Отиди на
Форум "Наука"

Икономика


ndragov

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Потребител

Икономическото състояние на Балканските страни по данни от 1961-ва година. Ще се изненадате, че България е на едно от последните места! След нея са само Гърция и Албания!

В този файл са данни за селското стопанство (растениевъдство и животновъдство) на България и Румъния за посочената година. Данните са от икономическа сводка, издадена през 1962-ра за информация на партийния апарат. Написал съм само някой данни. По-късно ще постна и за останалите страни. Ще постна и информация по въпроса отпреди войната. Тогава сме били първи!

От изложеното става ясно, че след 9-ти септември 44-та до днес, не можем да се мерим с Румъния по селскостопанско производство.

Селско стопанство на България и Румъния - 1961.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намерих ги в къщи десетилетие по-късно, но майка ми ги унищожи, тя беше червена! Някаква партийна сводка. Някой листи - тези например за България ги откъснах. Не бяха печатани на пишушта машина, а в печатница. Някой мога да постна, защото са налице, но някой са преписани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От изложеното става ясно, че след 9-ти септември 44-та до днес, не можем да се мерим с Румъния по селскостопанско производство.

====================================================

Някой листи - тези например за България ги откъснах. Не бяха печатани на пишушта машина, а в печатница. Някой мога да постна, защото са налице, но някой са преписани.

Румъния има около 3 пъти по-голяма територия от България. Голяма част от тази територия не само е равнинна, т. е. подходяща за земеделие, но и разположена в най-плодородния пояс на Европа - по своите характеристики по-добър от земята в България, особено що се отнася за зърнени храни.

Не може да не си чувал за това?! Или в Канада не се интересувате от такива неща.

Нормално е зърнопроизводството да е в пъти по-голямо от това на България. Това важи за всеки един период от най-новата история.

Ако зърнопроизводството в Румъния е по-малко от това в България, това означава, че в тази страна (Румъния) свирепства жесток глад или най-малкото има война.

:post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

България - 110,9 хил. кв. км

Румъния - 237,5 хил. кв. км

Население на България в нач. на 60-те год. - около 8 млн.

Населения на Румъния в нач. на 60-те год. - около 20 млн.

Сега за да приведем данните в сравними стойности като изчислим данните за селското стопанство, но на човек от населението.

В растениевъдната продукция за 1961 г. Румъния има по-голяма продукция от България в царевицата и картофите, а в животновъдната в едрия рогат добитък.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Намерих ги в къщи десетилетие по-късно, но майка ми ги унищожи, тя беше червена! Някаква партийна сводка. Някой листи - тези например за България ги откъснах. Не бяха печатани на пишушта машина, а в печатница. Някой мога да постна, защото са налице, но някой са преписани.

Я сложи всичко:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

България - 110,9 хил. кв. км

Румъния - 237,5 хил. кв. км

Население на България в нач. на 60-те год. - около 8 млн.

Населения на Румъния в нач. на 60-те год. - около 20 млн.

Сега за да приведем данните в сравними стойности като изчислим данните за селското стопанство, но на човек от населението.

В растениевъдната продукция за 1961 г. Румъния има по-голяма продукция от България в царевицата и картофите, а в животновъдната в едрия рогат добитък.

А и Хърс каза и за климата, почвите и другите необходими неща:)

Забелязах и друго - на много от данните имаше въпросителна - ту за България, ту за Румъния. Да не са знаели в 1961 г. - едва ли.

Ама памук (айде тютюн може) малко трудно ще отглеждат в Румъния. Има и друго - зависи от местната култура. По тоя начин някой може да каже че откъм свиневъдство са съвсем изостанали в Саудитска Арабия, Либия и Иран:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние, в Канада не се интересуваме от такива червени западнали провинции!

Въпросителните идват от това, че данните за България са най-подробни, а същите за други държави не са дадени. Дали са само най-важното за тях.

В този фаил има още данни за България и Румъния и въпреки, че румънските са оскъдни, те пак ни бият по всички параграфи!

Грешката във файла - плоско стъкло 10 877 кв. м. е коригирана на 10 877 000 кв. м.

Освен това Румъния произвежда 1 045 000 т. каменна сол. Прибавих и нея към файла.

Населението на България е било:

1957-ма - 7 629 000 д.

1963-та - 8 046 000 д.

1973-та - 8 594 000 д.

Населението на София е било:

1957-ма - 726 000 ж.

1963-та - 717 939 ж.

1971-ва - 910 000 ж.

1974-та - 1 073 000 ж.

Икономика на България и Румъния - 1961.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като за човек, който употребява термини от рода на "пишушта" машина и живее на гъза на географията (в Канада), приведените по-горе данни са си много добри.

Така че поздравления за eMGeto!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разгледах данните. Пак са с много въпросителни. Ама няма как, статистиката си е по съветски терк.)

"Тази година произведохме два пъти повече обувки от миналата". А колко са били миналата, обикновено пропускат:)

Единственото място, където братята румънци здраво ни мачкат, е оперетата и кукления театър.) Но това вече е за етнопсихологията...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, вярна е! Пишуща е по стария стил, а по новия е пишеща! Нека Историк ти обясни.

Канадците пък смятат, че България е на гъза на географията. Не мога да не се съглася, че е на гъза, даже бих казал на дупката на гъза! Това обаче, е благодарение на вас, бандитите-болшевики и тези, които им ближеха и ближат гъза за лъжица борш! Пък нямаш представа какви данни ще постна по-късно, от които ще стане ясно, че даже сме в дупката на гъза!

По-горе си позволих невинно сравнение на автора на горните крилати редове с уважаемия г-н Гошо Тъпото.

Но очевидно съм сбъркал. Тук нивото далеч над капацитета на Гошо (Острото)!

Направо ме изкефи! Как беше: Не на....., а в дупката. Жестоко! :biggrin: Това канадски лав ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като се има предвид, че по него време внос почти няма, понеже червените бяха на принципа на самозадоволяването, данните са красноречиви! Например производството на обувки - 7 423 000 чифта годишно е крайно недостатъчно, като се има предвид, че България е над 8 милиона човека! Данните са показателни за тези, които могат да ги разберат. Цимента е недостатъчен - 1 749 000 т. годишно, при мащабите на строителство. Хората чакаха на опашки за торба цимент. Това пък, даваше възможност на продаващите да вършат далавери! Всички злини в България и по света идват от червената мафия! Въглищата бяха скъпи и беше трудно да се снабдиш. Дядо ми ходеше в "Топливо" в 5 ч. сутринта да е първи и имаше лимит - един тон лигнит (най-калпавите въглища). Вижте тракторните плугове - 5 000 бр. годишно! Плуг! Една усукана ламарина! Че те да не са правили танкове "Тигър"? Хладилници 8 000 бр., перални 50 000, а телевизори "Опера 3" - 4 500! Кога цяла България ще се сдобие с тези неща? Осем милиона човека! Вие буквално правехте чикии! А 60-те години бяха върхът на комунизма в България! Оттам, насетне започна запад.

На български се пише лаФ, а не лаВ! Знаеш ли и тук те гепих - каквито и грешки да правя, аз съм живял 26 години в друга държава, а ти си бил в България!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна информация за икономиката на воюващите страни (СССР, Германия, Япония, Англия и САЩ) през 1944-та година. Източникът е съветски! Значи Германия бие Русия във всяко отношение без алуминия. Тогава, не е възможно СССР да печели без чужда материална помощ. А САЩ бие всички, взети заедно!!!

Икономиката 1944.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Знаеш ли и тук те гепих - каквито и грешки да правя, аз съм живял 26 години в друга държава, а ти си бил в България!!!

Не мога да ти помогна eMGeto. Мисля също, че никой в този форум или дори на тази планета не може да ти помогне. Когато те мъчи гузна съвест, никой не може да ти помогне.

Иначе, аз те разбирам. Гримасите на вътрешното ти "Аз" изискват да бъде намерено някакво оправдание за гореспоменатата гузна съвест, за чувството на неудовлетворение, за усещането, че си извършил някаква простотия, която по никакъв начин не може да бъде обяснена.

Затова ти е необходимо постоянно да ни доказваш, колко лошо е било "преди" (Румъния отглеждала повече праз лук?!) и как си бил "принуден" да се изнесеш на гъза на географията в Канада и да изоставиш близките си.

Направи ми впечатление как говориш за майка си - "беше червена". Каквото и да е била - червена, зелена или синя, за една майка не се говори така. Явно съвестта те мъчи зверски........

Какво друго? Пропуснатите възможности?! Пропиления живот?! 26 години, казваш.........

Тук, в България си могъл да бъдеш инженер, научен работник или в най-лошия случай майка ти би могла да те уреди началник склад в окръжния съвет.

А там?! Какво си там? Емигрант, мияч на тоалетни, общ работник в кухня. Вероятно, поне в началото, си разхождал кучето на някоя дебелогъза канадка.

Или си получавал подаяния като азилант за това, че си храчил щедро по страната си?

Разбирам те добре.

Но никой не ти е виновен.

Най-малкото румънският праз лук и мамалигата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей, че ти цели 7 дена ли мисли за този отговор, бе! Ха, кажи сега, че червените не сте тъпи! Да си в мойте обувки, ти трябва шестица от тотото! Вие си мислите, че само с кражби, убийства и бандитизъм можете да живеете добре. Слаба ти е фантазията. Не, не е слаба, просто червена!

А майка ми беше, но вече отдавна не е!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...