Отиди на
Форум "Наука"

Два средновековни топонима


Recommended Posts

  • Потребител

Учените днес не са открили точното местонахождение на два средновековни топонима. Първият е БЕЛЯТОВО, а вторият ЗАХАРИУ (от типика на Бакуриани).

БЕЛЯТОВО се упоменава от Ана Комнина във връзка с нападенията на ПАВЛИКЯНИТЕ над град ФИЛИПОПОЛ. Според нея, те (ПАВЛИКЯНИТЕ) всеки ден идвали от БЕЛЯТОВО, нападали ФИЛИПОПОЛ, и след като го оплячкосвали се завръщали в своя град.

Въстанието на ТРАВЪЛ също се свърза с БЕЛЯТОВО, а още и една битка, при която край него византийците били разбити от "скитите".

Останките на Белятово се намират днес близо до град БЕЛОЗЕМ, на около 25 км. на север от ПЛОВДИВ. Този град е център на католиците в пловдивско, а както знаете, те са пък наследници на ПАВЛИКЯНИТЕ от Средновековието.

ЗАХАРИУ е известно само в генетивната си форма от типика на БАКУРИАНИ. Истинското име на селото е било ЗАХАРИДИЕВО. То се е намирало на 8 км. на юг от ПЛОВДИВ, между селата МАРКОВО и БЕЛАЩИЦА (днес изчезнало). ТО Е БИЛО РАЗРУШЕНО ПО ВРЕМЕ НА БЪЛГАРО-ТУРСКАТА ОСВОБОДИТЕЛНА ВОЙНА ПРЕЗ 1878 Г. Има го на първата карта на БЪЛГАРИЯ, като ЗАХАРИДИЕВО (разв.). Наследници на имотите му са жителите на село БЕЛАЩИЦА.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

За Захаридиево ясно, ама за Белятово не съм много съгласен.

Всички,които бяха свързани с него с родство,като се събраха при него,избягаха и стигнаха до Белятово.Този малък град лежи на върха на хълма,който се издига в Белятовската планина.Като го намериха обезлюден, те остановиха своите жилища в него,смятайки го като някакъв техен дар от съдбата.

. . .

А Травъл,онзи манихей заедно със своите сподвижници и съмишленици,които владееха градчето на върха на хълма на Белятово /за тях разказът ни вече даде по-обширни сведения/, като научиха за станалото със скитите, разкриха това, което по-рано обмисляха.Те заеха трудните пътища и пътеки,повикаха скитите при себе си и оттук започнаха да опустошават цялата ромейска земя.

. . .

Като стигна до скитите,които бяха минали проходите и бяха установили лагера си в Белятовската долина, той видя, че са безчетно множество и се отказа да влезе веднага в сражение с тях.

Описанията не отговарят никак на околностите на Белозем. Дори мисля,че и сегашното име на селото е от по-ново време, старото име е Гирен. Според мен Белятово е било някъде из Средна гора, някои го свързват с Розовец, ама кой знае...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Идентификацията на Захариу наистина е убедителна, хубаво е да и се даде гласност. Селото впрочем е означено като руини и на австроунгарската топографска карта от началото на 20 в.

post-5121-1238021585_thumb.jpg

За Белозем проблемът е както в несъответствието на описанието за хълм, така и в името, което е ново, измислено при премахването на турските топоними, и е нещо като превод на турското име на селото ("герен" - суха земя). Аз бих прегледал старите топоними наоколо - дали няма нещо по-подходящо.

Розовец (Рахманлий) пък ми се струва далечко, за да се отъждествява с Белятово.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Идентификацията на Захариу наистина е убедителна, хубаво е да и се даде гласност. Селото впрочем е означено като руини и на австроунгарската топографска карта от началото на 20 в.

post-5121-1238021585_thumb.jpg

За Белозем проблемът е както в несъответствието на описанието за хълм, така и в името, което е ново, измислено при премахването на турските топоними, и е нещо като превод на турското име на селото ("герен" - суха земя). Аз бих прегледал старите топоними наоколо - дали няма нещо по-подходящо.

Розовец (Рахманлий) пък ми се струва далечко, за да се отъждествява с Белятово.

Герен(геран?) винаги съм мислел, че е кладенец, бунар, но дори да е "суха земя" пак не ми се връзва с Белозем. Не е по темата ще ме извинявате ама се намесвам :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Герен(геран?) винаги съм мислел, че е кладенец, бунар, но дори да е "суха земя" пак не ми се връзва с Белозем. Не е по темата ще ме извинявате ама се намесвам :bigwink:

Геран с А е кладенец от гръцки, а герен с Е е от турски и означава глинеста почва, която се напуква при изсъхване. Оттам идва и честото име на местности Герена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Геран с А е кладенец от гръцки, а герен с Е е от турски и означава глинеста почва, която се напуква при изсъхване. Оттам идва и честото име на местности Герена.

Благодаря. Това не го знаех. Мислех, че е едно и също. И все пак Белозем и суха земя? Ако под суха земя имаме предвид глинеста почва и пръстта е белезникава, ОК.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...