Отиди на
Форум "Наука"

Пластинация


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Да, пластинация. Истински хора са.

post-331-1242321158_thumb.jpg

The Skin Man, 1997

Gunther von Hagens (създателят на този метод), Institute for Plastination, Heidelberg, Germany

Това не знам как да го нарека, но този човек със сигурност си вярва, че това е изкуство и прави разни изложби.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За хората , които се занимават с медицина тази тема не е ли интересна ?

Да наистина , човек трябва да има здрави нерви , за да му разгледа изложбата , но любопитството играе голяма роля !!!

Доста оспорващ беше последният му " експонат " , който показва мъж и жена при полово сношение . . .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За мен поне не представляват интерес от научна гледна точка. Има достатъчно експонати, препарати, атласи и т.н. за хората изучаващи медицина. Това по- скоро ми прилича на гавра с цел печалба или ако ще се прави с научни цели то не по този начин - изложби и сиир.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Хммм...

Да, това съм го чувал, но не знаех, че така се казва. Една от първите, а може би и първите изложби била с тела на хора в различни пози и състояния. Човек който си държи главата под мишница, бременна жена с плода, като корема й е разрязан и се вижда самото дете и др. подобни...

Някой го водят за изкуство това...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хммм...

Да, това съм го чувал, но не знаех, че така се казва. Една от първите, а може би и първите изложби била с тела на хора в различни пози и състояния. Човек който си държи главата под мишница, бременна жена с плода, като корема й е разрязан и се вижда самото дете и др. подобни...

Някой го водят за изкуство това...

Да , така е . Снимките се намират и в нета , за всекиго достъпни .

Зададох горния въпрос , просто защото живея от 18 години в чужбина и наскоро с ужас установих , че има доста нови ( за мен ) думи в българският речник . Думи , които аз не познавам . Сега се опитвам да наваксам това , което съм пропуснала ( сестра ми ми се изсмя , като разбра , че не знам какво е " чалга" ) .

Та за това попитах .

Благодаря за отговорите !

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, пластинация. Истински хора са.

post-331-1242321158_thumb.jpg

The Skin Man, 1997

Gunther von Hagens (създателят на този метод), Institute for Plastination, Heidelberg, Germany

Това не знам как да го нарека, но този човек със сигурност си вярва, че това е изкуство и прави разни изложби.

Снимката просто е невероятна! Според мен (лично мнение) - това (идеята пластиниран човек да носи пластинирана кожа, по начин, по който едва ли не си носи шлифера) е страшно оригинално хрумване на Gunther von Hagens. :sneaky2: И наистина пластинацията е изкуство. Това, че ни плаши и отблъсква, не означава, че не е изкество; така както боксът, макар и да ме отвращава и отблъсква, е спорт; така както садо-мазохизмът, макар и да не се практикува масово, е сексуална практика.

Наскоро имаше филм за Gunther von Hagens, излъчен по Българската национална телевизия. Всичко беше дадено много подробно. Каза се, че в момента има над 200 кандидати за пластинация. Показаха изключително интересни неща - едновременно плашещи и заинтригуващи. Някои от тях бяха наистина произведения на изкуството... тоест носеха послания, по начин, по който едно произведение на изкуството носи послание...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Авторът на изложбата е луд, а темата трябва да се затвори според мен.

То бива, бива, ама такова чудо вече минава всякакви граници.

Ако някой се интересува от това, има си учебници по патоанатомия и съответни научни дисциплини.

А с психиката на автора на изложбата трябва да се занимава класическата психиатрия; и за социалната психология има занимавка тука.... че и за социалната патология може да се отвори поле за работа.

Ей тъй пропадат цивилизациите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Авторът на изложбата е луд, а темата трябва да се затвори според мен.

То бива, бива, ама такова чудо вече минава всякакви граници.

Ако някой се интересува от това, има си учебници по патоанатомия и съответни научни дисциплини.

А с психиката на автора на изложбата трябва да се занимава класическата психиатрия; и за социалната психология има занимавка тука.... че и за социалната патология може да се отвори поле за работа.

Ей тъй пропадат цивилизациите.

Това , че нещо не разбираш не ти дава правото да го обявиш за лудост ! Учебниците по "патоанатомия" не са в тримерно изображение . Не знам , може и да има такива , където можеш да видиш даден "обект" от всичките му страни , да се завъртиш около него и да го разгледаш ( не съм в течение на нещата ) .

Не всеки простосмъртен се интересува къде му е далака или бъбрека , но след посещението на една такава изложба хората се замислят за собственото си тяло , защото са го видяли ( на изложбата ) със съвсем други очи !

При това да посетиш една такава изложба се изисква смелост - който не му стискат нервите , моля , да стои отвън !!!

Хората се редят на опашка , за да подпишат , че искат да бъдат превърнати в " експонати " , защото по този начин макар и мъртви , те продължават да "живеят" !

Така Цивилизациите не пропадат - напротив , това е Развитие и откриване на нови хоризонти !

Живота е прекалено интересен , но и прекалено къс за да живееме като коне с капаци !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

От край време в университетите, в които се преподава изобразително изкуство, се изучава т.нар. "Пластична анатомия". Запознатите, завършили подобни ВУЗ-ове, могат да го потвърдят и да разкажат какво всъщност изучава пластичната анатомия и да изкажат общото и с т.нар. пластинация.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...