Отиди на
Форум "Наука"

Извеждат ли Рузвелт и Хитлер страните си от Голямата депресия?


Recommended Posts

  • Потребител

Отварям темата, защото мисля, че е важно да разберем дали политиците днес са си научили урока, както се казва, от времето на Голямата депресия. Срещал съм, че Хитлер гони евреите от Германия и това помага на много хора да заемат овакантените места от самите евреи. Рузвелт обявява "нов курс" и това помага на Щатите да излязат по-лесно от кризата. И все пак искам да попитам как точно тези две личности извеждат страните си от тази криза. Какво мислите по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами и при двата режима има засилено държавно участие в икономиката (големи инфраструктурни проекти, като Хувър Дам и хитлеровите магистрали) и от политическа страна - засилена роля на авторитета на лидера на държавата. (въобще 30-тте години са "времето на лидерите" - дори и в демократичните държави като Англия и САЩ на преден план изникват водещите авторитети, като Чърчил, Рузвелт, който специално е избран три пъти при позволени два, Метаксас в Гърция, Сталин, Франко в Испания, Борис Трети и неговият специфичен режим в България).

Военното производство също изиграва роля, но може да се разгледа като разновидност на държавната активност.

Що се отнася до Рузвелт, ролята на неговият "нов курс", или "нов договор" или и аз не знам как точно да преведа "the new deal" се оспорва от някои дясноориентирани икономисти, като Томас ДиЛоренцо. http://mises.org/story/1623

Отличен въпрос, Пламене, както винаги!!!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Не случайно Рузвелт е от най-обичаните американски президенти и единствен избиран 4 пъти.Успява да изведе Америка от Великата Депресия.И Втората Световна Война решава този проблем окончелно.Естествено след края пък на върналите се войници от войната трябва да им се намери работа и другия проблем е инфлацията.Тук идва Труман и той се справя с проблема.И в момента всичи правят аналогия с депресията през 30 те години.Буш е сочен като Хувър, а Обама, като новия Рузвелт.Малко ме съмнява второто, но ще видим.Обама има 4 години да се докаже.Досега нищо не е направил от предизборните си обещания.Точно обратното.Увелими контингента в Афганистан.

При немците те си живеят добре преди Хитлер да започна войната.Строят се пътища,заводи,безработицата намалява.Хитлер и нациската му партия въвеждат ред и дисциплина.И важното е да се знае, че Хитлер бива избран от народа, а не идва с преврат.Така, че те си го избират.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Военното производство и резултатите от ВСВ са тези, които много помагат на Америка и тя след войната се радва на небивал възход (и преди е лидер в индустриалната цивилизация, но малко "непризнат"). Но в линка, който дадох по-горе има едно различно мнение за Рузвелт и за причините за икономическия подем на САЩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Хитлер собствено няма план за справяне на трудностите породени от Голямата депресия.

За него интерес представлява политическата власт. Икономиката трябва да се погрижи сама за себе си.

Хитлер в Мюнхен през 1923 г.:

„Държавата няма нищо общо с конкретна икономическа концепция или развитие... Държавата се явява расов организъм, а не икономическа организация. ... Вътрешната сила на държавата само в редки случаи съвпада с така наречения икономически разцвет.... Прусия изключително нагледно потвърждава, че не материалните средства, а само идейните ценности позволяват да се създаде държава. Само при тяхното наличие може благоприятно да се развива икономически живот. Винаги, когато в Германия се забелязва политически подем, икономическите условия се подобряват, и винаги, когато икономическите условия стават първа грижа на народа, а идейните ценности отиват на втори план, държавата регресира и скоро възникват икономически трудности. До сега никога в основата на държавата не са лежали мирните икономически средства. Никаква икономическа политика не е възможна без меч, никаква индустриализация не е възможна без използването на сила.”

Каквито и да са били международните фактори, основата за видимия просперитет на Германия след 1933 г. е несъмнено военната икономика Wehrwirstchaft. Нарастналите военни нужди и окончателното открито насочване към превъоръжаване дават силен тласък на германската икономика.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Хитлер, не обича евреите! За него те са пета колона! Като ги запиташ - "Какъв си?" - те казват "Аз съм евреин"! Аз също, като ме попитат казвам, че съм българин. "Но ти дължиш всичко на Канада!" Правилно, но аз си знам с какви усилия!

Ето защо за Хитлер те са опасни - Те дължат всичко на Германия, а не казват "Аз съм германец"! Казват: Аз съм евреин! Следователно (понеже държат банки, индустрия, търговия и пр.) - те са опасни!

Обясних това по най-простия, образен начин!

Евреите след ПСВ са добре, както и аз след промените. Германския народ не е добре - няма работа. Предприятията (в по-голямата си част собственост на евреи) са затворени. И аз бих направил така! Ако бизнеса не носи исканите печалби, защо да имам главоболието да го въртя? Но като бизнесмен, аз имам пари и кризата не ме смущава.

Още трябва ли да пояснявам?

Никои обаче, не може да ме убие, защото аз съм добре! Затворил съм фабриката - Да! Защо не? Защото вие нямате работа ли? То си е ваш проблем! Вашата факъна държава е виновна за това, а не аз!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Хитлер, не обича евреите! За него те са пета колона! Като ги запиташ - "Какъв си?" - те казват "Аз съм евреин"! Аз също, като ме попитат казвам, че съм българин. "Но ти дължиш всичко на Канада!" Праилно, но аз си знам с какви усилия!

Ето защо за Хитлер те са опасни - Те дължат всичко на Германия, а не казват "Аз съм германец"! Казват: Аз съм евреин! Следователно (понеже държат банки, индустрия, търговия и пр.) - те са опасни!

Обясних това по най-простия, образен начин!

Евреите след ПСВ са добре, както и аз след промените. Германския народ не е добре - няма работа. Предприятията (в по-голямата си част собственост на евреи) са затворени. И аз бих направил така! Ако бизнеса не носи исканите печалби, защо да имам главоболието да го въртя? Но като бизнесмен, аз имам пари и кризата не ме смущава.

Още трябва ли да пояснявам?

Никои обаче, не може да ме убие, защото аз съм добре! Затворил съм фабриката - Да! Защо не? Защото вие нямате работа ли? То си е ваш проблем! Вашата факъна държава е виновна за това, а не аз!

Хитлер е също евреин, евреи са го спонсорирали към пътя на властта, евреи го карат да гони други ''евреи'' и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че е евреин, по-скоро еврейска жилка! Но, то просто не е принадлежността. Ти ги мразиш, защото не са с тебе!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е манипулация! Въртят се слухове, че бащата на Хитлер – Алоис е дете от връзката между майка му Мария Ана Шиклгрубер и един евреин от Грац, където тя уж е била наета на работа. Името му било Франкенбергер. Резултатите от проучването са следните:

В книгата на израилтянската вероизповедна община в Грац от 1864-1938 г. не фигурира евреин под името Франкенбергер. Но основното доказателство е, че Мария Ана Шиклгрубер никога не е живяла в Грац и очевидно никога не е ходела там.

За повече информация прочетете общоприетата книга на Вернер Мазер - доктор по философия и професор по история.

post-4896-1251656932.jpg

Тя е преведена на много езици и само в Германия е преиздавана 12 пъти за последните 20 години.

Басните за еврейския произход на Хитлер трябва да се отхвърлят като неверни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бабата на Адолф по бащина линия се е казвала Анна Мария Шикългрубер.А дядо му пак по същата линия Георг ХиДлер.Бащата на Адолф e бил извънбрачно дете и носил фамилията на майка си до 14 години,но после взема фамилията на своя баща-Георг Хидлер,променя една буква и фамилията става Хитлер.

Много изследователи се мъчат да припишат фамилията Шикългрубер на Адолф Хитлер с твърдението че дядото на Адолф бил евреин.Обаче всички роднини на бъдещия фюрер,както и предците му,по националност са австрийци или бохемски немци и фамилията му е Хитлер или по-скоро Хидлер.Но не е Шикългрубер.Защото както виждаме тя идва от женска линия.Все едно да взимаме фамилията на баба си или майка си

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бабата на Адолф по бащина линия се е казвала Анна Мария Шикългрубер.А дядо му пак по същата линия Георг ХиДлер.Бащата на Адолф e бил извънбрачно дете и носил фамилията на майка си до 14 години,но после взема фамилията на своя баща-Георг Хидлер,променя една буква и фамилията става Хитлер.

Много изследователи се мъчат да припишат фамилията Шикългрубер на Адолф Хитлер с твърдението че дядото на Адолф бил евреин.Обаче всички роднини на бъдещия фюрер,както и предците му,по националност са австрийци или бохемски немци и фамилията му е Хитлер или по-скоро Хидлер.Но не е Шикългрубер.Защото както виждаме тя идва от женска линия.Все едно да взимаме фамилията на баба си или майка си

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

За Хитлер не знам,но Рузвелт наистина помага на държавата си и я извежда от кризата.Както вече споменаха някои хора,той е единственния американски президент избиран повече от 2 пъти."New Deal" е доста успешна програма,която отваря милиони работни места и възвръща благосъстоянието на икономиката им.Когато идва времето на Прашната купа,той създава социални програми,които да наемат безработните хора за да работят по различни местни проекти.Създава агенции,които да финансират фалиралите собственници на ферми и ранчота,които да регулират Уол Стрийт и мн. др.И всичките тези действия са имали видим резултат за американския народ,за това аз смятам,че Рузвелт успява да се справи със задачата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поне в словесните двубои Хитлер побеждава Рузвелт.

На 15.04.1939 г. Рузвелт прави необичайна крачка: изпраща известното си писмо с 21 въпроса до Хитлер и Мусолини, в което иска обещание от тях да не нападат малките страни. Хитлер отговаря публично в Райхстага, на писмото на американския президент-милионер.

Ето какво пише по този случай Уилям Ширър в неговата книга „Възход и пдение на III Райх”:

„депутатите на Райхстага избухнаха в гръмогласен смях, когато Хитлер тържествено обеща да не напада САЩ”. Или както коментира сенаторът изолационист Ней: „какъвто въпросът, такъв и отговора”.

По-насетне съветниците на Рузвелт предпазват президента от подобни необмислени изявления, понеже осъзнават, че те само компрометират САЩ.

Прочетете писмото на Рузвелт и отговорите на Хитлер:

Хитлер отговаря на Рузвелт

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...