Отиди на
Форум "Наука"

Къде е заточен патриарх Евтимий?


Recommended Posts

  • Потребител

Прегледах темата за падането на Търново, но там не успях да открия категорични мнения за това какво точно се е случило със Свети Евтимий, патриарх на Търново и България след 1393 година. Затова реших да отворя тази тема. Още като ученик нямаше категорично твърдение къде е заточен, дали изобщо е заточен, има легенда за заповед за негового посичане, при което ръката на палача се вкаменява. Но все пак мисля, че няма категорично мнение по този въпрос. Преди време четох за патриарх Евтимий, че е намерен гробът му в Бачковския манастир. И пак имаше съмнения дали този гроб не е на висш български свещеник. Може ли малко помощ по въпроса? Какво е вашето мнение но въпроса?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Това за гроба на патриарх Евтимий е свързано с едни изключително неграмотно проведени разкпоки при които са унижощени почти всички следи.Иначе е твърде вероятно именно там да е заточен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами хронологично сведенията са така:

Цамблак в Похвалното слово за Евтимий казава, че бил заточен в Македония. През ХІVв. под Македония се разбира не Скопска област, а региона около Одрин, вкл. Бач. манастир.

К. Костенечки в сказанието си за писмената разказва, че бил учил при Андроник от Романия, който от малък бил ученик на патр. Евтимий.

Така стигаме до апокрифния сборник споменат в статията , за която е линка известен като Ровешки или Неделчев апокрифен сборник от 15в. Там вече е пасажът, в който има сведения, че по данни на сродници на К. Костенечки той бил учил при учениците на патр. Евтимий, изброени са няколко съчинения на патриарха и накрая е и цитирания в статията пасаж:

Понеже храмът на (Св. Богородица) Петриотиса бе съборен до основи от владетелите на нечестивите времена, затова и гробът на светеца незнаен остава до днес”

Другото е гробът, за който се говори в статията с надпис върху парче от една от оловните плочи, които покривали средновековния манастирски храм:

„Св. мощи Евтимиу преосвещенному арх(иепископу) в(еликаго) гр(ада) Трън(ова) и блъгаро(м) патриар(ху)” . Надписът е разположен в шест реда и началните букви образуват акростих „Сирота”. Отстрани на акростиха със славянски букви е изписана датировка: „1404, 4 ап(рил)”.

Когато предпоследно ходих в София питах в Църковно-ист. музей за плочката, епатрахила и омофорите, но ми казаха, че не са там (също и за печата на архиеп. Лъв и копието на изображението на Иван Асен ІІ от Беренде). Та толкова с наличността и възможността да им се направят по-нови и ясни снимки.

Говори се за 2 гроба в статията, но на практика в единия имало скелет с мон. облекло и почка, а в празния са арх. одежди.

За плочката се пивдигат няколко въпроса. Първо, че игуменът е разполагал с още доста плочки от някогашния оловен покрив. Второ има малко спорове по надписа - т.е. че е по-късен и че в него се говори за мощи, а ако е нов гроб не биха били наречени св. мощи. Аз лично не виждам проблеми за плочката - съвсем вероятно е мощите на патриарха да са били в манастира и да са били укрити при някой тур. вилнеж, да речем оня за който говори поп Методий Драгинов когато са били разорени 33 манастира от Костенец до Станимака. Това би обяснило и положението с 2-та гроба - в единият са били мощите, а в другия останалите реликви - патр. одежди. Самият скелет е без една ръка, което също е практика при мощи да се отделят части (напр. едната ръка на св. Иван Рилски и в Русия). Тъй че ако скелета не е изгубен и се намери някъде мощехранителница с ръката може да се направи ДНК анализ. Но засега това е невъзможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Претох внимателно статията, както и постовете.

Съгласен съм и с аргументите за , както и аргументите против.

Мога да формулирам мнението си така, До доказване на противното в Бачковския монастир е гроба на св.патриарх Евтимий.

Странно , но веднага в главата ми възникна аналогията с гроба на Левски.

Защо ли ние българите нямаме гробове на националните си СВЕТИНИ.

Link to comment
Share on other sites

Претох внимателно статията, както и постовете.

Съгласен съм и с аргументите за , както и аргументите против.

Мога да формулирам мнението си така, До доказване на противното в Бачковския монастир е гроба на св.патриарх Евтимий.

Странно , но веднага в главата ми възникна аналогията с гроба на Левски.

Защо ли ние българите нямаме гробове на националните си СВЕТИНИ.

Кипитане, капитане... 193 и някоя г. проф. В.Златарски публикува поредния си малограмотен шедьовър, в който обърква партиарх Евтимий Търновски с патриарх Евтимий Ерусалимски, но ти откъде ще го знаеш, след като "до доказване на противното" си предпоставяш разни илюзорни мечтания. Най-вероятно патриарх Евтимий никога не е пребивавал в Бачково по простата причина, че манастирът доста по-късно става български, пък и едва ли е точното място за заточение. Споменатият патриарх Евтимий Ерусалимски 108 и някоя г. прибава в Солун за преговори с Боемонд Тарентски. При преговорите е участвал и Григорий Бакуриани, който току-що основал Петрицонския манастир (Бачково), но му трябвало заверка на Типикона от високопоставен духовник и понеже не искал това да е константинополския патриарх, измолил подпис от патр. Евтимий Ерусалимски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Кипитане, капитане... 193 и някоя г. проф. В.Златарски публикува поредния си малограмотен шедьовър, в който обърква партиарх Евтимий Търновски с патриарх Евтимий Ерусалимски, но ти откъде ще го знаеш, след като "до доказване на противното" си предпоставяш разни илюзорни мечтания. Най-вероятно патриарх Евтимий никога не е пребивавал в Бачково по простата причина, че манастирът доста по-късно става български, пък и едва ли е точното място за заточение. Споменатият патриарх Евтимий Ерусалимски 108 и някоя г. прибава в Солун за преговори с Боемонд Тарентски. При преговорите е участвал и Григорий Бакуриани, който току-що основал Петрицонския манастир (Бачково), но му трябвало заверка на Типикона от високопоставен духовник и понеже не искал това да е константинополския патриарх, измолил подпис от патр. Евтимий Ерусалимски.

О , испански Торедоре ,

май отдавна сте забегнали в чужбината Испания по стпъките на великия македонски съотечественик Де Охеда и неговия по-малък брат бате Ицо и сигурно затова не сте чели изселдванията на ак. Йордан Иванов и проф. Б. Филов ,а също и през ум не ви е минавало какво е станало с игумена ,който е управлявал манастира по време на изследванията на двам от най-добрите български учени .

Но , естествено простено ви е . Аз не ви обвинявам .

Няма как да занете също така например ,че в един манастир на близо до гр. Сяр ,наречен "Св. Йоан Продром " също претендира ,че е мястото на заотчение на св. Евтимий .

Но ,все таки позволете ми ,позволете ми като Търновец да съм се занимавал малко повече от вас по този въпрос. Силата на традициите и църковното предание са доста силни и ясни у нас.

Съжалявам ,че не разполагам с книгата описваща житието на страдалеца игумен на Бачковския манастир дръзнал да обяви такава ''ерес'' според вас .

1.През 7-14век. под ''Македония'' се разбира не сегашната историчарска БЮРМ ,а областта населявана някога от племето беси или най-общо Горнотракийската низина и Родопите , заедно с част от Източна или Одринска Тракия .

2. Никой не е казал ,че Св. Евтимий непременно трябва да е заточен в български манастир. Той не отива на празник ,а на заточение.

3.и до днес има църковно предание в Асеновградската област ,че св. Евтимий обърнал еретиците- павликяни към Православието ,които не успял да обърне станали католици и помаци .

4. Намерете изследванията на гореуказаните учени ,има и една тънка книжка от 70-те години и битието на Бачковскяи игумен , чието име съм забравил , което си е престъпление за мене , но явно напоследък оглупявам ,като всички братя в тази държава , в която зомбацията тече на такова ниво ,че споменаването на някой патриотски глас се счита за еретически или глас в пустинятта ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има различни предания за гроба на патр. Евтимий, но единствено в Ловчанския сборник имаме сравнително ранно писмено сведение.

Да речем, че е наплъно възможно това да е гробът на патр. Евтимий. Но все пак остава неяснотата с местонахождението на мощите и нещите от двата гроба.

Link to comment
Share on other sites

О , испански Торедоре ,

май отдавна сте забегнали в чужбината Испания по стпъките на великия македонски съотечественик Де Охеда и неговия по-малък брат бате Ицо и сигурно затова не сте чели изселдванията на ак. Йордан Иванов и проф. Б. Филов ,а също и през ум не ви е минавало какво е станало с игумена ,който е управлявал манастира по време на изследванията на двам от най-добрите български учени .

Но , естествено простено ви е . Аз не ви обвинявам .

Няма как да занете също така например ,че в един манастир на близо до гр. Сяр ,наречен "Св. Йоан Продром " също претендира ,че е мястото на заотчение на св. Евтимий .

Но ,все таки позволете ми ,позволете ми като Търновец да съм се занимавал малко повече от вас по този въпрос. Силата на традициите и църковното предание са доста силни и ясни у нас.

Съжалявам ,че не разполагам с книгата описваща житието на страдалеца игумен на Бачковския манастир дръзнал да обяви такава ''ерес'' според вас .

1.През 7-14век. под ''Македония'' се разбира не сегашната историчарска БЮРМ ,а областта населявана някога от племето беси или най-общо Горнотракийската низина и Родопите , заедно с част от Източна или Одринска Тракия .

2. Никой не е казал ,че Св. Евтимий непременно трябва да е заточен в български манастир. Той не отива на празник ,а на заточение.

3.и до днес има църковно предание в Асеновградската област ,че св. Евтимий обърнал еретиците- павликяни към Православието ,които не успял да обърне станали католици и помаци .

4. Намерете изследванията на гореуказаните учени ,има и една тънка книжка от 70-те години и битието на Бачковскяи игумен , чието име съм забравил , което си е престъпление за мене , но явно напоследък оглупявам ,като всички братя в тази държава , в която зомбацията тече на такова ниво ,че споменаването на някой патриотски глас се счита за еретически или глас в пустинятта ...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Капитана си плава на варката и набива сурова рибка.

Съжелявам, ако някого е подразнило мнението ми, нямам познание по-въпроса и воден от патриотизъм, както писах, приемам аргументите за и аргументите против. Но до доказване на противно приемам, че там е гроба и евентуално, там е заточен патриарх Евтимий Търновски.

Но моля замислете се, защо днес ги няма гробовете на националните ни светини и какъв е резултата от това.

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Каква Испания? Каква Македония? К'ви 5 лева? Това че имало претенции, това че имало предания...абе ние какво безписмен народ ли сме? Темата е къде е бил заточен, намесих се да осветля нещата - не и в Бачково. Игуменът може да е казал много неща, но манастирът едва след 1-2 века след падането на Търново става български, защото дори и гърците от Константинопол не смеели да го закачат - принадлежал е на Ерусалимския диоцез!!! Ако беше посещаван от който и да е духовник с подобен ранг все някъде щеше да бъде записано, но да се осланяме на фолклорни данни е смешно!!!

Какъв фолклор , какви пет лева . А, Арманд да не е име на търновски идалго от 14век .???

Църковното предание е толкова живо , че археологията е доказала правотата на преданието за патриарх Евтимий . Прочети Богдан Филов и Йордан Иванов .

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Какъв фолклор , какви пет лева . А, Арманд да не е име на търновски идалго от 14век .???

Църковното предание е толкова живо , че археологията е доказала правотата на преданието за патриарх Евтимий . Прочети Богдан Филов и Йордан Иванов .

Армен е тесалийско пределинско, може и македонско - един от аргонавтите, сподвижник на Язон, а "-анд" е пеласгийски постфикс. "О' Bolg" е син на Болг. Не Ви ли харесва? Обикновен ник!!! Когато обаче някой, независимо от ника му, Ви обяснява и привежда факти е абсурдно да заявявате аз продължавам да мисля, че гробът му и там! Девиантно поведение!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи с гробът въпросът стои така - има няколко сериозни аргумента, че гробът е там и нито един сериозен, че не е.

Аргументите са:

1. Писмени - по-общите или косвени сведения на Цамблак и Костенечки и съвсем конкретното от Ловчанския сборник.

2. Гробът - скелетът, одеждите и плочката с надпис, че там е гробът на патр. Евтимий. За съжаление както казах така и не можах да направя сносна снимка на което и да е от тях. Епатрахилът по вид прилича на епатрахилите от 14 век както са ни познати от миниатюрите. Оспорва се, че текста на плочката е от 14в., но както вече посочих по-горе според мен тя е от по-късно време, когато мощите са били укрити - нещо като етикет.

Подхвърлят се разни намеци, че гробът е мистификация направена от тогавашния игумен. Но по времето, когато той е бил игумен манастирът не е бил пуст, та да може спокойно да нарежда гробове пред вратите на главния манастирски храм. Нападките срещу него идат заради спорове за манастирските имоти с околните села.

Единственият по-съществен аргумент в отричането на гроба е, че скелетът е бил монашеско облекло.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, вие ми давате добри насоки на мислене. Но позволете още един въпрос. Патриарх Евтимий е високопоставен духовник. Може би турците са се боели от него. Това ли е причината той да бъде заточен именно в Бачковския манастир, а не например в Одрин или Бурса? Както става три години по-късно с цар Иван Срацимир.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това ли е причината той да бъде заточен именно в Бачковския манастир, а не например в Одрин или Бурса?

Ами то разстоянието между Бачково и Одрин не е голямо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...