Отиди на
Форум "Наука"

името Христово


stoil

Recommended Posts

  • Потребител

питам

има ли някао представа как е истинското име на библеиския христос, защото е ясно че христос е българската дума кръст, но малко променена. А думата на гръцки за кръст е ставрос и надали гърците правят някаква връзка между думите христос и кръст (не личността на христос, само думата).

За мен иисус е трансформирано от ису или, исо, или ицо, от кристо става ристо или исто, което е итсо или ицо. в българия все още има диалектни форми на това име-дума кръст, кръстю кръстьо, христо, христю, христьо, ристо, ристю и т.н. да не изброяввам че има да пиша...

та мисълта ми е, че по онова време се е говорил не гръцки или български а .... да речем арамейски, е как е името му на нашия човек, след като исус христос е на гръцки и то не старогръцки а направо на чист съвременен гръцки език, и не вярвам това да му е името, 'щото се получава така че исус е съкратено от христос а христос е кръст и то само на бъгарски, какато вече казах кръст на гръцки е ставрос от там е нашето име Ставри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
питам

има ли някао представа как е истинското име на библеиския христос, защото е ясно че христос е българската дума кръст, но малко променена. А думата на гръцки за кръст е ставрос и надали гърците правят някаква връзка между думите христос и кръст (не личността на христос, само думата).

За мен иисус е трансформирано от ису или, исо, или ицо, от кристо става ристо или исто, което е итсо или ицо. в българия все още има диалектни форми на това име-дума кръст, кръстю кръстьо, христо, христю, христьо, ристо, ристю и т.н. да не изброяввам че има да пиша...

та мисълта ми е, че по онова време се е говорил не гръцки или български а .... да речем арамейски, е как е името му на нашия човек, след като исус христос е на гръцки и то не старогръцки а направо на чист съвременен гръцки език, и не вярвам това да му е името, 'щото се получава така че исус е съкратено от христос а христос е кръст и то само на бъгарски, какато вече казах кръст на гръцки е ставрос от там е нашето име Ставри.

грешиш, христос е от гръцки и означава месия.

истинското му име е йешуа, което на гръцки се превръща в иисус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Браво, много добре се аргументираш. Тогава какво е месия, като дума де, как се превежда?

А това за Йешуа от Холивуд ли го гледа, оная гавър версия на Гибсън от информационна гл. точка е пълен ташак.

И ако не вярваш, че Христ е кръст, мога да ти го докажа, ама после.

До скоро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами това което ми показваш напълно отговаря на моя въпрос и подкрепя тезата ми.

Има само едно изключение което не приемам, т. като условието "така е прието" не стига

това са преводи които са приети, като ученик се сещам дори че някои го тълкуваха и като пътеводна светлина. Ама от тогава разбиранията се попромениха и ако гледаш научните канали като дискавъри и НГ ще видиш че сега започват да доказват как христос изобщо не е живял в земите на днешна палестина.

Изобщо сега тепърва нещата ще се объркват.

И последно, аз не споря а питам, благодаря ти за отговора, но почети по-на долу в текста който си ми пратил и се опитай като българин на български да прочетеш имената които са посочени. Не приемай нещата толкова буквално сдъвкани.

в нета имаше един сайт от който се опитваха да покажат как да се научи асиро-арамейски и от там ясно се виждаше какъв език е говорил Исус, обаче е изтрит. Беше някакъв американски сървър, ама го заличиха барабар с всички лични данни на хорицатаи ся се жалват да им ги възстановят...

аз обаче си копнах страницата и ся мога ди уча на воля асиро-арамейски и да ти кажа какво точно е написано във википедията

аре чау, че трябва и да се работи, за пари...и още нещо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

разбира се, ще се опитам да ги прочета на български.

само че не ми е ясно как името на иисус христос (без значение къде е живял) се появява в български вариант в написания на гръцки нов завет през втората половина на първи век (60-100 г), т.е. няколко столетия преди да се появи българския език

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Действително ли е съществувал Иисус?

Той Божи Син ли е?

http://www.novzavet.net/main2.php?RID=16&AID=201

---

Иисус Христос - тайни и загадки

статия от Райчо Гънчев

http://www.usuri-bg.net/index.php?option=c...=52&lang=bg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Действително ли е съществувал Иисус?

Той Божи Син ли е?

http://www.novzavet.net/main2.php?RID=16&AID=201

---

Иисус Христос - тайни и загадки

статия от Райчо Гънчев

http://www.usuri-bg.net/index.php?option=c...=52&lang=bg

По принцип трябва да е живял такъв човек и според мен си е бил съвсем нормален, такъв като мен например или като теб. като цар естествено е бил и голяма работа и с малко художествена гимнастика е станал митичен бог от 2000 години

и както е ясно не е говорил на гръцки а на арамейски, т.е. няма как да носи гръцко име

Христос е нарицателно само за него понеже месия на гръцки като дума няма (вижте в някой речник) спасител пък е γλυτώνω така че и това отпада да е гръцко

затова ви питам как е името му понеже христ е кръст

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

христос е дума на гръцки и се тълкува като добър, честен а не месия

от википедията :

Името Ιησούς (Иисус) е гръцката форма на арамейското име ܝܫܘܥ Йешуа (Спасител)[2], а Χριστός (Христос) е гръцки превод на ܡܫܝܚܐ Машия (Месия – Помазаник или Божи Избраник).

пак википедия:

Месия (на иврит: משיח) означава първоначално „помазаник“. В Петокнижието обозначава избран и упълномощен човек от Яхве за особени задачи свързани с неговия народ Израел: най-често цар, по-късно първосвещеник, а в преносен смисъл един надарен пророк с Божия Дух.

скоро ще намеря и речник на иврит и да видим какво е месия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
По принцип трябва да е живял такъв човек и според мен си е бил съвсем нормален, такъв като мен например или като теб. като цар естествено е бил и голяма работа и с малко художествена гимнастика е станал митичен бог от 2000 години

и както е ясно не е говорил на гръцки а на арамейски, т.е. няма как да носи гръцко име

Христос е нарицателно само за него понеже месия на гръцки като дума няма (вижте в някой речник) спасител пък е γλυτώνω така че и това отпада да е гръцко

затова ви питам как е името му понеже христ е кръст

И колко "голяма работа"- щото най-голямата, Соломон, нещо не са го обожествили, а като него втори цар не са имали :whistling: С какво ли ги е впечатлил този цар, дето е нямал и царство - Иисус Христос? :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И колко "голяма работа"- щото най-голямата, Соломон, нещо не са го обожествили, а като него втори цар не са имали :whistling: С какво ли ги е впечатлил този цар, дето е нямал и царство - Иисус Христос? :smokeing:

питам за името му а не за работата му колко е голяма, нямам намерение да доказвам или да питам колко е голяма работата

Работата обаче е че исус е мнгократно по-познаваем от соломон и като такъв явно има какво да му е по-голямо ама затова нямам претенции, за сега.

и още нещо по въпроса

и сега има диялекти на балканите които подменят звука "и" с "а" или "ъ"

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Браво, много добре се аргументираш. Тогава какво е месия, като дума де, как се превежда?

А това за Йешуа от Холивуд ли го гледа, оная гавър версия на Гибсън от информационна гл. точка е пълен ташак.

И ако не вярваш, че Христ е кръст, мога да ти го докажа, ама после.

До скоро.

Стоиле, брате, с този език тука в този сайт - тц, не.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
разбира се, ще се опитам да ги прочета на български.

само че не ми е ясно как името на иисус христос (без значение къде е живял) се появява в български вариант в написания на гръцки нов завет през втората половина на първи век (60-100 г), т.е. няколко столетия преди да се появи българския език

Ама ти смяташ че българите не са имали език и писменост преди христа ли?

Как смяташ че се е пръкнал от нищото нашия език и че един ден двама братя просто ей тъй за спорта направили писменост че народа гинел в невежие

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
  • Потребител

За съжаление причината за това неведение относно името на Божия Син се дължи на умишлените умълчавания при превода на Библията на български. Те са много за съжаление са повлияли твърде дълбоко на общото съзнание на така наричани те християнски нации. Неговото име е Господарят Иисус Помазания, а не Господ Иисус Христос. Доказателствата са много.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Тук  пак ми се иска да добавя някои мисли, както за думата църква. Не знам защо тогава не съм написал очевидното за тази тема, моя грешка.

Гръцката дума христос е точният превод на еврейската дума машиях, или побългарено месия. Иисус (или Иесус) е еврейското име Йешуа написано според правилата на гръцкия език – в гръцкия език няма "ш" и използва най-близкия звук "с". Думите в гръцкия завършват на гласна, н или с, освен чуждите. Така се получава, че вместо да завърши на а, завършва на с. Иусус е Йешуа. И тук следва малко сложното за повечето хора, че машиях е преведено със христос, понеже христос означава помазан (от глагола хрио - мажа, намазвам, помазвам и др.). Така че Йешуа хаМашиях на иврит се превежда от неговите учениците като Иесус Христос. От нас се очаква да преведем гръцкото христос с българския еквивалент помазан/ик. Така бихме получили правилния превод Иесус Помазани/я/кът. Още един проблем е, че текстовете от онова време нямат малки и главни букви и тук се налага тълкование. Защо? Защото машиях е титла, а не име. Това според Библията е най-висшата титла на земята. Затова тези, които четат Библията, вероятно са забелязали че понякога пише Христос Иисус, и по-често Иисус Христос. И финално записвам с еднакви букви: ИЕСУС ПОМАЗАНИЯ, ПОМАЗАНИЯ ИЕСУС.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...