Отиди на
Форум "Наука"

Имала ли е сили "Валкирия" да успее?


Recommended Posts

  • Потребител

Ония ден свалих филма "Операция Валкирия", ще го гледам някой ден, но той ме провокира да задам един въпрос. Според вас правилно ли е действал Щауфенберг и другите съзаклятници, за да свалят Хитлер през 1944 година или диктаторът е имал късмет. Гледах и документалния филм по Дискавъри преди години и все си мисля - една маса ли промения историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е решение на Провидението! Ако Фюрерът на Германия, беше убит при атентата, приемниците му от средите на заговорниците щяха да сключат мирен договор подобен на Версайския. От него щяха да последват репарации, орязвания на територията на Германия и предпазни клаузи, но Вермахтът щеше да остане непобеден. След 20 години (към 1964 г.) Германия щеше да се възстанови и отново да е готова за нова реваншистка война... Та ако ме питате - по- добре за бъдещите поколения е, че атентатът не е успял...

Това – в рамките на алтернативната история...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Реваншистка война? А може би Желязната завеса на Студената война щеше да е просто по-на Изток? Защото чисто технически "Валкирия" е имала всички шансове за успех, в случай на смърт на Хитлер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ония ден свалих филма "Операция Валкирия", ще го гледам някой ден, но той ме провокира да задам един въпрос. Според вас правилно ли е действал Щауфенберг и другите съзаклятници, за да свалят Хитлер през 1944 година или диктаторът е имал късмет. Гледах и документалния филм по Дискавъри преди години и все си мисля - една маса ли промения историята.

Основната грешка на съзаклятниците беше, че намалиха количеството на взривното вещество, като разчитаха, че взривната вълна в затворено помещение ще е достатъчна! Само че съвещанието се премести от бункера в къщата и поне 1/3 от вълната излетя през прозорците. Това можеше да бъде предвидено; чисто техническа грешка, която нямаха право да правят; действа ли са малко прибързано. Освен това не са планирали внимателно плана за мобилизация и контрол на Берлин - всичко това провали операцията и им коства главите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз считам, че операцията на съзаклятниците "Валкирия", няма шансове. Немският народ не е подготвен за това! Какво предлага "Валкирия" - позорна капитулация, т.е. нищета, безработица и окупация - даже по-зле от ПВС. Парен, каша духа! Но те не са виновни. Виновни са Англия и Франция.

Англия и Франция - две държави, които създадоха толкова проблеми и донесаха толкова злини на този свят се опитаха да диктуват живота и на Германия, да я задушат икономически. Но Германия не е Занзибар! Вие, ако бяхте лидери на Германия, какво бихте направили? Щяхте да сведете глава и да направите от Германия едно нищо, само защото ви подхвърлят нещо или да се заловите за пушките! Че с какво Англия или Франция са нещо по от Германия? А, по-добре са географски и от там икономически (ресурси). Е, добре, но резултата е две световни войни!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...