Отиди на
Форум "Наука"

Леопард разкъса крокодил в кървава битка


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Зашеметяващо зрелище, в което леопард разкъсва крокодил, за първи път бе документирано със снимки, а изображенията станаха хит в интернет. Серията от невероятни снимки, направени в резерват в Южна Африка, показва как голямата котка успява да надделее над едно от най-страховитите влечуги на Земята, пише британският The Telegraph.

Фотограф е Хол Бриндли – американец, който снима предимно дива природа. По план той е трябвало да направи серия от снимки на хипопотами в националния парк Крюгер.

От прикритието на храстите обаче изскочил леопард и нападнал от засада крокодил, плуващ наблизо.

Фотографът и другите хора наоколо наблюдавали как леопардът успява да извлече влечугото от водата в изключително кървава и тежка битка. Двете животни се премятали и борили яростно, като крокодилът се опитвал да захапе леопарда с мощните си челюсти. Въпреки огромното тегло и сила на влечугото обаче, леопардът е успял да захапе крокодила за гърлото и да го завлече извън водата. За изумление на всички наблюдаващи, щом излезли на сушата, хищникът седнал върху крокодила и го задушил.

В миналото има документирани случаи за крокодили, които убиват леопарди, но това е първият случай, в който става обратното.

„Питах много ловни специалисти в Южна Африка дали въобще да чували за нещо подобно и те всички казаха „не“, обясни фотографът. „Всичко, което се случи, е просто невероятно и почти няма смисъл. Месото по крокодила е пренебрежимо малко в сравнение с риска за хищника, който се опитва да го убие. Цялата битка продължи около пет минути, след това леопардът изчезна. Аз също си тръгнах. Просто не можех да повярвам какво се случва. Това беше най-удивителното нещо, което съм виждал“, коментира още Бриндли.

Вижте и снимките, приложени към статията!

http://www.dnes.bg/world/2009/07/25/fenome...ava-bitka.74989

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Зашеметяващо зрелище, в което леопард разкъсва крокодил, за първи път бе документирано със снимки, а изображенията станаха хит в интернет. Серията от невероятни снимки, направени в резерват в Южна Африка, показва как голямата котка успява да надделее над едно от най-страховитите влечуги на Земята, пише британският The Telegraph.

Фотограф е Хол Бриндли – американец, който снима предимно дива природа. По план той е трябвало да направи серия от снимки на хипопотами в националния парк Крюгер.

От прикритието на храстите обаче изскочил леопард и нападнал от засада крокодил, плуващ наблизо.

Фотографът и другите хора наоколо наблюдавали как леопардът успява да извлече влечугото от водата в изключително кървава и тежка битка. Двете животни се премятали и борили яростно, като крокодилът се опитвал да захапе леопарда с мощните си челюсти. Въпреки огромното тегло и сила на влечугото обаче, леопардът е успял да захапе крокодила за гърлото и да го завлече извън водата. За изумление на всички наблюдаващи, щом излезли на сушата, хищникът седнал върху крокодила и го задушил.

В миналото има документирани случаи за крокодили, които убиват леопарди, но това е първият случай, в който става обратното.

„Питах много ловни специалисти в Южна Африка дали въобще да чували за нещо подобно и те всички казаха „не“, обясни фотографът. „Всичко, което се случи, е просто невероятно и почти няма смисъл. Месото по крокодила е пренебрежимо малко в сравнение с риска за хищника, който се опитва да го убие. Цялата битка продължи около пет минути, след това леопардът изчезна. Аз също си тръгнах. Просто не можех да повярвам какво се случва. Това беше най-удивителното нещо, което съм виждал“, коментира още Бриндли.

Вижте и снимките, приложени към статията!

http://www.dnes.bg/world/2009/07/25/fenome...ava-bitka.74989

Крокодила е млад и неопитен, а леопарда в разцвета на силите си. Нищо чудно няма за мен. Крокодила очевидно е малък и е жертва на неопитността си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ех, ези наши вестници :) пак търсят сензации. Вярно, че човека имал късмета да хване с фотото нещо, което рядко се наблюдава, но чак пък да е невероятно и невиждано.

Пък и тези снимки са правени доста, доста отдавна - направо да си кажем точно преди 10 годинки (1999), но нашите сега са ги изкопали от някъде.

ето едно клипче със същите снимки

">
" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350">

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето това вече е голям крокодил, но тигъра просто му разказа играта.

Клипа сме го пускали тук, но не ми се рови сега, затова отново

">
" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350">

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като пропорции размерът и силата на леопарда и неговият крокодил и тигърът и неговия са еднакви. Не че ми е жал за крокодилите, изобщо - леопардите и тигрите са ми любимите животни, особено тигрите.

Ама са големи хитреци, как се пазят от челюстите на крокодилите... Иначе щрак-щрак:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В природата не можем да взимаме страната на едното или другото животно. Те не влагат "вражески" чувства а следват своята природа на хищник и дефакто оцеляват не за сметка на другия, а в хармония с неговата смърт. Красива е борбата между хищници. Човекът може само да й се възхищава и да се опита да вникне в смисъла на тази борба - в нея няма омраза, скрити интереси, злоба! Има само живот и смърт и неподправената ярост на живота срещу смъртта.

:)

Един път побеждава крокодила, друг път тигъра или леопарда. Така винаги онзи, чиито деца ще са по-оцеляващи остава жив. В полза на живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това в което съм убеден е, че (поне) бозайниците имат поне зачатъци на чувства подобни на човека. Формата им е различна, абстрактното мислене е в зародиш, но като цяло основата на чувствата я има. Затова и при животните си има индивидуалности. То всъщност, който е имал или има домашен любимец вероятно е усетил такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това в което съм убеден е, че (поне) бозайниците имат поне зачатъци на чувства подобни на човека. Формата им е различна, абстрактното мислене е в зародиш, но като цяло основата на чувствата я има. Затова и при животните си има индивидуалности. То всъщност, който е имал или има домашен любимец вероятно е усетил такова нещо.

Аз съм убедена, че влечугите също имат чувства (тях ги боли, страдат, радват се като се напапат едно хуу), както и сложна нервна система и са способни да преценяват и да се обучават. Сигурна съм че и хрущялните риби не са лишени от интелект.

Винаги съм казвала: "Абе хора, оставете животните на мира - и те са хора все пак!" - :post-20645-1121105496:

Интелекта все още не е изцяло и напълно дефинирано понятие.

Не мога да съм на страната на бозайника срещу влечугото! (освен че обожавам влечуги и съм убедена, че са хитринчета - също съм убедена, че уклейките са хитринчета и затуй никога не се хващат на моята кукичка)Нито на страната на влечугото срещу бозайника.

Но когато се намеси човек с оръжия---е те тогава се питам "тоя изрод човек ли е, че е изпозастрелял тия животинки"

Битките между животните от различни видове не са като битките при хората...

Винаги съм твърдяла, че животните, независимо какъв вид са са много по-мъдри от хората в своите битки. Мъдри като самата Майка Природа!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

ух на бати котараците.

Леопардите са силно териториални животни, и натрапник в територията не се торерира.

Тигрите, не случайно се асоциират като азиатските царе. Те са най-умите от всички котки, и напрактика най-едните и най-силните.

Женските леопарди с малки са способни на чудеса, за да си защитат малките.

във всеки случай нека споменем, че подобно ня ягуара (panthera onca), леопарда (panthera pardus) не знае какво е страх, и предаване, и винаги подхожда със сериозни, ясни и крайни намерения.

Това не е изолиран случай. Леопарда просто е използвал нещо дето крокодила го няма - акъл, и е победил крокодила като е извадил от водата, която му дава сила, и го е завлякъл насушата, където леопарда има предимство, а крокодила е по-слаб. Тая победа е напълно закономерна. Виж ако крокодила беше успял да захвърли леопарда във водата, леопарда щеше да е история, а крокодила да си хапне прясно леопардско.

Ако става на въпрос, виждал съм ягуар, да побеждава кайман, в локва, вода, която е не по-дълбока от 20 см, и с размера на автомобил, да вярно че е във вода, ама в толко малко вода, все едно е на сухо. Интересното е че ягуара, успя да удави каймана, в тая локва. И в трите случая котките използват това че са далеч по-умни от едно земноводно, дето и гущер не можеш да го наречеш.

LionQueen каза:

Аз съм убедена, че влечугите също имат чувства (тях ги боли, страдат, радват се като се напапат едно хуу), както и сложна нервна система и са способни да преценяват и да се обучават. Сигурна съм че и хрущялните риби не са лишени от интелект.

до LionQueen:

Че ги боли и страдат, и прочието дори за хрущялните риби е така, няма живинка дето да не я боли. При гущерите и земноводните, цялото поведение се контролира от първични инстинкти, и се учат на принципа проба-грешка-болка, проба успех папане. При кучетата и котките например, майките, могат да използват примитевна форма на гласова комуникация, за да "кажат" на малкото не там, оследвай ме, ела тук. Например при гепардите, късо пискащо мяукане, значи ела тук, късо пискащо мяукане повторено 2 или 3 пъти, значи следвай ме, дълбоко гърлено ръмжене, значи не там, опасно е. Подобна макар и проста комуникационна система, имат всички висши бозайници, по този начин, се повишава шанса, максимален брой от малките да оцелеят и да станат силни възрастни, способни да се грижат сами за себе си и да отгледат поколение, и да продължат вида.

Link to comment
Share on other sites

Фиксерс каза:

Това в което съм убеден е, че (поне) бозайниците имат поне зачатъци на чувства подобни на човека. Формата им е различна, абстрактното мислене е в зародиш, но като цяло основата на чувствата я има. Затова и при животните си има индивидуалности. То всъщност, който е имал или има домашен любимец вероятно е усетил такова нещо.

До Фиксерс:

Има не само зачатък, а си има цяласистема от емоции и чувства. Всеки гледал животно знае. как твойто куче като те види, ти се радва, а като влезне непознат, кучето е готово да го разкъса? защо когато ти посегнат, кучето направо хапе? Кучетата и котките и другите бозайници, си имат чувства и емоции, и се ръководят от тях. Това е едно от нещата които ги прави бозайници. Макар "научано да е защото биват кърмени от майката... алаба, млекопитаещи и други ала-бала, научни дрънканици) способността им да показват и да се водят от емоции и способността им на примитивна форма на общуване, също ги обособява като такива. Животните също усещат що за човек си и какво излъчване имаш, и дали искаш да ги нараниш, или е станало, по погрешка.

Така че приятелю поварвай и те се радват, тъгуват, ядосват, деперсират, страхува и срадат, както ние, И те усещат силата на близкия, и са силни с него и те усещат че са слаби сами, просто не всеки може да го види, просто защото хората сме безсмислено жестоки и безразлични към природата около нас. Гледал съм няколко кучета, и сега гледам куче, и гледам огромна котка, в друга държава. Имам няколко случки с Ягуара който гледам, които никога няма да забравя. Ако искаш ще ти ги разкажана лични, за да не спамя темата излишно.

Link to comment
Share on other sites

Интелекта при животните, не бива забелязан и разбран. Това го пиша от голям опит, от наистина много голям опит го пиша. Това което ние дефинираме като мое, твое, и кучето го прави. който е гледал куче, знае как като му подариш играчка, кучето е радостно че има нещо ново, то разбира че това е за него, и е негово, и как глед тъжно като му вземеш играчката. То усеща че са му взели нещо негово, и усеща загубага. В рамките куче-стопанин, кучето често само бута играчката, за да играе със стопанита, така търси близост, и внимание, по логиката щом е играчка и си играя сигурно и стопанина ще си играе с мен, ако му я занеса. Ако е чужд човек, и посегне към играчката, кучето го ръмжи, лае го, може и да го ухапе, може и да си скрие играчката, това е белег на интелект, и на преценка, ей тиси чужд, не те познавам, това си е мое, не пипай, не ти го давам. Кучето после си крие играчката на друго място. Всичките тези показатели, показват интелект, показват че кучето различава различните ситуации, и преценява кога има опасност, и кога искат да му обърнат внимание, и реагира според ситуацията. Така че дори кучето да не може с думи да ти каже това е мое, то с жестове, и с поведение ти го показва.

ЗА човека, животните и битките. Такива като нас, които обичат животните, ни гледат като извънземни докато "човеците" трепят, и рушат, в своя полза, без изобщо да се съобразяват. Битките между животни не са като при хората, така е, и биткие между животните са с мъдрост, да, така е, убиваш за да ядеш или да не те изядат, или за да си опазиш малките. В природата всичко става, така защото в природата всичко търси един баланс и едно равновесто състояние, докато "човеците" търсят само едностранна консумация с големи излишъци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

формата на чувствата при животните все още не е разбрана - постепенно ще стане. Според обаче е грешно абсолютното очовечаване. Можеш спокойно тук да разкажеш за своите преживелици - на всички ще ни бъде интересно.

Link to comment
Share on other sites

Не е разбрана, от тези, които не искат да я разберат по един или друг повод, и е разбрана от тези които искат да я разберат.

Например, запоследно като бях в Нова Зеландия, и като игрех с големия, котарак, забелязах че както и да ме бори, винаги си контролира челюстите, никога не ме е ухапал, до сега сериозно. Като играе забелязвам че не си вади ноктите. като ме бута и ме бори, винаги ме бори без нокти. Не че няма, има и са си бая нокти. ПРосто не ги използва.

За поведението на животното при мирис и вкус на кръв, тук КАТЕГОРИЧНО ОТРИЧАМ масовите твърдения че ако надушат и вкусят кръв, озверявали и прочието. НЯМА НИЩО ВЯРНО в това твърдение. Често, когато животно не става за експонат в зоопарка, поради НЕЗАРАЗНА болест, или поради старост, гу пискат на котарака да го гони, да го дебре, да се научи да ловува и да се бори с яденето си. освен, че сега е много по-добър ломец, койт умее да ловува и да дебне, и умее да се скрива, и знае как да пребори и убие жертвата си, не вижкам друга промяна в него. Котарака си ме вижда по същия начин като преди, и играе с мен, по същия начин като преди. Примерно дълго и голямо гладуване, или тормоз над него, със сигурност ще го предизвика да се върне към първичните инстинкти.

Помня няколко случки, които ми се случиха,

пред клетката се скарах се един дришльо, Котарака почти изби решетката, (сериозно я порведи, което му позволи да се пресегне и да одере дришльото). след това, трабваше да подсилят решетката.

Животинчето е гаврено от стария му собственик, изпитало е на гърба си човешката жестокост. Сега изпитва на гърба си, човешката добрина.

Когато се появи стария собственик, който се е гаврил с котарака, котарака мигом побесня, заряза ме, и отиде да се звери, настария стопанин. Отивам аз и му викам, ти лесно го дразниш, ама имам ключ от вратата, дали ще имаш същия кураж да го дразниш така нагло ако му отворя вратата? Верно отворих вратата. Котарака излетя като фурия, ония както се перчеше, и се правеше на мучо-мачо, почна да реве като бебе и да моли за милост.Веднъж извиках котарака, котарака спряда се занимава с него и дойде при мен. Казах му по-строго "Kage, Now" влезна си в клетката, и затворих клетката. Зоопарка, остана втрещен, от това как го прибрах в клетката. Само с команда.

Друга случа е в клетката го дебнах, специално, и го издебнах и го съборих в едно поточе, има си изкуствено поточе, дълбоко около метър и половина, където му пускат жива риба, да си я лови. показа си мократа и учудената физиономия, но не гледаше лошо. на другия ден отидох да се поизмия на поточето, и той ме събори във водата, показах си мойта мокра и учудена физиономия а той гледаше доволно, и искаше да се закача да играе. Скрих се под водата, за по-дълго, и котарака ме извади от водата, (повярвайте ми има силата да го направи) реши че се давя.

Тъхмо се наиграхме, и реших да му изчиста клетката, изхвърлих му старото месо, никаква реакция на това, че му вземам храната, после му донесох свежо, и като му го дадох, почна да си го хапва доволно и с кеф. опитах се да го погаля докато яде, ама не беше доволен от мисълта, изръмжа недоволно, изгледа ме недоволно и се премести, с месото. Много му се ослаждаше. Смених му водата - никакво притеснение, донесох му прясна вода, и започнах да чистя клетката, нашия като се наяде, отиде излочи половината кофа, легна да спи. аз доизчистих клетката, пак му смених водата, и тъкмо да излизам, и един пърдел, мята запалена пиратка в клетката. Катоскочи тая ми ти котка, като освирепя, катосе превърна в свирепия убиец който всички знаем, и лети към мен, викам си край, заминах си. понякое време гледам мина покрай мен, почна да се звери в посоката от която дойде бомбичката, и с дупето ме бута назад, на далеч от мястото. Това втрещи зоопарка и мен, и тогава му се доверих напълно. На диаболик, доверявам живота си безусловно и безрезервно, така както на никой друг не бих. докато намерят говедото, с иратката, ядосан отворих клетката. Диаболик го подгони и го намери, събори го и му разпра гърба, от дране. хванах го дръпнах го към клетката, той тръгна, ама пак го държеше под око. Охраната го преби от бой, и го предаде в полицията. след като в болницата го излекуваха от дрането, му дадоха 25 години на топло.

случвало ми се е като съм бил гладен в клетката, да ми къса мръвки от неговото месо и да ми ги носи, като не ги взема ми ги бута с муцуна към мен, което врещи целия зоопарк и мен.

и последната случка която смятам да споделя, и този е оследната от по-фрапиращите случки, защото останалите са банални, за всеки който гледа котка, независимо каква котка, просто котка.

когато бах в нова зеландия, трябваше да микам зоополиция, заради съсед който си тормозеше животното. Тогава за първи път видях Диаболик, и лях ужасен от външшия му вид. После арестуваха стопанина, катярака във ветеринарна лечебница, като го постабилизираха го доведоха ва съда, 4 човека едвам ко удържаха. Оказа се че животното има дълга история с властите. понякое време като минаха подир садистичния му стопанин, животнто побесня и се изтрегна от хората, и се скри някъде в залата. Усетих нещо на краката си и си викам сигурно е раницата ми. Съдията ме гледа онемял и ми сочи с жест виж си в краката. като погледнах, котарака ка свил на кълбо около краката ми. посегнах даго пипна, и го пипнах, не се противи. съдията онема тотално залата се втрещи, тогава и аз за първи път докоснах дива котка, и аз останах втрещен. след това казаха че закона бил строг, по отношение на животните. Оказа се че го гласили да го приспиват, и викам ще го гледам аз, аз искам да съм му стопанин, ще му наема клетка в зоопарка, ще си му плащам разходите, нее виновен, за съдбата си. така и стана, след 6 месеца разравии, накрая стана мой котарак. Накараха ме на изуча 4 дебели книги за дивите котки, и ме изпитваха, и трябваше да се съревновавам с още 15 мераклии на животното. Единственото което натежа в моя полза е че животното не се притесняваше от мен, под предлог, че те го сресирали а аз не и това беше единственото нещо заради което ми го приписаха. СЕга животното бива проверявано на всеки 3 месеца от съда, как се, как живее, добре ли е, и всеки път съда ми праща хвалебствени оди, как животното е добре, и кто здраве икато условия и като психологично състояние и прочието и прочието.

Оказва се че садистичния стопанин е бил, приемен стопанин, на властите, но превъртял човека. Такива стопани се ползват като се хване животно от контрабанден канал за нелегален внос и износ на животни. Диаболик е бил внесен още като бебе, нелегално нова зеландия от подобен канал, който бе разбит от властите. След като са установили че човека нее в ред го вкарали за лечениев психиятрия, и го изписаи след като са решили, че е излекуван и вече може да е нормален член на обществото. след товадето е ходил да дразни животното, като го изпортих на властите, пак е в лудницата но вече е за постоянно.

Та това е опита ми с един Ягуар, (panthera Onca) в централния зоопарк, в Уелингтън, (столицата на нова зеландия).

въз основа на всичко това, твърдя че всеки който ика може да разбере чувствата и емициите на животните, и чете имат такиа и се ръководят по тях. Основно опита ми е с кучета, но имам и не малък опит с Диаболик.

Е Фиксерс, приятелю, вече прочете доста голама част от опита ми с животни. това е около 20% от всичкия ми опит с животни, но все пак не е малко, а е доста. колко души по света могат да кажат че имат собствен ягуар, и и едновременно с това да са в добри и приятелски отношения с него?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

пропуснах да кажа че котарака държи на някаква йерархия. Той е главния аз съм подчинения, като примар за това, не ми разрешава да ям от плячката му преди него или заедно с него, иска да го изчакам първо той да се наяде, после аз. Ако наруша тази йерархия или го закачам докато яде става доста агресивен спрямо мен. ако аз си извадя нещо от моята раница за ядене, нещата мигом с обръщат, не посяга, и чака да се наям. и тогава яде какво то е останало. бях решил един ден да го пробвам, докато ядох нещо от раницата ми, идва и ме бута с муцуна да играем, и аз ям той вижда че ям, изръмжах дълбоко, докато ям. дръпна се на 2 метра и ме изчака да се наям, без да ме закача повече. значи котките правят разлика и могат паривло да преценят кое е мое и кое е твое.

а за битката с крокодила, да помислим реално кое животно с какво разполатаи не разполага

крокодила разполага с:

сила, рефлекси, бързина, челюсти и инстинкт на убиец

леопарда разполата с:

интелигентност, преценка на ситуацията, стратегия, бързина, ловкост, повратливост, рефлекси, търпение, инстинкт и умение за лов, умение да се бие, умение да си убива жертвата, и инстинк за убиване, челюсти, силни лапи с големи остри нокти, създадени да разпарят плът както остър нож разпаря вестник.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...