Отиди на
Форум "Наука"

В България арабите и китайците са по-нежелани и от ромите


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

В България арабите и китайците са по-нежелани и от ромите

В българското общество съществуват значими расови и религиозни предразсъдъци към етническите малцинства в страната. Но не ромите, а новите малцинства - араби, виетнамци и китайци, се оказват по-нежелани за съжителство, за съвместна работа, брак или обучение. Затова и тяхната интеграция би била много по-проблемна.

Това показват резултатите от изследването "Социални дистанции и етническите стереотипи за малцинствата в България". То е проведено от "Отворено общество" между 26 май - 15 юни 2008 г. сред 1444 души от 232 населени места.

Най-приемливата във всяко отношение за българите група е абстрактно въведеното понятие граждани от ЕС. На второ място по одобрение са българомохамеданите, следвани от руснаците. Най-ниско в таблицата са негрите от САЩ и ЕС, след това от Латинска Америка, Африка, албанците, арабите, кюрдите. Съжителството с роми например в един и същи квартал е приемливо едва за 30.2% от българите.

Авторите изследват и т.нар. трудови дистанции - готовността да се работи на едно и също място с етнически малцинства. И тук водещи по одобрение са гражданите на ЕС. За свои началници българите най биха възприели още англичаните, руснаците и японците. Като най-нежелани във висшия мениджърски състав се открояват негрите от Африка. Ромите не са добре приети като част от висшия управленски състав, но в никакъв случай не са и сред най-отхвърлените.

Самите българи предпочитат да са началници най-вече на граждани на ЕС, следвани от руснаците, бесарабските българи, българомохамеданите, англичаните, арменците, сърбите. При този въпрос одобрението към англичани и японци спада доста вероятно защото българите не могат да си представят да са им началници, анализират авторите на изследването.

По същия начин стоят нещата и при въпрос за нагласите за работа във фирма, където представители на етнически или национални малцинства са хигиенисти. Най-високо одобрение получава работно място, където хигиенисти са българомохамедани, роми, турци, виетнамци. В дъното на одобрението са евреите, японците, англичаните.

Авторите на изследването стигат до извода, че расовите и религиозните предразсъдъци са най-силни при т.нар. образователни дистанции. Това са въпросите, свързани с готовността българско дете да учи в училище или клас, в които преобладават негови връстници от етническите групи.

Докато 11.5% от българите са готови да сключат брак с роми, а 10.7% са съгласни да работят във фирма, където ромите са мениджъри, едва 4.1% биха се съгласили децата им да учат в училище, където 2/3 от децата са роми.

Изводите на изследването са, че сред добре приетите малцинства у нас са гражданите на ЕС, бесарабските българи, българомохамеданите, англичаните и руснаците. Частично приети са украинците, румънците, евреите, македонците, сърбите, турците, японците, арменците и гърците. Недобре приети малцинства са ромите, китайците, виетнамците, арабите, албанците, кюрдите и негрите.

Част от изследването включва и определяне на дадена нация с няколко думи. Българите се самоопределят като трудолюбиви, гостоприемни и добродушни, но същевременно и като завистливи, мързеливи и бедни. Румънците са "крадливи" и "цигани", докато помаците и турците са трудолюбиви и усърдни, смятат анкетираните българи. Според тях евреите, арменците и гърците са хитри, а за руснаците, бесарабските българи и българомохамеданите преобладава мнението, че са добродушни. Ромите са крадливи, мързеливи и мръсни в представите на анкетираните.

Митът за ислямския тероризъм също намира пряко отражение в стереотипите за етническите групи. И трите нови за България етнически малцинства, идващи от райони с преобладаващо мюсюлманско население - албанци, араби и кюрди, - биват квалифицирани като "терористи".

В заключение авторите от "Отворено общество" обобщават, перифразирайки Бай Ганьо: "Толерантни сме, ама не - съвсем дотам".

Десислава Гичева

http://www.segabg.com/online/new/articlene...&id=0000101

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И с това - кръст на мита за българската етническа толерантност, която бърбочи само в главите на нашите кретени-политици :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тя всъщност е налице. Горното изследване..... се нуждае от допълнителни проверки. Силно се съмнявам 10% от българите да са готови на брак с роми.

Виетнамци в България няма отдавна, камо ли да са малцинство.

Не знам 1 българин да възразява срещу китайците. Че те какво правят - работят като мравки. Не знам българинът да се е дразнел от това.

Чудо на чудесата е констатацията, че ЯПОНЦИТЕ са на дъното на таблицата в българските представи.

Митът за арабския тероризъм....

Това социологията е толкова дискредитирана, че повече не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз много уважавам китайците, изобщо народите от Далечния Изток, но като са правили тази анкета, никой не ме е питал... :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Китайците са коректни, работят много, плащат си данъците. Е малко им е тегаво да говорят и пишат на български, но това не ги прави по-непълноценни граждани на България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Авторите на изследването явно са абсолютни олигофрени или нас ни вземат за такива:

"По същия начин стоят нещата и при въпрос за нагласите за работа във фирма, където представители на етнически или национални малцинства са хигиенисти. Най-високо одобрение получава работно място, където хигиенисти са българомохамедани, роми, турци, виетнамци. В дъното на одобрението са евреите, японците, англичаните."

Чистачи в България японци и англичани :punk: Що за идиот може да измисли такъв въпрос?

Явно се опитват да ни внушават, че сме лоши, нетолерантни и т.н. глупости ала "Хелзински комитет". Защо да сме толерантни към арабите? Че те толерантни ли са към другите? Ако ида в Саудитска Арабия например ще зачитат ли правото ми да ям свинско и да пия вино?

В това отношение мисля, че имаме много голяма полза от циганите - те "затапват" икономическите ниши, в които евентуално биха се намърдали разни негри, араби, китайци и т.н. и така се явяват доголяма степен естествена преграда срещу емигрантите. Лично аз предпочитам в България да има 20% цигани отколкото 20%негри и араби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българинът е много нетолерантен особено към новите и непознатите неща.

Имам много богат опит под всякакви форми с този феномен.

Толерантна нация са например холандците. Българите са много далеч от тях по толерантност, бих казал несравнимо далеч, все едно да сравняваш мишка със слон и да кажеш, че и двете имат уши и за това си приличат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Българинът е много нетолерантен особено към новите и непознатите неща.

Имам много богат опит под всякакви форми с неговата нетолерантност.

Толерантна нация са например холандците. Българите са много далеч от тях по толерантност, бих казал несравнимо далеч, все едно да сравняваш мишка със слон и да кажеш, че и двете имат уши и за това си приличат.

Е, сега, Невски, теб ще ти стане ли драго, ако цъфне синът ти и ти каже: "Татко, ние с Иван решихме да сключим брак".... :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, сега, Невски, теб ще ти стане ли драго, ако цъфне синът ти и ти каже: "Татко, ние с Иван решихме да сключим брак".... :bigwink:

Е сега, Аспандиат, аз пък друго да те питам, като сключат брак с Иванчо, аз какво да се самоубия ли, да страдам ли?

Всеки си носи глава на раменете и да прави каквото иска.

Аз пак казвам пример за толерантност са холандците, българите могат да служат за пример за нетолерантност.

Това са личните ми впечатления.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Е сега, Аспандиат, аз пък друго да те питам, като сключат брак с Иванчо, аз какво да се самоубия ли, да страдам ли?

Ами не те знам, ако си на кеф, може и да го преглътнеш.... :P

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Българинът е много нетолерантен особено към новите и непознатите неща.

Имам много богат опит под всякакви форми с този феномен.

Толерантна нация са например холандците. Българите са много далеч от тях по толерантност, бих казал несравнимо далеч, все едно да сравняваш мишка със слон и да кажеш, че и двете имат уши и за това си приличат.

Брех, какъв богат опит имаш... Чак на литература си го ударил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами не те знам, ако си на кеф, може и да го преглътнеш.... :P

Кефенето няма нищо общо с толерантността тук нещо много яко си се объркал, както и повечето българи.

За един холандец не е проблем да се прегледа при някой лекар пакистанец работещ в страната, искам теб да те видя ако те преглежда някой мазен циганин или индиец. Особено ако трябва да ти види нещо в ректума с опитка и го знаеш, че не само устните му са сини ама е и гей.

Много ми е интересно и ако съседът ти е гей и си води гаджетата за ръчичка в тях пред погледа на сина ти, и той те пита "татко, тези двамата какво правят".

И ако в Холандия тези неща са ОК и не са проблем за почти никой, както и много други BTW, в България те не са, както и много други работи BTW.

Това е живата истина, и ако съм ви разочаровал много съжалявам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Кефенето няма нищо общо с толерантността тук нещо много яко си се объркал, както и повечето българи.

За един холандец не е проблем да се прегледа при някой лекар пакистанец работещ в страната, искам теб да те видя ако те преглежда някой мазен циганин или индиец. Особено ако трябва да ти види нещо в ректума с опитка и го знаеш, че не само устните му са сини ама е и гей.

Много ми е интересно и ако съседът ти е гей и си води гаджетата за ръчичка в тях пред погледа на сина ти, и той те пита "татко, тези двамата какво правят".

И ако в Холандия тези неща са ОК, както и много други BTW, в България те не са, както и много други работи BTW.

Да, то в Холандия и леката дрога е легална, сигурно скоро и хероинът ще го легализират. Абе тебе нещо гейската тема много те влече, предлагам ти направо да се откомандироваш за обмяна на опит до Амстердам. Пък ако сключиш от ония бракове.... ще проявя толерантност, нетипична а българин :))::))::)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, то в Холандия и леката дрога е легална, сигурно скоро и хероинът ще го легализират. Абе тебе нещо гейската тема много те влече, предлагам ти направо да се откомандироваш за обмяна на опит до Амстердам. Пък ако сключиш от ония бракове.... ще проявя толерантност, нетипична а българин :))::))::)):

Формално погледнато не е точно легална, но де факто не се преследва, да така е.

След като КГ125 нон-стоп ме пращаше в Куба и Северна Корея, сега пък ти започна да ме пращаш в Амстердам да сключвам бракове с гейове. Хитро. Яко. Cool.

Мисля, че дори този факт е показателен колко са толерантни българите. Смятай шопа от някое село до Софето като гаврътне няколко ракии колко е толерантен като ви гледам вас двамцата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Невски, попрегледай си постовете откакто си се регистрирал и тогава ще си говорим кой е толерантен и кой не е. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Невски, попрегледай си постовете откакто си се регистрирал и тогава ще си говорим кой е толерантен и кой не е. :bigwink:

Драги Аспандиат, аз не твърдя, че съм толерантен, а напротив, аз съм системно нетолерантен и в релания си живот. Имам расистски, сексистки и всякакви други убеждения, които колкото повече на запад отивам не споделям вербално, защото ще си свърша лоша услуга.

Аз нямам проблем с това, че съм нетолерантен, така съм възпитан, така възпитавам и аз. Не понасям шляещи се чернилки, цигани неплащащи ток т.н. Когато имам тази възможност с удоволствие им показвам моята непоносимост без да ги бия или убивам, защото това противоречи на моралните ми норми.

Сега ти си задай въпроса, как от една констатация, която направих и която беше свързана с холандците по принцип и българите по принцип и толерантността по принцип успя да извъртиш въпроса към мен и то по един толкова глупав начин.

И за последно, преди да напишеш още нещо, това, че съм нетолерантен не ми пречи да пиша за толерантността, а това, че не съм гей не ми пречи да пиша за гейовете. Надявам се да вденеш малко след тези пояснения и ако искаш да кажеш нещо по същество давай, а ако ще ми пишеш за екскурзии до Амстердам, няма нужда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://news.ibox.bg/news/id_939576621

Я да видим колко са желани ромите от "толерантните" българи?

Причина за намалелия брой ученици в училището е близостта му до ромското "гето" в кв. "Захарна фабрика", а родителите открито заявявали, че не желаят децата им да учат заедно с цигани и ги премествали в съседни училища, пише още Трайков. Според докладната му в същото време децата от ромски произход са недостатъчни като брой, за да бъдат формирани паралелки, а след начален курс много от тях отпадат от учебния процес.

Хах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
http://news.ibox.bg/news/id_939576621

Я да видим колко са желани ромите от "толерантните" българи?

Хах.

Лесно е да си толерантен в Холандия, но нека да сравним последните да речем последните 200 години от историята на Холандия и България. През този период холандците били ли са обект на етническа или религиозна дискриминация и то в собствените им земи? Някой забранявал ли им да се идентифицират като етнос, да говорят своя език, да спазват своите обичаи. Като става въпрос за малцинствата в Холандия, то от колко години има там голям брой негри и араби - от скоро, дали след 50г. когато си имат подобие на ДПС ще продължават да са толерантни? А когато се настани катуна в градината с лалета и си пуснат конете да пасат в парковете, които междувременно са изсечени и когато тези социални паразити налитат на полицията с брадви, както стана съвсем скоро в Ихтиман, дали ще продължат да са толеранти? А това, че позволили гей браковете и легализирали наркотиците, показва единствено моралния упадък на обществото. Утре и скотоложството може да узаконят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лесно е да си толерантен в Холандия, но нека да сравним последните да речем последните 200 години от историята на Холандия и България. През този период холандците били ли са обект на етническа или религиозна дискриминация и то в собствените им земи? Някой забранявал ли им да се идентифицират като етнос, да говорят своя език, да спазват своите обичаи. Като става въпрос за малцинствата в Холандия, то от колко години има там голям брой негри и араби - от скоро, дали след 50г. когато си имат подобие на ДПС ще продължават да са толерантни? А когато се настани катуна в градината с лалета и си пуснат конете да пасат в парковете, които междувременно са изсечени и когато тези социални паразити налитат на полицията с брадви, както стана съвсем скоро в Ихтиман, дали ще продължат да са толеранти? А това, че позволили гей браковете и легализирали наркотиците, показва единствено моралния упадък на обществото. Утре и скотоложството може да узаконят.

Драги Ка4о,

Тази тема е "дали са наистина толерантни българите?".

Не е "защо са нетолерантни българите?"

Иначе аз съм виждал с очите си как в Париж на чернилките не им иксат пари за метро, както и араби да крадат в магазин в Брюксел да ги виждат и записват и да не ги пипат с пръст. Ако обаче аз се опитам да мина без билет или да гепна нещо ще ме разкатаят. Защо не ги закачат? Ами защото после палят по 1000 коли.

Ако искаш мога и за Лондон да ти разкажа интересни работи за малцинствата, които до 20г. ще се болшинство.

Та не живей с илюзиите, че само циганите в Ихтиман вадят брадви на полицията.

Да ти каже и още нещо. Преди 1944г. почти цялата първа половина на века в Холандия е било доста мизерно и гладно. И пак са били толерантни. В Холандия винаги е имало много пришълци от колониите по пристанищните градове, не се залъгвай, че това е от скоро.

Имам снимано и гето на реката Тибър в Рим, където пред всяко фургонче, което нямаше вода, имаше паркиран мерцедес или БМВ на 2-3г. и полицията гледаше умно и не ги закачаше. Да не говорим за чакащи мангали на някои места в Южна Италия и Испания, които ако не им дадеш някое евро, ти надират колата с пирон.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Така като е тръгнала темата... Явно в Европа има този проблем и не само в България циганите създават конфликти и не ги закача властта (от части) когато има нарушения...

Това с пирона наистина ми направи впечатление и се замислих, а в Америка или Япония дали имат или могат да имат подобен проблем? Някои да ти проси и в случай, че не му дадеш пари безнаказано ще ти издраска боята на колата?????

А в Русия как е?

За да не стане само въпроси ще си кажа и аз мнението...

Личните ми наблюдения показват, че почти никой няма добър приятел циганин, дори и просто приятел....което говори не малко за доверието и толерантността...

Аз съм от Добрич и живея точно до центъра, а малко до нас има циганска махала (добро място са си намерили) и когато бях ученик имах много проблеми с цигани, но и точно цигани ме оправяха, т.е. и до днес ще помня само с добро няколко човека. Може някои от тях да нямат 8 клас, но като хора си бяха точни, разбира се това не оправдава всичките представители на това малцинство....За мен те сами са постигнали това отношение и дори силна омраза в някои.....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пишете, пишете, че утре като зашари червената писалка... Момчетата, собственици на форума, не са длъжни да го отнасят заради нашите постове. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пишете, пишете, че утре като зашари червената писалка... Момчетата, собственици на форума, не са длъжни да го отнасят заради нашите постове. :biggrin:

Няма нужда да шари червената писалка.

Нищо толкова страшно не е написано.

Малцинства има навсякъде и те не са само български феномен. Както и проблемите с интеграцията им не са само БГ феномен.

Колкото повече се обсъжда темата, толкова по-явно се вижда колко нетолерантни са българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма нужда да шари червената писалка.

Нищо толкова страшно не е написано.

Малцинства има навсякъде и те не са само български феномен. Както и проблемите с интеграцията им не са само БГ феномен.

Колкото повече се обсъжда темата, толкова по-явно се вижда колко нетолерантни са българите.

За бога, Невски, явно си представител на малцинство, разкажи просто конкретен случай, в който си бил онеправдан, вместо да пишеш лозунги във форума.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...