Отиди на
Форум "Наука"

Теориите на В.Б.Резун


Съгласни ли сте с изложеното в книгите на Резун?  

101 потребители са гласували

  1. 1. Съгласни ли сте с изложеното в книгите на Резун?

    • По-скоро да
      62
    • По-скоро не
      30
    • Не мога да преценя
      9


Recommended Posts

  • Модератор История

Разбира се Жуков не е изключение.В началото на юли новия командващ Западния фронт Тимошенко организира контраудар под Лепел /или Сенно/.Не лошо съотношение на силите.1400 съветски танка срещу 400 немски.Съветското поражение е пълно а официалното оправдание на Тимошенко  е "малкия брой танкове с които е разполагал".Невероятно но факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Отговарям за съдбата на съветските танкове. Танковете Т-26 са по английски лиценз. Сравнително голям танков завод за почти същите танкове има в Полша. Ако немците искаха можеха не само да възстановят полските и съветските танкове, но и да произвеждат още от същите. Но те не го правят! Същото се случва прочее и с френските танкове, тях също не ги използват. Френските танкови заводи също не произвеждат танкове (подобно на чешките примерно). 

Защо питате вие? Отговора е елементарен- защото не подхождат на немската тактика на използване. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, resavsky said:

Същия гениален стратег Жуков през юни 1941 губи ганковото сражение при Луцк-Ровно където има 8 000 танка а немците около 800 .Огромна доза гениалност се изисква за да загубиш подобно сражение в което имаш десетократно превъзходство. А за беумни атаки спокойно може да се даде пример със същия  Жуков при Роев през 1942 година.При това на три пъти.

Да Ресавски, ама не са били 8000, а 80 000, и немските не са били 800, а 80!

Отново гледаме лекция посветена на тази танкова битка.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Фружине за тебе Исаев е капацитет за мене не е .Въпрос на гледна точка.А колко според тебе са съветските танкове в тази битка.Само 3500?Добре толкова да са - немците нямат толкова на целия Източен фронт.Значи в най лошия случай съветското превъзходство в танкове е само петкратно.

 П.П. Аз държа на цифрата на 8 000 за съветските танкове.Но не ми се отваря в този хубав следобяд специална тема за битката.Както и да обясняваме простичкия /и неоспорим/факт защо точно Югозападния фронт е представлявал най могъщата съветска групировка и защо още на шестия час от войната там командироват началника на съветския ГЩ Жуков.Не на Западния фронт в Белорусия където е най мощния немски удар а точно на Югозападния фронт.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ми гледай бе Ресавски! Човека още в първите минути го казва. 2900 танка, плюс още 100 пристигнали по късно. 

Защо Жуков е там, пак си го казва човека, там е била най силната съветска групировка, която се е предвиждало да нанася главния удър. 

Няма никакво значение на какво държиш ти, аз или бай Иван. Важни са фактите. 

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, resavsky said:

Фружине за тебе Исаев е капацитет за мене не е .Въпрос на гледна точка.А колко според тебе са съветските танкове в тази битка.Само 3500?Добре толкова да са - немците нямат толкова на целия Източен фронт.Значи в най лошия случай съветското превъзходство в танкове е само петкратно.

 П.П. Аз държа на цифрата на 8 000 за съветските танкове.Но не ми се отваря в този хубав следобяд специална тема за битката.Както и да обясняваме простичкия /и неоспорим/факт защо точно Югозападния фронт е представлявал най могъщата съветска групировка и защо още на шестия час от войната там командироват началника на съветския ГЩ Жуков.Не на Западния фронт в Белорусия където е най мощния немски удар а точно на Югозападния фронт.

 

Alekszandr Tvardovszkij

Я убит подо Ржевом,
В безымянном болоте,
В пятой роте,
На левом,
При жестоком налете.



И во всем этом мире
До конца его дней —
Ни петлички, ни лычки
С гимнастерки моей.

Я — где корни слепые
Ищут корма во тьме;
Я — где с облаком пыли
Ходит рожь на холме.

Я — где крик петушиный
На заре по росе;
Я — где ваши машины
Воздух рвут на шоссе.

Где — травинку к травинке —
Речка травы прядет,
Там, куда на поминки
Даже мать не придет.



Летом, в сорок втором,
Я зарыт без могилы.
Всем, что было потом,
Смерть меня обделила.

Официално 300 000 ранени и умрели, неофициално 1 000 000.....Толкоз за гениуса на Жуков....

Казват, че имало оплаквания да бъде цензорирана ТВ програмата занимаваща се с този въпрос толкова били неприятни фактите....

 

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Логистиката...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 18 минути, Frujin Assen said:

Ми гледай бе Ресавски! Човека още в първите минути го казва. 2900 танка, плюс още 100 пристигнали по късно. 

Защо Жуков е там, пак си го казва човека, там е била най силната съветска групировка, която се е предвиждало да нанася главния удър. 

Няма никакво значение на какво държиш ти, аз или бай Иван. Важни са фактите. 

Това че той го казва значи ли че е прав?Виж другите изследвания за битката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, новорегистриран2 said:

 

Логистиката...

 

Същият Ейзенховер разказва, че на банкета по случай победата разговаряйки с Жуков него само едно го е интересувало: Как са могли да организират логистиката, да снъбдяват толкова войски със нужните материали през цялото време на войната.....Само затова питал....

Защото при тях първата линия практически се издържала от свободен грабеж.....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 9 минути, resavsky said:

Това че той го казва значи ли че е прав?Виж другите изследвания за битката.

Не, не значи, но той е сериозен учен и мнението му не може да се подмине с "Звучи неубедително".

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

 В  битката вземат участие шест съветски механизирани корпуса всеки с танков щат от 1031 танка.Напълно окомплектовани защото на тях им предстоят най отговорни задачи в предстояшето съветско настъпление.Плюс танковете към съветските пехотни и конни дивизии /да имало е и такива/ плюс допълнително привлечените съветски танкови дивизии в хода на битката.Исаев да каже на базата на кой документ той достига до цифрата 2 900.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Skubi said:

 

Alekszandr Tvardovszkij

Я убит подо Ржевом,
В безымянном болоте,
В пятой роте,
На левом,
При жестоком налете.



И во всем этом мире
До конца его дней —
Ни петлички, ни лычки
С гимнастерки моей.

Я — где корни слепые
Ищут корма во тьме;
Я — где с облаком пыли
Ходит рожь на холме.

Я — где крик петушиный
На заре по росе;
Я — где ваши машины
Воздух рвут на шоссе.

Где — травинку к травинке —
Речка травы прядет,
Там, куда на поминки
Даже мать не придет.



Летом, в сорок втором,
Я зарыт без могилы.
Всем, что было потом,
Смерть меня обделила.

Официално 300 000 ранени и умрели, неофициално 1 000 000.....Толкоз за гениуса на Жуков....

Казват, че имало оплаквания да бъде цензорирана ТВ програмата занимаваща се с този въпрос толкова били неприятни фактите....

 

 

Красиви стихове на ШИРОКАТА РУСКА ДУША.

Лирично казано. Неуспешна атака се счита за страшна трагедия . А ние  европейците при поражение си мьлчим и свиваме като ни лук яли ни лук мирисали. И цензора няма понеже знаем как правилно да пишем.

Моята любима приказка от детството е "Храбрия шивач или 7 с един удар".  Един шивач замахнал с парче плат и седем трупа ! Всички го уважавали и са се кланяли на Храбрия Шивач. С един удар седем трупа не е малко !  ( Труповете са били на мухи кацнали на сандвича на шивача) . Общо взето немските и западните мемуари ми напомнят на любимата ми книга - Барон Мюнхаузен . Чел съм му мемрарите като дете и много ми харесаха 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, Frujin Assen said:

Да Ресавски, ама не са били 8000, а 80 000, и немските не са били 800, а 80!

Отново гледаме лекция посветена на тази танкова битка.

 

Фружине ИСАЕВ а архивар ! Канцеларски плъх който изследва ДОКУМЕНТИ и бумаги ! Глупости пише ! Слаб пропагандатор не струва . Скучна работа и хладна ЛОГИКА !

Ние обичаме ПОЕТИТЕ , КИНОРЕЖИСЬОРИТЕ ,  певците , грьмките слов , а не скучни факти! Ние сме широки души и фактите нямат значение ! Това че Германи и Европа са индустриално развито производство а СССР танковете ги делат колхозите няма значение . Не пиши факти и архиви , ами дай поеми и филми !

Всеки колхоз е произвел по 100 танка , совхозите по 150 и немците ги унищожават. Жалко е само че немските ,чешките и европейски е работници са мьрзеливички и не произвеждат танкове както руските деца и жени на струговете. Ако бяхме в Европа по - работни като руснаците и немците щяха да имат танкове. Ама не. Трябвало е малко да ги стегнат и да ги принудят да бачкат . Башка милионите остарбайтери и те е трябвало да ги накарат да работят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Du6ko said:

Красиви сиихове на ШИРОКАТА РУСКА ДУША.

Лирично казано. Неуспешна атака се счита за страшна трагедия . А ние  европейците при поражение си мьлчим и свиваме като ни лук ялни лук мирисал. И цензооа няма понеже знаем как правилно да пишем.

Моята любима приказка от детството е Храбрия шивач или 7 с един удар.

Един шивач замахнал с парче плат и седем трупа ! Всички го уважавали и са се кланяли на Храбрия Шивач. С един удар седем трупа не е малко !

( Труповете са били на мухи кацнали на сандвича на шивача) 

Общо взето немските и западните мемуари ми напомнят на любимата ми книга - Барон Мюнхаузен . 

A руските? На лъжливото овчарче ли? ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намерих най-после снимката. Подредени за парад Т-26 танка в 1941 година в Киев.

Képtalálat a következÅre: â1941 katonai parade T 26 pancelosaiâ kh41-44117.jpg

От всичките само 8 имат радио. Те са командващите, тоест първична мишена на противника....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.06.2018 г. at 20:36, Frujin Assen said:

Официалното име на Литва е ;

Великого князства Литовского, Руского, Жомойтского и иных

 

Това си е ОТ, но от кога и за колко време? Щото Литва и Полша стават една д-ва по едно време, значи ли това, че Полша и Русия са една д-ва? Айде стига глупости! То и Симеон се е наричал цар на българи и ромеи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.06.2018 г. at 21:45, Thorn said:

Да. А Лвов например е бил център на "руското воеводство".

 

Реално разделителната линия е била религиозна - православни и католици.

Също ОТ, но хайде пак - кога и за колко време? И дава ли това право да се смята, че руски територии са били под вековен полски гнет? Белград, Браничево, Букорещ и още много градове и територии са били под българско владичество, някои и за векове, някои по- малко. Смята ли се сега или пише ли се в румънските или сръбските учебници и статии, че сръбските или румънски земи са били по български гнет (къде вековен, къде не)? 

Прави ми впечатление, че двама модери не само поощряват ами забиват темата в офтопици? Надявам се не е нарочно. Какво значение имат тези глупотевини към теориите на В. Суворов?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, сигурно много се изненадаш, но аз съм добър човек. И за да го докажа ще те открехна на един лайфхак. 

Има една такава програма наречена браузър, а в нея има едно такова нещо наречено "търсачка". Най популярната на днешно време е гугъл. 

Ето ти линк да видиш как се ползва.

https://support.google.com/websearch/answer/134479?hl=bg

Като изучиш как се работи с гугъл, потърси за Литва и ни съобщи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.06.2018 г. at 20:23, Du6ko said:

А при Вязма РККА бяга!  - странно твърдение . Французите твърдят че при Бородино армията на Кутузов бяга. Много от тях и до ден днешен не са наясно с клопката и народната мъдрость за безплатното сирене. Гранде Армее е 600 000 . В центъра на Мюнхен има мемориал на загиналите баварски войници през 1812 година в Русия. Само загиналите баврски войници са дестеки хиляди - мисля 19 хиляди загинали в русия баварци за 1 година , а Бавария е малка част от Рейнският Съюз. 

............

При Вязма РККА е разбита и наистина бяга. Тя е обходена, няма въздушна подкрепа, няма продоволствие, гориво и муниции. РККА с редки изключения бяга от 22-ри юни. Това ясно ли е? 

Grande Armee е 1 000 000, в Русия влизат 680 000, но от тях войници са около 300 000. Французите твърдят, че Кутузов отстъпва. До Бородино. При Бородино, руснаците губят. Кутузов  отстъпва, французите заемат техните позиции, но не печелят. Кутузов наистина отстъпва, но не е разбит и все още препречва пътя на юг. От сегашна гледна точка историците се чудят защо Наполеон не вкарва в битката гвардията и не разбива руснаците? Обяснението (пак от сегашна гледна точка) е, че императора вече е разбрал, че кампанията е загубена и иска да съхрани гвардията за да си подсигури отстъплението. Ако желаеш повече подробности за La Grande armee, отиди в Париж вземи си билет за гробницата на Наполеон и ще получиш един за Les Invalides или L'hotel national des invalides, както е пълното му наименование. Там е цялата история на La Grande Armee. Ако си го направил вече, прощавай, но бих искал да престанеш да правиш глупави паралели между двете кампании. Ако има умни такива, поне ги защити сериозно. Нещо което до сега не ти се отдава. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, mitaca said:

При Вязма РККА е разбита и наистина бяга. Тя е обходена, няма въздушна подкрепа, няма продоволствие, гориво и муниции. РККА с редки изключения бяга от 22-ри юни. Това ясно ли е? 

Grande Armee е 1 000 000, в Русия влизат 680 000, но от тях войници са около 300 000. Французите твърдят, че Кутузов отстъпва. До Бородино. При Бородино, руснаците губят. Кутузов  отстъпва, французите заемат техните позиции, но не печелят. Кутузов наистина отстъпва, но не е разбит и все още препречва пътя на юг. От сегашна гледна точка историците се чудят защо Наполеон не вкарва в битката гвардията и не разбива руснаците? Обяснението (пак от сегашна гледна точка) е, че императора вече е разбрал, че кампанията е загубена и иска да съхрани гвардията за да си подсигури отстъплението. Ако желаеш повече подробности за La Grande armee, отиди в Париж вземи си билет за гробницата на Наполеон и ще получиш един за Les Invalides или L'hotel national des invalides, както е пълното му наименование. Там е цялата история на La Grande Armee. Ако си го направил вече, прощавай, но бих искал да престанеш да правиш глупави паралели между двете кампании. Ако има умни такива, поне ги защити сериозно. Нещо което до сега не ти се отдава. 

 

Пирови победи. Победи за сметка на последните резерви. Добра тактика и слаба безперспективна стратегия. Печелиш битката за сметка на войната . С две думи - ако имахме още една дивизия , още един танк , още един войник и щяхме да победим . Бит и е не си признава. 

Руснаците отстьпват с постоянни контраудари. Така правят и французите ПСВ поучени от Наполеон и Кутузов и тогава печелят. Устискват на удара ПСВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Душко, това все пак не е тема за Бородино, Бони или La Grande Armee! Тук предполагам има и за трите (е може би за последната няма, ама аз няма да отварям). Французите даже не я броят за спечелена. Ето какво казва Бонапарт за Бородино: 

De toutes les batailles, ce qui est le plus terrible, c'est ce qui s'est passé sous Moscou. En cela, les Français méritaient de gagner, et les Russes conservaient le droit d'être invaincus ... De mes cinquante batailles, dans la bataille de Moscou, les Français montraient le plus grand courage et récoltaient le moins de succès.

Или на български:

“От всичките ми сражения най-ужасно е онова, което се случи под Москва. В него французите се оказаха достойни да спечелят победата, а руснаците си запазиха правото да бъдат непобедени… От петдесетте ми сражения, в битката под Москва французите показаха най-голяма доблест и пожънаха най-малко успехи.”

Той все пак е 'страна' по проблема и приема, че французите са победили, но отдава заслуженото и на руснаците. Но нека сложил край на този ОТ. Просто бих желал отговори на простите въпроси, които представих, когато се завърнах по темата. Отговорите може и да са сложни ;) .

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

За Бородино си има поне две теми във форума.Френска победа - няма спор.А за 1941 година РККА е с много нисък боен дух.В нито едно от големите обкръжения /Белорусия,Уман Смоленск,Киев,Вязма,Брянск/съветският войник не проявява жертвоготовност и желание да се бие до последна капка кръв.Бъдещите освободители на Европа на които в средата на месец юни 1941 година вече са им раздадени немски разговорници /да се оправят в окупираните територии/ явно толкова са били шокирани от немското настъпление и последвалите германски успехи че са предпочитали да се предадат в плен отколкото да умират за каузата на Сталин.Те просто са се готвили за война "на чужда територия с малко кръв".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Адаш, сигурно много се изненадаш, но аз съм добър човек. И за да го докажа ще те открехна на един лайфхак. 

Има една такава програма наречена браузър, а в нея има едно такова нещо наречено "търсачка". Най популярната на днешно време е гугъл. 

Ето ти линк да видиш как се ползва.

https://support.google.com/websearch/answer/134479?hl=bg

Като изучиш как се работи с гугъл, потърси за Литва и ни съобщи. 

OT

На кого му пука 'къв човек си ти? На мене определено не.

Аз имам принципи, един от които е: "С радио, жена (съпруга), папагал, глупак и Фружин да не споря". Е понякога го нарушавам, най често с жена си, никога с радиото и папагала, с глупака докато го разпозная, а с теб когато дадеш някой и друг факт (верен) и изградиш вавилонска кула от лъжи и манипулации, около него. 

Но и с теб съм готов да дискутирам (както и с всеки друг идиот), ако благоволиш да ми отговориш на въпросите. Но ти не го правиш.

Край на ОТ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 20 минути, mitaca said:

OT

На кого му пука 'къв човек си ти? На мене определено не.

Аз имам принципи, един от които е: "С радио, жена (съпруга), папагал, глупак и Фружин да не споря". Е понякога го нарушавам, най често с жена си, никога с радиото и папагала, с глупака докато го разпозная, а с теб когато дадеш някой и друг факт (верен) и изградиш вавилонска кула от лъжи и манипулации, около него. 

Но и с теб съм готов да дискутирам (както и с всеки друг идиот), ако благоволиш да ми отговориш на въпросите. Но ти не го правиш.

Край на ОТ.

Благодаря, чувствата ни са взаимни. В това, че не знаеш нещо няма лошо, виж това, че не искаш да четеш е нещо много лошо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...