Отиди на
Форум "Наука"

Работа в лаборатория - образование?


taurus

Recommended Posts

  • Потребител

:good:

Мисля, че най-доброто поприще е следното:

В момента имам базови знания, понятие от основните инженерни науки, но има още какво да се иска, определено! Та си се представям като по филмите - да кажем Арамагедон или Ядрото (само не се смейте) - когато цял куп учени се обединяват върху построяването на едно нещо, аз няма да бъда химика или IT техника ... а ще бъда нещо като консултант - да наблюдавам нещата като от птичи поглед, да ги анализирам, да предвиждам грешките, (имаше и един филм "Пропукване" с А. Хопкинс) - и да давам идеи, напътствия, съвети, решения на някакви проблеми - ей в това ще съм номер 1.

Но като излезем от филма, не знам къде мога да се развия, особено в БГ , ако в БАН нещата бяха като хората- да определено и още повече че там в момента се работи и по проекти, т.е. има екип специалисти?! Поправете ме ако греша.

За Европа къде бих могъл да ида, това е че нито съм електроинженер, нито конструктор на машини, нито проектант, математиката я изтървах в 8клас... а съм някакъв мелез (полу-инженер-химик/полиграфист...мечтател) . Трябва ми само да изуча една специалност/ция, магист-ра в някоя от тези области, за да мога да се хвана за нещо - веднъж да вляза в системата- после вече сами ще забележат ...геният :good::lightbulb:

Малко нескромно прозвучах май :)

Ти май много се вкара в някъв фимл, май . Не само че е нескромно а и глупаво.

А в БАН нищо не се работи нито на теория нито на практика.

Отивай в USA и след 30 години като понаучиш нещо може някой някога да те вземе за консултант. Само че за да бъдеш такъв и хората да ти искат мнението трябва да си повече от специалист.

Аз що се отнася за курсовете има много и навсякъде по света стига да ти се учи, но щом смяташ че имаш повече от това което те предлагат ... ами тогава ти знаеш всичко за кво ти е да учиш????

А шо се отнася до научните проекти в ЕС там се иска да знаеш нимимум Английски на много добро ниво. За курсовете в чужбина забрави без да знаеш език и стажовете също.

Мен ми се стува че и ти незнаеш какво искаш.

Но като за начало ето ти първата задача - научи поне Английки перфектно, после кандидатстваш за някой проект в европа или USA и това е. А о се отняся за България тук най много да се научиш как се прави прах за пране и сапуни и препарати против насекоми, а да работиш можеж като химик лаболрант. Това са перспективите на твоята специалност в България.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Апитрейд - фирма за производство на пчелен мед - си търси лаборант.

Пазарджишко шосе, 4-ти километър

Задължения:

Осъществява контрол на входящи суровини и готов продукт

Следи за спазване на добрите производствени практики

Изисквания:

Висше образование- специалност- Химия или Биология

Английски език - средно ниво на владеене

Компютърна грамотност- Word, Excel

Опит на подобна длъжност е предимство.

До предприятието има транспорт.

Очакваме Вашите документи (автобиография и мотивационно писмо) на е-mail: gig_55@abv.bg до 10.08.2010

Одобрените кандидати ще бъдат поканени на интервю.

Лице за контакт: Тоня Петрова

http://www.jobs.bg/f953837

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Желаещите да бъдат лаборанти, не е достатъчно да са завършили инженер-химици, химици, биолози и т.н. Трябва да имате представа от съвременните инструментални методи в лабораториите. Затова препоръчвам да потърсите във университетите за допълнителни квалификации в тази област, най-вече в областа на съвременните хроматографски методи и спектрохимичния анализ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител

I am back :good:

В последно време бях решил да завия към физиката, но се оказа, че няма как да уча физика в България (бакалавър), след като съм дипломиран бак-р държавно ( платено физика, на практика нямаме).

Докато се опитвам да намеря решение за физиката - мисля да дам още един шанс на химията - да надградя с допълнителна степен/обучение.

В момента обмислям алтернативен вариант - химическа специалност (магистратура), която да е максимално близка до физиката, (научни проекти, изпитания, изчисления, изследвания, анализи, модели, работа с апаратури, разработки свързани с неконвенционални източници на енергия... ), може би физикохимична насоченост..., материалознание, нанотехнологии...?!

Специалността ми се води: Органични химични технологии, модул полиграфия. Нито химик, нито инженер бих се нарекъл, но това е друг въпрос. Имам бегли знания по лабораторни методи за анализ, но в практиката съм добър, ако има някой да ме обучи.

Спрял съм се на следните магистратури, ориентирам се към нещо по-практично (или не много теоретично), където един ден ще имам достъп до работа по върхови/нови технологии (материали).

Магистратури:

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi/himicheski_fakultet/specialnost_himiya/materialoznanie'>http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi/himicheski_fakultet/specialnost_himiya/materialoznanie

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi/himicheski_fakultet/specialnost_himiya/organichni_materiali_v_v_visshite_tehnologii'>http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi/himicheski_fakultet/specialnost_himiya/organichni_materiali_v_v_visshite_tehnologii

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi/himicheski_fakultet/specialnost_himiya/s_vremenni_metodi_za_sintez_i_analiz_na_organichni_s_edineniya'>http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi/himicheski_fakultet/specialnost_himiya/s_vremenni_metodi_za_sintez_i_analiz_na_organichni_s_edineniya

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi/himicheski_fakultet/specialnost_himiya/s_vremenni_spektralni_i_hromatografski_metodi_za_analiz'>http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi/himicheski_fakultet/specialnost_himiya/s_vremenni_spektralni_i_hromatografski_metodi_za_analiz

Tук са всичките:

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/magist_rski_programi

:unsure:

Относно лаборантската работа вариант е или да запиша маг-ра "Съвременни спектрални и хроматографски методи за анализ" или кратковременен курс, който ще ми позволи да се закача към някоя лаборатория и успоредно някаква друга маг-ра.

За допълните курсове открих тези:

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/himicheski_fakultet2/specialnosti/sleddiplomna_kvalifikaciya

Малко далеч от София:

http://argon.uni-plovdiv.bg/?p=1103

Кои методи за анализ са най-широкоприложими (газотечна хроматография, атомно-емисионен спек-я?)

Но като за начало ето ти първата задача - научи поне Английки перфектно, после кандидатстваш за някой проект в европа или USA и това е. А о се отняся за България тук най много да се научиш как се прави прах за пране и сапуни и препарати против насекоми, а да работиш можеж като химик лаболрант. Това са перспективите на твоята специалност в България.

Това в кой етап от образованието, работата - става дума (за проектите в чужбина)?

Възможно ли е с химическа специалност - да участвам в проект, който е повече свързан с физиката? Доколкото знам, в днешно време екипите са съставени от най-различни специалисти.

Лично аз те съветвам да учиш нещо практично, нещо което те първа се развина у нас и има някакво бъдеще.

Микробиологията, биохимията и биотехнологиите винаги ще бъдат нужни на човечесвото по простата причина , че са свъзани не само със обикновенните бито нужни на хората а и в голяма част от тях зависи и полуването на по голямата част и лекаства с които се лекуваме и т.н. Мисълта ми е че трябва да си избереш нещо което да не е само за себе си а да обхваща около него още няколко области които за зависими от нещото което в бъдеще ще се развиваш. Така си връзваш гащите и винаги ще има работа за теб и гладен няма да останеш. В крайна сметка за това учим и работим и се развиваме - жена, деца, семейство и кариера ако си по амбициозен.

Напълно съм съгласен, като разбрах какви пари взимат научните работници тук, малко се демотивирах, защото трябва да мисля и за семейство на един следващ етап, а какво ще правя с 400-500лв?!

Ще се радвам да ме посъветвате по въпросите по-горе. Нямам много време за размисъл и проба-грешка :v::unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

I am back :good:

В последно време бях решил да завия към физиката, но се оказа, че няма как да уча физика в България (бакалавър), след като съм дипломиран бак-р държавно ( платено физика, на практика нямаме).

Ще се радвам да ме посъветвате по въпросите по-горе. Нямам много време за размисъл и проба-грешка :v::unsure:

В нашия факултет (ФзФ на СУ) има много магистратури, подходящи за бакалаври по химия, странно защо си останал с впечатление, че няма къде да учиш физика - аз дори имах няколко колежки от химическия факултет, които още не се бяха дипломирали, но бяха записали медицинска физика при нас, това беше преди 10-тина години, дори тогава проблеми за химици не е имало. Бих те посъветвал да дойдеш при нас, поговори си с някой от учебния отдел и съм сигурен, че ще те уредят за някоя готина магистратурка :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Физиката е по-скоро теоретична дисциплина

Това твърдение не е ли вярно по-скоро за теоретичната физика, отколкото за физиката като цяло?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Търся инженер химик за работа в кипърска фабрика.

Aко се интересувате, моля изпратете кратко св на български и английски и диплома.

На geospan1@cablenet.com.cy

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Привет отново,

В момента работя като химик :)

Има възможност за фирмено обучение - Газова хроматография или Атомно-емисионна Спектрометрия - кое е по-приложимо и къде?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първото е за органика, определят се пестициди, или различни токсини, съдържание на различни организни вещества в горива да кажем, или мастнокиселинен състав на мазнини. От този тип са анализите, важното е пробата и анализираното вещество да са летливи до около 200 °С. Ако има масдетектор, то това е силен съвременен метод и не те съветвам да го изпускаш. Второто е за определяне на елементен състав. Определя се съдържанието на един или няколко елемента в пробата, които може да са есенциални или токсични в ниски количества, или да се търси точното количество на някой от макрокомпонентите в дадена сплав например. Така че ако газовата хроматография ще включва и обучение с масдетектор, задължително отивай там. Ако няма, то тогава зависи къде повече те влече към органиката, или към елементния състав.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Лек рибуут на темата.

Търся информация за  "Лаборатория за горива, смозочни материали и присадки" в ДАМТН.

Някой има ли наблюдение как е там - като база и работа (натоварване):564da112d749c_wink(1):

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...