Отиди на
Форум "Наука"

Балканските митове - произходът на Ататюрк


Recommended Posts

  • Потребители

Балканските митове - произходът на Ататюрк (заглавието е от мен)

Етнически турчин ли е той?.. Или е с българско /респ. албанско/ потекло от Себище(а), Голо бърдо - Албания?

Източник:

http://www.aba.government.bg/bg/Bd/Archive...e/971115/2.html

Мустафа Кемал Ататюрк произхожда от нашенски род от Голо бърдо, твърди изследовател от Монтана.

"Водачът на младотурския бунт срещу властта на султан Абдул Хамид Втори /1908 г-/ и на Националната турска революция /1919-1922 г./ , първият президент на светска Турция Мустафа Кемал Ататюрк всъщност е бил българин, убеден е Никола Намерански. Ровейки се дълго време в български и чужди речници и справочници за имена на селища, местности и личности, той се натъкнал на любопитния факт, който се потвърждавал и от други автори.

Интересът към произхода на великия турчин сега е провокиран от номинацията му за личност на ХХ век за класацията на сп. "Тайм". В изследването си "Славянското население в Албания" руският учен А .М. Селишчев съобщава, че родителите на Ататюрк били преселници в Солун от село Себища в Голо бърдо, населено предимно с българо-мохамедани. В Солун ги знаели като себищалиите, така бил наричан и синът им Мустафа. Жители от Голо бърдо и сега свидетелстват, че родът на тачения турчин тръгва от тяхното село Себища, твърди Намерански.

Официалната биография на родения през 1881 г. Ататюрк сочи обаче Солун за негово родно място. В този град той завършил и военна прогимназия, а в Битоля - средно военно училище.

Това, което също официално се знае, е, че Ататюрк е говорел много добре български и е бил искрен радетел за приятелски отношения между България и Турция. Като президент той сключва и първите договори за добросъседство между двете страни: за приятелство - през 1925 г. , за търговия и мореплаване - 1928 г. и за помирение - през 1929 г.

Ататюрк е една от най-сериозните кандидатури за личност на века, съобщи сп. "Тайм".

Други Източници:

Афанасий Селишчев: "Славянското население в Албания" (на руски), Кратка статия за автора

http://www.kroraina.com/seli_sna/selish_1.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%84%...%87%D0%B5%D0%B2

Други:

http://albanian.dir.bg/studii/ezik/st-ez-02-GorDial.htm

Части от нашенско-албанския речник /"Горанско (нашенски) - албански речник" с 43 000 думи и израза/ на Бай Назиф Докле, които е учител-филолог, историк и изследовател на "нашинците"/българите/ от Гора. Речникът е издадание на БАН от 2007 г.

http://img246.imageshack.us/img246/8488/57562714ie2.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/8535/srtanicanf9.jpg

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Интересна работа НИК1.И аз съм чувал такива неща.Че е знаел много добре български и че маика му е била българка.Обаче мисля че трудно ще се докаже виж какво намери търсачката.Мустафа Кемал е роден в Тесалоники.Бащената му къща в момента е консулска служба на република Турция и музей.Бъща Али Реза Ефенди ,митнически служител.Майка Zubeyde Hanin.Ataturk значи /бъща/ на турски.Турският меджелис -/не съм сигурен че така се пише/ му го дава .1934г.Сега в момента го четя от тук www.assassini.dlogcindario.com .Na castellano e

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Интересна работа НИК1.И аз съм чувал такива неща.Че е знаел много добре български и че маика му е била българка.Обаче мисля че трудно ще се докаже виж какво намери търсачката.Мустафа Кемал е роден в Тесалоники.Бащената му къща в момента е консулска служба на република Турция и музей.Бъща Али Реза Ефенди ,митнически служител.Майка Zubeyde Hanin.Ataturk значи /бъща/ на турски.Турският меджелис

След като бог е българин според 80% от българите, то естествено и Камен Коняров Турчев (Кемал Ататюрк) е българин. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ататюрк е бил и военен аташе в София преди 1912 г. А и с тия сиви очи, хич не ми прилича на турчин. Но турците много го тачат и сега. Бакнотите и монетите им са с образа му, и в най-мизерното село има негов паметник, навсякъде има негови портрети, плакати, билбордове. И нещо, което уви го няма у нас, навсякъде в Турция се вее турското знаме. Откъде ли не. У нас има ли го това? Друг път....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Интересна работа НИК1.И аз съм чувал такива неща.Че е знаел много добре български и че маика му е била българка.Обаче мисля че трудно ще се докаже виж какво намери търсачката.Мустафа Кемал е роден в Тесалоники.Бащената му къща в момента е консулска служба на република Турция и музей.Бъща Али Реза Ефенди ,митнически служител.Майка Zubeyde Hanin.Ataturk значи /бъща/ на турски.Турският меджелис -/не съм сигурен че така се пише/ му го дава .1934г.Сега в момента го четя от тук www.assassini.dlogcindario.com .Na castellano e

Чел съм официалната версия; има и албанска версия, и ако наистина родителите на Кемал са били себищани (от Себище)- те трябва да са или етнически българи (мюсюлмани), или етнически албанци, не само защото селото си е българо-албанско, а защото в този край практически липсват турци, ..Както пише един автор - един стар човек от Гора през 19 век, споменава че никога през живота си не е виждал турчин...По спомените ми - историята на Гораните в кратко е описана в един от томовете за македоно-одринското революционно движение на Милетич - гораните са се заселили в около 17 или 18 век в този край, поради най-разпространената причина за миграции на българите през Османско - за да са далече от турците и властта..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Гърци по паспорт,говорещи на български,мюсюлмани по религия.Живеят и днес в Ксанти ,Комотини и околностите.Познавам такива хора.Аз съм пра внук на тракийски изселници точно от там.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ататюрк както се спомена е бил военен аташе в София и даже се залюбил и дори за малко не се оженил за българка. Но тъй като народността е преди всичко самоопределяне, то Ататюрк е турчин. И преди да почнат открития покрай името му да направя уточнение. По рождение той си е само Мустафа. Кемал е нещо като прозвище, което му е дадено вече в училището. След това вече като ръководител на Турция той прави реформа с имената и тъй като според новата система му трябвало трето, приел то да е Ататюрк (баща на турците).

Което ми напомня че ако при Възродителния процес е посягано на някакви традиционни имена на турците, то Меди Доганов ако беше такъв традиционалист сега трябваше да е Ахмед АгентСавов АгентСергеев. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ататюрк както се спомена е бил военен аташе в София и даже се залюбил и дори за малко не се оженил за българка. Но тъй като народността е преди всичко самоопределяне, то Ататюрк е турчин. И преди да почнат открития покрай името му да направя уточнение. По рождение той си е само Мустафа. Кемал е нещо като прозвище, което му е дадено вече в училището. След това вече като ръководител на Турция той прави реформа с имената и тъй като според новата система му трябвало трето, приел то да е Ататюрк (баща на турците).

Което ми напомня че ако при Възродителния процес е посягано на някакви традиционни имена на турците, то Меди Доганов ако беше такъв традиционалист сега трябваше да е Ахмед АгентСавов АгентСергеев. :tooth:

Да бе това го четох в вестник ШОК,маиче така се казваше.А Ахмет Юрган турчин ли е,аз все си мисля че е циганин да........м........а :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...

След като бог е българин според 80% от българите, то естествено и Камен Коняров Турчев (Кемал Ататюрк) е българин. :post-20645-1121105496:

Дорон, давай го по-сериозно! Всички знаят че Господ е евреин!

(Познавах един Мейдад Дорон, инж. топлотехник. Да не ти е роднина?)

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Това, което също официално се знае, е, че Ататюрк е говорел много добре български и е бил искрен радетел за приятелски отношения между България и Турция. Като президент той сключва и първите договори за добросъседство между двете страни: за приятелство - през 1925 г. , за търговия и мореплаване - 1928 г. и за помирение - през 1929 г.

Обаче по времето на същия този "приятел на българите" у нас започват да правят опити да си пробият път и влияние различни пантюркистки организации и тяхната пропаганда... Пак по негово време от Казан се преселват няколко татарски учени (например един Зеки Валиди Тоган) и стават отците на съвременния пантюркизъм.

Link to comment
Share on other sites

Ататюрк е бил и военен аташе в София преди 1912 г. А и с тия сиви очи, хич не ми прилича на турчин. Но турците много го тачат и сега. Бакнотите и монетите им са с образа му, и в най-мизерното село има негов паметник, навсякъде има негови портрети, плакати, билбордове. И нещо, което уви го няма у нас, навсякъде в Турция се вее турското знаме. Откъде ли не. У нас има ли го това? Друг път....

Сиви или сини са очите му? Я пак го погледни? Ами знаеш ли колко нашенски турци са синеоки? Сигурно не знаеш, ама аз ще ти кажа, че процентът им спрямо кафявооки и чернооки турци е по-голям, отколкото е съотношението по същия белег сред етническите българи. И откъде идват сините очи? От Алтайските тюрки-татари? - Категорично не! От източноиранците, с които селджуци се сблъскват при обръщането на популационната им експанзия от изток на запад? - Категорично не! От Българските княжества в Анадола където те първоначално (12 век сл. Христа) биват допуснати като рая? - Най-вероятно!

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

Гърци по паспорт,говорещи на български,мюсюлмани по религия.Живеят и днес в Ксанти ,Комотини и околностите.Познавам такива хора.Аз съм пра внук на тракийски изселници точно от там.

Преди доста години едни младежи-природозащитници от Маджарово (Изт. Родопи) бяха на визита в Центъра за опазване на черния лешояд (или нещо такова) до с. Дадя, на южните склонове на Родопите, мисля над Гюмюрджина. След това тръгнали на запад но все така - през селата в подножието на планината. В повечето от тези села - помашки - те свободно си говорели с местните хора, за учудване на гръцките им домакини, които ги питали "Ама как се разбирате? На какъв език?" И когато нашите младежи отговаряли че се разбират перфектно на български, (......) гърци още повече се дзверели "Ама те са съвсем друг народ! Те са помаци!" или нещо такова! Ето, и тая трагикомична (и по-скоро твърде трагична от наша, българска гледна точка) ситуация е дело на нашите професионални историци-антиавтохтонисти!

ВладПомак

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
(шибаните) гърци....

http://nauka.bg/forum/index.php?act=SR&f=3

Форумен правилник. Точка 6. :smokeing:

П.П. Не че тръпна от любов към тях....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

След като бог е българин според 80% от българите, то естествено и Камен Коняров Турчев (Кемал Ататюрк) е българин. :post-20645-1121105496:

Господ наистина е Българин!!!

За да сме прецизни, точният израз казан от Христос в едно от Евангелията в превод от арамейски означава:

Марк 15:33-37

33 А на шестия час, настана тъмнина по цялата земя, трая до деветия час.

34 И на деветия час Исус извика със силен глас: "Елои, Елои Лама Савахтани"? което значи: Боже Мой, Боже Мой, защо си Ме оставил?

Ако говорим за други преводи, невъмнено най-любопитният е следния:

(E-Lее E-Lее L Mаа-Nаа Sаа-Bаасh-Taa-Nee ) = Елои, Елои, лама савахтани

Но ние като, българи как ще прочетем арамейския текст? Вижте какво казва Иисус:

"Леле, Леле, Маана Са Баща Ни", което означава: "Боже, Боже, Остави Ни Баща Ни"

Защо арамейците изписват Исусовите думи на български?

Защото българският е бил и родния език на Исус.

И още - Господ е Българин - http://www.vbox7.com/play:88800a5f

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

(E-Lее E-Lее L Mаа-Nаа Sаа-Bаасh-Taa-Nee ) = Елои, Елои, лама савахтани

Но ние като, българи как ще прочетем арамейския текст? Вижте какво казва Иисус:

"Леле, Леле, Маана Са Баща Ни", което означава: "Боже, Боже, Остави Ни Баща Ни"

Защо арамейците изписват Исусовите думи на български?

Защото българският е бил и родния език на Исус.

И още - Господ е Българин - http://www.vbox7.com/play:88800a5f

Значи българите са евреи. ;)

Това ми напомня на простотиите на Хор+Бат в един друг форум. Айде спрете с глупостите.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте,

До колкото съм учил адтобиографията на Ататюрк, тя в резюме е следната:

Баща му е от с. Коджаджик (Kocacik) - западна Македония и е тюркоговорящ. Майка му, според едни източници е от с. Лъгадина, а според други от Голо бърдо. Няма точни сведения, но е тюркоговоряща. Той е роден в Солун и живее там до завършване на 7 клас. Ако майка му е от българско потекло, възможно е да е научил български от нея, а може и да го е научил, затова, че са живели в Солун сред българи. Русите му коси и сините очи заедно със славянските черти на лицето може да са от наследена (евентуално) българска жилка, но може да са и чисто турски - знаем, че сред турците има много често срещани такива черти.

Родното му име е Мустафа. В седми клас учителя по математика в началното училище, където учи, му поставя второто име Кемал, в знак на признание на големия ителект на ученика. След битката и победата при Галиполи (Gelibolu) му слагат прозвището Гази (Gazi), което означава победител. През 1935г., след избирането му за първи президент на Република Турция, му поставят прозвището Ататюрк (баща и майка;бащица;основоположник на Турция) - Гази Мустафа Кемал Ататюрк. Известен е само като Ататюрк.

Ататюрк никога не се е оприличавал, на българин. Самоопределял се е като турчин и е посветил себе си на Турция.

Не съм сигурен, че можем да го оприличаваме на българин. Няма, или пък аз не съм прочел факти, които да го доказват.

Далеко съм от мисълта да си го присвояваме и да го превръщаме в наш национален герой, но се сещам, как Македонците си присвояват нашия цар Самуил.

Едно е сигурно - започнем ли да твърдим, че Ататюрк е българин, това ще предизвика възмущение в Турция и много спорове.

Сигурно ще се намерят историци и изследователи, кито да си кажат тежката дума?!!!!!!!!!!

Редактирано от П.Н.ПЕТКОВ
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-вероятно, а може би и най-правилно е личното самоопределение, което всеки човек прави сам или под въздействието на средата, в която живее.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор История

Ататюрк следва политика на приятелство с България защото това му е от полза.Иначе си воюва срещу българите когато се наложи:планира Булаирското настъпление през януари 1913 г./там е началник щаб на турския корпус/.И май определено има пръст в кланетата над българите от Източна Тракия от лятото на същата тази 1913 г.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Аз вярвам че той е българо-албанец.

Интересното е че "Ню Йорк Таймс" казва че е полу-албанец, полу-"македонец".

Редактирано от Regent
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Той има симпатия към България според мен по няколко причини - като млад е бил тук, а това е добро време и за него лично и в страната като цяло. Харесват я чужденците България често, особено пък тогава и особено турчин. Но най-вече, защото вижда в България образец за модерно и добро балканско развитие, на фона на последните гърчове на заспалата някога велика негова империя. Това би било обяснението.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...