Отиди на
Форум "Наука"

малко помощ по органична химия :)


etruwell

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте. : )

10 клас съм, имам сериозни затруднения в сферата на органичната химия, защото пропуснах значителна част от материала.

Сега се опитвам да наваксам, но ми е много трудно, досещате се.

Утре ще ме оформят за срока и годината съответно, госпожата ми даде за домашна две задачи, които иска да й покажа решени, аз стигам донякъде и нататък съвсем се обърквам и мислите и знанията ми се оказват в задънена улица. Ще съм ви много благодарна, ако ми помогнете с решението на тези две задачи. Малко е нахално, но моля, ако някой реши да се отзове, да ми напише целите уравнения, защото много често имам грешки при самите уравнения и колкото и да ги проверявам, понякога пропускам нещо, заради което госпожата се заяжда и в крайна сметка отново съм в задънена улица. Благодаря отново и предварително. :)

Няма да описвам кое точно ме затруднява, защото, реално погледнато, във всяка част от задачите имам нещо неясно, нещо, което не ми се получава или за което въобще нямам идея. : )

Задача 1. C4H10O е от хомоложния ред на наситените алканоли...

а) изомерия - определение (верижна, позиционна) /задачата ми е записана точно така на листчето, което ми даде

б) позиционните изомери да се напишат

в) естерификацията на двата изомера с оцетна киселина

г) окисляването на горните алкохоли до получаване на карбонилни производни

д) от карбонилни производни да се получат киселини с Ag2O при нагряване или с калиев перманганат

Задача 2. Даден е ароматен въглеводород С7H8, определете:

а) кой е въглеводорода (формула+наименование)

б) образувайте ортобромотулоен с бром при катализатор Fe

в) и без катализатор (например със светлина)(ще отиде горе в радикала) - хлоробромотулоен

г) с азотна киселина

д) разпознайте въглеводорода от бензен

:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте. : )

10 клас съм, имам сериозни затруднения в сферата на органичната химия, защото пропуснах значителна част от материала.

Сега се опитвам да наваксам, но ми е много трудно, досещате се.

Утре ще ме оформят за срока и годината съответно, госпожата ми даде за домашна две задачи, които иска да й покажа решени, аз стигам донякъде и нататък съвсем се обърквам и мислите и знанията ми се оказват в задънена улица. Ще съм ви много благодарна, ако ми помогнете с решението на тези две задачи. Малко е нахално, но моля, ако някой реши да се отзове, да ми напише целите уравнения, защото много често имам грешки при самите уравнения и колкото и да ги проверявам, понякога пропускам нещо, заради което госпожата се заяжда и в крайна сметка отново съм в задънена улица. Благодаря отново и предварително. :)

Няма да описвам кое точно ме затруднява, защото, реално погледнато, във всяка част от задачите имам нещо неясно, нещо, което не ми се получава или за което въобще нямам идея. : )

Задача 1. C4H10O е от хомоложния ред на наситените алканоли...

а) изомерия - определение (верижна, позиционна) /задачата ми е записана точно така на листчето, което ми даде

б) позиционните изомери да се напишат

в) естерификацията на двата изомера с оцетна киселина

г) окисляването на горните алкохоли до получаване на карбонилни производни

д) от карбонилни производни да се получат киселини с Ag2O при нагряване или с калиев перманганат

Задача 2. Даден е ароматен въглеводород С7H8, определете:

а) кой е въглеводорода (формула+наименование)

б) образувайте ортобромотулоен с бром при катализатор Fe

в) и без катализатор (например със светлина)(ще отиде горе в радикала) - хлоробромотулоен

г) с азотна киселина

д) разпознайте въглеводорода от бензен

:)))

a) При въглеводороди с четири или повече въглеродни атоми е възможна изомерия, която се дължи на свойството на въглеродните атоми да образуват прави и разклонени вериги. Такава изомерия се нарича верижна.

б)Верижни

1. CH3-CH2-CH2-CH2-OH

2. CH3-CH(CH3)-CH2-CH2-OH

3. C(CH3)3-OH

4. CH3-CH2-CH(CH3)-OH

Позиционна изомерия имаме, при наличие на функционална група (в случая ОН група). Свързването на функционалната група с различни С атоми определя и броя на позиционните изомери

Позиционни:

1. CH3-CH2-CH2-CH2-OH

2. CH3-CH2-CH(OH)-CH3

в) естрификация: взаимодействие на алкохол с карбоксолово к-ни:

CH3(CH2)2CH2OH+CH3COOH ->CH3(CH2)2CH2OOCCH3 + H2O

CH3-CH2-CH(OH)-CH2-CH3 + CH3COOH ->CH3-CH2-CH(OOCCH3)-CH3

г) CH3(CH2)2CH2-OH -> CH3(CH2)2CHO (алдехид)

CH3-CH2-CH(OH)-CH3 -> CH3CH2C(O)CH3 (кетон)

д) Значи алдхидите се окисляват до к-ни, а кетоните до смес от к-ни (но какви са р-циите със сребърен оксид, или калиев перманганат не зная)

CH3CH2CH2CHO -> CH3CH2CH2COOH сравнително лесно окисление

CH3CH2C(O)CH3 -> HCOOH + CH3CH2COOH (HCOOH -> CO2 + H2O (окислението продължава)) по трудно (по-силни окислители трябват)

Трябва обаче да си изравниш у-нията, за втората задача след малко ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а) C6H5-CH3 толуен

б) C6H5-CH3 +FeBr3+Br2 -> (SE Заместителна електрофилна в ядрото, метиловата група е орто-ориентант) C6H4(Br)CH3

в) C6H5-CH3 + Br2 ( SR заместително радикалов механизъм) -> C6H5CH2Br

г) Тук не зная какво ще стане (зависи си от у-вията)

д) При 5.5 градуса Ц, бензена кристализира, докато за толуена т.т. е -95 градуса Ц, за да ги разпознаеш просто ги сложи в хладилника или фризера(намали т-рата до 5 градуса или макс. - 10, 15). Бензена ще замръзне, а толуена не ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...