Отиди на
Форум "Наука"

Голямото четене - 2009


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Крайното подреждане на романите-финалисти е:

ЗАГЛАВИЕ АВТОР

1. Под игото, Иван Вазов

2. Време разделно, Антон Дончев

3. Тютюн, Димитър Димов

4. Железният светилник, Димитър Талев

5. Малкият принц, Антоан дьо Сент-Екзюпери

6. Майстора и Маргарита, Михаил Булгаков

7. Властелинът на пръстените, Дж. Р. Р. Толкин

8. Осъдени души, Димитър Димов

9. На изток от Рая, Джон Стайнбек

10. Граф Монте Кристо, Александър Дюма

11. Пътеводител на галактическия стопаджия, Дъглас Адамс

12. Сто години самота, Габриел Гарсия Маркес

---

The big read, 2009

1. The Lord of the Rings, JRR Tolkien

2. Pride and Prejudice, Jane Austen

3. His Dark Materials, Philip Pullman

4. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Douglas Adams

5. Harry Potter and the Goblet of Fire, JK Rowling

6. To Kill a Mockingbird, Harper Lee

7. Winnie the Pooh, AA Milne

8. Nineteen Eighty-Four, George Orwell

9. The Lion, the Witch and the Wardrobe, CS Lewis

10. Jane Eyre, Charlotte Brontë

11. Catch-22, Joseph Heller

12. Wuthering Heights, Emily Brontë

13. Birdsong, Sebastian Faulks

14. Rebecca, Daphne du Maurier

15. The Catcher in the Rye, JD Salinger

16. The Wind in the Willows, Kenneth Grahame

17. Great Expectations, Charles Dickens

18. Little Women, Louisa May Alcott

19. Captain Corelli's Mandolin, Louis de Bernieres

20. War and Peace, Leo Tolstoy

21. Gone with the Wind, Margaret Mitchell

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес прочетох нещо с което съм напълно съгласен. Това е класация на най- познатите заглавия, а не най-четените или най-любими :biggrin:

Учудват ме смешните напъни да се убеждаваме едни други колко много четем. А най-жалко и смешно е когато съвсем сериозно се твърди,че преди 20 и повече години много се е четяло. Аргументите са големите частни библиотеки в домовете ни и огромните тиражи.

Истината е,че книги се купуваха, но събират и до днес прах непрелистени и с неразрязани страници. На Запад има простичко решение. Предлагат само луксозни подвързии на великите автори, кухи отвътре :biggrin: Гъзарско,а!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Под игото" да е на първо място в подобна класация е едно от най-смешните и същевременно тъжни неща, на които съм ставал свидетел в последно време. Просто е потресаващо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"Под игото" да е на първо място в подобна класация е едно от най-смешните и същевременно тъжни неща, на които съм ставал свидетел в последно време. Просто е потресаващо.

Защо? Хората си го обичат. Нищо, че почти никой не го е чел от край до край. Само Радините вълнения стигат от 6клас :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да бе обичат си го хората...имам чувството, че който го е избрал просто не го е чел, а не е чел и други книги. Ако трябва да е българска книга то Вазов изобщо не мога да го сравня с Димов да речем, ама айде знаем защо го избраха.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какъвто конкурса такъв и избора, не, че искам да критикувам първия български роман, който си има мястото в литературата, както и аналогичните сръбски, румънски и пр. творби. Хората, ако въобще изборът е обективно проверен, а не нагласен, избраха просто най-познатото им и български звучащото. Това не е гласуване за литература, това е гласуване за националност.

Няма защо да се драматизира. В края на краищата такъв формат дава такъв резултат.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Чух, че официално са гласовете са около 100 000, като един човек може да е гласувал всеки ден по един път - има такива.

А за последната вечер има около 14 000 гласа.

Колко човека в действителност са гласували и са се заинтересували от това...не се знае ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Какъвто конкурса такъв и избора, не, че искам да критикувам първия български роман, който си има мястото в литературата, както и аналогичните сръбски, румънски и пр. творби. Хората, ако въобще изборът е обективно проверен, а не нагласен, избраха просто най-познатото им и български звучащото. Това не е гласуване за литература, това е гласуване за националност.

Няма защо да се драматизира. В края на краищата такъв формат дава такъв резултат.

Проблемът с "Голямото четене" идва именно от факта, че оригиналният формат е страхотен. Той е много приличен, измислен е от ВВС и е прилаган в повечето европейски страни, където е носил основно положително емоции. България е единствената държава, където моделът е използван и където родни книги са били поставяни на цели четири поредни челни места. Единствено Унгария има две свои книги на първите места.

Всички останали не са поставили повече от една книга от страната си на лидерските позиции.

Така че проблемът е в нашия телевизор : )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Проблемът с "Голямото четене" идва именно от факта, че оригиналният формат е страхотен. Той е много приличен, измислен е от ВВС и е прилаган в повечето европейски страни, където е носил основно положително емоции. България е единствената държава, където моделът е използван и където родни книги са били поставяни на цели четири поредни челни места. Единствено Унгария има две свои книги на първите места.

Всички останали не са поставили повече от една книга от страната си на лидерските позиции.

Така че проблемът е в нашия телевизор : )

Имаше една такава приказка не знам по какъв повод: "Как да не съм чел и една книга?" - "Е коя си чел?" - "Ми "Под Игото"

Не че тези книги не са хубави - спечелилите. Но любимата книга е книгата, която съдържа резонанс с личния ти светоглед, в която има история, от която си се поучил... Един човек трудно намира една любима книга. Защото среща нови след първата любима. Моята първа любима книга беше с приказки - казваше се Кавказки народни приказки. Четях я непрекъснато и всеки път се вълнувах. Оттогава съм срещала много книги, които ме вълнуват като ги чета отново. Въпросът е дали наистина спечелилите са такива за гласувалите за тях....?

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Но любимата книга е книгата, която съдържа резонанс с личния ти светоглед, в която има история, от която си се поучил...

Да, напълно съм съгласен. Любимата книга е тази, която те докосва и кара да се вълнуваш, дори да преживяваш. Аз не виждам как човек може да има една единствена любима книга, но това е друга тема. Както се каза по- горе класацията е по- скоро тъжна. Национализма трябва ли да се изразява и в това да пренебрегваме световни заглавия заради наши, само защото са си наши. За мен истински голямата книга няма националност, нейната магия действа и извън границите на нейната родина, извън границите на своето време. Ще гласува ли някой чужденец за заглавията, които са в началото на нашата класация? Не е ли редно да не се отличаваме съществено от другите? Не важат ли за нас общочовешките ценности, така както важат за другите народи? Или все още не сме узрели да избягаме от балканските си души, за да бъдем и хора достойни да се наричат граждани на света.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз лично гласувах няколко пъти и то все за книги, които са ми направили впечатление. Гласувах, както за български, така и за чужди автори. Дадох гласа си за две от достигналите до финала книги. Не го направих от чисто патриотарство, а защото в даден етап от живота ми са ме развълнували.

Признавам си, че не съм чела " Властелина на пръстените " , а и честно казано нямам и такова намерение. Просто не харесва този жанр.

По-голямата част от книгите, които са оставили отпечатък в моето съзнание не достигнаха финала, а бяха включени в списъка.

Преди години прочетох " На западния фронт нищо ново " и " Обратния път " на Ремарк и оттогава изчетох всичките му произведения, които бяха преведени. И досега Ремарк е един от любимите ми автори наред с Дюма баща, Талев, Димов, Йовков, Елин Пелин, Шекспир, Артър Конан Дойл и др.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребители

Бях застъпник на "Властелина", а на първото гласуване бях за "Панаир на суетата" на Такъри, който не влезе дори в стотицата :) А Такъри просто ми е любимият писател.

Но нямам проблем с "Под игото", на мен "Време разделно" ми бърка в здравето.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...