Отиди на
Форум "Наука"

Фалшива клинописна плочка от Вавилон


SITALK

Recommended Posts

  • Потребител

Ето ви 2 снимки за да знаете, че в България имаме на съхранение не да гледате само по Дискавъри за тях

Администратор: Прочети правилата на форума!

5. Да не пише за по-голяма убедителност постове само с ГЛАВНИ (което, според "етикета", се счита за "викане", за "крещене") или пък - само с цветни букви (което също затруднява четенето), или с подчертавания, потъмнявания и другите графични изразни средства. Допуска се смислов акцент на определени части от текст под формата на думи с големи букви или bold шрифт.

post-4920-1231594508_thumb.jpg

post-4920-1231594521_thumb.jpg

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ЕТО ВИ 2 СНИМКИ ЗА ДА ЗНАЕТЕ ЧЕ В БЪЛГАРИЯ ИМАМЕ НА СЪХРАНЕНИЕ НЕ ДА ГЛЕДАТЕ САМО ПО ДИСКАВЪРИ ЗА ТЯХ

Попадна ми плочка с клинопис , може ли да ми помогне някой и разчете написаното , което е вазможно редовете са снимани и е поставена в правилната посока.

post-4922-1231595315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Попадна ми плочка с клинопис , може ли да ми помогне някой и разчете написаното , което е вазможно редовете са снимани и е поставена в правилната посока.

човек... искрено ме развесели... знаеш ли че в света хората които могат да четат клинопис са единици? а така по една снимка в нета... първо трябва да се датира клинописа, после да са определи на кой език е написан, чак тогава може и да се разчете, като няма да ти казвам че са възможни различни прочети...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съвсем правилно. Четенето на клинописни плочки не е масово занимание. Дори не знам дали в България изобщо има човек, който да се занимава с това. По принцип за разчитането на клинописни плочки в най-големите университети си има специалисти, които само за това се занимават. И проблемът не е толкова в самия клинопис, колкото в състоянието на плочките. Често те не са в достатъчно добро състояние, тъй че за разчитането се ползва спецална техника - гледат ги с лупи, под ъгли, със специално осветление. Иначе казано - опасявам се, че на въпросът ти няма да има отговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обработих снимката която направих и се опитах да подсиля сенките за да може максимално да изпъкнат символите от плочката , мисля че стана добре дори по добре от това което се вижда върху плочката.

post-4922-1231610978_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хехе. В България има доста клинописни плочки, но не в музеите. Едва ли има хора, които едно време са работели в Ирак и да не са си взели по 1-2 за спомен. Тогава в архитектурните резервати е имало насипани на големи купчини неприбрани и некартотекирани в музеите клинописни плочки и с малко късмет никой не е забелязвал, ако си прибереш 1-2 в джоба. Малко по-трудно е ставало изнасянето им от Ирак, но и то се е получавало. Друг е въпросът, че едва ли на тези плочки, донесени у нас, има нещо наистина ценно. Най-вероятно са договори или счетоводни сметки - еди колко си сребро, овце, зърно, фурми и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Обработих снимката която направих и се опитах да подсиля сенките за да може максимално да изпъкнат символите от плочката , мисля че стана добре дори по добре от това което се вижда върху плочката.

Я да видим - мхм, пише нещо от рода: "Аз съм Иван /а не Адам/ и съм първият човек на Земята, създаден от нашия Бог и съм българин по произход и самосъзнание..." :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Я да видим - мхм, пише нещо от рода: "Аз съм Иван /а не Адам/ и съм първият човек на Земята, създаден от нашия Бог и съм българин по произход и самосъзнание..." :bigwink:

Имаш грешка при прочита - името е "Ганчо".

Освен това пише, че всичките му предци са "родом българе".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изяжте си дипломите!

Това е на староиндийски. Пише следното:

"Аз - Асан - писах, да се знае. Днес говорих телепатично с кораба-майка. Циганин да се наричам първа радост е за мене..."

Нататък не се чете, не се разбира, кое е радостното...

A, може би, от кораба са му пуснали жена...

В друг вариант може да се разчете и, че...

Има една комбинация от три клинчета с преобладаващо средно. "Боговете" са дали на Асан :046: - да си играе с него...

Може Асан да е помислил, че :046: е оръжие и чрез него ще завладее света...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

пичове кефите ме, но всички сте в грешка за съжаление даже и за овце и за ориз да пише това пак е ценно защото носи информация доста стара а на темата дали асан или асен е писал или изобщо за галгари и прабалгари сори но това са глупости били са траки няма прабалгари запомнете го има траки и прототраки това е истината. :sneaky2::post-70473-1124971712:

Администратор: Прочети правилата на форума!

4. Да пише на кирилица. Форумът на БГ Наука е български и официалният език и писменост на него са българските. За проява на висок интелект смятаме спазването на граматическите, правописните, пунктуационните и синтактични правила.

За тези, които нямат кирилица на компютъра си: http://2cyr.com/

Редактирано от Р. Теодосиев
превод от латиница
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
pi4owe kefite me no wsi4ki ste w gre6ka za sajalenie daje i za ovce i za oriz da pi6e towa pak e cenno za6toto nosi informacia dosta stara a na temata dali asan ili asen e pisal ili izob6to za balgari i prabalgari SORRI no twa sa gluposti bili sa traki niama prabulgari zapomnete go IMA TRAKI I PROTOTRAKI towa e istinata TOWA SA IZRUDITE TOWA E NA4ALOTO TOWA E ISTINATA :sneaky2::post-70473-1124971712:

пиши на кирилица, освен ако не искаш памфлетът ти да попълни клинописната библиотека на сайта. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако наистина бяхте толкова компетентни изобщо в цялата сфера на археологията , историята и т.н. може би щяхте да напишете някакви по светни неща , постовете ви са злобни и детски които мисля че нямат място в такъв сериозен форум , но явно и тука има хора които по цял ден се чудят от къде да копират информация и после да я пейстнат тук, уж че е тяхно мнение , що се отнася до надписите тука ударихте на камък -Да в мрежата няма информация и сега наистина се доказва това мое твърдение за COPY - PASTE.Не пишете глупости щом не сте запознати с нещата , вземете пример от по компетентните от вас юзери които щом нямат отговор не бълват глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами отговорът, който тук може да ти се даде е и като на първия юзър:

човек... искрено ме развесели... знаеш ли че в света хората които могат да четат клинопис са единици? а така по една снимка в нета... първо трябва да се датира клинописа, после да са определи на кой език е написан, чак тогава може и да се разчете, като няма да ти казвам че са възможни различни прочети...

Съжалявам ако си напълно имонизиран от чувство за хумор, но се съмнявам някой от тук да е искал да те обиди. Изглежда наистина прекалено много искаш от нивото на форума, просто сред нас няма специалист по разчитане на клинописи, не е ясно дали въобще в България има.

Р. Теодосиев: Мисля, че на Радо мнението е точно за край на тази тема... :lock:

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...