Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители

в броя на вестник "труд" от 2 май е публикувано интервю със стефан цанев. разговорът естествено се върти около неговите "български хроники". цанев казва, че преди около десетина дни е имал среща в пловдив, на която три учителки по история са му казали, че водят уроците си по неговите "хроники". та имам едим въпрос - учебниците и методиката на преподаване в основното и средното образование не се ли определят от мон?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
в броя на вестник "труд" от 2 май е публикувано интервю със стефан цанев. разговорът естествено се върти около неговите "български хроники". цанев казва, че преди около десетина дни е имал среща в пловдив, на която три учителки по история са му казали, че водят уроците си по неговите "хроники". та имам едим въпрос - учебниците и методиката на преподаване в основното и средното образование не се ли определят от мон?

Това е несериозно! Абсолютна глупост! Не се учудвам изобщо, защото в България, а и по света често хората бъркат литература и история. Вазов, Цанев, Дончев и т.н. за повечето хора са най- добрите източници за нашата история...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

че е глупост, глупост, е но така твърди цанев в интервюто и понеже не съм много сведущ относно сегашната действителност в българското образование питах възможно ли е някой да реши и да си преподава в дадено училище каквото си иска?

защото ако е така нищо чудно някои да преподават по филма за хан аспарух или по книгите на вера мутафчиева

не че ми се вярва и предполагам, че цанев само си прави реклама, но...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това негово интервю и аз го четох.

Естествено, че учителят трябва да се придържа към учебника (учебниците) по който преподава (не само - в тематично отношение, разбира се).

Нямам представа как тези учителки преподават "по неговите книги".

Не е ясно на кои класове (и по кои негови книги) преподават, нито - по какъв начин. Възможно е да са пратили учениците си в библиотеката и да са им дали за домашно да прочетат някаква глава от някоя негова книга - за илюстрация на това, което учат. В първата му книга, посветена на българската средновековна история, е даден списък на исторически извори за епохата. Може колежките да са пратили учениците да си го препишат в тетрадките.

Не вярвам, да им четат направо от книгите му. Но, знам ли, всичко е възможно.

Авторът хвърля камъни в градината на професионалните историци, казвайки, че не са писатели и не пишат увлекателно. Историците му връщат камъните с думите, че, макар и писател, той не е професионален историк (би могъл да стане, нека само завърши висше историческо образование или - поне да слуша лекции по история, и това не е малко!), а и те, от своя страна, не пишат исторически романи, а - своите научни изследвания или учебници, които са предназначени за една по-отбрана публика, а не - за масовия читател.

Ама, разбира се, че той може да каже каквото си иска. Той винаги си е приказвал каквото си иска, без значение - кой е на власт!

Я елате в Пловдив и потърсете три учителки (знаете ли колко училища и колко учители по история има в нашия град?), преподаващи по неговите книги!

Сега се сещам, че не е ясно и друго - тези "три учителки", да ги наречем Хикс, Игрек и Зед, дали преподават:

- в едно училище,

- в няколко училища,

- в център за работа с деца (бивш ТНТМ център)

- или пък дават частни уроци.

- А може да са се пенсионирали и така да "преподават" на внучетата си.

Да не забравяме и в кой вестник е дадено интервюто!

Журналистите, работещи в него, също си пишат каквото си искат. Нали трябва и да се продава "трудът" им...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...