Отиди на
Форум "Наука"

Оловен печат!


Recommended Posts

  • Потребители

С печатите се занимава сфрагистиката, тъй че ако има по-голям интерес в тази област, май раздела ще трябва да се прекръсти "Нумизматика и сфрагистика".

Както винаги съм казвал малко повече информация не е излишна - къде е намерено, размер и т.н. Тъй като печатите са метални, то след известна употреба матрицата на булотирона се износвала и се налагало подмяната й. Тъй че допълнителните данни може да имат значение за класифицирането.

Като гледам как е лъснало на места, доста е пипкано. Освен това ми се струва, че снимката е сложена наопаки по хоризонтала.

А защо го определяш като печат - поне на снимката ми е трудно да видя къде е минавал шнура. Обикновено през печата е минавал шнур.

post-549-1233341908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чесно казано не съм се занимавал с подобен род исторически паметници. Според мен щом втората страна е празна или е печат или някакъв вид апликация, щемпъл или подобно, но ме съмнява да е печат, поради вида на метала. Обикновенно печатите са от олово, това споредмен или мед или някаква сплав, нз. Може да от вида щемпъли с който са били белязани тухли или др. Но чесно казано просто гадая. А за епохата мисля че е късна античност или средновековно по начина на изписване на буквите, по груби са М Е И-тата. По скоро около 10 в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи 100% материала е олово в това съм сигурен! ...но понеже нямам нужните познания се обърнах към вас! Намерен е в Пловдивско..диаметъра е 30мм ! Намерих го съвсем случайно на брега на язовир мислейки го за капачка :Д ..но в последствие се оказа 4е не е ! Интересувал съм се от надписите ,но до никъде не стигнах! Според мен е както колегата roca каза някаде около 10в и мисля че е византия! Благодаря ви за отговорите още веднъж...колкото повече инфо...толкова по-добре! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А кой е язовира? Както казах, с печатите се занимават сфрагистите. За останалите е по-лесно да се ориентират по региона и да се види какво е подпечатвано там.

Иначе доста интересно - всички букви ги има в гръцката, латинската и кирилската азбуки. Когато има някоя спецефична буквичка по-лесно може да се определи.

Евентуално може да погледнеш в Пловдивския музей за нещо подобно. Може и да е от по-късничко време. Тези от 10-11в. са доста изрядни изписват повечко неща (напр. "Господи, закрилия своя служител Василий, митрополит на Филипопол - ср. 11в.), а през 14в. качеството спада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

здр Galahad значи язовира е Пясъчник! ...до колкото съм чувал от местни на дъното на язовира има добре запазен римки мост! ...Но според мен е изключено да е римски печата! както каза ти вероятно е от по-късна епоха! Ще навестя музея в скоро време дано там намеря повече инфо!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Piasachnik.jpg

Гледам, че има доста могили в района, но е малко вероятно да е свързано с тях. Но не виждам нещо по-интересно, та да се свърже с някой дето е подпечатвал документи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колеги днес се съветвах със специалист които само като го погледна и каза че всъщност не е печат а е .... малко византийско огледалце (личат си мн малки парченца слюда)а надписа отзад гласи "Аз съм най-красивата" в превод от латински ! ! Датираха го някаде X- XI век! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Колеги днес се съветвах със специалист които само като го погледна и каза че всъщност не е печат а е .... малко византийско огледалце (личат си мн малки парченца слюда)а надписа отзад гласи "Аз съм най-красивата" в превод от латински ! ! Датираха го някаде X- XI век! :)

Всъщност огледалцето е антично, ІІ-ІV в., и текстът е на гръцки език - ἡ χάρις εἰμί, което е по-скоро "аз съм красотата" или "аз съм благодарността". Такива огледалца са били посвещавани в светилища (например на Нимфите) или поставяни като гробни дарове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност огледалцето е антично, ІІ-ІV в., и текстът е на гръцки език - ἡ χάρις εἰμί, което е по-скоро "аз съм красотата" или "аз съм благодарността". Такива огледалца са били посвещавани в светилища (например на Нимфите) или поставяни като гробни дарове.

Да, добре е, че някой се сети и да чете. Те хората са си го написали.

χάρις - прелест, изящество, красота, слава, благосклонност, почитание, уважение, благодарност

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност огледалцето е антично, ІІ-ІV в., и текстът е на гръцки език - ἡ χάρις εἰμί, което е по-скоро "аз съм красотата" или "аз съм благодарността". Такива огледалца са били посвещавани в светилища (например на Нимфите) или поставяни като гробни дарове.

Напълно възможно е и гръцко да е ...но професор по история ми го е казал за това го и публикувах отговора ! Но всичко е предположения и догадки! :) благодаря за проявения интерес все пак от страна на колегите! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Надписът изразява и двете неща - от една страна съобщава, че е благодарствен дар за богинята, а от друга страна, когато богинята се огледа в огледалцето, то ще й каже, че е хубавица (почти като в приказката за Снежанка :) ). Други подобни надписи върху огледалца гласят: "на хубавицата се полагат хубави неща", "за хубавицата - всички хубави неща", "хубавице, вземи тази прелест/благодарност".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Напълно възможно е и гръцко да е ... но професор по история ми го е казал за това го и публикувах отговора ! Но всичко е предположения и догадки!

Уверявам Ви, че няма място за предположения и догадки. Датировката на огледалцето във ІІ-ІV в., както и фактът, че надписът е на гръцки език, не подлежат на съмнение. :)

post-5121-1235677004.jpg

Едно от огледалцата от светилището на Нимфите при с. Огняново (античната Бурдапа). Периодът на функциониране на светилището е отлично датиран с монети и други материали между ІІ и първата половина на ІV в.

post-5121-1235677334.jpg

Огледалце, намерено при с. Ябълково, Димитровградско. В публикацията огледалцето е датирано "в широките рамки на І-ІV в.", но изписването на буквите, особено правоъгълното С, може да бъде най-рано от втората половина на ІІ в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уверявам Ви, че няма място за предположения и догадки. Датировката на огледалцето във ІІ-ІV в., както и фактът, че надписът е на гръцки език, не подлежат на съмнение. :)

post-5121-1235677004.jpg

Едно от огледалцата от светилището на Нимфите при с. Огняново (античната Бурдапа). Периодът на функциониране на светилището е отлично датиран с монети и други материали между ІІ и първата половина на ІV в.

post-5121-1235677334.jpg

Огледалце, намерено при с. Ябълково, Димитровградско. В публикацията огледалцето е датирано "в широките рамки на І-ІV в.", но изписването на буквите, особено правоъгълното С, може да бъде най-рано от втората половина на ІІ в.

Много благодаря на Tyroglyphos за проявения интерес към моята темичка ... и за изчерпателния отговор разбира се ! Няма какво да се коментира повече по нея ! :) Благодаря и на всички останали които си изказаха мнението!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много благодаря на Tyroglyphos за проявения интерес към моята темичка ... и за изчерпателния отговор разбира се ! Няма какво да се коментира повече по нея ! :) Благодаря и на всички останали които си изказаха мнението!

Една малка корекция.

Светилището на Нимфите край с Огняново бе преоткрито преди около 25 години и след това се проведоха археологически разкопки от Пазарджишкия музей. То се датира според монетите от ІІ век пр. Хр. до ІV век след Хр. Археолозите откриха по време на разкопките една малка колективна находка от републикански денари от ІІ в. пр. Хр. и няколко монети от Реметалк и Август. Керамика от преди н. ера също имаше в изобилие. Най-късните монети наистина бяха от началото на ІV век.

Така, че датирането на оловните огледалца може да се разшири малко.

С Уважение Хорос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Една малка корекция.

Светилището на Нимфите край с Огняново бе преоткрито преди около 25 години и след това се проведоха археологически разкопки от Пазарджишкия музей. То се датира според монетите от ІІ век пр. Хр. до ІV век след Хр. Археолозите откриха по време на разкопките една малка колективна находка от републикански денари от ІІ в. пр. Хр. и няколко монети от Реметалк и Август. Керамика от преди н. ера също имаше в изобилие. Най-късните монети наистина бяха от началото на ІV век.

Така, че датирането на оловните огледалца може да се разшири малко.

С Уважение Хорос.

Действително в светилището има предримски материали, но огледалцата и оброчните плочки са свързани с римския период. За датировката на конкретния тип огледалца се опирам и на формите на буквите, които категорично не могат да се датират преди ІІ в.

Интересно е, че еднакви огледалца се намират на доста обширна територия, което говори за сериозно производство (освен ако отделните ателиета не са си правили калъпи от продукцията на колегите си).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...