Отиди на
Форум "Наука"

Реплика по темата "Руско-българската "бойна дружба"


Recommended Posts

  • Потребители

"Проблемът обаче е, че отстъпващите руски войски всеки път насилствено повличат със себе си големи групи българи с цел преселването им в руските степи и превръщането им в обезправена крепостна маса."

..Трябва ли да се доверяме на Раковски като обективен изразител на мнения с историческа тежест (което в случая е политическо), и като обективен и запознат изследовател?..Според Раковски Българите произхождат от Индия, като най-чистите Арийци;.. Той смята че през негово време Българите са 7 милиона (?) (явно е смятал милион, милион и половина Сърби.. за Българи).

Не съм русофил, доколкото съвременна Русия ми е "нелицеприятна", и нямам шансът да харесвам съвременните руски хора.. но определено смятам че мнението на Раковски за закрепостяването на българите е една тенденциозна измислица (мит), която обаче успява да налива вода в мелницата на съвременните политически и исторически нагласи против ..(забележете) съвременна Русия..

Моля, дайте аргументите си "за" и "против" "отвличане на Българи от Руските войски, "с цел"/и превръщането им в крепостна маса""..

Знае се че Българите в Бесарбия са били едни от най-облагодетелстваните /спрямо "туземното" население/ в икономическо и социално отношение хора /имигранти/. Раздадена им е земя, опростявани са данъците им и задълженията им, и никога не са били закрепостявани..Що се касае до причините им за миграция - те са изследвани нееднократно, В това което съм чел, никои от изследователите не е посочил данни от източници или от информатори - за насилственствени отвличания; В същото време има преки исторически данни - от руските военно-разузнавателен източник, за това как и защо Българите са се преселили в Бесарабия - умомената причина е турския натиск и репресии../респ. страха от турски репресии/..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Руснаците имат основателна причина да провикарват изселване на големи български маси /основно селяни/.Те са прекрасни земеделци - класи над мужиците.Българите издигат селското стопанство в Южна Русия на качествено ново ниво като правят забравената от бога Бесарабия райска градина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Раковски каква причина има да си измисля, когато говори за почти съвременни нему събития?

Например , има същата причина за измисляне и преувеличаване - каквито имат "патологичните", "призваните" по характер и рождение - "локумджии" (упсс) , исках да кажа журналисти и съчинители, вестникари, ..Която причина може да е съчетана/усилена с реваншизъм към Русия - поради цензурата му да издава вестници в Одеса, който пък реваншизъм от своя страна може да е свързан с вижданията му че Русия не трябва да се меси активно в освобождението на Българите и Балканците (което мнение е различно от Руското "виждане")..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Руснаците имат основателна причина да провикарват изселване на големи български маси /основно селяни/.Те са прекрасни земеделци - класи над мужиците.Българите издигат селското стопанство в Южна Русия на качествено ново ниво като правят забравената от бога Бесарабия райска градина.

Съгласен съм.."Поставеният" въпрос е: дали това провокиране и убеждаване, (доколкото съществува такова наистина) е било под заплахата на пушките и калъчките? (което ни се внушава).. Или: дали не е извършено това (убеждаването), след като, например -е казано и обещано на българите, че ще могат да се заселят и обработват свои земи (които Русия има в наличност) при поносими икономически и битови условия - т.е като им е дадена вярата че няма да бъдат притискани или тероризирани, дискриминирани ( в битов, в икономически и в правен смисъл) - като рая и като християни в новата си Родина.. Склонен съм да смятам че страховете на Българите от разправа с на Османците тях (поради загубата и изтеглянето на Руските сили)- може да са били симулатор за имиграция на цивилните - заедно с войските.. /за последното- вижте изселванията на мюсюлманите на юг заедно с турските(османските) войски, през Руско-Турската освобителна война 1876-1877 - описани и в някои наши източници; вижте и имиграциите на цивилни, заедно изтеглящите се войски по време на Балканските Войни/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
"Проблемът обаче е, че отстъпващите руски войски всеки път насилствено повличат със себе си големи групи българи с цел преселването им в руските степи и превръщането им в обезправена крепостна маса."

..Трябва ли да се доверяме на Раковски като обективен изразител на мнения с историческа тежест

АЛОУУ, Nik1 (или д-р Живко, все тая), това, което си дал не е цитат от Раковски, а от недоразумението и наш съвременник Михаил Константинов!

Прочети темата на "Историк" и статията на лицето Михаил Константинов в съседната тема - дори и той не си позволява да приписва подобен бълвоч на великия Раковски.

Вервах, че барем можеш да четеш, но вече не съм сигурен.

Спете спокойно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защо не вървиш на майната си да я "АлоУсваш"? .. За твоя изненанда, "барем" и "не-барем", мога да чета, но ти не ме изненадваш.. с простотията си, и с първосигналноста си.. Никъде не съм написал че цитатът е от Раковски. По повод написаното "Трябва ли да се доверяме на Раковски", цитирах мнението на АВТОРА на статията, КОЙТО СЕ ДОВЕРЯВА НА РАКОВСКИ...

Обръщам внимание на модераторите - лицето д-р Живко Войников (протобългарин, nik1), вече изгонен за псувни от този форум преди месец, сега отново си позволява да псува и използва обидни епитети като "подлец", "лъжец", "свински" и т. н.

Ако това е уважаващ себе си форум такива .......... нямат място тук.

Не разбрах за какво Мишо се доверил на Раковски? От това, което си написал излиза, че за "обезправените крепостни маси"! Така ли е?

Можеш да формулираш поне една единствена тема като хората или не ставаш дори и за това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обръщам внимание на модераторите - лицето д-р Живко Войников (протобългарин, nik1), вече изгонен за псувни от този форум преди месец, сега отново си позволява да псува и използва обидни епитети като "подлец", "лъжец", "свински" и т. н.

Ако това е уважаващ себе си форум такива .......... нямат място тук.

Не разбрах за какво Мишо се доверил на Раковски? От това, което си написал излиза, че за "обезправените крепостни маси"! Така ли е?

Можеш да формулираш поне една единствена тема като хората или не ставаш дори и за това?

Обръщам внимание на модераторите - лицето д-р Живко Войников (протобългарин, nik1), вече изгонен за псувни от този форум преди месец, сега отново си позволява да псува и използва обидни епитети като "подлец", "лъжец", "свински" и т. н.

1) Лъжеш нагло. Никога не съм бил гонен от този форум..

2) Лицето с псевдоним "протобългарин" - не е лицето с псведдоним "Ник1"

3) Лъжеш нагло. "Върви на Майната си" не е псувня, а ругатня - по смисъл и значение е аналогична на "върви по дяволите" или "гледай си работата". Щях да бъде човек, "които псува" ако ти бях казал "таковай си мамата".. Честно казано на мен ми е безразлично - какво правиш или не правиш с майка си.

4) "Обидата" е понятие със субективно съдържание. Обижда те истината за теб.., за мен пък е обидно да ме гледаш в очите, и да ме лъжеш като дърта циганка ( и да лъжеш останалите), или да си позволяваш подлости и демагогия която е съчетана с лъжа..

Не разбрах за какво Мишо се доверил на Раковски? От това, което си написал излиза, че за "обезправените крепостни маси"! Така ли е?

Именно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
..

По-долу е статията на Раковски, от която Михаил Константинов цитира: "... Русите почнаха често да минават Дунава и да разоряват бедното ни отечество... Когато се връщаха, като победители или победени, караха и отвличаха насила по няколко хиляди български домородства и ги заселваха в обширните си пустини...". :

http://aigy.wordpress.com/2008/04/23/prese...ka-za-blgarite/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Руснаците не са отвличали българи. Бълг. население се е изселвало не само към Русия, но също към Австрия и Влашко. За закрепостяването - ами те и в Осм. империя не са били свободни, а крепости. Просто тук е бил т.нар. "държавен феодализъм" - сиреч крепостните принадлежат не на спохията, а на султана. А царя-батюшка макар да не е бил демократ, все пак е оставил крепостните като собственост на помещиците. В Осм. империя по-либералния режим е от времето, когато в Русия е било премахнато крепостничеството. И тук е нямало да речем като в Италия свободни градове.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обръщам внимание на модераторите - лицето д-р Живко Войников (протобългарин, nik1), вече изгонен за псувни от този форум преди месец, сега отново си позволява да псува и използва обидни епитети като "подлец", "лъжец", "свински" и т. н.

Ако това е уважаващ себе си форум такива .......... нямат място тук.

Не разбрах за какво Мишо се доверил на Раковски? От това, което си написал излиза, че за "обезправените крепостни маси"! Така ли е?

Можеш да формулираш поне една единствена тема като хората или не ставаш дори и за това?

Хубаво обръщаш внимание, но има една опция за докладване на мнение. Защо не я използваш! Няма как веднага да се "хване" всеки ред от мненията.

Ник1 /и всички останали/. ОЩЕ ЕДНА САМО ДУМА, не изречение, а дума само като горните, от които основателно се оплаква Хърс, и следва бан, без обяснения и без предупреждения.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...