Отиди на
Форум "Наука"

Манастирът, в който се замонашва княз Борис I


Recommended Posts

  • Потребител

Не крия, че периода от управлението на княз Борис I много ме интересува. Затова бих искал да поставя още един въпрос относно този български владетел. Срещам като място на неговото замонашване, като не много категоричен отговор, манастир около Преслав. Но кой е този манастир - както казах, не открих категорично мнение. Какво мислите по въпроса, знае ли се къде се замонашва този бележит владетел?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Йончев, малко не съм съгласен. Не е ли по-вероятно този манастир да е около Преслав, за да може да следи из късо сина си Симеон. Веднъж вече Владимир го е подвел. Има ли някаква логика в мнението ми. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Такава логика би имало, ако със сигурност знаехме, че Борис е двигател на всички събития през 893г. и че те са били именно такива, каквито ги разказва напр. Регинон. Това обаче никак не е сигурно. Има данни, че в преврата срещу Владимир първа цигулка е бил не Борис, а самият Симеон. Така че аз хич не съм убеден, че Борис е бил в състояние да "надзирава" третия си син от манастирската килия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Йончев, много обичам историята и обичам да питам. :) Няма да кажа нещо ново, ако река, че и аз така ги уча тия събития - Борис излиза от манастира и с верни боляри детронира Владимир. Аз се съгласявам с теб, че и Симеон е имал някаква роля. Все пак Борис е вече възрастен и смятам, че той е бил подпомогнат от Симеон. Но ако Симеон е бил водач на тази опозиция да я наречем, то тогава защо не е въстанал срещу брат си по-рано.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Пламене един преврат / или бунт/ не се организира толкова лесно.Изибра се подходящ момент,консолидират се привърженици и т.н.Специално възшествието на Симеон може да не е било чак толкова безпроблемно защото имаше някъде данни за протести в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не казвам, че се организира много лесно. Съгласен съм. Може би се търси и грешка на този, срещу когото е насочен бунтът и други такива обстоятелства. В случая Владимир май води някаква противоположна политика навън - съюз с немците. Доколко е правилна, не знам. Но може би това е нещо било като повод - "Владимир иска да ни вкара във война", та да е използвано ото Симеон.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трудно ми е да съдя доколко са верни данните, че Владимир върнал езичеството. Нещо вярно несъмнено има, разбира се. Според мен работата въобще не е в това дали е щял или не е щял да воюва с някого. Симеон също е воювал и неговата външна политика е 100% противоположна на Борисовата - за времето от покръстването насетне. Обаче ето че ние смятаме, че Владимир изменил на външнополитическата линия на баща си (макар това е все пак съмнително), а не смятаме, че Симеон е изменил на тази линия (макар че това е абсолютен факт) и поне избягваме да го споменаваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Със сигурност ,това не са нито Тузлалъка , нито новооткрития Варненски манастир.

Дядо Иларион , нинездравстващия владика и митрополит на Доростол /Силистра/ , изказа мнения ,че може би манастира в Марян /Еленско/ е царствения манастир /той милия все към родното дърпа- сега е на 97 год . и е пра-племенник на Иларион Макариополски / .

Май ,едва ли ще узнаем в кой манастир е замонашен , може би когато постигната да направят българския народ униатско-католишки ще подхвърлят нещо на плебеите ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Даа, наистина. Все пак Смиеон е използвал авторитета на баша си, навярно силната му натура се е наложила, Борис вече е бил и възрастен.

Няма да узнаем кой е манастира, освен ако археологията не открие нещо, може би не е бил далеч от Преслав по чисто логистични съображения...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А защо не манастир в самия Преслав?Да се твърди че Борис се е оттеглил от политиката напълно е пресилено.При короносването на Симеон Борис е отправил недвусмислена заплаха спрямо него:явно не е лишен от ресурси и властови механизми.

П.П. Сега се сещам че имаше едни владетелски печати на "монаха Михаил" които вероятно трябва да се свържат именно с Борис след замонашаването му.Дали пък оттеглянето му от властта е било безусловно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
А защо не манастир в самия Преслав?Да се твърди че Борис се е оттеглил от политиката напълно е пресилено.При короносването на Симеон Борис е отправил недвусмислена заплаха спрямо него:явно не е лишен от ресурси и властови механизми.

П.П. Сега се сещам че имаше едни владетелски печати на "монаха Михаил" които вероятно трябва да се свържат именно с Борис след замонашаването му.Дали пък оттеглянето му от властта е било безусловно?

Точно този тип печати, в които Михаил, ако и да се означава като монах, изрично изтъква, че е бил от Бога архонт на България, категорично показват, че той ни най-малко не е имал намерение да се оттегля от властта.

post-5121-1238167555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Популярното становище е, че Борис е бил монах в манастира "Св. Пантелеймон" - Патлейна. Но истината е, че няма сигурно сведение. Всичко е само предположение. Даже нямаме сведение за мощите на Борис І.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да но доказателствата са само косвени :великолепието и големината на манастира и близостта му до столицата.Но все пак това е най сериозния кандидат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гробът на Борис І-Михаил е може би толкова близо до мен, колкото трудно бих си представил някога...

Той е над един от съвременните квартали на гр. Варна. Мястото се нуждае само от малко социализиране /път, ограда, алейки/ и ще е чудно място за посещения. Rizar, още е рано за крайни изводи, тепърва се проучва /от 2005/ 2006 г./. Всичко най-важно е под земята още.

http://varna-bg.com/museums/archaeology/re...rary/boris1.htm - печата на Борис І /намерен там/

http://www.pravoslavieto.com/manastiri/var...agach/index.htm - манастира на Борис І

http://www.dveri.bg/content/view/4219/172/ - проф. К.Попконстантинов - гроба още не е известен

http://paper.standartnews.com/bg/article.p...;article=244806 - но пък там намира банята на Борис І

- клип от разкопките - лято 2008 г.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярно. Оттеглянето му не е пълно, авторитетът му не може да изчезна. А и такива хора "живеят с държавата". това не се прекратява с оттеглянето, което само ще да го е издигнало в очите на хората. Това да се оттеглиш сам от властта винаги е високо оценявано.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Разберете че само по археологични данни не може да бъде решен този въпрос.Един печат /още повече на княз Михаил/ също не решава нищо - такива има десетки.Можем само да предполагаме дали Борис се е замонашил точно в най-големия и представителен манастир в царството.Ако е търсил уединение спокойно е можел да избере и някой среден или малък манастир.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Разберете че само по археологични данни не може да бъде решен този въпрос.Един печат /още повече на княз Михаил/ също не решава нищо - такива има десетки.Можем само да предполагаме дали Борис се е замонашил точно в най-големия и представителен манастир в царството.Ако е търсил уединение спокойно е можел да избере и някой среден или малък манастир.

Би могло и по археологически данни - например ако се намери матрица за печати на Михаил монах или най-добре надгробен надпис, в който пише как благочестивият княз Михаил, като остави властта, съгради този манастир и тук завърши живота си. :)

Но наистина трябва да се поизостави тази вредна тенденция навсякъде да се търсят царе.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...