Отиди на
Форум "Наука"

Защо смятате, че пенсионните системи са стабилни и справедливи?


Recommended Posts

  • Потребител

Айде да опитаме така. Щом формата е толкова важна.

Не случайно задавам въпроса по този начин.

Очаквам много сериозни аргументи.

Аха, значи когато човек стане на 55 години направо да го разстрелват или просто да го изхвърлят на буклука и готово, всичките ни проблеми ще са разрешени!?

Айде познавачите давайте. Само да ви кажа, че пенсионната система още по времето на Бисмарк е заложила 70г. като пенсионна възраст. После е намалена за 65г. В момента ефективната възраст за пенсиониране е под 60г. в Германия.

Ама за 55г. само в БГ на някой може да му хрумне, че може да се пенсионира и тая работа да върви.

Когато Бисмарк е въвеждал системата средната продължителност на живота е била 45г. Сега е 80г.

Айде давайте по темата и със сериозни аргументи, а не като горния цитат.

Как мислите, че тая работа ще продължи да върви.

Ако не ви кефи немската пенсионна система, може да обсъдим някоя друга - например английската или гръцката. Чак после ще се върнем на българската, че там много емоции вкарвате.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не вади цитати извън контекст. Невски, колко е пенсионната възраст в България?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не вади цитати извън контекст. Невски, колко е пенсионната възраст в България?

Ефективната пенсионна възраст е около 55г. за БГ.

Това обаче няма отношение към темата, която е много по-обширна.

Та продължавам да чакам да чуя, как мислите да я караме така?

Други въпроси към мен?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пак същия въпрос.

Явно не знаеш колко е пенсионната възраст в България.

Пенсионната възраст по закон не е толкова важна колкото ефективната пенсионна възраст.

А тя е около 55г. в БГ.

Трети път трябва ли да го пиша или да обяснявам какво е ефективна пенсионна възраст?

Или да дам прост пример:

Ефективната пенсионна възраст в Германия и много други страни в Европа е около 59г. при законна 65г.

Ефективната пенсионна възраст в Япония и Корея е около 70г. при законна 60г.

Едното е реална средна пенсионна възраст, а другото е теоретична по закон.

Сега може ли да се върнем на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ок, хайде и аз по-така да си задам въпроса: каква е твоята алтернатива на пенсионните фондове?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ок, хайде и аз по-така да си задам въпроса: каква е твоята алтернатива на пенсионните фондове?

Ами аз многократно съм я споделял.

Държавата да ми каже - "задължен си да отделяш по 10% от брутната заплата за пенсия". ОК ще ги отделям и ще представям доказателство за това, ама нека да е в пенсионен фонд по мой избор и парите да са си за мен. Харесал съм си един в Ирландия (даже е в ЕС) и един в САЩ.

Може ли?

Айде сега пак да се върнем на темата.

Докога системите ще издържат според вас и защо мислите така?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Твоята позиция определено е по-различна от тази на автора на първата тема доколкото разбирам. Ти критикуваш сегашното състояние и функционалност на българските пенсионни фондове - ако е така то сме на едно и също мнение, но ако казваш, че пенсионери по принцип не трябва да има в което и да било общество - тогава не сме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Твоята позиция определено е по-различна от тази на автора на първата тема доколкото разбирам. Ти критикуваш сегашното състояние и функционалност на българските пенсионни фондове - ако е така то сме на едно и също мнение, но ако казваш, че пенсионери по принцип не трябва да има в което и да било общество - тогава не сме.

Критикувам системата в почти цяла Европа.

Най-малко ми пука за БГ.

Явно не сте запознати с историята на пенсионните системи.

Как са тръгнали, защо и в какво са се превърнали.

Това ще е най-голямата финансова измама и пирамида в историята на човечеството.

Да не говорим, че в повечето случаи вече не става и дума за пенсия, а просто за една измумителна форма на прогресивно данъчно облагане и нищо повече.

За това ти казах дай да обсъдим пенсиите в UK.

Колко са знаеш ли? Колко пари са откраднати от хората имаш ли представа?

Освен това наясно ли си какво ще стане със сегашните пенсионери ако парите на хората като мен не отиват към тях, а си остават за нас? Веднага ще ти отговоря - още по-голям глад.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както казах с това съм съгласен, не подкрепям сегашното функциониране на пенсионните фондове, но и не казвам, че такива не трябва да съществуват. Защото това което се намекваше досега е, че старите хора са баласт, който обществото трябва да изхвърли зад борда - заради това беше затрита старата тема - в тази насока в която искаш ти да се коментира вече е приемливо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Както казах с това съм съгласен, не подкрепям сегашното функциониране на пенсионните фондове, но и не казвам, че такива не трябва да съществуват. Защото това което се намекваше досега е, че старите хора са баласт, който обществото трябва да изхвърли зад борда - заради това беше затрита старата тема - в тази насока в която искаш ти да се коментира вече е приемливо.

Човекът се изразяваше много грубо, това е вярно.

Който обаче познава добре историята на пенсионните системи и демокрациите, може много подорбно да ти обясни как сегашната система ще рухне по много болезнен начин и за това са виновни най-вече старите и бедните хора.

Ключови са следните 2 неща:

1) Пенсионните системи са замисляни още от времето на Бисмарк - да осигуряват някакъв доход на хората, които вече не могат да го правят сами. Инвалидността и старостта са приравнявани, но под знака на невъзможността да се работи. В момента има тотално бягство от това, като средностатистическата шведка взима 26г. пенсия много близка до предходния и доход. Всички пенсионни системи, които познавам (освен донякъде канадската и австралийската) са изправени или пред тежки дефицити или не могат да осигурят очакваното или и двете, като проекциите сочат много сериозно задълбочаване на проблема. Хората сметнаха, че пенсията е равностойна на модела "7 дни в седмицата да ми е неделя". Старите хора тогава обаче са били малцинство, а сега са на път да станат болшинство.

2) Демокрациите винаги са имали ценз. Не може мангалът, безработният, държавният служител и пенсионерът да имат 4 гласа, а аз един при положение, че ги храня и четиримата през моите данъци. Те винаги ще гласуват за да ме прецакат.

Това прави пенсионните, социалните и данъчните системи първично неустойчиви и склонни към избушване.

И съм напълно съгласен с колегата априлз, че това трябва да се прекрати. За съжаление съм реалист и знам, че няма да стане. Ако намеря начин при първа възможност ще си бия камшика към Андора или Бермуда.

Ето една не лоша статия по въпроса:

http://eng.newwelfare.org/?p=104

Ето и още една:

http://www.imf.org/external/pubs/ft/fandd/2001/09/barr.htm

И сега за последно.

Ще цитирам по-много по-културен начин това, за което априлз пишеш:

A democracy cannot exist as a permanent form of government. It can only exist until the voters discover that they can vote themselves largesse from the public treasury. From that moment on, the majority always votes for the candidates promising the most benefits from the public treasury with the result that a democracy always collapses over loose fiscal policy, always followed by a dictatorship. The average age of the world's greatest civilizations has been 200 years.

Great nations rise and fall. The people go from bondage to spiritual truth, to great courage, from courage to liberty, from liberty to abundance, from abundance to selfishness, from selfishness to complacency, from complacency to apathy, from apathy to dependence, from dependence back again to bondage.

Много се нахвърлихте върху aprilz, как бил некултурен и необразован, а нещо никакви ви няма сега:

A democracy cannot exist as a permanent form of government. It can only exist until the voters discover that they can vote themselves largesse from the public treasury. From that moment on, the majority always votes for the candidates promising the most benefits from the public treasury with the result that a democracy always collapses over loose fiscal policy, always followed by a dictatorship. The average age of the world's greatest civilizations has been 200 years.

Great nations rise and fall. The people go from bondage to spiritual truth, to great courage, from courage to liberty, from liberty to abundance, from abundance to selfishness, from selfishness to complacency, from complacency to apathy, from apathy to dependence, from dependence back again to bondage.

Продължавам да чакам много сериозни аргументи как мислите, че ще я караме.

Да добавя и още нещо.

Когато преди 200г. или 2000г. са правени подобни анализи на системата (които не ми е ясно защо се пропускат в повечето учебници по история, социология и икономика) никой не е предполагал, че държавите могат да имат кредитен рейтинг ААА и да задлъжняват до дупка.

Какво наблюдаваме в момента. Младите високоплатени хора, които би трябвало да са двигател на потреблението (толкова любимо на КГ125) и да раждат и гледат деца (за да поддържат демографската, социалната, икономичексата и данъчната стабилност) са толкова обложени с данъци, че за да си купуват това, което искат теглят кредити. За това aprilz пишеше за борча. Нещата са прости и елементарни, ама вие му се нахвърлихте и даже не се опитхате да вникнете в идеята му. Не може човек на 80г. живеещ в четиристаен апартамент на Попа да не си плаща парното, да не си плаща местния данък и такса смет, да не дава пари за санирането на сградата, да има намаление за телефон и безплатна карта за градски транспорт и т.н. Не може човек, който има имот за над 100К Е да получава привилегии като социално слаб. Такива хора трябва да бъдат преследвани със съдия изпълнител до дупка или докато се издължат или докато продадат имотите си, които са ненужно големи за нуждите им. Ама били за децата. Ами тогава децата да им дават пари и да се грижат за тях. Реализираното свръхпредлагане на имоти при провеждане на агресивна политика спрямо длъжниците пенсионери би им свалило цените и би улеснило младите хора в закупуването им. Така би се извършил ресет в икономиката през недвижимите имоти, като тези, които създават блага и плащат данъци биха били по-улеснени в живота си. С една единствена мярка може много лесно да се реши проблема - 1-1,5% местен данък от стойността на имота, а данъчната оценка да се изравни със стойността. Така е по белия свят, на който толкова се кефите. Искам да ги видя как ще плащат по 1000-1500Е на година местен данък пенсионерите и дали ще седят в София. И не желая да слушам колко била пенсията еди-къде-си. Първо проверявайте после говорете. На Запад някой като го притисне нещо и не му изнася просто се мести и толкоз. Затова няма толкова бедни пенсионери в Манхатън. На тях даже не им и хрумва, че може да живеят на място, което не могат да си позволят.

Не може хора като мен, които си плащат редовно данъците и сметките постоянно да бъдат наказвани, защото някой "нямал пари", "бил възрастен" и не можело "да бъде изхвърлен зад борда". Да си търсят парите от тези, които са им ги откраднали (аз не съм участвал, мога да гарантирам), а не да гласуват за БСП и да прехвърлят бремето върху мен.

Продължавам да чакам много сериозни аргументи, защо мислите, че пенсионните системи са стабилни и справедливи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И сега за последно.

Ще цитирам по-много по-културен начин това, за което априлз пишеш:

да пействам това тук,

костов от икономика нищо неразбира.

но разбира кога е зле държавата. дянков казва че при рецесия е застрашен валутния борд. и е прав.

тренчев лае, че вижте колко бентлей карат работодателите ерго те са нахуйници. и си заслужават да плащат високи заплати и осигоровки на работниците си. тоя е пълен идиот.

костов каза че намалява потреблението на петрол. и от там се вижда бъдещета катастрофа и е прав. но казва да се осигурят плащанията за пенсионерите. и там греши. успеха на костов през1997 година дойде от това че им намали пенсиите на по 15-20лв на месец.

от там бизнеса можеше да глътни повече въздух.

ако не се повтори тази схема отиваме на същата катастрофа както през 1997 още преди другите държави да са фалирали, ще се наредим след естония, латвия и прочие.

Бойко е тъп, въпреки че е генерал. това може само да му помогне обаче. той трябва да разбере сега в тази ситуция кой е врагът на България. а това са банките. и ако е истински националист трябва с всичките си сили да защитава българските заборчлели хора и фирми да ги пази от ужасните хишници банките. там е белата. а не корупцията. корупцията е следствие на банковата политика а не обратното.

намеренията на тез отгоре ги слушах по радиото

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Европейския съюз е престъпна организация да не окраде нас! парите дет ни дават е да си маскират истинската мисия.

я виж колко милиарди евро борч натрупаха българите от западните ни банки( и за какаво късо време). и им купихме тяхните таратайки и тухли. и имаш ли представа , че това ще бъде бъдещето ни 500 годишно робство към тези западни хищници?

от турците се отървахме за 500 години от руснаците за 50 години благодарение на тъпият им кумунизъм ама от западния капитализъм ще страдаме 500години.

".. В края на краищата едно е ясно - за да получи безвъзмездно някой (бил той човешки индивид или държава) нещо полезно (пари, стока или услуга), някой трябва да го даде, тоест да се лиши от него. А е ясно, че в наше време никой не се лишава от нещо стойностно, ако няма да има полза от това (изключенията само потвърждават правилото). Тогава пък възниква въпросът - какво губим, като печелим (получаваме). Впрочем, напоследък толкова и получаваме, де... Поводи за това да не получим ЕС намира достатъчно. Обаче вноските си внасяме безусловно..."

да много интересен въпрос ама трябва да четеш и предишния ми пост.

първо ЕС няма право да прави борч! значи може да харчи само това което получава. то е някакъв процент от брутния вътрешен продукт на съответната държава. виж гоогле.

и за какъв сме им клин?

да на пръв поглед няма смисъл? ама има. ние се задължаваме да си отворим пазара! това е размяната за тези помощи. помощите отиват за олигархията в България. а българският бюджет се лишава от парите от митниците и си отваря пазара за техните стоки и капитали. значи българския данъкоплатец на дребно му се дигат данаците а на олигарха му се дават чрез ЕС субсидии. Там малкия човек губи първо.

Второ въвеждат се изисквания стандарти. виж например за колите за газовете и те прекарват да ги испълняваш. виж камионите които трябва да купиш например за лицензи и прочие и сигурно и за строителството.

с две думи прекарват ти такива условия за да може например немската индустрия да си продаде скъпата стока. това е втора загуба за малкия човек.

правят ти и други номера виж дигат петрола. пак те преибават и се оправдават с изисквания от ЕС.

до тук малкия човечец е на пълна загуба. ебават те отвсякъде. за това пък германия е нетен вносител на парични средства. но прецени за теб ква ти е файдата.

и сега отиваме към най важната причина да не вземат в ЕС! А това е да ни навържат за всички тия примери отгоре кредити на гушата, с които ние да купим немските продукти. сега трябва да ти светне де. и защо ни дават тези кредити? за да има кои да плаща на немските спестители лихвите по тяхните спестявания.

И тук е връзката с пенсионерите. Пенсии, особнно частните се нуждят някои да ги плаща заедно с лихвите. И за това са избрали нас. Нали са ни дали техните пари на нас като кредит. И ревът да ни е и правната система в ред за да могат те да си търсят по съдебен път парите обратно и в спор да не вкарат в нашите затвори затова ако не им върнем кредитите.

проблема е следния: кредита в една държава расте до едно време! от определено време вече на хората не им се тегли нов кредит. и заради това банките търсят да завладеят нови пазари. защото кредита на банката към теб дет тя ти е го дала се води нейн актив. иколкото повече активи една банка има толкоз повече печели и е уж по ликвидна.

туй накратко де. но ще пиша ако не е ясно пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не може човек на 80г. живеещ в четиристаен апартамент на Попа да не си плаща парното, да не си плаща местния данък и такса смет, да не дава пари за санирането на сградата, да има намаление за телефон и безплатна карта за градски транспорт и т.н. Не може човек, който има имот за над 100К Е да получава привилегии като социално слаб. Такива хора трябва да бъдат преследвани със съдия изпълнител до дупка или докато се издължат или докато продадат имотите си, които са ненужно големи за нуждите им.

Глупости.

1. Лично аз не познавам нито един пенсионер, който да не си плаща редовно данъците, тока или парното.

Очевидно е, че никога не си плащал нищо, защото ако беше, щеше да забележиш, че огромните опашки от хора пред пощенските клонове, чакащи часове наред, за да си платят, се състоят именно от пенсионери. При местните данъци и такси, те дори са рекордьори по бързо плащане, заради 5-те процента отстъпка.

Единствените, които не плащат ток и данъци в България са циганите, но тях и никой не ги търси да плащат. Виждам, че ти също си ги обичкаш, много повече от възрастните хора в България.

2. Пенсионерите не получават никакви финансови средства от държавата като социално слаби.

Намалението за телефон се предоставя от частната (американска) БТК. Намалението за градския транспорт също не се предоставя от държавния бюджет (НОИ), а от кмета (общината).

Помощи, в качеството им на социално слаби получават само циганите в България - ония с многото деца, златните ланци и мерцедеси. Но виждам, че те не ти пречат.

3. Държавния бюджет изплаща помощи единствено на инвалидите. Най-голямата подобна "помощ" възлиза на огромните 40 лева на месец.

Ако вместо теб не пазаруват мама и тате, би трябвало да знаеш, че 40 лева не стигат дори за ежедневно пазаруване на хранителни стоки от първа необходимост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости.

1. Лично аз не познавам нито един пенсионер, който да не си плаща редовно данъците, тока или парното.

Очевидно е, че никога не си плащал нищо, защото ако беше, щеше да забележиш, че огромните опашки от хора пред пощенските клонове, чакащи часове наред, за да си платят, се състоят именно от пенсионери. При местните данъци и такси, те дори са рекордьори по бързо плащане, заради 5-те процента отстъпка.

Единствените, които не плащат ток и данъци в България са циганите, но тях и никой не ги търси да плащат. Виждам, че ти също си ги обичкаш, много повече от възрастните хора в България.

2. Пенсионерите не получават никакви финансови средства от държавата като социално слаби.

Намалението за телефон се предоставя от частната (американска) БТК. Намалението за градския транспорт също не се предоставя от държавния бюджет (НОИ), а от кмета (общината).

Помощи, в качеството им на социално слаби получават само циганите в България - ония с многото деца, златните ланци и мерцедеси. Но виждам, че те не ти пречат.

3. Държавния бюджет изплаща помощи единствено на инвалидите. Най-голямата подобна "помощ" възлиза на огромните 40 лева на месец.

Ако вместо теб не пазаруват мама и тате, би трябвало да знаеш, че 40 лева не стигат дори за ежедневно пазаруване на хранителни стоки от първа необходимост.

Въпреки, че за пореден път нито едно от съжденията не е по темата ще си направя труд да ти отговоря.

Лично аз не познавам нито един пенсионер, който да не си плаща редовно данъците, тока или парното.

Познавам лично много такива, защото съм бил домоуправител 2г. Не само, че имам съседи-пенсионери, които не са си плащали парното с години, но те всъщнност не са плащали НИЩО освен тока с години. Имай предвид, че имам 3 жилища само в София и съм се занимавал с всякакви кретени и много добре ги знам какви са.

Пенсионерите не получават никакви финансови средства от държавата като социално слаби.

В БГ няма работеща данъчна децентрализация, че да ми казваш как общината не била държавата. С глупавите си карти обаче пълнят транспорта да търсят къде било с 5ст. по-евтино. Да ама транспортът им не струва 5ст. Ама тях не ги интересува, защото не плащат. СГКТ е субсидирана с моите пари, а не с техните. Аз обаче не мога да ползвам градския транспорт, защото куцукащи пенсионери ми смакчват скъпите обувки и ме смачкват при борбата да седнат на свободно място (ужким били немощни). Опростяването на лихви за парно обаче ме обижда. Вярно е, че длъжници не са само пенсионерите, ама мен що не ме стимулират, че съм плащал редовно. НОИ има всякакви програми за ходене по санаториуми, ходене на море (вече) и т.н. Това също става с моите пари, а не с техните. Ако още не си ходил - отиди Хърсчо.

Очевидно е, че никога не си плащал нищо, защото ако беше, щеше да забележиш, че огромните опашки от хора пред пощенските клонове, чакащи часове наред, за да си платят, се състоят именно от пенсионери. При местните данъци и такси, те дори са рекордьори по бързо плащане, заради 5-те процента отстъпка.

Прав си. Плащам по e-pay. Ама като питам някой мой приятел, защо и ой не прави така - той ми отговаря - "ами бабата какво ще прави по цял ден". Сложи си и ти e-pay. Нищо, че си пенсионер.

Държавния бюджет изплаща помощи единствено на инвалидите. Най-голямата подобна "помощ" възлиза на огромните 40 лева на месец.

Държавният бюджет изплаща всякакви пари - има програми "Баба гледа внуче" и всякакви други глупости.

Дори сега има намалиха таксата за преглед при личен лекар на 1лв. Да не говорим, че повечето от тях не я плащат защото имат ТЕЛК. А тези имащи ТЕЛК позлват и един куп други привилегии. Огромна част от тяс са го придобили с измама.

В нормална държава като Ирландия има потребителска такса 25Е за да влезнеш при личния лекар (това, че трябва да си запишеш час за след 3 седмици е подробност). Това е направено точно за да не може баба дето няма какво да прави по цял ден да ходи да го занимава как я боляла главата и да и мери кръвното. В глупавото БГ, пенсионер скучаещ по цял ден, пълни трамваите за ходи да си купува евтини боклуци и да не могат хората търчащи по работа да ползват нормално транспорта, после изяжда купените боклуци, разболява се и ходи да досажда на личния лекар, който залят от бумащина и дрискащи пенсионери (от изядените боклуци, купени от някой циганин с 5ст. по-евтино на пазара Кирков) не може да обърне внимание на младите хора, които плащат данъците, с които се храни и лекаря и пенсионера. Разбира се те отиват на частно, защото не издържат на опашката. Като се ядосат още няколко пъти си бият шута от БГ.

Ако вместо теб не пазаруват мама и тате, би трябвало да знаеш, че 40 лева не стигат дори за ежедневно пазаруване на хранителни стоки от първа необходимост.

Ами на мен ми стигат. Ама на ден. А родителите ми ги няма, така че не ги намесвай. Някой хора се оправят сами в тоя свят. Ти ако ходиш по цял ден да пазаруваш на внучето това е твой проблем.

Айде сега пак по темата.

Чакам.

Защо смятате, че пенсионните системи са стабилни и справедливи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В глупавото БГ, пенсионер скучаещ по цял ден, пълни трамваите за ходи да си купува евтини боклуци и да не могат хората търчащи по работа да ползват нормално транспорта, после изяжда купените боклуци, разболява се и ходи да досажда на личния лекар, който залят от бумащина и дрискащи пенсионери (от изядените боклуци, купени от някой циганин с 5ст. по-евтино на пазара Кирков) не може да обърне внимание на младите хора, които плащат данъците, с които се храни и лекаря и пенсионера. Разбира се те отиват на частно, защото не издържат на опашката. Като се ядосат още няколко пъти си бият шута от БГ.

:biggrin::biggrin::biggrin: Това за "дрискащите пенсионери" ме развесели! Човек може да си помисли, че ти никога не си дрискал. :biggrin:

Макар че не знам, в Скопие може да му казват (на дрискането, де) по друг начин.

Сега по темата. Казваш, че темата е "пенсионните системи - стабилни и справедливи". Добре де, обаче ти досега не си написал нищо по тази тема.

Видяхме, че старите хора ти пречат в трамваите (ти с трамвай ли пътуваш още?!), пречат ти при лекарите (това какво общо има с пенсионната система?!), пречат ти дори в жилищата си, щот ти си си ги харесал за тебе си и т. н.

Къде са тук, обаче, пенсионните системи и тяхното функциониране? Ами няма ги.

Честно ти казвам Сашка, чудя се, ти за идиоти ли ни имаш?

Ако искаш да обсъждаме пенсионните системи, дай да ги обсъждаме, а не да ни трескаш глупости за "дрискащи пенсионери"! :post-70473-1124971712:

Чудя и нещо друго. В този форум ти нееднократно заяви, че не живееш в България и не свързваш своето бъдеще с тази страна, която ти наричаш "тъпото БГ". Нещо повече, декларира, че дори не се чувстваш съпричастен с българския народ - не си българин.

Е, питам се тогава, за какъв х....й си се загрижил толкова за пенсионните системи у нас и за "дрискащите пенсионери".

Кажи ни нещо за "дрискащите пенсионери" в Скопие или в Гърция или в Белград, или където си решил да вървиш .................!

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:biggrin::biggrin::biggrin: Това за "дрискащите пенсионери" ме развесели! Човек може да си помисли, че ти никога не си дрискал. :biggrin:

Макар че не знам, в Скопие може да му казват (на дрискането, де) по друг начин.

Сега по темата. Казваш, че темата е "пенсионните системи - стабилни и справедливи". Добре де, обаче ти досега не си написал нищо по тази тема.

Видяхме, че старите хора ти пречат в трамваите (ти с трамвай ли пътуваш още?!), пречат ти при лекарите (това какво общо има с пенсионната система?!), пречат ти дори в жилищата си, щот ти си си ги харесал за тебе си и т. н.

Къде са тук, обаче, пенсионните системи и тяхното функциониране? Ами няма ги.

Честно ти казвам Сашка, чудя се, ти за идиоти ли ни имаш?

Ако искаш да обсъждаме пенсионните системи, дай да ги обсъждаме, а не да ни трескаш глупости за "дрискащи пенсионери"! :post-70473-1124971712:

Чудя и нещо друго. В този форум ти нееднократно заяви, че не живееш в България и не свързваш своето бъдеще с тази страна, която ти наричаш "тъпото БГ". Нещо повече, декларира, че дори не се чувстваш съпричастен с българския народ - не си българин.

Е, питам се тогава, за какъв х....й си се загрижил толкова за пенсионните системи у нас и за "дрискащите пенсионери".

Кажи ни нещо за "дрискащите пенсионери" в Скопие или в Гърция или в Белград, или където си решил да вървиш .................!

Поздрави

Хах, уникален постинг пълен със съдържание. Искам да те разочаровам, че в Париж или Лондон положението не е по-различно, както и в съответните държави. Различни са само подробностите. Просто там се бутам с някое 80г. паки или някой мизерник арабин дошъл да виси на гърба на държавата. А съм се загрижил, защото по една или друга линия нон-стоп ми се изземват огромни количества данъци и осигуровки, от които съм сигурен, че един ден нищо няма да видя.

А ако изобщо те интересуваше какво съм имал предвид, можеш да го намериш по-горе. Аз обаче знам, че не те интересува. Просто искаш пенсията ти да е по-висока. Ако може двойна. Всичко друго не те вълнува.

.............Ц (ц-ц) пенсионните, здравните и социалните системи са взаимосвързани го оставям без коментар. /а защо не изложиш съображения/

П.П. Като почне хиперинфлацията и петорна може да ти стане пенсията Хърсик, ама кел файд от хартийките тогава? Ама поне си свикнал вече си го преживял веднъж

Който е минал с червеното мога да му го обясня много подробно, ако си признае, че не знае. За начало да обясня, че жена ми е осигурена в най-голямата здравно-пенсионно-осигурителна каса в Гърция, която прави по няколко милиарда евро на година дефицит, които се пълнят от бюджета. Т.е. имаме връзка и с данъчната система. По същия начин в БГ има трансфери към НОИ и НЗОК, които иначе са взели дали. Ако трябва обаче да си обясняваме такива елементарни работи за никъде не сме. Просто изхождам от това, че това са основни неща и не сме на курс по социално осигуряване за 10класници например в някакъв икономически техникум.

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
П.П. Като почне хиперинфлацията и петорна може да ти стане пенсията Хърсик, ама кел файд от хартийките тогава? Ама поне си свикнал вече си го преживял веднъж

Малко уточнение. Не съм пенсионер и през следващите 30 години едва ли ще бъда. Нещо повече - мисля, че повечето хора от моето поколение няма да доживеят до пенсия.

То и сега много не доживяват - при пенсионна възраст от 65 г. и средна продължителност на живота за мъжете от 67 г.!!! Получаваш пенсия (200 лева на месец) средно около 2 години!!!

Фактът, че не съм пенсионер, обаче, не ми пречи да уважавам пенсионерите в България, сред които са и нашите родители. Тези хора, които са направили толкова много за България, си отиват всеки ден от нас. Тихо и тъжно - оставени на произвола на съдбата, без медицинска помощ и без лекарства.

Всъщност, съвременна медицинска помощ няма не само за пенсионерите, но това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко уточнение. Не съм пенсионер и през следващите 30 години едва ли ще бъда. Нещо повече - мисля, че повечето хора от моето поколение няма да доживеят до пенсия.

То и сега много не доживяват - при пенсионна възраст от 65 г. и средна продължителност на живота за мъжете от 67 г.!!! Получаваш пенсия (200 лева на месец) средно около 2 години!!!

Фактът, че не съм пенсионер, обаче, не ми пречи да уважавам пенсионерите в България, сред които са и нашите родители. Тези хора, които са направили толкова много за България, си отиват всеки ден от нас. Тихо и тъжно - оставени на произвола на съдбата, без медицинска помощ и без лекарства.

Всъщност, съвременна медицинска помощ няма не само за пенсионерите, но това е друга тема.

Ами явно значи нещо с теб не можем да се разберем. Айде малко уточнение и от мен.

Ефективната пенсионна възраст в БГ е около 55г, а не 65г. Средната продължителност на живота също е по-скоро 71-72г., а не 67-68г., айде да не се изолираме с мъжете и да смятаме средно. Ефективната пенсионна възраст се смята като средно аритметично от всички пенсионирали (мъже и жени) се включително и тези с привилегии (пилот-изтребител или миньор) и тези пенсионирали се по болест (ТЕЛК и съответните групи инвалидност) плюс жените, които са повече, живеят по-дълго, пенсионират се по-рано и плащат по-малко осигуровки поради по-ниския си осигурителен доход. Много от пенсиониралите се с привилегии са от армията, взимат максимални пенсии, а държавата ги е осигурявала минимално ако не знаеш.

Фактът, че не съм пенсионер, обаче, не ми пречи да уважавам пенсионерите в България, сред които са и нашите родители.

Това е нашето бъдеще и да ние трябва да ги уважаваме. Уважението ми обаче се изчерпва в това да им отстъпвам място когато рядко се возя в градския транспорт, да спирам на пешеходна пътека, когато пресичат, да не ходя изобщо при личния си лекар т.ч. да има повече време за тях и да си оправям сам покрива на кооперацията, защото ми е дошло до гуша от това да се разправям с тях и ми е по-лесно просто да си платя.

По отношение на политиката за техните пенсии аз обаче не само, че не ги уважавам аз съм изключителен противник на всичките им виждания и постъпки. Сега ще разкажа подробно ясно и точно защо. От 1945г. до 1989-1991г. имаше една държава НРБ с определен строй. По-голямата част от сегашните пенсионери са си плащали по-голямата част от осигуровките тогава. Тази държава беше икономически неефективна, което доведе до ограбване на определни групи от населението (понякога тези групи включваха почти цялото население) на няколко етапа.

Етап 1. Национализация и репресии. Хора като дядо ми (бог да го прости), като баба ми (бог да я прости), като прадядо ми (бог да го прости) им е отнето всичко, което имат, на някои от тях включително и живота.

Етап 2. Икономика на дефицита и скрита инфлация. Неефективностите на икономическата система и липсата на адаптивно ценоообразуване както и нарушените механизми на търсене и предлагане доведоха до това, че в продължение на десетилетия хората изхабяваха огромно количество време и връзки само и само да намерят нещо, което не е ясно защо, но го няма в магазина. Инфлацията се криеше по най-разнообразни начини като класическия беше спад в качеството/количеството при същата цена.

Етап 3. Натрупване на държавен дълг. Навремето секретно, а в момента добре известно. Същата тази неефективност на икономиката на НРБ беше довела до това, че БГ икономиката можеше да функционира само при поддръжка от вън поради негативния си търгвоски баланс. Тази поддръжка се изразяваше в 3 неща:

а) Закупуване на суровини на непазарно ниски цени от СССР

б) Реекспорт на суровини (главно петрол) на пазарно високи цени

в) Трупане на държавен дълг, първоначално с гаранции от СССР

Тежкият спад на цените на петрола и отдръпването на СССР през 80те доведоха до натрупване на голям държавен дълг, който в последствие трябваше да се плати.

Етап 4. Контролиран от комунистическата върхушка и ДС преход. Активите на НРБ бяха прибрани и приватизирани, а пасивите и неефективната икономика бяха оставени на данъкоплатеца.

Етап 5 (последен). Хиперинфлация и унищожение на вътрешните задължения от Виденов&Co. Банкова криза, банкови паники и пирамиди. Избраният най-вече от пенсионерите Виденов монетизира вътрешния дълг и го нулира, чрез хиперинфлация. Според мен това не го направи Виденов и той беше само маша в ръцете на други хора, но това е една подробност. Такак или иначе с Виденов или без него до това нямаше как да не се стигне. Характерно за този етап е, че всички финансови спестявания на сегашните пенсионери (освен тези във валута под дюшека) бяха унищожени. От друга страна те имаха недвижими имоти, които не бяха толкова засегнати и продължават да ги имат.

Сега ще го напиша за последно. Аз не съм виновен, че на тях им ограбиха парите и не съм съгласен да плащам за това. Виновниците за тяхната трагедия са много добре известни и в момента си живеят много добре, като са си подсигурили и пра-пра-внуците. Има си избори да си търсят парите от тях. Няма нужда да е на мой гръб. Те обаче не само, че не си ги търсят от тях, а избраха Виденов и кликата около него да ги доокрадат. Извинявай, ама не мога да ги жаля.

Нещо повече - мисля, че повечето хора от моето поколение няма да доживеят до пенсия.

Аз мисля, че и да доживеят тя ще покрива някакъв минимум и нищо повече. Просто аритметиката е много лоша. Ще се върнем на стария принцип да отидеш в гората зимата, да легнеш и да заспиш просто за да не тежиш на близките си. Това е мое лично мнение. И е още един аргумент да не плащам огромни количества осигуровки. И аз мисля, че с нас ако не сме предвидливи ще се случи същото:

Тези хора, които са направили толкова много за България, си отиват всеки ден от нас. Тихо и тъжно - оставени на произвола на съдбата, без медицинска помощ и без лекарства.

Правете си сметката много внимателно.

Всъщност, съвременна медицинска помощ няма не само за пенсионерите, но това е друга тема.

Ами чудесно. Да ме освободят от здравни осигуровки тогава. Като няма и за тях, няма и за мен за какво да плащам. Аз ще си се осигуря на частно. Ама не, не можело. Системата била неефективна, работела зле и това пак на мой гръб. Тук пак искам да вкарам едно уточнение. Няма друга държава в Европа, в която да има толкова много болници и болнични легла. Това е една от основните причини за финансовата неефективност на системата и ниското качество на услугите. Просто няма никакъв смисъл да поддържаш огромна болница като тази в Пирдоп (мога да дам още 10ки примери) например. Това е само трошене на пари. Ако на същите пенсионери, за които толкова си се загрижил им се наложи да си свършат нещо спешно в хирургията на гореспоменатата болница, това няма как да стане добре, просто защото нито болницата има достатъчен ресурс да плаща на читави специалисти, нито има достатъчен обем болни за да се поддържа някакъв стандарт на работа. Една работа като не я правиш всеки ден, нали знаеш какво става? Същите тези пенсионери обаче, в момента, в който се опиташ да закриеш болницата, за която става дума, ще нададат вой до небесата, ще извикат всички телевизии и ще направят всичко възможно това да не се случи. Не мога да жаля такива хора.

Сега вече ясен ли съм или още ще си чешем клавиатурите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм лаик, но имам мнение по проблема.

1. Държавата създава пенсионен фонд и всеки над 18г. задължително влага 5%(примерно) от месечния си доход. Влога е персонален и с него можеш да разполагаш както си поискаш и да го ''подариш'' на избрано от теб лице, ако желаеш. След навършване на определена възраст получаваш тази ''държавна'' пенсия.

2. Всеки преценява дали има нужда или възможност да отделя още от доходите си за ''частна'' пенсия в избран(един от многото) пенсионни фондове. Натрупаната сума ползваш не след определена възраст, а когато намериш за добре.

Каква е разликата. В първия случай имаш нещо малко, но сигурно, а в другия- според желанията и възможностите, но при по голям риск при лоша инвестиция или финансов крах.

Пример: Гражданина Иван Иванов Иванов получава 1000лв. месчно, средно за периода от 18г. до 68г. 5% от сумата(50лв. са за държавната пенсия). За 50г. се получава 30 000лв. Иванов е държелив и живее до 98г. Към сумата прибавяме 10% годишна лихва. 30 000+ок. незнамколкоси лихва :biggrin: = 360 пенсии. Смятах, смятах и получих лихва ок. 85 000, но съм сигурен, че греша някъде. Зле съм със сметките :biggrin: 30 000+80 000=110 000:360=ок. 300лв.(не инфлационни, обаче! :bigwink: )

Ако Иван е заделял още толкова в друг фонд ще разчита на пенсия в размер ок. 50% от средните си доходи. И тъй като вече няма секретарка-любовница, а извънбрачното му дете е пълнолетно ще може да върже двата края. :biggrin:

След като прочетох написаното разбрах, че не съм за тази тема и беден ще си умра, но ще пусна поста да ми се посмеете и вие на интелекто :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И на мен някои маниери на пенсионерите у нас не ми харесват, но Невски е доста краен в отношението си към тях. Нека не забряваме, че тези хора също са работели и са им удържали осигуровки от заплатите.

Съгласен съм, че у нас няма достатъчно стимули и дори привилегии за младите хора и данъкоплатците.

Сега се говори пак да въвеждат ергенски данък :frusty2::fool::doh::angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И на мен някои маниери на пенсионерите у нас не ми харесват, но Невски е доста краен в отношението си към тях. Нека не забряваме, че тези хора също са работели и са им удържали осигуровки от заплатите.

Съгласен съм, че у нас няма достатъчно стимули и дори привилегии за младите хора и данъкоплатците.

Сега се говори пак да въвеждат ергенски данък :frusty2::fool::doh::angry:

В кое съм краен? Срещу тях е изпълнена неколкократна несправедливост. Това са над 2 млн. души. И тези 2 млн. души вместо да си търсят парите от тези, които са им ги откраднали си ги търсят използвайки политически лостове от такива като мен.

Значи какво с мен бяха несправедливи, значи аз сега ще бъда несправедлив с децата си. Защото децата на сегашните пенсионери трябва да им платят пенсията. Ама те имали по 1 дете. Ами да са си направили по 3 и сега щяха да са им по-високи пенсиите. При едно дете и двама пенсионери няма как да са им високи. Ама навремето бензинът бил по 20ст. и пенсиите били добри. Ами да ама сега бензинът е 2лв. и няма как да стане 20ст. Тогава средно в едно семейство е имало по 3 деца, които са плащали осигурвоките на пенсиониращите се.

Аз и хората като мен, не носим вина нито за ниската раждаемост по време на соца и пост-соца, нито за това че им ограбиха неколкократно и пенсиите и спестяванията и застраховките.

Начинът да изкорениш една несправедливост не е като създадеш нова.

Примерът на стоедин е много наивен. Защото в него се пропуска с какво ще се плащат пенсиите на текущите пенсионери. Ако обясни как става ще ми е интересно. Ако няма отговор няма смисъл да го обсъждаме.

Пенсионната система трябваше да се реформира още преди 20г. И то по един пресметлив и справедлив начин. Сега проблемът просто се отлага. Но рано или късно той ще избухне. И тук не става дума за БГ за целия развит свят с няколко малки изключения.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Няма страшно всичко е под контрол пенсиите само ще растат:

Pension fund shortfalls were problematic for most companies even before the financial and economic crisis. Low stock valuations and interest rates have increased the number of pension funds that are not 100% or better funded from 67.6% in FY 2008 to 92.7% in FY 2009 ending in June. The median funded level has fallen to a mere 46%.

By law, companies have to bring these funds up to 100%. Unless both stock prices and interest rates rise, they will have to make up shortfalls out of operating cash flow rather than of investing in growth, such as in hiring and capital expenditure.

http://www.itulip.com/forums/showthread.ph...9321#post119321

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Не бива едно социално състояние да се разглежда самостоятелно, то винаги е резултат на много неща. Нима не е същото в застраховането, банковото дело, социалното подпомагане. Пенсионната система е само един елемент от всичко това. Тези институции са станали чисто монетарни в тях се печелят пари и имат голям персонал. Независимо от тяхното название те реално не се грижат за никого, освен за своите приходи. Те вече управлявят социалните процеси и човечеството, диктуват законите и не помагат на никого.

Измислени са много хитро и внедрени в живота, но не с благородна и идеална цел. Пенсионната система се крепи на факта, че с настъпване на старческата деменция, човек не може да се оправя сам и да се разпорежда с имущество и спестявания. Застрахователната се базира на това, че може да ви се случи нещо, или да причините подобно, което не може сам да платите и то веднага. Банковата система е еманация на лихварството - парите са ви на "сигурно" място и се "увеличават". Дали обаче, наистина е така:

При пенсионната система, работодателя, или вие, внасяте ежемесечно в продължение на около 40 години пари в пенсионния фонд( сега до 60 и 65 годишна възраст). От вашите пари се издържа цял арсенал от служители . Парите реално ги няма те в най добрия случай са на лихва в банка в по- лошия запушват дефицит. Реално малко щастливци доживели над 75 години ползуват тези пари повече от 10 години. Работещите избягаха в чужбина и фонда не стига, решението е просто - увеличение на пенсионната възраст или размера на вноските. Тук не съществува индексация спрямо инфлация и хиперинфлация, даже и лихва по депозит няма, затова размера на днешните пенсии не съответсвува на вложените пари и често е смешен. Това не е само феномен за България, почти същото е в целия капиталов свят.

При застрахователната система, ващата вноска се определа чрез статистически методи, по броя на настъпилите във времето застрахователни събития. Към сумата щателно се добавя издръжката на персонала в компанията и т.н. "законна" печалба даже и % за риск. С пълен успех 15-20 души може да подпишат договор за взаимна помощ при застрахователни събития, така ще се разминат с по-малка такса. Навремето е имало подобни практики.

В банковото дело почти всеки разбра, калко са на сигурно място парите му преди няколко години. Лихвите по депозитите винаги са с няколко процента по- ниски от инфлацията, по кредитите са два три пъти по- високи. Въведени са стотици допълнителни хватки за които се събират пари - трансакции, броене, банкомати, откриване и закриване на сметки, размяна в друга валута и т.н..За да не се срине държавата, се наложи държавна гаранция на влоговете до 80000 лв (ако не се лъжа). По брой,персонал и външен лукс банките в България биха Швейцарските.

Може ли да има друга система за тези институции ? Може, но тука модераторите ще ме изядат с парцалите. Дано не ме изтрият ! Тези дейности трябва да се извършват от една, държавна институция с правила и закон. Нека има и частни, но за основната пенсия и определени задължителни застраховки - държавна. Пенсиите се формират като спестовен лихвен влог, без право на ползуване до пенсиониране, с лимит за месечно теглене( според средната продължителност на живота). По възможност и желание, всеки може да внася по сметката си и допълнителни пари. При по-ранна смърт, остатъка се онаследява без облагане. Издръжката и таксите за тази държавна банка да са точно и прозрачно регламентирани.

Може ли някой да обясни защо няма държавна банка с неограничена държавна гаранция върху влога и кредита за частни лица? Тази банка ще се контролира от Министерство но финансите и Парламента.

Поради липса на спекула и лихвено заиграване, няма да бъде сред особено привлекателните. Но вечно лъганият българин ще заложи на сигурността.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...