Отиди на
Форум "Наука"

Скоростта на свeтлината


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Имам един въпрос към всички - да помислите и да ми помогнете в чуденето.

Въпрос:

Ако, скоростта на светлината е най - голяма, спорд Айнщаин, как така има сила на материален обект, която да може да я спре и затвори в себе си. (знам сега ще кажете едното е скорост, а другото е сила - за какво говориш бе човек). Това, което ме интересува, е - с каква скорост се върти това тяло, за да може да създаде такава гравитация (знам,че тялото е с неописуема маса и с микроскопични размери - за да го виждаме като черна дупка), но то все пак притежава маса и размер. И така, на въпроса: Има ли по - голяма скоростт от свтлинната? Моля да се обосновете, за да разбра къде бъркам.

Благодаря Ви предварително!!!!

post-5589-1245752305_thumb.jpg

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте,

Имам един въпрос към всички - да помислите и да ми помогнете в чуденето.

Въпрос:

Ако, скороста на светлината е най - голяма спорд Айнщаин. Как така има сила на материален обект, която да може да я спре и затвори в себеси. (знам сега ще кажете едното е скорос, а другото е сила - за какво говориш бе човек). Това, което ме интересува с каква скорост се върти това тяло за да може да създаде такава гравитация (знам,че тялото е с неописуема маса и с микроскопични размери - за да го виждаме като черна дупка), но то все пак притежава маса и размер. И така на въпроса:Има ли по - голяма скорост от свтлинната??? Моля да се обосновете за да разбра къде бъркам.

Благодаря Ви Предварително!!!!

Скоростта на светлината във вакуум е фундаментална константа. Не съществува скорост по-висока от нея.

С = 299792453 m/s

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе да ви кажа какво мисля аз всичко е хипотеза докато не се докаже ....аз мисля че има нещо което е по бързо от светлината но просто не сме го открили още ...пример - преди 1492 година учените на това време са си мислели че света е една плоскост докато Колумб не е доказал противното....Тай че мога смело да каже че ОЩЕ НИЩО НЕЗНАЕМ за заобокалящата ни вселена.Имаме много предположения но не и отговори.Ако някаои иска да си свали от zamunda.net филмчето "Гръм от ясно небе" и ще видите че не всичко е така както го обясняват някой хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Абе да ви кажа какво мисля аз всичко е хипотеза докато не се докаже ....аз мисля че има нещо което е по бързо от светлината но просто не сме го открили още ...пример - преди 1492 година учените на това време са си мислели че света е една плоскост докато Колумб не е доказал противното....Тай че мога смело да каже че ОЩЕ НИЩО НЕЗНАЕМ за заобокалящата ни вселена.Имаме много предположения но не и отговори.Ако някаои иска да си свали от zamunda.net филмчето "Гръм от ясно небе" и ще видите че не всичко е така както го обясняват някой хора.

Ами, направих си труда и изгледах филма. Както и предполагах той се оказа една голяма шитня.

Това, което може да се каже със сигурност за него е, че е направен манипулативно и тенденциозно.

Много прилича на един филм, който даваха преди години - "Спомени от бъдещето". Във връзка с това,

няма да ми омръзне да повтарям: - Момчета и момичета, ако наистина ви пука за истината, недейте да

удовлетворявате жаждата си за знания с подобни филми, научно-популярни списания, вестници,

телевизионни канали и други подобни. Това може да стане само със сериозна литература, а такава

има в изобилие и не е трудно да се намери, ако истински се интересувате от наука. Вярно е, че в

сериозната литература, нещата не звучат така загадъчно , колоритно и магично, но нали ние се

интересуваме само от истината?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо може да се движи с по-голяма скорост от тази на светлината, но това няма практическо значение, т.к. информацията въпреки това не може да се предададе по-бързо, т.е. не влиза в противоречие с релативистиката.

При черните дупки просто скоростта на избягване е над тази на светлината. За това се приема, че нищо не може да избяга от тях. Смята се обаче, че от мини-черните дупки може да излезе нещо поради тунелни квантови ефекти.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Не съм сигурен но все пак...ако едно тяло се засили в космическа среда (вакуум) то ускорява до безкрай малко по малко.Следователно в един момент ще достигне скоростта на светлината.Но ще продължи да ускорява и ще достигне скорост по - голяма от тази на светлината.......и така до безкрай.......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не съм сигурен но все пак...ако едно тяло се засили в космическа среда (вакуум) то ускорява до безкрай малко по малко.Следователно в един момент ще достигне скоростта на светлината.Но ще продължи да ускорява и ще достигне скорост по - голяма от тази на светлината.......и така до безкрай.......

хаха от къде "ще вземе" импулс за ускорение как така малко по малко

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители
Не съм сигурен но все пак...ако едно тяло се засили в космическа среда (вакуум) то ускорява до безкрай малко по малко.Следователно в един момент ще достигне скоростта на светлината.Но ще продължи да ускорява и ще достигне скорост по - голяма от тази на светлината.......и така до безкрай.......

Да ама не. Ускорителите на частици (електрони най-често) опитват да правят точно това - взимат електрони и почват да ги засилват все повече и повече. Е да, ама електроните дори не достигат скоростта на светлината, а вместо това почват да увеличават теглото си и така се получават всевъзможни частици (включително понякога и антиматерия), които физиците изследват.

Скоростта на светлината е относително явление. Да си представим самолет, който се движи със скоростта на светлината. Ако в този самолет има човек и той се опита да мине от опашката към носът на самолета, то той ще се движи със скорост по-голяма от тази на светлината, т.е. е невъзможно. А какъв закон ще го закове да не мърда???

Без да съм физик си мисля, че скоростта на светлината е нещо като скоростта на звука. Дозвуковите самолети са с коренно различна архитектура от свръхзвуковите - при едните капковидната форма е оптимална, а при другите заострената със скозена "опашка". Ако засилиш дозвуков самолет със скорост по-голяма от тази на звука, то той ще се разпадне. Предполагам че и вакумът е нещо подобно - ако засилиш някой атом със скорост по-голяма от тази на светлината, то той може би ще се разпадне.

Позволявам се да пише такова "философско есе", защото цялата тема тук е в ненаучен стил...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да ама не. Ускорителите на частици (електрони най-често) опитват да правят точно това - взимат електрони и почват да ги засилват все повече и повече. Е да, ама електроните дори не достигат скоростта на светлината, а вместо това почват да увеличават теглото си и така се получават всевъзможни частици (включително понякога и антиматерия), които физиците изследват.

Скоростта на светлината е относително явление. Да си представим самолет, който се движи със скоростта на светлината. Ако в този самолет има човек и той се опита да мине от опашката към носът на самолета, то той ще се движи със скорост по-голяма от тази на светлината, т.е. е невъзможно. А какъв закон ще го закове да не мърда???

Без да съм физик си мисля, че скоростта на светлината е нещо като скоростта на звука. Дозвуковите самолети са с коренно различна архитектура от свръхзвуковите - при едните капковидната форма е оптимална, а при другите заострената със скозена "опашка". Ако засилиш дозвуков самолет със скорост по-голяма от тази на звука, то той ще се разпадне. Предполагам че и вакумът е нещо подобно - ако засилиш някой атом със скорост по-голяма от тази на светлината, то той може би ще се разпадне.

Позволявам се да пише такова "философско есе", защото цялата тема тук е в ненаучен стил...

"Скоростта на светлината е относително явление."

Не е относително явление. Скоростта на светлината е фундаментална константа.

Това е доказано експериментално по стотици различни начини.

"Да си представим самолет, който се движи със скоростта на светлината. Ако в този самолет има човек и той се опита да мине от опашката към носът на самолета, то той ще се движи със скорост по-голяма от тази на светлината, т.е. е невъзможно. А какъв закон ще го закове да не мърда???"

Работа е там, че движещите се предмети се скъсяват в направлението на движение.

Скъсяването е особено забележимо при скорости съизмерими със скоростта на свет-

лината. Ако, както казваш, въпросният самолет се движи точно с тази скорост, то

неговата дължина ще е точно нула, така че няма никакво противоречие.

P.S. Един приятелски съвет. За да се правят вярни логически разсъждения и заключения

по тема като тази, трябва поне в минимална степен да се познава СТО. В противен случай

винаги се стига до неверни заключения, меко казано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Склонна съм да се съглася със Stalker. Скоростта на светлината е една от константите. Айнщайн е написал обстойно своите трудове относно това. Обаче в част от мненията в този раздел има нещо вярно. Не научно обяснено, но все пак. Според едно от предположенията ако едно тяло се ускори до скоростта на светлината скорост, то времето за него буквално няма да съществува. Ако я задмине( не знаем дали това е възможно), то ще следва, че до момента няма да знаем какво ще стане с него. Дали има или няма такова "нещо" във Вселената, засега не знаем. Но да разсъждаваме относно време-пространството. Нима за такова тяло времето "спира"? :book::read:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Склонна съм да се съглася със Stalker. Скоростта на светлината е една от константите. Айнщайн е написал обстойно своите трудове относно това. Обаче в част от мненията в този раздел има нещо вярно. Не научно обяснено, но все пак. Според едно от предположенията ако едно тяло се ускори до скоростта на светлината скорост, то времето за него буквално няма да съществува. Ако я задмине( не знаем дали това е възможно), то ще следва, че до момента няма да знаем какво ще стане с него. Дали има или няма такова "нещо" във Вселената, засега не знаем. Но да разсъждаваме относно време-пространството. Нима за такова тяло времето "спира"? :book::read:

"Според едно от предположенията ако едно тяло се ускори до скоростта на светлината скорост, то времето за него буквално няма да съществува."

Това не е предположение. Забавянето на времето също е доказано експериментално по много начини. Например,

такова доказателство се получава при ускоряване на елементарни частици до високи скорости в някой от уско-

рителите. Движещите се с висока скорост елементарни частици "живеят" по-дълго отколкото тези в покой. Нещо

повече! Предсказаното от Теорията на относителността забавяне на времето понастоящем задължително се при-

лага в съвременните GPS-ситеми. Без отчитането на това, те не биха били точни.

"Нима за такова тяло времето "спира"?"

Да, за такова тяло времето спира. Светлината е поток от елементарни частици (фотони), които се движат точно

със скоростта на светлината. Техният "живот" е безкрайно дълъг точно по тази причина, защото времето за тях

е спряло.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...