Отиди на
Форум "Наука"

Севтополис


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Открит под столетни пластове земя през 1948 г., а после потопен под 20 метра вода, древният Севтополис ще изплува още веднъж, благодарение на смел проект за спасяването му, пише в. "Ърт Таймс".

Отлично запазеният град, основан от тракийския цар Севт Трети през 323 г.пр.Хр., е открит в Централна България при строежа на язовир на река Тунджа.

Въпреки изумителното откритие, комунистическите власти продължават със строежа на язовира и създават Копринка шест години по-късно, през 1954, като потопяват Севтополис под 150 милиона куб.м. вода.

Днес проект на стойност 150 милиона евро, представен от архитект Жеко Тилев, цели да поправи стореното като извади на показ града посред язовира посредством специална укрепена стена.

"Севтополис е част от световното културно наследство," заявява Тилев, който е получил зелена светлина за осъществяване на проекта си от правителството. Финансирането на проекта ще дойде от ЕС, както и дарители от Гърция, Холандия и Кувейт.

Освен с високата си научна ценност, тракийският град може да се превърне в истинска туристическа атракция и да се окаже изключително доходен за региона, коментира изданието.

post-331-1235600002_thumb.jpg

Дали това може да се случи в България? Дали най- накрая няма да направим и ние нещо, с което да се гордеем?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това са фантазии и още един начин за усвояване от "правилните" хора на пари. Една от най-тъпите идеи които съм чувал!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Технически е осъществимо, въпреки че има нещо глупаво в идеята като цяло.

По интересният въпрос за мен, каква част от града, които е на повече от 2300 години е запазена, при положение че по голяма част от построиките не са от камък, а са под вода повече от 50 години. Ако идеята е да се огради петно в центара на язовира показващо тиня и водорасли, не мисля че ще си заслужава парите

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А то, че ще се захванат далаверите е ясно, още в момента в който потекат пари от еврофондовете, говори се за поне 80 млн. евро!

Иначе ще е страшна гъзария ако се осъществи, ще е нещо красиво и оригинално с което наистина да можем да се гордеем, а и да печелим от него като туристическа атракция.

При спасителните разкопки преди построяването на язовира са били добре запазени каменните основи на крепостта, вътрешната цитадела и дори постройките в града. Затова разполагаме и с доста точен план на този античен град (може да го видите в първия ми пост от темата с ръчно чертаните карти)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За запазеноста през 1950 никой не спори, дори съм чел двата тома от монографията Севтополис. Много добри книги и добри снимки( е чернобели но все пак), но в момента ме съмнява че е така запазен :)

А пък идеята дойде покрай целия шум около тракииските открития през 2003,2004 и тн, просто на някой му дошла ей така идея, а пък да направят едни предварителни проучвания какво е останало на дъното, никой не мисли

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Технически е осъществимо, въпреки че има нещо глупаво в идеята като цяло.

По интересният въпрос за мен, каква част от града, които е на повече от 2300 години е запазена, при положение че по голяма част от построиките не са от камък, а са под вода повече от 50 години. Ако идеята е да се огради петно в центара на язовира показващо тиня и водорасли, не мисля че ще си заслужава парите

Мисля, че резултатът от този странен проект ще привлича вниманието на посетителите по-скоро като техническо постижение, а не с останките на Севтополис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наистина какво ли е останало от древния Севтополис? Все пак толкова години е под вода. Няма начин тя - водата да не окаже влияние върху останките. Самото построяване на язовира върху територията на този град е една много голяма грешка. Нима не е имало и други варианти за построяването на този язовир? Гърците така ли биха постъпили със своята история и културно наследство?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Водата понякога запазва руините по-добре, отколкото ако последните бъдат оставени на разрушаващото действие на атмосферата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, пък и какво толкова? Ако намерят пари и ги вложат, ще привлича и с техническата си страна и с археологическата, може да стане доста интересно място. Разбира се, че ще има и хотели и какво ли не, което ще повлече крак и може да направи язовира посещавано място. Оттам нататък нещата няма да изглеждат лицеприятно, но пък ще има един археологически обект на дъното.

По е проблемно това, че като се знае какви са, ще гепят половината пари и стената ще протече. Или пък ще нахакат някакви пари ще напишат, че са два пъти повече и после чрез някаква врътка ще ги искат от държавата като компенсации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами от гледна точка на здравият разум е по-удачното да се премести язовира.

От гледна точка обаче на това "наши хора" да усвояват и присвояват държавни пари, то предложеният вариан е много по-удачен. Защото ако се източи язовира, ще има кяр, ама ще е еднократен. А така първо ще се направи едно скъпо съоръжение - усвояване и присвояване. После все някъде по някаква причина стената ще подаде и ще застраши националната ценност - отново спешни укрепителни и възстановителни работи съчетани с усвояване и присвояване. тъкмо ще я поправят и друга част от стената ще пада - пак усвояване и присвояване ... А ако се премести язовира - ще се направи една язовирна стена и ще се почисти калта от сградите ... и толкоз. Единствения кяр ще е ако иманярите го разорат като Рациария и успеят да намерят нещо останало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Ами от гледна точка на здравият разум е по-удачното да се премести язовира."

Само един обикновен въпрос без да се заяждам: ти имаш ли най- малка представа каква е цената на един язовир, и каква е цената на съоръжението (ако изобщо имаш представа какъв тип е?) това за Севтополис?

И ще се радвам много ако ми отговориш

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Само един обикновен въпрос без да се заяждам: ти имаш ли най- малка представа каква е цената на един язовир, и каква е цената на съоръжението (ако изобщо имаш представа какъв тип е?) това за Севтополис?

И ще се радвам много ако ми отговориш

Зависи какво влагаш в понятието цена - изграждането на язовирна стена, поддръжката, цената на земята под водата ... Разбира се не е необходимо да се мести целият язовир, а да се засипе една част. Така както е на картинката поддръжката ще е скъпа, а също и изграждането. Отделен е въпросът, доколко вместо да се хвърлят пари в подобен проект не беше по-добре да се направят напр. разкопки в Арчар, та да няма какво да разкопават иманярите.

post-549-1236978467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прав си за последното, и за мен тази идея още откакто знам за нея (2004) е идиотска и безсмислена, според мен по важни са цялостни разкопки на по големи и значими обекти.

Всичко доиде от разкритията на Китов ( поклон пред паметта му) и Овчаров за траките и идеите за повече пари от европеиски фондове за нещо от което проектантите си нямат идея и това го казвам отговорно като знам за какво става въпрос, но не това е въпроса.

Колкото за идеите кое е по изгодно като цена- засипване на част от язовира или подражка и изграждането на дадения проект, ще те помоля да не го коментираш без да си подготвен, казвам го от гледна точка на това че аз знам, без да се бия в гърдите , но не изказвам идиотски мнения

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
казвам го от гледна точка на това че аз знам, без да се бия в гърдите , но не изказвам идиотски мнения

Какво точно си мислиш, че знаеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Какво точно си мислиш, че знаеш? "

Не си мисля :) Знам каква е примерната цена на съоръжението , на проекта, знам и вида на язовира при Копринка, и стоиноста на изместването, което става чрез няколко начина на временно преместване на речното корито, за това какви са обемите ма насипите за евентуално насипване на част от язовраната стена, както и стойноста не само на насипните работи, но и на транспортните за целта. Казах ти имам обективно виждане точно върху този проект, защото съм общувал с голяма част от хората който са го създали

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Казах ти имам обективно виждане точно върху този проект, защото съм общувал с голяма част от хората който са го създали

Ти каза, че имаш обективно виждане и за другият проект, макар че е сигурно, че не си общувал с хората направили подобно нещо, защото такова няма. Значи познах, че представа си нямаш за какво говориш.

Айде пробвай малко мислене ако стената на подводния остров подаде докато руините се разглеждат от три автобуса ученици - минипотоп с доста жертви. А когато се прави обект при усърдно усвояване-присвояване качеството на строеж не е много надеждно.

Не съм твърдял, че от гледна точка на усвовянате-присвояването на пари острова не е по на сметка. Казах, че е по-разумно за един археологически резерват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оки, аз нямам, радвам се че ти имаш, не споря изобщо.

Усвояването на пари пък нз изобщо какво ти влиза в работата, като около 5 милиона процента съм сигурен че такъв обект за България на този етап би бил само идея и цветна анимационна картинка. Аз разбирам ти да ще го строиш ама то нема да е.

И ти казвам още веднъж, градът е в чашата на язовира, наносите и тинята ще са най малко 2-4 метра. Градежа на Севтополис, не е само ломен камък. Много ме съмнява запазеноста му, че да става туристическа атракция.

Има и други язовири с достатъчно тиня на показ, за такъв идеотизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кмета на Казалнък има ли представа какво са това 150 милиона евро?И за колко живота напред ще се възвърнат инвестициите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
И ти казвам още веднъж, градът е в чашата на язовира, наносите и тинята ще са най малко 2-4 метра. Градежа на Севтополис, не е само ломен камък. Много ме съмнява запазеноста му, че да става туристическа атракция.

В градежа на Севтополис от камък са само основите, т.е. долните няколко реда камъни, нагоре всичко е било градено от кирпич. Мисля, че не е много трудно да си представим какво се е случило с останките след половин век под вода...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Градежа на Севтополис, не е само ломен камък. Много ме съмнява запазеноста му, че да става туристическа атракция.

Ами като се направи подводния остров покрай работата на тежките машини ме съмнява да остане нещо и от камъка.

Има и други язовири с достатъчно тиня на показ, за такъв идеотизъм.

Не спорим доколко проекта е разумен от археологическа гледна точка. Ясно е също, че в тази дупка може да потънат страшно много пари. Обяснявах, че ако ще се хвърлят луди пари на вятъра, може поне да се направи нещо по-безопасно, при това без да се срине и това, дето е останало.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...