Отиди на
Форум "Наука"

Сталин е помогнал на СССР или обратното?


DrG

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Това е една от най-мащабните исторически личности, но за съжаление не с положителен знак. Удивен бях да разбера, че е фаворизирал Михаил Булгаков, авторът на "Бялата гвардия" и "Майсторът и Маргарита" /който не е чел последната, на всяка цена да го направи:)/ и всъщото време наистина е унищожил толкова хора. В такива глави е трудно да се разбере какво става, но фактите са следните:

СССР, каквото и да представлява и за каквото и да е създаден /а според мен той от първия си ден до края на ВСВ има за цел да наложи комунизъм в цяла Европа/ има късмет, че на хоризонта е изплувал лидер като Сталин. Той идва след не по-малки, а в много отношения и по-драстични и практически едни от най-големите в историята престъпления, изтребвания, геноцид и разгром /само че не на расов, като фашисткия, а на класов принцип/ и успява да изведе на безспорен военен връх огромната държава. Разбира се, методите му са същите - всемогъщото и подчинено само нему НКВД стиска за врата цялата държава, вкарва милиони в концлагери, от които я се върнат я не, въвежда практика на страховито незачитане на каквито и да било индивидуални права и насилие над личността, стигащи до такива "нива", че нацистките са като детска градина.

Това обаче служи само за едно - да се постигне свръхиндустриализация на СССР с цел тя да настигне големте западни държави и да ги надмине, създавайки /което и става/, най-мощната армия в света. Първоначалното поражение, нанесено от германците, не бива според мен за заблуждава - то е, защото СССР е хванат по бели гащи, чисто във военно отношение в неудобен за отбрана момент, когато чисто и просто се говти да напада Германия.

Макар че не се знае какво би станало без американската помощ по ленд-лиза и без включването на САЩ във войната, СССР си остава най-мощната военна сила в света и само ефективността на немската армия е факторът, който осигурява първоначалните победи.

Така че, Сталин гениално се справя със задачата да осъществи свръхиндустриализацията на и без това голямата държава. За съжаление, наред с тези успехи, изстреляли СССР на върха на технологиите в някои отношения, Сталин оставя, или по-точно затвърждава един фактор, дълбоко вкоренил се в политическа култура на държавата му– липсата на достатъчно демокрация, неуважението към правата на индивида, безогледния диктат. Това в крайна сметка и унищожава изграденото от него, макар държавата му да се закрепва още 40 години след смъртта му, което за историята не е особено голям период. СССР така и не успя да добие гъвкавостта, от която всяко модерно общество има нужда.

Лично скромен и мислещ единствено за успеха на държавата си, Сталин допуска нещо, без което нито един режим като неговия не може да съществува и без което се изражда- т.нар.”култ към личността” /без него започва страхотна битка между първенците/. Това е системна, организирана от специално създадена мрежа от институции /като тези, които правят сайта на КНДР/ пропаганда, величаеща личността и качествата му до степен на божественост. Макар тези качества да са налице, тази практика неминуемо има два разрушителни ефекта върху психологията на обществото – от една страна, вождът и тези около него започват да си вярват, че са всемогъщи, а от друга – хората свикват някой друг да решава вместо тях, живеят с идеята, че са поданици на Наполеон и изпитват тежко и разрушително чувство на осиротяване, когато, противно на пропагандните очаквания, природата си каже думата и вождът умре. Липсата на глас на народа, всевластието на върхушката, която, лишена от желязната ръка на държавнически мислещия диктатор се разпуска в разкош, лукс и мафиотщина, в крайна сметка довеждат до колапс, какъвто само в една комунистическа държава може да настъпи. Тези процеси почват още приживе на Сталин, когато остарява физически и врялото и кипяло в интриги, често водени в условията на смъртна опасност, победило във войната и живеещо с чувство на лидери на най-яката световна сила негово обкръжение почва да се “разпуска”. Почват се немислими доитогава искания за държавни пари за вили с басейни и пр., на които старият Сталин не съумява да се противопостави. След смъртта му и на фона на напредъкът на запада, соцвърхушката забравя за “социалистическите ценности” и почва да трупа такова лично богатсвто, каквото само всевластието може да осигури, изцежда ресурса на страната си без да го капитализира, т.е. да влага пари за развитие както в нормалните капиталистически държави, не вдига ограниченията на хорската собственост и накрая, когато строят ругва, се изражда в отвратителна мафия.

Те това е според мене наследството на Сталин.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Мнения 53
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Мога само едно да кажа :

Йосив Сталин , Владимир Ленин са хората довели Русия до кризи и глад . Избили са интелигенцията и буржоазията за да раздадът на народа , но не им идва през "другарския" мозък че тези хора са богати защото знаят как да припечелват пари и естествено по този начин забогатяват и имат слуги , на които плащат и си плащат данъците към държавата и хазната забогатява . Но идва революцията и ги избива защото "Всички са равни , няма бедни и богати " и стават кризите . Това за Ленин се отнасяше главно .

А другият "вожд" - другарят Сталин :

Всички страни със комунистически диктат им се издава заповед да се зъздадът ТРУДОВО ВЪЗПИТАТЕЛНИ ОБЩЕЖИТИЯ ( трудови лагери ) в които всички *"врагове на народа " се откарват и ги мъчат , карат ги да строят паметници или какви ли не СОЦ-ПОСТРОЙКИ (които са противно грозни ) . След година две хората в тези лагери измират , и стават вечеря за някое прасе .

* Под врагове на народа се има предвид : Политици не принадлежащи на Българската Комунистическа Партия , хора които са избивали комунисти и партизани ,хора имащи кръвна връзка с хора избивали комунисти и партизани .

Това са враговете на народа кажете ми кои според вас са врагове .

П.П. Това което пиша е самата истина . Цялото ми семейство по бащина линия е било избито по лагери или заради Народен съд . Това са факти , ако някой не е съгласен може да ми прати ЛС или да пише в форума .

П.П.2 Това не е всичко . Комунизма и Болшевизма са донесли на света още много ужасяващи неща . Ако започнем с Икономиката и завършим с Историята историята ни става много дълга

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сталин е най-големият убиец в историята /заедно с Мао/.

Човек, решил да измести Бога /и почти успял/.

Сатана в човешки образ. :vertag:

Хора като Сталин , Хитлер , Ленин , Мусолини не са като Сатана . Дори Сатаната не е като тях .

Това са ИЗРОДИ , УРОДИ , ТИРАНИ - 3в1

Такива същества са унищожили 20 век и сега 21 век още им берем помията оставили в световната история . Това са извратеняци незаслужаващи да се наричат хора . С две думи това не са хора това не са животни това са ЧУДОВИЩА .

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Такива същества са унищожили 20 век и сега 21 век още им берем помията оставили в световната история . Това са извратеняци незаслужаващи да се наричат хора . С две думи това не са хора това не са животни това са ЧУДОВИЩА .

Никой човек не може да постигне това което те са направили! За да го направиш се отказваш да бъдеш човек! Те са избрали друг път и са съградили - разградили толкова глобани неща за които в момента нации не могат да направят...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

d@40, съгласен съм с казаното от теб - то си е факт. Тук повече се засегна въпроса дали дори и неоправдана смъртта на толкова хора е довела все пак до индустриално, икономическо, военно и политическо издигане на СССР при Сталин. Защото и това е факт ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
d@40, съгласен съм с казаното от теб - то си е факт. Тук повече се засегна въпроса дали дори и неоправдана смъртта на толкова хора е довела все пак до индустриално, икономическо, военно и политическо издигане на СССР при Сталин. Защото и това е факт ;)

Съгласен съм с теб , но стрували да мъчиш хора , да ги убиваш само за възмездието на една идеология и издигането на една държава . Ся представиси тебе да те обяват за враг на народа и да те натикат в някав лагер , там да се трудиш като някакъв роб за да получиш малко масло и филийка хляб . После като не издържиш и починеш дори и гроб да нямаш а да нахранят прасетата с теб . Едва ли би си казал - "Правя го за доброто на народа и държавата "

Иначе ДА , ако съдим по икономическо развитие СССР се е развил

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Съгласен съм с теб , но стрували да мъчиш хора , да ги убиваш само за възмездието на една идеология и издигането на една държава

Не, няма оправдание за мъчението и убиването на невинни хора. Това мисля, че е ясно и всеки нормален човек мисли така. Смятам, че и по двата въпроса имаме еднакво мнение и тази тема като цяло се изчерпа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Никой човек не може да постигне това което те са направили! За да го направиш се отказваш да бъдеш човек! Те са избрали друг път и са съградили - разградили толкова глобани неща за които в момента нации не могат да направят...

От една страна си прав . Наистина те са смятали че ще направят нещо велико за народа , но чувал лиси тази поговорка НЕ ТРЯБВА ДА СЪДИМ ПО ТОВА КОЕТО СА СМЯТАЛИ ДА НАПРАВЯТ А ПО ТОВА КОЕТО СА НАПРАВИЛИ . А те са направили нещо ужасно . Хитлер Ленин Сталин Мусолини всички са се опитали да направят нещо добро за народа си , за страната си , за света , но начина по който са го направили е грешен и вместо да направят един нов по-добър свят те са направили

една "помия" която още не можем да измием .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не, няма оправдание за мъчението и убиването на невинни хора. Това мисля, че е ясно и всеки нормален човек мисли така. Смятам, че и по двата въпроса имаме еднакво мнение и тази тема като цяло се изчерпа.

Да . Темата май се изчерпа . Но не я локвайте може да има още хора които да искат да си изкажат мнението .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е тя ще си остане отворена за мнения, но се съмнявам да има някои сериозни мнения по-различни от нашите ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Вище сега...

Това, че са умрели милиони не означава нищо за Сталин и Хитлер просто това е бил начина и те са го приели.

През средновековието инквизицията е убивала също много хора просто еи така за да ги освободи от греховете им. Това в момента не може да се разбере, но хората са го правели. Робовладелството е подобно. Хората са взимали цели племена и са ги продавали като някаква стока и не са ги смятали да хора, но така са печелели пари и всичко се върти...

Не ги оневинявам, а просто мисля, че не може да ги наричаме чудовища...те просто са били заслепени от идеята!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не ги оневинявам, а просто мисля, че не може да ги наричаме чудовища...те просто са били заслепени от идеята!

...от чудовищната идея!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Вище сега...

Това, че са умрели милиони не означава нищо за Сталин и Хитлер просто това е бил начина и те са го приели.

През средновековието инквизицията е убивала също много хора просто еи така за да ги освободи от греховете им. Това в момента не може да се разбере, но хората са го правели. Робовладелството е подобно. Хората са взимали цели племена и са ги продавали като някаква стока и не са ги смятали да хора, но така са печелели пари и всичко се върти...

Не ги оневинявам, а просто мисля, че не може да ги наричаме чудовища...те просто са били заслепени от идеята!

Да прав си това им е била идеята и те са я следвали , но идеята им е била чудовищна и тиранична . И Светата Инквизиция е действала по ужасяващи начини само за да спаси религията , но инквицията е искала да пречисти езичниците , атеистите и вещиците защото папата е виждал заплаха в тях . По същият начин и Хитлер е виждал заплаха в евреите , славяните , комунистите и циганите и ги е пращал в конц-лагери . Мусолини е избивал шовинистите които са се гордеели че италия е част от Древната Римска Империя , той пък в тях е виждал заплаха за нацията . Ленин и Сталин са виждали заплаха в буржоазията , в какъв смисал , те са смятали че богатите са виновни затова че те са бедни . Ленин не е бил беден но Сталин е израстнал в семейство с майка чистачка и баща обущар . Ленин е бил погълнат от книгата на Карл Маркс "Капиталът" в която се Маркс е развил идеята НА ВСЕКИ МУ СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ , НА ВСЕКИ МУ СПОРЕД ПОТРЕБНОСТИТЕ . Отива в Руската империя и казва на селяните че са бедни понеже еди кой си е богат . И селяните понеже са неграмотни се съгласяват и тъй като са 85% от Руската Империя гласуват за Ленин и така .......... Селяните ако бяха грамотни щяха да се сетят че са бедни защото сами са си виновни . Но и преди и сега все някой друг е виновен на неграмотните , за тяхните нещастия и не търсят начин да си ги оправят а само уплюват . Мале навлязох в савсееееем различна тема :doh:

така де това което исках да кажа е че тяхната тирания идва от тяхната неграмотност .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Интересна тема.

Никой обаче не спомена дали наследниците ( и кои са наследници те им?) на Ленин, Сталин, Хитлер са наследили милиони долари? Всичките тези диктатори не са го правели за пари! Аз съм отявлен антикомунист за разлика от баща ми! Тези изроди с действията си биха оправадали погубването на Земята от " извънземните", като непригодна цивилизация за Вселената! ( приемете го като шеговит пример). Има разлики: Ленин е субсидиран от германците за да прецака Русия и да я обезсили за идващата нова война. Направил го е! Великата Руска култура и учени са премахнати...защо? Ломоносов, Менделеев, Лермонтов, Пушкин и много умна твар е заличена от учебниците даже...пак странно. Да прецакаш собствения си народ? "Това и Българите не са го правили". Хитлер не е прецакал своя народ? Говорил съм с по възрастни Немци и те са на мнението, че по времето на Адолф Германия е била най-социалната държава. Само цитирам. Не ме смятайте за нацист. Моят бог се казва Васил Левски и за това съм от отбора Левски, нищо , че никога не съм ходил на Герена. Не ме кефи нашенският футбол. Прочетох за лазерните оръжия?! За момента те са още в сферата на фантастиката. За да има лазер , който да произведе достатъчна огнева мощ ще му трябват някъде някъде към 100KW, за сега според лабораторията "Лоуренс Ливермор" имаме лазер с мощност 25 Кв. (Само преписвам не съм специалист.) Я направо да ви дам линк http://www.pishtov.com/Txt/Txt20.htm. Поздрав!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Някой по-нагоре каза,че не бива да наричаме Сталин чудовище,защото езбиването на толкова хора,е било заради идеята.О,не,не е било заради идеята.Сталин е избил всички свои сподвижници,всички,които са му помагали,всички,с които е лежал по затворите.Та той е избил цялото семейство на жена си,която уж е обичал.Някога.И когато е унищожавал,е изтребвал до крак.Не един,а цели фамилии-деца,възрастни.Абсолютно невинни хора.Той се е обожествявал.Аз го считам за най-голямото чудовище на 20 век.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
On 16.04.2006 г. at 21:57, Warlord said:

От икономическо-техническа гледна точка след 1924 СССР бележи възход, но цената му е твърде тежка, а целта твърде неоправдана.

Ако не беше "икономически-техническият възход" многомилионнато червена армия нямаше да има нито провизии, камоли танкове. 

Link to comment
Share on other sites

On 16.04.2006 г. at 21:57, Warlord said:

той изкривява марксистко-ленинисткото учение и поема по-съвсем друг път, който както видяхме не доведе до световна победа на социалистическата революция.

И слава Богу, че го изкривява! Какво хубаво има в марксизма?

Той поема по друг път, благодарение на който печели най-голямата война в историята на човечеството. 

В концепцията на Сталин никога не е влизала целта за световна социалистическа революция. Именно той затваря коминтерна. Плюс това не Сталин създава Варшавският договор. А след смъртта му Хрушчов връща СССР по пътя на марксизма-ленинизма. Я кажи какво сте учили в училище? Със сигурност не са ви преподавали за теорията на сталинизма. Точно на обратно, учили сте за марксизма.

Вашето представление е изключително погрешно. Радва ме факта, че са минали 14 години от вашият пост и навярно вече сте се отърсили от стереотипите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето мнение е че просто на тогавашната Русия/и зараждащия се СССР им е бил нужен диктатор от такъв тип, и тази необходимост го е изтласкала на върха, за милионите безсмислени жертви не мога да го оправдая, нещо като максимата - ,,Ще се борим за мир, до последния човек ", един вид - ще се наложи да избием доста хора, за да им е хубаво на едни други хора...просто концепцията е сбъркана

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Alexander000 said:

Той поема по друг път,

Ето "другият" път на Сталин. Няма да се спра да го публикувам този линк. Вижте четвъртият коментар отгоре надолу:

https://forum.gong.bg/viewtopic.php?t=191554

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, deaf said:

Ето "другият" път на Сталин. Няма да се спра да го публикувам този линк. Вижте четвъртият коментар отгоре надолу:

https://forum.gong.bg/viewtopic.php?t=191554

Интересно, за тези 100 години от когато живея, никога, никой не ми е разказвал за третиране на българи в България от страна на войници от Черевената армия....Или е нямало, или не са смеели да разказват или успешно биват промити главите слид 9-ти?

Това знам от баща ми, че са искали да им конфискуват конете/като му дават изтощените дребни монголски кончета/, но то моментално е възвърнато и отговорният офицер почти разстрелян, но за всеки случай пагоните му скъсани и вкаран в колоната като редник без чин.....

Link to comment
Share on other sites

В Русия обичат Сталин. Той праща децата си на фронта. Не разменя немски генерал за сина си. Умира без завещание. Това е бил истински Човек! Но за съжаление марксистите го обляха в мръсотия, обвиниха го за всички грехове на Земята! Все пак победителите пишат историята.

Както каза Сталин: "После моей смерти на мою могилу нанесут кучу мусора, но ветер истории безжалостно развеет её"

20190305_stalin1.thumb.jpg.57d8eb7eb1770cde01733d12b6fd8f72.jpg1545407081_e-news.su_dsc_6330.thumb.jpg.f2b86fdbde32933087aab10d98793852.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ще дойде време когато и в България ще му сложат паметник, защото за разлика от Чърчил, Сталин не е бил българофоб. Именно той спасява България от трета национална катастрофа. Отново ще дойде ден в който ще кръстят най-високият връх на Балканите на Сталин, както е било до 1962 година.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Alexander000 said:

Ще дойде време когато и в България ще му сложат паметник, защото за разлика от Чърчил, Сталин не е бил българофоб. Именно той спасява България от трета национална катастрофа. Отново ще дойде ден в който ще кръстят най-високият връх на Балканите на Сталин, както е било до 1962 година.

А Ти от къде се излюпи? Недай боже тези които ги визираш. На много добро място си е където е. навярно дясната ръка на Белзебуб а от другата страна пък Гитлер.

Az 1956-os forradalom kioltotta a szovjet modell vonzerejét ”

Link to comment
Share on other sites

Преди 18 минути, Skubi said:

А Ти от къде се излюпи? Недай боже тези които ги визираш. На много добро място си е където е. навярно дясната ръка на Белзебуб а от другата страна пък Гитлер.

Az 1956-os forradalom kioltotta a szovjet modell vonzerejét ”

Защо на теб нищо никога не ти се разбира, какво искаш да кажеш? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Alexander000 said:

Защо на теб нищо никога не ти се разбира, какво искаш да кажеш? 

Много добре го разбираш.....Не случайно съм сложил тази снимка за статуята му съборена в 56 година, с подходящият надпис за да се  постави неговата личност на боклука на историята....Който е победил и заслужил затова, са милионите войничета и съветски хора плащайки с животът и трудът си за онези генерални грешки които този мерзавец е направил. За щастие има редица талантливи генерали които въпреки това успяват да победят.....СМСМ

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...