Отиди на
Форум "Наука"

Паралелни светове


Според вас съществуват ли паралелни светове?  

38 потребители са гласували

  1. 1. Според вас съществуват ли паралелни светове?

    • да
      30
    • не
      14
    • нямам мнение
      5


Recommended Posts

  • Мнения 53
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Като стана дума за паралелни светове, то може да обсъдим и други небивалици, като антиматерията например.

Най-интересното е, че споменатата антиматерия, не само че съществува, но и са били получени няколко атома от такава (вероятно веднага са изчезнали, допирайки се до нормални такива - при този процес се отделя "светлина" (т.е. фотони де)). Получени са дори доста отдавна и то в някакви циклотрони, квазитрони - не помня точно името на апаратите.

За споменатите апарати мога само да спомена по спомен какво представляват: Циклична тръба, около която има електромагнити. !!! Говорим за огромно приспособление - например колкото стадион. В тръбата се впръскват електрони и с помощта на електромагнитите започват да се движат по тръбата. Скоростта се увеличава, но това е до максимално възможната - скоростта на светлината. При следващото "стимулиране" да се движат, то те вече не могат да се ускоряват, затова започват да увеличават теглото си, т.е. нещата се израждат и се получават разнообразни частици, които са различни от добре разпространените протон, неутрон и електрон (например една от частиците са нарича тау-мезон).

Горната информация съм я чел в една доста интересна, но стара книжка. Не помня точно името, но беше нещо от вида: "Инструменти на новата физика" и беше издедена около 60-те години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен съществуват паралелни светове, има философи, които твърдят, че сънят е паралелен свят на съзнанието и че когато сънуваш ти се намираш в един паралелн свят на своето съзнание, в който възприятията ти се променят.

Немога да кажа със сигурност дали е така, но на мен тази идея ми се струва достоверна или поне интересна като твърдение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Да, аз вярвам, че може да има такива светове, но те са толкова недостъпни до нас колкото други планети с живот....

Ако приемем това за съня което твърдят някои философи, то тогава смърта също ни отвежда в паралелен свят, но това е само философски погледнато.

Науката има други отговори за това и не се и съмнявам, че се работи върху това, но успехите може да не са това което очаваме....има неща които трябва да си останат загадка....дори и за човека.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Значи според теб няма паралелни светове?

Откъде заключи, че съм казал подобно нещо?

Иначе, относно паралелните светове съм чел една книжка, която не може да се определи като научна, но дава някакви хипотези. Казваше се нещо то сорта: "Загадката бермудският триъгълник".

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ако разгледаме смърта от екзестенциална гледна точко тогава всеки си отива във собствен свят или поне отива там по различен начин ;) Както и сънят всеки сам си изгражда този свят по своите знания и впечатления или страхове.

Някой ден може и да намерим как да преминем границата на нашия свят, а може и това да е начин за пътуване във вселената, кой знае....???

Сега нямам много време, но по късно може отново да поразсъждавам. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
protona v qdroto na atoma e s otricatelen zarqd . elktrona s polojitelen

nari4at se suotvetno antiproton i pozitron.

nqkakvi hiqdni ot sekundata

Имам малки забележки :) значи електрона е с отрицателен заряд не случайно се бележи "e-" протона е с положителен заряд,също така протона и електрона ХИЧ не се наричат СЪОТВЕТНО антипротон и позитрон както ти твърдиш :) и да не говоря празни приказки:

Значи горе долу си нацелил в едно нещо,електрона и протона са противоположни но само по заряд,който е някаде e=1,6*10^(-19) Кулона.Съответно електрона е със заряд -е а протона +е,а позитрона това е античастицата на електрона (викат и още и антиелектрон),а от това коейто ти каза се разбра че електрона и позитрона са едно и също,а те не са.Та когато електрон и позотрон се срещнат те се анихилират и тогава се получава голямо количество енергия във вид на кванти,аналогично протона си има античастица и тя е антипротон.

sledovatelno 4ast ot materiqta se prevrushta v enegriq

конкретно за анихилацията не част,а цялата материя участваща в анихилацията се превръща в енергия.

За тези разлики в масата за която ти говориш,питай Айнщайн за масовия дефект deltaE=deltaM*c^2

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Май доста се отплеснахте от темата, защо не направите тема за антиматерията и там да се обсъждат тези неща ;) ?

Така като темата е в раздел физика бих искал малко повече разяснение за това дали някой е правил опити за нещо подобни или каква връзка има това с физиката :post-20645-1121105496: Ако беше във философия доста по обширно бих го разгледал, но може и там да се направи подобна тема :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

прав си,отклонихме се малко :) ще кажа нещо и по въпроса за паралелните светове.

Ми да ти кажа въпроса наистина е много неточно зададен,тря първо да се даде точна дефиниця на паралелен свят,за ся според мене те съществуват само в филмите.Някой хора са се опитвали да дефинират какво е тва паралелен свят като са се позовават на някви сложни термини но в крайна сметка говорят небивалици,нека някой да седне да ми напише 3 даски формули и да ми го докаже,то проблема е и в тва,че няма за какво да се захване

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
прав си,отклонихме се малко :) ще кажа нещо и по въпроса за паралелните светове.

Ми да ти кажа въпроса наистина е много неточно зададен,тря първо да се даде точна дефиниця на паралелен свят,за ся според мене те съществуват само в филмите.Някой хора са се опитвали да дефинират какво е тва паралелен свят като са се позовават на някви сложни термини но в крайна сметка говорят небивалици,нека някой да седне да ми напише 3 даски формули и да ми го докаже,то проблема е и в тва,че няма за какво да се захване

Хмм и какво трябва да има на тези дъски? Нещо като портал ли да има и чрез него да се "пътува" чрез тези светове? Или доказателства, че нещо влияе на нашия свят и това е друг паралелен?

Прекалено много въпроси изникват на които се съмнявам да има точни отговори, но както се казва "На всеки въпрос във вселената има отговор" друго е вече кога ще го научим или дали въобще ще го научим :) Може би начина е над нашите представи както и другите светове, но както казах в преден пост съмнявам се да има друго измерение освен ако това не е отново в нашата вселена, защото много се съмнявам да има подобен свят с подобна вселена и така до безкрай ;) Най вероятно всичко е в една вселена, но на места прекалено сложни и различни за нашия разум. :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Според вас съществуват ли паралелни светове

Няма доказателства, поне за сега. Което естествено не пречи да съществуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Няма доказателства, поне за сега. Което естествено не пречи да съществуват.

"Вярвам, защото е абсурдно" ;)

Стращно много неща не са доказани както и немислимо много незнайни неща :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В съзнанието могат да съществуват неограничен брой паралелни светове, дори и без човек да е шизофреник. Но за допир или прехвърляне на енергия или материя от един паралелен свят в друг (т.е. в нашия де :) ) просто не може да се говори ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хмм и какво трябва да има на тези дъски? Нещо като портал ли да има и чрез него да се "пътува" чрез тези светове? Или доказателства, че нещо влияе на нашия свят и това е друг паралелен?

Леле хич не си вдянал,именно тва се опитвам да кажа,ето ако седнеш да четеш примерно за теорията за големия взирв ще видиш логиката в това което четеш,докато приказките за паралелните светове са абсолютно безпочвени, някой да ми каже дефиниция за паралелен свят,кво е тва чудо,"ми друга вселена която си се развива паралелно с нашата",ето това някой си го е казал ей така,рекъл си е "дай ся да предположа че може да има такова чудо",и нищо повече,няма научна обосновка няма нищо,нещо като историята за дядо Мраз или иначе казано боза,празни приказки,научна фантастика.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Явно доста подобни неща присъстват в човешкото съзнание за постигне на непостижимото. В този случай съм обеден, че такова нещо "паралелен свят" е по малко вероятно да има, но не и невъзможно затова и ще си оставя гласа за "ДА", но подобно нещо в близкото бъдеще е доста съмнително дори и да се помисли за някакво доказателство ;) Както каза това е научна фантастика и не малко филми, анимации и книги има по този въпрос.

Ако се погледне то и пътуване свободно из космоса и космически бази на други планети е "научна фантастика" не означава, че не е достижимо и ако изхождаме от тази позиция то тогава все някога ще получим отговор на този въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

разликата е,че аз гледам научно на нещата,а ти повече философски и това е причината да са ни толкова различни мненията.

А за планетите и базите по тях,още няма такива неща но хората се стремят да ги постигнат но за целта те знаят,че планети имам :) зная и какви проблеми трябва да преодолеят за да построят база на планета,като например гравитацията,която едвали ще е като нашата,трябва да решат и не малкия проблем с пътуването до въпросните планете,като се има предвид не само растоянието но и радияцията която е в космоса,това са неща за които науката предлага и търси много решения,така че и аз смятам че това може да се постигне в бъдеще.Но за паралелните светове това което толкова много искам да кажа е,че никой нищо не знае,за което да се захване единственото,което се знае за паралелните светове са именно тия думи "паралелен свят" нищо друго,те са една приумица.

Е ако сега не съм успял да убедя никой,то тогава си оставям с моето мнение,а вие с вашето :) ,приятно ми беше да поспорим ама ся ми се доспа :) пък и утре имам кофти изпит и съм заприличал на тоя :post-70473-1124971712:

аиде всичко хубаво

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
разликата е,че аз гледам научно на нещата,а ти повече философски и това е причината да са ни толкова различни мненията.

А за планетите и базите по тях,още няма такива неща но хората се стремят да ги постигнат но за целта те знаят,че планети имам :) зная и какви проблеми трябва да преодолеят за да построят база на планета,като например гравитацията,която едвали ще е като нашата,трябва да решат и не малкия проблем с пътуването до въпросните планете,като се има предвид не само растоянието но и радияцията която е в космоса,това са неща за които науката предлага и търси много решения,така че и аз смятам че това може да се постигне в бъдеще.Но за паралелните светове това което толкова много искам да кажа е,че никой нищо не знае,за което да се захване единственото,което се знае за паралелните светове са именно тия думи "паралелен свят" нищо друго,те са една приумица.

Е ако сега не съм успял да убедя никой,то тогава си оставям с моето мнение,а вие с вашето :) ,приятно ми беше да поспорим ама ся ми се доспа :) пък и утре имам кофти изпит и съм заприличал на тоя :post-70473-1124971712:

аиде всичко хубаво

За това си прав, че аз гледам повече философски, като се има в предвид, че подобно нещо не е доказано [ Вярвам, защото е абсурдно; Вярвам, защото е доказано ;) ]

"Като видях, че в самото положение: аз мисля, следователно аз съществувам, няма абсолютно нищо друго, което да ме уверява, че казвам истината, освен съвсем ясното съзнание, че, за да мисля, аз трябва да съществувам, реших, че мога да приема за общо правило следното: всички неща, които схващаме извънредно ясно и отчетливо, са истинни, но че има само известна трудност да различим добре кои именно от тях схващаме отчетливо."

Р. Декарт

Ако изхождаме от това то можем да повярваме, че има "паралелен свят" само от мисълта си за такъв, както и за космическите станции, бази и т.н, защото както казах рано или късно това ще стане. Преди 100 г. не са знаели какво е извън планетата ни, а сега дори пращат изследователски кораби на други планети ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
всички неща, които схващаме извънредно ясно и отчетливо, са истинни

Това само потвърждава,че по един въпрос има повече от една истина,защото всички хора гледат на света по свой собствен начин и съответно схващат "извънредно ясно и отчетливо" но по свой си различен от останалите начини,и от цялата работа излиза,че много хора водят до много мнения,което води до много истини,но всички знаем,че истината за човек не е истина за света и вселената като цяло,пример:"преди за човека е било истина,че земята е плоска :) ",т.е. във вселената за всяко нещо и всеки въпрос си има само една истина,така че Декарт умен човек е бил ама тука са е объркал :) исках да кажа че тази негова мисъл не е достатъчна за да се каже,че съществуват паралелни светове :P тя само потвърждава индивидуалностна на всеки човек и че всеки си държи на неговото,което ние така успешно показваме последните няколко поста с cracking :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Нали знаеш от спора се поражда истината. Може и ние да стигнем до нея след няколко стотин страници писане :head_hurts_kr::P

От думите на Декарт се разбира, че щом човек може да мисли за нещо то следователно съществува " Мисля, следователно съм" дали такова нещо съществува или самият човек ще го създаде вече е друг въпрос. Т.е много хора са си представяли виртуално пространство, но такова е нямало докато не се е създал компютъра и следователно ако няма ще се създаде, но щом мислим за него значи сме на прав път :) Друг е въпроса истината каква е или каква ще е, но това няма значение в момента поради факта, че не можем да сме сигурни по нито един от начините. Всеки човек различно си представя нещата та и паралелният свят защото такова нещо не съществува (поне за момента не е доказано) следователно няма как да знаем как изглежда поне освен да приемем, че е абсолютно същият като нашия, но как се отива до там и т.н.

"Истината е някъде там...." ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...