Отиди на
Форум "Наука"

Що за птици долитат?


Recommended Posts

  • Потребители

Преди около месец при езерото в Южния парк, покрай което минавам всяка сутрин, се появи екзотична двойка пернати. Иначе езерото (това е едно от дванайсетината, които са в Южния парк) се обитава от полудиви патици, които не си правят труда през зимата да си ходят на юг, а се пръскат по рекичката, която минава през парка.

gost2.jpg.663cea3cc2412adffd5388999afdf989.jpg

На другия ден шарените птици ги нямаше, но след три дена се появиха пак и така идват-отлитат. Не знам каква им е породата, откъде идват и къде отиват. Първия път си помислих, че може би са дошли или от север или от юг, от място, където им е станало студено.

Птиците обаче се държат много благородно. Идват почти до тебе, когато им подхвърляш хляб, не гонят местните патета, ако те първи се затекат към къшея. (Тукашните патици, когато са гладни, излизат на брега, при тебе, ако им хвърляш хляб). Затова си помислих, че гостите вероятно прелитат от Зоологическата градина.

gost1.jpg.4f9c2958d5cc3641490b10dfddc481e2.jpg

Не съм ходил скоро там, не знам има ли такава порода в зоопарка. Също си помислих, че когато ги няма, вероятно прелитат до друго езеро в парка или може би до някой по-голям водоем.

Интересно ми е да знам биографията на моите нови познайници.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Симпатяги са...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Египетска гъска е това. Знам, че се срещат в Англия /интродуцирани са/, не знаех, че ги има и у нас. Иначе си е африкански вид.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Египетската гъска е инвазивен вид и вече се е заселила в голяма част от Западна Европа, като първо е итродуцирана в Англия, Холандия и Германия.

ето и по- ранна снимка

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря за информацията! Тази снимка я кръстих: „Братовчедът от Кайро ми е на гости”.

gost3.jpg.760fcf5d5fd21fc16f8a05d438572ccc.jpg

Дали обаче на снимката не е братовчедката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Благодаря за информацията! Тази снимка я кръстих: „Братовчедът от Кайро ми е на гости”.

post-2642-1237839006_thumb.jpg

Дали обаче на снимката не е братовчедката?

Тъй като при гъските няма ясно изразен полов диморфизъм, няма как да се разбере :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители

Нов гост или заселник - черна патица

post-2642-1246869695_thumb.jpg

От два дена виждам тази патица в езерото с многото костенурки. Не знам патица ли е или паток, сама е.

post-2642-1246869704_thumb.jpg

Вчера дойде до брега да се храни с хляб и разгони останалите патици около себе си. Тъй като бе в непрекъснато движение само една-две снимки ми излязоха долу-горе добри. По-едно време патицата излезе на брега, но „филмчето” ми беше вече свършило.

post-2642-1246869713_thumb.jpg

По-късно минах пак. Заварих боричкане за хляб и пак успях да направя май само една успешна снимка. Докато снимах, черната патица се нахрани и се прибра в тръстиката. Направените вчера снимки не са достатъчно резки, защото на брега, откъдето хората имат достъп до езерото, до обяд няма слънце. Днес патицата кой знае защо обикаля далеч около тръстиката.

При краткия круиз, който направих в интернет, не открих такава патица. Има някаква подобна патица-хибрид, но тя е черна само отгоре. Мернах и някъде съчетание „пестициди-черна патица”, но статията бе дълга и може би сърча на Гугъл е комбинирал неща, които не са пряко свързани в статията.

post-2642-1246869727_thumb.jpg

Тъй като лаптопа ми предава черните изображения като синкави, не знам как ще изглеждат снимките на монитора ви. Затова да уточня: перата, клюна и краката на патицата (вижда се на тази снимка) са дюс черни.

post-2642-1246869762_thumb.jpg

Интересно е петното на гушата, което е чисто бяло. Последната снимка я направих защото бялото изпъкваше отдалеч.

Оставам знаещите да кажат нещо повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

На мен ми прилича на ювенилна меланистична форма на някой вид патица!?

Ще трябва да поровая малко за да уточня!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители

В парка отново е интересно. След като през лятото повечето патици бяха отлетели на някъде, вече в две от езерата е многолюдно. (Или по-правилно: многопернато?).

post-2642-1257497134_thumb.jpg

Днес (или от днес, не знам) египетските гъски в Южния парк са три.

post-2642-1257497143_thumb.jpg

Когато ги видях отсреща и дойдох по-наблизо, новодошлата гъска стоеше на същия бряг, където беше застанала старата двойка (те обичайно стоят на брега), но на разстояние от нея. Виждайки, че проявявам внимание към новата, изглежда у „старите” се появи ревност.

post-2642-1257497151_thumb.jpg

Естествено в началото се проучвахме взаимно с новата гъска, след което почнах да и хвърлям хляб.

post-2642-1257497160_thumb.jpg

Едната от старите гъски обаче подгони новата. Интересно „женска” - „женска”, ли гонеше, или „мъжка” - „мъжка”?

post-2642-1257497169_thumb.jpg

Другата гъска също дойде и застана между враждуващите. Започна да гледа с интерес към новопоявилият се родственик. Оставих ги да се запознават. 

Ще трябва да поясня, че двете познати вече гъски, след като бяха на три-четири пъти на гости в края на зимата, изчезнаха в края на март. Появиха се отново в края на август и оттогава постоянно пребивават в езерото, близо до новостроящата се църква.

Това езеро определено се харесва от пернатото водоплаващо население на парка. На следващата снимка показвам неговата пъстрота. На преден план освен двете египетски гъски (снимката е от преди десетина дена) се вижда и юрдека, който още е ерген.

Няма само представител на зеленокраките кокошки, но те след като поотраснаха и почнаха сами да се хранят, вече рядко се приближават до брега - крият се в тръстиките.

post-2642-1257497177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Днес египетските гъски са вече четири!

post-2642-1257863358_thumb.jpg

Новата гъска е по-малка, вероятно е тазгодишна.

post-2642-1257863465_thumb.jpg

Паркът вече е зоопарк.

post-2642-1257863371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Малка пиеска „Езерото е наше”.

Изпълнители: четири египетски гъски. Двете са по-стари заселници, едната упорито гони новите, другата обикновено участва в изпълнението на арията на победата. Заснето е едно от изпълненията на пиеската. Авторът моли за извинение за лошото качество на някои кадри. Липсват дубли на отделните сцени, случили се за секунди в неподходящото за снимки време.

post-2642-1258018822_thumb.jpg

Най-войнствената гъска от старата двойка е забелязала новодошлата двойка и излиза от езерото за акция.

post-2642-1258018830_thumb.jpg

Едната гъска натрапник бяга по-бавно, другата е принудена да се спасява с летене.

post-2642-1258018837_thumb.jpg

Зад гърба на отстъпващия противник старата двойка пее дуета на победата: „Сссссссс...(Езерото е наше)”

post-2642-1258018845_thumb.jpg

Естествено, че трябва да бъде прогонен и другия натрапник.

post-2642-1258018862_thumb.jpg

С чувство, че отново „победата е наша”, следва ново изпълнение на дуета.

post-2642-1258018878_thumb.jpg

Има и изящна балетна интродукция. Публиката в състав един брой е прехласната.

post-2642-1258018897_thumb.jpg

„Спри да се кълчиш, виж кой още е тук!”

post-2642-1258018925_thumb.jpg

Отново гонитба по алеята.

post-2642-1258018942_thumb.jpg

И този противник отлита от полето на спора. Но през това време се е завърнал първият.

Няма край!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте, днес и аз бях в южния парк и видях египетските гъски :) Всъщност искам да попитам за една друга птица, която беше днес (а и други пъти съм виждала) Има я на две от вашите снимки. Дали някой знае каква е :hmmm:

post-6125-1258916436_thumb.jpg

post-6125-1258916426_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Извинявам се, но се захванах с една тема, която ми се опъна и от две седмици не съм влизал във форума, да не се разсейвам.

Историята на тази птица, всъщност домашна патица-юрдечка, съм я разказал подробно в темата „Излюпиха се патенцата в Южния парк!” в поста ми "Той избра...".

post-2642-1259745136_thumb.jpg

За тези, които се интересуват от аклиматизирането на египетските гъски в Южния парк, мога да информирам, че те вече са пет: старата двойка и новите, които станаха три и се движат заедно. Старите продължават да гонят новите, те се местят на другия бряг. Тук са в момент на търпимост.

post-2642-1259745147_thumb.jpg 

Успях да заснема момент от гонитбата във въздуха. Една от старите гъски, гони една от новите. Нещо като продължение на пиеската по-горе.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

В това видео клипче може да видите и чуете дуетното изпълнение на „Езерото е наше!”:

egipetki_26.AVI

След това имаше естествено и солово изпълнение.

post-2642-1260948198_thumb.jpg

Двойката гъски-„старозаселници” е в състояние да изпълни цял концерт, докато й хвърляте нещо. През това време обаче зорко следи към храната да не припарва новодошла гъска.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Коледа е! Рождество Христово!

post-2642-1261733934_thumb.jpg

Египетските гъски се завърнаха у дома в очакване той да възвърне предишния си вид.

post-2642-1261733947_thumb.jpg

Седемте гъски като че ли коледно са се помирили, макар че по време на закуската се чуха приглушени съскания. Те, птиците, не бяха и толкова гладни. Може би ги притегляше повече езерото, не толкова храната.

post-2642-1261733957_thumb.jpg

Разгони ги обаче ожесточен домашен любимец.

post-2642-1261733967_thumb.jpg

В този объркан свят хората разхождат не деца, а кучета. Кучетата си мислят пък, че те развеждат стопаните си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И това езеро е наше!

post-2642-1261819407_thumb.jpg

Имаме си втора резиденция!

post-2642-1261819414_thumb.jpg

Тронът обаче беше завзет от старата войнстваща двойка.

post-2642-1261819422_thumb.jpg

Техни императорски величества - първозаселници на Южния парк.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребители

Гъски в парка отдавна няма. Направих справка и установих, че последната ми снимка с тях е от ноември 2011 г.

Всъщност в основата на гъшето присъствие в парка през 2009-2011 г. бе един гъсок, който явно много харесваше езерото до строящата се църква. Съвсем обяснимо е, че той не искаше да му се любува сам и от време навреме изчезваше за някой и друг ден, после се появяваше с приятелка. Това го наблюдавах два-три пъти.

Приятелките, обаче, изглежда не обичаха самотата или езерото (което през последните години доби и за хората непривлекателен вид), та отлитаха. Мисля си, че самотният гъсок е умрял по някое време, затова и вече няма гъски. Най-вероятно увеличаването понякога на броя на гъските е било заради „приятелките”, които са били последвани от своите приятели.

Освен че ги гонеше по брега, гъсокът грачеше срещу тях и когато летяха над езерото. Един път се учудих, когато гъсокът навири шия нагоре и почна да грачи. Погледнах и видях две гъски да прелитат над езерото. Беше ги усетил, макар че летяха доста нависоко. Когато кацнеха други гъски, веднага ги подгонваше. Не знам дали ревнуваше приятелката си или си беше „заплюл” езерото като своя територия.

Аз тук съм показал снимки, които по някакъв начин са включени в някаква интрига, затова не всички притежават фотографски качества. Може би трябва да подбера по-представителни фотоси и да ги пусна във „фотография”.

post-2642-0-83369600-1383990376_thumb.jp

Поводът да продължа темата всъщност е появата на нова патица в същото езеро. Онзи ден я видях за първи път и я снимах, но реших, че може да е кацнала, прелитайки на някъде. Вчера и днес обаче, пак е там. Вижда ми се самотна и едва ли ще остане задълго.

Първо си помислих, че патицата е дошла от зоологическата градина. След като погледнах в интернет ми се стори, че й миде реч за т. н. неми мускусни патици. А те се отглеждат и при домашни условия. Така че може и да е избягала от някое лично стопанство или птицеферма.

post-2642-0-63351000-1383990386_thumb.jp

post-2642-0-30930100-1383990403_thumb.jp

post-2642-0-44026400-1383990412_thumb.jp

нова патица 6.AVI

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В темата „Излюпиха се патенцата в Южния парк!” Warlord беше написал: „Супер, дано само мангалите да не разберат за тази находка.” http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6586&p=53397

Е, разбраха. Даже искат патиците да бъдат печени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В темата „Излюпиха се патенцата в Южния парк!” Warlord беше написал: „Супер, дано само мангалите да не разберат за тази находка.” http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6586&p=53397

Е, разбраха. Даже искат патиците да бъдат печени.

Появата на дотогава не виждани животни показва, че има нещо авария в природата....И това е много по-опасно за нас отколкото това дали ще ги приготвим или не в тенджерата...

Например разпространявасе една мухичка /Drosophila suzukii/ родом азия, която напада здравите плодове. Докато европейските видове /много добре познати около бъчвите и сладкото/ нападат само презрели или повредени плодове, тези са способни да пробият кората на съвсем здрави плодове.....

Друга пък напада орехите/Rhagoletis completa/....

Тези неща са наистина опасни, а не тигана....

:goodpost::goodpost::goodpost:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи, въобще не ми се оправдавай и обяснявай, а спри да се правиш на интересен. Съвсем официално те предупреждавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Предполагам, че темата се посещава не само от чалгаджии-чревоугодници, а и от ценители на автентичната природа, доколкото още я има в големия град. Затова ще продължа да показвам какво става в езерото в Южния парк. Новините са актуални.

post-2642-0-37320200-1384282943_thumb.jp

Патицата с червения клюн продължава да е негов обитател. Вече се държи дружелюбно към хората и се приближава до брега. Всъщност тя не е сама, защото тази година езерото отново се обитава от немалко зеленоглави патици.

нова патица 8.AVI

Плуват си те заедно, докато в езерото не падне парче хляб. Първата задача на голямата патица е да разгони устремилите се към храната други патици. Едва тогава се насочва към хляба. Естествено, ако е успяла да разгони конкурентките и хлябът все още не е попаднал в нечия друга човка.

post-2642-0-43133200-1384283007_thumb.jp

Преди два дни се появи още една бяла патица. Тя обаче е от друг вид. Според мен е обикновена юрдечка.

още една патица 2.AVI

Езерото е разделено от порасналия в него папур на две. Докато първия ден двете патици пребиваваха в единия край на езерото, вчера гледам, че новодошлата си е избрала да обитава другата част. Днес положението определено е същото.

post-2642-0-42114700-1384283060_thumb.jp

Горната снимка е от деня, когато се появи юрдечката. И тогава двете патици държаха дистанция. Интересно дали те са от един пол или имат расови предразсъдъци, та не общуват помежду си?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Ей, това пате тук е от т. нар. мускусни патици, по известни като неми (мускусни) патици.

post-5086-0-49229700-1384287231_thumb.jp

Много са интересни за наблюдение.

Преди години у бабиния двор имаше доста такива.

Най - интересното е, че са едни от добрите летци, сред домашните Патицови, в ятото съществува йерархия, подобна на тази при кокошките. Снасят доста яйца (не особено вкусни, яйцата), за полог предпочитат изровени от тях си трапчинки (направо дупки), рядко влизат в полог (като други дом. птици), почти винаги спят на високо. Добри майки са.

На снимката К. Гербов е снимал мъжки екземпляр, при женските тази "кожена" маска е много по - малка, едва забележима.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...