизвикат дистанцирането ми от руската литература. Все пак съм учил по комунистическо и съм бил тинейжър. Помня, че дядо ми изразяваше възхищение от "братя Карамазови". Чак сега схванах, че това всъщност е било книга. А той си падаше по Достоевски. Доста по-късно вече се бях решил да прочена "Бесове" (дано не бъркам), но още не ми е попаднала.

Та сега, може би с интерес ще чета Достоевски. Ако някой има нещо в текстов, или особено в аудио формат, ще приема с благодарност. На лични моля.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Та сега, може би с интерес ще чета Достоевски. Ако някой има нещо в текстов, или особено в аудио формат, ще приема с благодарност. На лични моля.

В читанката има следните произведения на Фьодор Достоевски:

besove

bratja-karamazovi

idiot

prestyplenie-i-nakazanie

Препоръчвам ти Идиот. Страхотна книга е!

Приятно четене!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не само "Идиот" и останалите четири! Плюс "Играчът на рулетка". "Записки от подземието" вече по желани...

Но наистина, който не знае за какво става дума, имайте предвид, че това е литература, натоварена с доста пластове и със страховит човешки психологически драматизъм! И то разказан с обикновени житейски сюжети...

Освен, че е класическа, т.е. ще имате 100 стр. описание на карети, приемане на гости в домовете на този и онзи, различни хорски разговори и изведнъж като тресне и като ви поведе през историята, психиката, Космоса и Господа....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В училище успяха да предизвикат дистанцирането ми от руската литература.

Едно от нещата, които ме радват е, че никога не ми е пукало каква е националността на литературата, дори да са ми я натрапвали в училище. Ми че тя си е една от основите на класиката руската класическа литература, не бива да имаме предубеждения :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Досегът с такъв гений е толкова разтърсващ, че поне аз, след неговите книги наистина се поболявах, ходех като замаяна по цели седмици...

Чак замайване не, но въздействието е изумително силно! Толкова силно, че дори комунистическите власти не посмяват да го забранят, а това е един от най-десните руски мислители. (В никой случай не ща да звучи политически, но като ориентиране за възгледа му е така).

П.П. Впрочем, и до сега се питам, ако аз бях на мястото на Разколников, дали щях да страдам чак толкова за проклетата бабичка? Пък и той самият страдаше ли всъщност, угризения ли го мъчеха... или най-обикновен мижитурски страх:post-20645-1121105496:

А де! Именно:) И двете, и не само те. Ето така се описва Човека и мястото му във Вселената, ако щеш...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Администратор

Ето някои наистина много добре направени портрети и архитектурни чертежи в страниците на неговите ръкописи.
post-6-0-03699200-1422436837_thumb.jpg

post-6-0-18440900-1422436838_thumb.jpg

post-6-0-89057900-1422436838_thumb.png


Тук може да се види наскоро открит малък портрет на Шекспир в профил, гравиран в рамките на една страница от един неговите романи.

post-6-0-25291900-1422436854_thumb.jpg

post-6-0-58742100-1422436853.jpg

http://www.openculture.com/2014/01/fyodor-dostoevsky-draws-elaborate-doodles-in-his-manuscripts.html

http://www.openculture.com/2015/01/dostoevsky-draws-a-picture-of-shakespeare.html

http://nauka.bg/a/%D1%84%D1%8C%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80-%D0%BC%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители
On 4/4/2012 at 2:50, Raya said:

Понеже вчера не издържах и започнах "Престъпление и наказание"(чувството си е неземно да се върнеш към Достоевски ;д)..сега съм почти до половината..но ме тормози този въпрос и даже не спах спокойно..днес реших да се поразровя в интернет с идеята да намеря отговор, но нямах късмет..забелязах,че дори творчеството на Достоевски се изучава, както и предполагах..но тъй като съм читател-любител :D и няма към кой по-вещ да се обърна..реших да попитам тук(току виж се намери някой отговор или поне съвестта ми се успокои, ако разбера че вероятно изобщо не трябва да се търси такъв ;д) с риск въпросът ми да прозвучи както казах крайно нелогично и глупаво....от самото начало на книгата ми се натрапва това "дясно", "вдясно" ..и т.н..не мога да разбера какво е значението на тази посока-забелязвам я навсякъде..в най-малките подробности..не знам аз ли се вманиачавам..или има определено значение :biggrin: ..нещо като жълтото..но то е ясно(въпреки че бялото с лилави цветчета не звучи зле :biggrin: ..но все пак Расколников ;д) ..та това дясно ме подлудява..мисля си, че ще му дойде края но..пак..отново и отново..Може би съм нетърпелива и вероятно ще може да се направи извод и за това след като се прочете книгата..но ще ми стига някой да потвърди наличието на значение или да го отхвърли..поне ще се успокоя

Рая, ако още те интересува този въпрос, моят отговор е следният: Достоевски подсъзнателно използва тази дума често, защото има предвид не "дясно" и "вдясно" (това е българският буквален превод за посоката дясно, но в случая на руски е омоним - дума с едно и също звучене, но с две различни значения - дясно и право ), а "право" (което е коренът и на Право-славие), стремежът на човек към истината, бог, небето - вертикалът нагоре; става въпрос за търсенето на висшата правда. Всичките му герои, в това число и Расколников, както и самият Достоевски, винаги търсят единствено и само това - Истината, Бог...висшата правда.

Ето и няколко тълкувание на думата "право" в руски:

Право – чисто буквално преведено от руски на български означава дясно, вдясно

 

Право  Возможность действовать, поступать каким-н. образом.

 

"П. контроля, иметь п. на что-н. Лето вступило в свои права ( перен. : полностью наступило ) ."

 

Основание, причина.

 

"С полным правом могу так сказать ."

 

Действительно, в самом деле, правда.

 

"Я , п. , не знаю, что мне делать ."

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...