Отиди на
Форум "Наука"

Надписи на оброчните кръстове в двореца Балчик


Recommended Posts

  • Потребител

В двореца Балчик има 6 оброчни кръста. Единият е с много лошо качество на надписа, невъзможно за разчитане. Представям снимки от другите 5. Датирани са 1817, 1828, 1830 г. Единственият недатиран е т.нар. оброчен кръст на влашки воевода, а датирането му е неизвестно. Известно е само, че в основата му е старобългарски надпис от ІХ век.:

Първият от двата разположени един до друг кръстове. Този е с горе-долу четлив надпис:

ca88e6bbc448.jpg

Кръст до църквичката :

e04a753cca7f.jpg

b98b4187a1c5.jpg

0c63e1cd96f8.jpg

Кръст от другата страна на църквичката:

f0c654ebb9c5.jpg

Кръста от крайбрежната алея :

ad4634a44db3.jpg

Този същия известен кръст - древнобългарски според мнозина, древно румънски надпис, първия в света такъв, според други /но румънците още не знаят/:

af10b31ff1c5.jpg

комуто е интересно, би му помогнало за изследване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, разгледахме го текста на последния и се установи, че първата му част е на български, втората - на влашки, с български добавки. Да видим останалите.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител
Че дай :)

Ето:

оригинал

контраст

прерисувано

Това е плоча сложена в манастира в Паталеница (Пазарджишко), йеромонаха ме будалкаше, че никой не бил могъл да го прочете и аз гледам.... гледам....

:)))

Това което ми се струва, че разбирам с моите "задълбочени" познания е следното: Знаю дя ешо е натал, тукъ на чешмата покои (ш?) ди мозеш муиа за по нъдушевну спасение нашево Хрзо

последното предполагам, че е дата или инициали.

Много неща хващам под една мишница и не съм търсил никаква литература, просто от гледане това съчиних. Има още един-два варианта но този ми се струва най-правдоподобен. Уцелил ли съм нещо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ето:

оригинал

контраст

прерисувано

Това е плоча сложена в манастира в Паталеница (Пазарджишко)

Доколкото виждам, написаното е на чист български език:

ЗNАNWДАЕЩОЕNАЧАЛ

NИКЪNАЧЕШМАТАПОКОИNИ

ДИМОЧЕШМЏИАЗОПО

ΝЪДШЕВНоУСПАСЕNИС

ИNЪЕГОХРСЗО

АΨЧАА

"Знано да е що е начал-

никъ на чешмата покойни

Димо чешм(е)джиа, з<а> по(ме)-

нъ (и) д(у)шевну спасени(е) с-

инъ его Хр(и)с<т>о.

ΑΨЧА (= 1791) А"

"Началник" има смисъл на "който е поставил началото", "започнал", "създал" чешмата.

Името на сина изглежда е Христо с объркано З вместо Т.

Не ми е ясно какво означава буквата А след годината, може да е начална буква за месеца (април или август) или криворазбрано гръцко съкращение за "година".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
А "Знано" какво е ?

"Знано" е нормално образувано причастие от "зная" (като "мечтано" от "мечтая", "копано" от "копая" и пр.), но днес тази форма е изчезнала. Смисълът е "да е знайно/известно", "да се знае".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
ХРСЗО

Хр(и)с<т>о.

Името на сина изглежда е Христо с объркано З вместо Т.

Може да не е грешка, а името да е ХРЪЗО - пак производно от "Христо", разбира се.

Както Фръзо /фрузин/ - вер. производно от "Ефросин".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ΑΨЧА - това какво означава и по-точно вторият знак?

ΑΨЧА е числото 1791, изписано с букви. Вторият знак е буквата пси, която има числова стойност 700. Числовите стойности на буквите в кирилицата са взети от гръцката азбука (например Ч е 90, защото прилича на гръцката буква копа, която е 90)

Числови стойности на буквите в кирилицата:

А - 1

В - 2

Г - 3

Д - 4

Е - 5

S - 6

З - 7

Н (и) - 8

Θ - 9

I - 10

К - 20

Л - 30

М - 40

N (н) - 50

ξ - 60

О - 70

П - 80

Ч - 90

Р - 100

С - 200

Т - 300

У - 400

Ф - 500

Х - 600

Ψ - 700

ω - 800

Ц (или Ѧ) - 900

Хилядите се означават със съответните единици, обикновено придружени с малък знак долу вляво: ,Г = 3000, ,ДУМА = 4441.

ТУРЦIА КЕ ПАДNЕ: 300 + 400 + 100 + 900 + 10 + 1 + 20 + 5 + 80 + 1 + 4 + 50 + 5 = 1876 . :good:

Link to comment
Share on other sites

Ето:

оригинал

контраст

прерисувано

Това е плоча сложена в манастира в Паталеница (Пазарджишко), йеромонаха ме будалкаше, че никой не бил могъл да го прочете и аз гледам.... гледам....

:)))

Това което ми се струва, че разбирам с моите "задълбочени" познания е следното: Знаю дя ешо е натал, тукъ на чешмата покои (ш?) ди мозеш муиа за по нъдушевну спасение нашево Хрзо

последното предполагам, че е дата или инициали.

Много неща хващам под една мишница и не съм търсил никаква литература, просто от гледане това съчиних. Има още един-два варианта но този ми се струва най-правдоподобен. Уцелил ли съм нещо?

Нищо не излиза - само Forbidden! Нещо не са читави блинковете или кой знае какво.

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

Може да не е грешка, а името да е ХРЪЗО - пак производно от "Христо", разбира се.

Както Фръзо /фрузин/ - вер. производно от "Ефросин".

А така Иванко! В една друга тема май, но пак в тоя форум имаше умувания какво е това Расате - езическо, прабългарско име и прочие подобни смехории. Аз писах, че в здействителността то не е било като стандартизираното днес "Расате", а е било Хръсате, Хърсате и т.н. - както е е прякора на Хърс Златния или фамилията на Емил Хърсев и ето че сега ти даваш ключ към изписване на Хъристо... Добре, добре - да се отърсим от "прабългарщините", от прабългарските комплексарщини хитро внушени от Руската Имперска Канцелария и да се обърнем към изконните наши тракийски - пеласгийски - скитски си неща...

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А така Иванко! В една друга тема май, но пак в тоя форум имаше умувания какво е това Расате - езическо, прабългарско име и прочие подобни смехории. Аз писах, че в здействителността то не е било като стандартизираното днес "Расате", а е било Хръсате, Хърсате и т.н. -

прав си бил. Хръсате - Хръсо - Христо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...