Отиди на
Форум "Наука"

Едно мнение за ИМАНЯРСТВОТО


Recommended Posts

  • Потребител

здравейте на всички :bigwink: искам да ви поискам професионалното мнение за един предмет който е по мое мнение доста стар,но не съм убедена чий е бил.Ето снимка

Мисля че е сребърен.Ако някой знае моля пишете ми!!!

post-5182-1240936351_thumb.jpg

post-5182-1240936370_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
здравейте на всички :bigwink: искам да ви поискам професионалното мнение за един предмет който е по мое мнение доста стар,но не съм убедена чий е бил.Ето снимка

Мисля че е сребърен.Ако някой знае моля пишете ми!!!

ИМАНЯРСТВОТО Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

Чл. 278. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.) (1) Който открие културна ценност и в продължение на седем дни не съобщи на властта, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от петстотин до три хиляди лева.

(2) Когато културната ценност има особено висока научна или художествена стойност, наказанието е лишаване от свобода до четири години или глоба от хиляда до пет хиляди лева.

(3) Ако е последвало унищожаване или повреждане на културната ценност, когато деецът не е искал или не е допускал това, наказанието е: в случаите по ал. 1 - лишаване от свобода до четири години и глоба от хиляда до пет хиляди лева, а в случаите по ал. 2 - лишаване от свобода до пет години и глоба от две хиляди до десет хиляди лева.

(4) Деецът не се наказва, когато съобщи за откритата културна ценност и след срока по ал. 1, ако не са настъпили последиците по ал. 3.

(5) Длъжностно лице, което не поиска идентификация и регистрация на културна ценност, се наказва с лишаване от свобода до две години, като съдът може да наложи и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, т. 6.

(6) Който държи археологически обект, който не е идентифициран и регистриран по съответния ред, се наказва с лишаване от свобода до четири години и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева, а когато предметът на престъплението представлява национално богатство, както и когато се държат повече от три археологически обекта - с лишаване от свобода до шест години и с глоба от три хиляди до петнадесет хиляди лева. Съдът може да наложи и конфискация до една втора от имуществото на виновния, както и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6 и 7.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

само да поясня че това нещо не е мое и нямам нищо общо с "иманярството".Просто ми падна шанс да го снимам и понеже незнам какво е реших да питам.Иначе законите ги знам и без да ми ги пишете

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
само да поясня че това нещо не е мое и нямам нищо общо с "иманярството".Просто ми падна шанс да го снимам и понеже незнам какво е реших да питам.Иначе законите ги знам и без да ми ги пишете

Има вид на извадено от земята, следователно е подозрително! Също както случая с рогчето! Тези предмети не никнат по дърветата, капиш?

Явно не ги знаеш законите, щом ги нарушаваш, при това публично!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми хората си вървят, спъват се в нещо и изпод земята изкача какво ли не... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
ами не го знам от къде е извадено но пак ти казвам че не е мое.Мислиш ли че в противен случай бих го показвала???

Приличаш ми на държател. Ти български език в училище учила ли си? Къде са му документите, че е законен предметът? Прочети пак Кодекса и си помисли!

(6) Който държи археологически обект, който не е идентифициран и регистриран по съответния ред, се наказва с лишаване от свобода до четири години и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева, а когато предметът на престъплението представлява национално богатство, както и когато се държат повече от три археологически обекта - с лишаване от свобода до шест години и с глоба от три хиляди до петнадесет хиляди лева. Съдът може да наложи и конфискация до една втора от имуществото на виновния, както и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6 и 7.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ми хората си вървят, спъват се в нещо и изпод земята изкача какво ли не... :crazy_pilot:

Ако са добри граждани отиват и предават нещото в музея! Даже получават скромна награда!

А ако са гадни иманяри, които заслужават да попаднат в ръцете на китайците, отиват вкъщи и почват да пишат по форумите, за да знаят за колко да продават?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
ти не разбираш ли че не е мое

ти май си достатъчно тъп за да не разбереш че тази снимка я изкопах от нета

pz

Не знам колко съм тъп, ама съм много нервен, като видя иманярите да пишат по форумите. Като си я изкопала от нета, не е нужно да правиш драми от това. Освен това снимката е правена професионално, предметът е деформиран - ако не си много тъпа, ще разбереш, че това е изкопано. Да стимулираме иманярството като обсъждаме във форума резултатите от него е много ТЪПО!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

правиш от мухата слон

искаш ли да драснеме една темка по случай подмяната на нашите български съкровища от музеите със скапани ментета чрез политически чадър

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
правиш от мухата слон

искаш ли да драснеме една темка по случай подмяната на нашите български съкровища от музеите със скапани ментета чрез политически чадър

Не, искам линк и ясен аргумент защо трябва да помагаме на престъпници, които рушат културното наследство... Това все пак е научен форум, нъл тъй? Та откъде видя снимките?

Иначе за подмени много обичам да слушам, пиши смело. Ако искаш и две темки можем да праснем. Значи като стават бели по музеите дай да копаеме здравата да довършим наследството?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

човече мислиш ли че тоя дето е решил да си купи машина,който обича да се разхожда по нашите китни планини и който го е намерил в една скапана нива претрупана с БОКЛУЦИ е по виновен пред всевишния???????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
човече мислиш ли че тоя дето е решил да си купи машина,който обича да се разхожда по нашите китни планини и който го е намерил в една скапана нива претрупана с БОКЛУЦИ е по виновен пред всевишния???????

За Всевишния незнам, разправят, че бил НЕПОЗНАВАЕМ. Обаче Наказателният кодекс скоро излезе и ми се струва, че нарушването на законите трябва да се наказва. Тези с машините и боклуците не ги знам кои са, обаче като нарушават закона - глоби и затвор. Другаде - и по-тежко. Та не разбрах къде в нета се трупат такива снимки и защо трябва да помагаме на иманярите да разберат какво са намерили, докато са рушили невъзвратимо културното наследство? Докато са извършвали морално и законово укорими дела?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

като си толкоз отворен,толкова патриотично настроен,като се оправи времето запали влака или автобуса и отиди до село гърло,Брезнишко намери храм кладенеца,който е супер стар от време оно и погледни шибаната ни скапана и доста жалка държавица какво прави за него

после може и да продължим

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
само да поясня че това нещо не е мое и нямам нищо общо с "иманярството".Просто ми падна шанс да го снимам и понеже незнам какво е реших да питам.Иначе законите ги знам и без да ми ги пишете

Нали беше от нета? :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
като си толкоз отворен,толкова патриотично настроен,като се оправи времето запали влака или автобуса и отиди до село гърло,Брезнишко намери храм кладенеца,който е супер стар от време оно и погледни шибаната ни скапана и доста жалка държавица какво прави за него

после може и да продължим

Това, че държавата е зле, не е повод да рушим и ние! Това, че по музеите се краде, не означава, че имаме правото да правим зулуми...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е древнохетско сребърно огледалце, но не мога да посоча цена, защото ще ме заклеймят. :046:

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възможно е да е огледалце, но и някакъв вид медалюнче, не съм сигурен, със сигурност е преживяло доста, от където се вижда че и цената му е нищожна, по скоро на цената на среброто в него.

Иначе това със иманярството и глупавите постове на определени потребители започва да ме изнервя.

Как ме съмнява някой да отиде да копа и после да те пита кво е намерил :baby:

Те повечето ги продават до няколко часа след изравянето и отиват да запият в кръчмата, ти с форуми ще се занимават, айде няма нужда от глупости :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Възможно е да е огледалце, но и някакъв вид медалюнче, не съм сигурен, със сигурност е преживяло доста, от където се вижда че и цената му е нищожна, по скоро на цената на среброто в него.

Иначе това със иманярството и глупавите постове на определени потребители започва да ме изнервя.

Как ме съмнява някой да отиде да копа и после да те пита кво е намерил :baby:

Те повечето ги продават до няколко часа след изравянето и отиват да запият в кръчмата, ти с форуми ще се занимават, айде няма нужда от глупости :117:

Мда, изнервя те иманярството, и мен ме изнервя. Дилърите ме изнервят повече и от иманярите, даже са по-виновни, затова законът им е предвидил и по-големи наказания. Глупавите постове и те изнервят, особено тези, които бъркат науката с престъплението. А ако твърдиш, че всички иманяри са от типа "копай, продай, пий", значи слабо познаваш иманярството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не го твърдя, но те са в основата. Следват дилърите и прекупвачите, но реално погледнато това е вид бизнес, както прекупвачите на цигари без бандерол. И то е престапление, но нищо не можем направим.

Колкото до иманярите от вида на последните задържани, те са вече групи и си разбират не само от работата а и от това изкарват, нема да са им нужни съветите от тук.

Казвам ти го гледна точка на истината, не съм видял сниман предмет тук за който някой да пита и да струва повече от 2 кутии Виктори, така че ако има някакъв вид хора занимаващи се с това в този форум то те са или няккъв вид дребни прекупвачи или вид хора който търсят просто за хоби, а не с цел разрушаване на паметниците.

Иначе вярвай ми че мен може би повече от теб ме боли, за това, понеже много пъти съм виждал какво могат да направят кърка и лопата или пък багер от един струващ си археологически обект

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не го твърдя, но те са в основата. Следват дилърите и прекупвачите, но реално погледнато това е вид бизнес, както прекупвачите на цигари без бандерол. И то е престапление, но нищо не можем направим.

Колкото до иманярите от вида на последните задържани, те са вече групи и си разбират не само от работата а и от това изкарват, нема да са им нужни съветите от тук.

Казвам ти го гледна точка на истината, не съм видял сниман предмет тук за който някой да пита и да струва повече от 2 кутии Виктори, така че ако има някакъв вид хора занимаващи се с това в този форум то те са или няккъв вид дребни прекупвачи или вид хора който търсят просто за хоби, а не с цел разрушаване на паметниците.

Иначе вярвай ми че мен може би повече от теб ме боли, за това, понеже много пъти съм виждал какво могат да направят кърка и лопата или пък багер от един струващ си археологически обект

Има си самосиндикални иманяри. Защо изключваш вероятността някой лаик, новобранец в иманярството или търговията да сондира мнения в нета. За мен е напълно логично. Освен това и за най- старите пушки идва момент да се сблъскат с нещо абсолютно непознато и загадъчно. Преди да прескочат да кръчмата дават за домашно на щерката или синковеца да поразровят из Интернет и ето ти въпросче-"Кво е туй дет го скивах у един приятел?" или "Вижте кво изкопах от нета?"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми не го изключвам, но нещата който съм виждал или са реплики на скъпи монети или струват колкото кутия Виктори. А пък за новобранците е възможно, но пък те не са чак най-голямата световна заплаха, въпреки че много често съсипват квото копнат.

Мен повече ме притесняват селяните с багерите и неуките отколкото тези отишли на полето за 2 монети, а пък и много често последните сами успяват да си ги датират. Но за мен е това - тези обикалящи нивите и с тях и без тях, ама онези който влизат в античните градове, в могили, наистина са нещо ужасяващо.

Иначе старите кучета който са в такъв занаят или който са колекционери мога да ти кажа че от тях има по компетентни от музеини работници и съм доста убеден, при полжение че познам няколко от нумизматите в големи регионални музеи и някой са жалка картинка

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...