Отиди на
Форум "Наука"

Странни черупки на мекотели , на необичайно място


Recommended Posts

  • Потребители

Необичайното място е Южния парк в София. За мен тези черупки са необичайни и странни и по отношение изцяло на българската фауна. По форма изглеждат познати, но са много големи. По храстите и по-твърдите растения се лепят бели охлювчета с такива форми, но те са малки - примерно около сантиметър и нещо. При това са сухоземни. А тези черупки аз открих на дъното на пресъхнало малко езерце.

През пролетта малкият водоем беше пълен и в него имаше патици. Постепенно обаче водата пресъхна и се появява само в средата около тръстиката, след дъжд. Иначе почвата в средата продължава да бъде влажна.

Голяма бе изненадата ми, когато слязох в пресъхналото езеро да търся стръв (червеи). Тогава констатирах, че по края на дъното има десетки черупки от двата вида. Направих си труда и преброих към стотина черупки на площ около не по-вече от два квадратни метра. А черупки се виждаха и навътре, в калта, която явно е затрупала също много черупки, като се е наслоявала отгоре им.

Големината на черупките е около 3,5 - 4 см за кръглите, и към 6 см - за роговидните. (Снимал съм ги до водна чаша от 200 мл, за да се добие визуална представа за големината им). Не знам дали съм се ориентирал правилно, но в интернет открих такива охлюви, определени като сладководни. В един австралийски сайт има подобни.

Очевидно имаме поредния случай да видим последствията от „почистване на личния аквариум”. Предполагам, че някои любител на водната фауна е отглеждал охлювите в аквариум и като са тръгнали те да се размножават, се е видял в чудо и ги е изхвърлил във водоема.

Времето ще да е било благоприятно и охлювите се размножили, но малкото блато не е било подходящо за по-дълготраен живот на колонията от мекотели. Водата или е пресъхнала, или замръзнала и охлювите са измрели. Аз нямам предположения кога е станало това.

post-2642-1248685427_thumb.jpg

post-2642-1248685436_thumb.jpg

post-2642-1248686445_thumb.jpg

post-2642-1248688590_thumb.jpg

post-2642-1248688834_thumb.jpg

post-2642-1248688843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На мен ми приличат на Planorbis corneus /кръглите/ и може би Lymnaea stagnalis за роговидните... Често се срещат, не е необичайно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

За Lymnaea sp. - това е охлювчето.

post-5086-1248694630_thumb.jpg ето го и живо

post-5086-1248694425_thumb.jpg

fig. 26–28: Physastra variabilis;

fig. 29: Physa sp.;

fig. 30: Physa sp.;

fig. 31: Lymnaea stagnalis;

fig. 32: Lymnaea columella;

fig. 33: Lymnaea truncatula;

fig. 34, 35: Lymnaea tomentosa;

А сега за Planorbis'a ето и моите предложения:

post-5086-1248694746_thumb.jpg Planorbis planorbis, най - вероятния претендент, поне според мен!

post-5086-1248694813_thumb.jpg Planorbis carinatus, другата кандидатура

Да си кажа, тези охльови не са на толкова невероятно място. Та това си им е биотопа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И на нашите поляни има охлювченца, ама приличат само на външен вид на черупките. Иначе са в съвсем друг мащаб.

post-2642-1248706954_thumb.jpg

Освен в "Дружба" да ги храните с нещо специално и да са станали по-големи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз написах "странни", защото не съм виждал такива охлюви в България, нито по суша, нито по вода. А че мястото не е най-подходящото за живот на тези охлюви, личи от факта, че не са оцелели. Те даже не са успели да се ръзвъдят в двата съседни водоема, единият от които е на два-три метра отгоре и в него и сега има вода.

Иначе, ако са аквариумни, е интересно все пак къде живеят по света. Аз в аквариуми съм виждал само рибки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Аз написах "странни", защото не съм виждал такива охлюви в България, нито по суша, нито по вода. А че мястото не е най-подходящото за живот на тези охлюви, личи от факта, че не са оцелели. Те даже не са успели да се ръзвъдят в двата съседни водоема, единият от които е на два-три метра отгоре и в него и сега има вода.

Иначе, ако са аквариумни, е интересно все пак къде живеят по света. Аз в аквариуми съм виждал само рибки.

Охлювчетата, които си описал и показал са блатни, сладководни. Много разпространени са във всякакви сладководни басейни със застояла вода, заблатени водоемчета... Обичайни са за цяла Европа. Отглеждат се и като аквариумни, но по-често попадат нежелани там с аквариумните растения - ако не се почистят яйцата им, които обикновено са под формата на слуз по листата. Превръщат се в истинска напаст, защото в аквариум се размножават непрекъснато, а не само през пролетта, както е в естествени условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спокойно съвсем обичайни са си. Български видове. И ако пресъхнат и съседните водоеми вероятно и там ще се открият тези охлювчета. А снимката която си дал за сравнение на големините: просто са различни видове, не са хранени с друга храна :) Има и видове охлюви, които много трудно се различават на външен вид и понякога трябва да им се направи лека аутопсийка с цел идентифициране.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
И на нашите поляни има охлювченца, ама приличат само на външен вид на черупките. Иначе са в съвсем друг мащаб.

post-2642-1248706954_thumb.jpg

Освен в "Дружба" да ги храните с нещо специално и да са станали по-големи.

Ей, тези дребните ми приличат на ендимичния Eobania vermiculata

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

На две други места из парка видях единични черупки от плоскозавитите. Но в началото на този месец успях да видя и живи такива. Не знам как се придвижват, но бяха „заседнали” на сухо. Това езеро, където ги намерих, през лятото спря да се оттича и започна да прилича на блато. То и притока му е затрупан с тиня, но охлювите бяха на другия край, където е каменисто. Всъщност това е водоемът, който седмица по-късно така и не почистиха.

Нивото в това, вече блато, се колебаеше през лятото, в зависимост от това, дали е паднал дъжд. Когато него ден седнах там край камъните да хвърлям въдицата, видях два охлюва. Бях сигурен, че това не са черупки, а охлюви, тъй като предишния път, когато бях тук и водата беше пак спаднала, черупки нямаше.

Изглежда, когато водата е била по-дълбока предния ден, охлювите са дошли до брега и когато водата е спаднала, не са могли да се оттеглят. Може и да не е така, но често ходя покрай това езеро и досега охлюви там не бях виждал.

Като ги взех, видях, че охлювите са вътре. Помислих, че може вече да са умрели, но понеже градинските охлюви издържат във вода, реших, че тези сигурно издържат дълго на сухо. Пуснах ги във водата до брега и даже бях забравил за тях. Като ги погледнах, единият се беше показал. Докато го снимах, се показа и другият. Първия го снимах на сухо, но той се скри. Втория го снимах във водата.

Факт е значи, че в Южния парк, живеят такива охлюви. (От роговидните не съм виждал живи). Интересно обаче, какво правят като застудее водата. Не се ли крият в тинята и защо бяха излезли край каменистия бряг. Водата в началото на месеца вече бе доста студена.

За мен си остава и загадка, колко много черупки има в пресъхналото езеро, а в другите езера такива се виждат единично. Не излизат ли тези охлюви, докато са живи и по краищата на водоемите? Тогава пък е странно какво правеха тези два охлюва на края?

post-2642-1255687906_thumb.jpg

post-2642-1255687917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...