Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Ами те са доста различни както за всички различни периоди (понеже зависят от новиналите на монетите ), така също от6 вида на материала от който са правени, и др.

Кой точно периоди те интерисуват, за да знам дали ще мога да ти отговоря или не, а за монетите малко по късно също ще ти отговоря.

За България, все още поне доколкото аз знам няма цялостно и пълно изследване върху този тип нумизматични единици, но пък има частични публикации, с част от който съм запознат.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами те са доста различни както за всички различни периоди (понеже зависят от новиналите на монетите ), така също от6 вида на материала от който са правени, и др.

Кой точно периоди те интерисуват, за да знам дали ще мога да ти отговоря или не, а за монетите малко по късно също ще ти отговоря.

За България, все още поне доколкото аз знам няма цялостно и пълно изследване върху този тип нумизматични единици, но пък има частични публикации, с част от който съм запознат.

Поздрави

правоъгълна 10-10 мм 13 грама

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е в такъв случаи когато имаш конкретна, просто я снимаи ако можеш и сложи снимки, ако не я опиши по подробно, те могат да са стъклени и метални ( метал или стъкло, цвят, др) обикновенно по тях има или нялкакво изображение от едната страна или надпис или графит на определена буква и т.н.

И един съвет: когато искаш да попиташ за нещо като мената или ергазия, медал, можеш да поставиш темата в раздел Нумизматика :)

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря roca, че обърна внимание- преместих темата.

ssman, от сега да те предопредя, ако любопитството ти е свързано с иманярски цели следва наказание.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пълен комплект екзагии (средновековни теглилки за мерене на монети, сребро и злато) и златарски везни откри при разкопки на крепостта Лютица археологът ст. н. с. д-р Бони Петрунова заедно с екипа си. Комплектът е във формата на паничка и едно капаче, изработени от бронз. Да припомним, че при разкопките на Лютица по-рано тази година (2006 г.) беше открита единична теглилка. Археолозите имали щастието да намерят заедно с теглилките и керамичен съд, който може да се датира с точност - от XIII век.

Подобен комплект досега е откриван само в укрепения средновековен град Червен край Русе.

Находките от този вид са много редки, коментира Бони Петрунова.

Досега в България са документирани само десетина екзагии.

През Второто българско царство от XII до XIV век е била възприета късновизантийската система за измерване на тегло. Единицата мярка била унцията, равна на 29 грама.

Много вероятно е да сме попаднали на златарска работилница, смята д-р Петрунова. Заедно с теглилките са били и златарските везни, също - от бронз.

Това е много сигурно доказателство, че Лютица е била наистина укрепен град, в който са живеели състоятелни търговци и занаятчии. Проучванията догодина (2007), може би, ще разкрият и други работилници и магазинчета.

Находките, които са в много добро състояние, са изпратени в Националния исторически музей, съобщи д-р Петрунова. В лабораторията му предстои те да бъдат почистени, реставрирани и консервирани.

Тонка Гогова

26.09.2006 г.

вестник "Нов живот" (Кърджали)

http://www.rodopipress.com/

http://vestniknovjivot.blogspot.com/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

извинявам се ако е прозвучало (иманярско) просто ми обещаха да ми дадат едно правоъгълно блокче от олово като го получа ще му пусна снимки

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен е по вероятно въпросният предмет да е теглилка, от златарско или друг вид атилие. Най-вероятно тежеста която е отмервал е възможно да е половин унция - 14.5 гр, като една такава е 29 гр, а с времето от износване да е намалял, но грам и половина е прекалено много за изтъркване.

Повече ергазии, в зависимост периодите са съобразени с теглата на златните монети, който след средата на 4, началото на 5-ти век става доста по-тънки илеки, поради което ергазиите често се изработват от стъкло. По-късно те биват съобразени и към други номинали и се израбитват главно от бронз. Възможно е да е ергазия, но не съм запознат със цялата система на тегла през определето време на монетосечене.

Едно за мен е сигурно - датировката е късно средновековие около 12-14 в., като предполагам се възприемат тегловните системи нха доста по развитата Византия

Това е с което мага да помогна, не е много но.... :dunno:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...