Отиди на
Форум "Наука"

Български поменици


Recommended Posts

  • Потребители

Тъй да се каже за сравнение ето и Пшинския поменик. Но в това, което е останало от него след като сръбската армия го е задигнала от Пшинския манастир и го е отнесла в Белград няма споменаване на българските владетели и архиереи.

Link to comment
Share on other sites

Ами податките са си достатъчно:

1. Йоан Никиуски изрично говори за покръстването на Кубрат.

2. Това, което е намерено в гроба му също сочи, че е бил християнин.

3. Печата на Тервел - Богородице, помагай на кесаря Тервел.

Обаче не се сещам за нито един сериозен и смислен аргумент, че династията Дуло са били езичници.

Друго нещо е онова съвсем свободно съчинение за вярата на прабългарите в бог Тангра. Това си е най-чиста проба предположение.

Тъй, тъй - добре казано Галахад!

Ами да попитам пък и аз: сред кое население апостол Павел и апостол Андрей Първозвани и учениците им (Тимотей, Сила и пр.) разпространяват Христовото учение? Още в 1-и век сл. Христа? Само не ми казвайте, че е сред гърци?! Ами хунската и готската църкви? Ами св. Йоан Златоуст кои църкви в Цариград е пратен да шпионира? И кои са тия варвари за които казва на тези дето са го пратили, че "...са по-чисти и искрени във вярата си от нас..."А погромите през 5-6 век сл. Христа срещу коя църква са ги вършили мръсните гърци? Дето и до ден днешен стоят руините им в българските земи? Ами за кого летописецът на Никифор І Геник пише, че императорът бил наредил да се обира всичкото злато и от хората и "...войниците режеха ръце, пръсти и уши на християните..." за да свалят обици и пръстени. Кои ли са били тия християни в Плиска?

В биографичната книга за поп Търпо Поповски от с. Косинец, Костурско, известен още като "кръстникът на ВМРО" (чист грък, нали?) има едно място където той казва как на стотина метра от последните къщи на селото, в нивята, имало забит голям дъбов кръст; селяните го сменяли когато се случело да изгние или да падне по друга някаква причина, щото той бил издигнат от прадедите им на мястото, от което апостол Павел някога проповядвал. Не съм ходил там, нито съм чел някъде другаде за тоя кръст (веднъж прелистих и някаква книга на Христофор Тзавела, в която пишеше нещо за Косинец, но не срещнах нищо за кръста и съм убеден, че гърците не само са заличили мястото, но са заличили и всяка писмена следа за него. И как иначе - нали те трябва да са първите християни на Балканите, нали ужким от тях сме взели християнството според лъжливите ни и продъжни фалшификатори-историци...

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

Вярно, има хипотеза, че Кубрат е бил християнин. Обаче в нея няма нищо доказано и нищо сигурно - тя затова е хипотеза. Податките, за които споменава Галахад, не са никак достатъчни, защото:

1.Находките от Малая Перешчепина, съдържащи християнски символи, са вероятно собственост на Кубрат, но какво доказва това? Те могат да бъдат придобити и като подаръци, и като плячка. Ако наличието (примерно) на т.нар. дискос на епископ Патернус, на дъното на който е цизелиран кръст, сред тези находки е доказателство за религията на Кубрат, то същото значение за Омуртаг би трябвало да имат кръстовете, с които започват надписите му, а също и този, който стои върху жезъла, изобразен на златния му медалион.

2.Йоан от Никиу не говори въобще за покръстване на Кубрат. Той говори за покръстване на "Кетрадес, началник на мутанес, племенник на Кернака". Но понеже у патриарх Никифор има текст, който представя Кубрат като "владетел на уногундурите, племенник на Органа". Златарски приема, че паралелизмът между двата израза позволява допускането, че Кетрадес = Кубрат, а Кернака = Органа. Но Ал.Бурмов отхвърли и то не голословно това становище, като изказа мнението, че въпросният Кетрадес е лице, което се намира на територията на империята, а не извън нея в момента на борбата за власт, за която разказва Йоан от Никиу. Така че на основание на текста на Йоан Никиуски може да се приема, че Кубрат е покръстен само при положение, че Златарски е прав за Кетрадес, а Бурмов не е прав. Но този въпрос си стои открит.

Така че става въпрос за предположение, основанието за съществуването на което е друго предположение - доказателства няма.

Драги Йончев,

Ама ти наистина ли смяташ Златарски - Мошеника и Фалшификатора за авторитет по българската история? Руският послушник и блюдолизец и имперски агент? Ами че той - в интелектуален смисъл - е истинския виновник за нещастната съдба на България през 20-и век! Нали той разпалено твърди, че българи имало само на север от Стара планина, между Шумен и река Искър? И нали на неговите трудове се позовава Венизелос, когато с присмех отхвърля молбата на Стамболийски да не отнема цялото Беломорие от България "...защото какво е българинът без Бяло море?..." казвайки му "Я виж картите на Златарски! Къде има там българи по Беломорието?" Страшна зараза е златаризма брей!

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

Вярно, има хипотеза, че Кубрат е бил християнин. Обаче в нея няма нищо доказано и нищо сигурно - тя затова е хипотеза. Податките, за които споменава Галахад, не са никак достатъчни, защото:

1.Находките от Малая Перешчепина, съдържащи християнски символи, са вероятно собственост на Кубрат, но какво доказва това? Те могат да бъдат придобити и като подаръци, и като плячка. Ако наличието (примерно) на т.нар. дискос на епископ Патернус, на дъното на който е цизелиран кръст, сред тези находки е доказателство за религията на Кубрат, то същото значение за Омуртаг би трябвало да имат кръстовете, с които започват надписите му, а също и този, който стои върху жезъла, изобразен на златния му медалион.

2.Йоан от Никиу не говори въобще за покръстване на Кубрат. Той говори за покръстване на "Кетрадес, началник на мутанес, племенник на Кернака". Но понеже у патриарх Никифор има текст, който представя Кубрат като "владетел на уногундурите, племенник на Органа". Златарски приема, че паралелизмът между двата израза позволява допускането, че Кетрадес = Кубрат, а Кернака = Органа. Но Ал.Бурмов отхвърли и то не голословно това становище, като изказа мнението, че въпросният Кетрадес е лице, което се намира на територията на империята, а не извън нея в момента на борбата за власт, за която разказва Йоан от Никиу. Така че на основание на текста на Йоан Никиуски може да се приема, че Кубрат е покръстен само при положение, че Златарски е прав за Кетрадес, а Бурмов не е прав. Но този въпрос си стои открит.

Така че става въпрос за предположение, основанието за съществуването на което е друго предположение - доказателства няма.

Драги Йончев,

Ама ти наистина ли смяташ Златарски - Мошеника и Фалшификатора за авторитет по българската история? Руският послушник и блюдолизец и имперски агент? Ами че той - в интелектуален смисъл - е истинския виновник за нещастната съдба на България през 20-и век! Нали той разпалено твърди, че българи имало само на север от Стара планина, между Шумен и река Искър? И нали на неговите трудове се позовава Венизелос, когато с присмех отхвърля молбата на Стамболийски да не отнема цялото Беломорие от България "...защото какво е българинът без Бяло море?..." казвайки му "Я виж картите на Златарски! Къде има там българи по Беломорието?" Страшна зараза е златаризма брей!

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ами да попитам пък и аз: сред кое население апостол Павел и апостол Андрей Първозвани и учениците им (Тимотей, Сила и пр.) разпространяват Христовото учение? Още в 1-и век сл. Христа?

Кубрат не е владял днешните бълг. земи. Но иначе за св. Андрей се смята, че е проповядвал там, дето по-сетне са били и владенията на Кубрат. Това, че там е проповядвал ап. Андрей не означава, че Кубрат е роден християнин. Земите на север и изток от Дунав били сереозно засегнати от Великото преселение ан народите.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не мога да повярвам, че не сте чели хрониката на Йоан от Никиу. Е хайде от мен да мине:

Хроника на Йоан от Никиу (англ.)

Обърнете особено внимание на параграфи 47 и на 75.

Особено за споменаването на втория дори Зиези трябва да ми даде орден.

Впрочем след превод от коптски на геез и после на английски може и да станат някакви изкривявания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Обърнете особено внимание на параграфи 47 и на 75.

За тези откъси ли става дума? Не виждам нищо интересно.

CHAPTER XLVII. 1. And Tros, also, who ruled over the country of Phrygia 62 . . . before that he had slain Priam and Hecuba, and he slew their young men and plundered their royal palaces that it might be a memorial unto him, and this city came under his power, and he named it Enderjan. 2. And Setabarja of Panton he named Asia of the Ephesians.63 It was named . . . which is now Saqilja |35 (= Sicily ?), and it became a great island and its earlier name was Qubaba.

CHAPTER LXXV. 1. And after him the impious Decius, the enemy of God, became emperor, 2. And he raised painful punishments against the Christians and established the law of the polluted heathen that search should be made for the Christians. And accordingly he shed the blood of many saints in every quarter, even of those who worshipped the true God. 3. And this abominable Decius had many male and female lions brought from Africa, and also from the desert had many serpents and venomous beasts male and female and placed them + to the east of the city of Filmunti, of Arabia and Palestine + to the fortress of Circesium in order to form a source of strength against the barbarians and rebels.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не мога да повярвам, че не сте чели хрониката на Йоан от Никиу. Е хайде от мен да мине:

Хроника на Йоан от Никиу (англ.)

Обърнете особено внимание на параграфи 47 и на 75.

Доколкото виждам, английският превод е отдавна коментиран в този форум.

Подозирам, че колебанията са свързани с изписването на имената в оригинала.

Сведението за провинция България от гл. 89:

post-5121-1247684704_thumb.jpg

Името е изписано като Wë-l-gâ-r-yâ.

Разказът от гл. 120 за Кетрадес и Куернака, за които през 1879 г. Зотенберг допуска, че са изопачени форми на известните от сведението на патриарх Никифор Кубрат и Органа:

post-5121-1247684926_thumb.jpg

Със зелено съм подчертал Që-t-râ-dë-s, със синьо la-Kwë-r-nâ-ka и с червено Mu-tâ-në-s.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За тези откъси ли става дума? Не виждам нищо интересно.

Очевидно става дума за

LXXXIX.75: And he also gave battle to Vitalian, and there was great slaughter on both sides. Cyril the general retired into the city named Odyssus, and stayed there while Vitalian withdrew into the province of Bulgaria.

CXX.47: And when the inhabitants of Byzantium heard this news, they said: 'This project is concerned with Kubratos, chief of the Huns, the nephew of Organa, who was baptized in the city of Constantinople, and received into the Christian community in his childhood and had grown up in the imperial palace.'
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За съжаление нямаме хрониката на оригинален език. Иначе може имената на владетелите да са били дадени с по-точно възпроизвеждане от познатото ни от гръцките извори.

Që-t-râ-dë-s - по именика Кубрат е Курт

la-Kwë-r-nâ-ka - в именика си нямаме Органа, но имаме Ирник.

Доколкото виждам, английският превод е отдавна коментиран в този форум.

Подозирам, че колебанията са свързани с изписването на имената в оригинала.

Сведението за провинция България от гл. 89:

post-5121-1247684704_thumb.jpg

Името е изписано като Wë-l-gâ-r-yâ.

Разказът от гл. 120 за Кетрадес и Куернака, за които през 1879 г. Зотенберг допуска, че са изопачени форми на известните от сведението на патриарх Никифор Кубрат и Органа:

post-5121-1247684926_thumb.jpg

Със зелено съм подчертал Që-t-râ-dë-s, със синьо la-Kwë-r-nâ-ka и с червено Mu-tâ-në-s.

Иначе наистина вероятно става дума за LXXXIX.75 и CXX.47, но тъй като ставаше дума за автохонци, то тогава всички са българи освен евреите, цитаните, гърците и турците. Тъй че доста от главите могат да се припознаят по това направление. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Сведението за провинция България от гл. 89:

post-5121-1247684704_thumb.jpg

Името е изписано като Wë-l-gâ-r-yâ.

Тироглифос, как смяташ, дали сведението за провинция България е късна добавка или е оставено от самия Йоан от Никиу. Защото ако не е интерполация... става ясно защо в ГИБИ този откъс липсва - неприятен прът в колелото на панславизма :) Ти явно разбираш от източни писмености (възхищения за което) и би могъл да кажеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тироглифос, как смяташ, дали сведението за провинция България е късна добавка или е оставено от самия Йоан от Никиу. Защото ако не е интерполация... става ясно защо в ГИБИ този откъс липсва - неприятен прът в колелото на панславизма :) Ти явно разбираш от източни писмености (възхищения за което) и би могъл да кажеш.

Сведението за България би могло да е част от оригиналния текст - по времето, когато е писан, актуалното название на областта е България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Направи ми впечатление, че посредата от лявата страна на горната снимка като че ли се чете "град Софiа"

извинете ме че се отклонявам от темата, но от 14 век ли града носи това име?! можете ли да ме насочите към допълнителна информация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Здравейте,

Направи ми впечатление, че посредата от лявата страна на горната снимка като че ли се чете "град Софiа"

извинете ме че се отклонявам от темата, но от 14 век ли града носи това име?! можете ли да ме насочите към допълнителна информация?

Името София за града е засвидетелствано за пръв път в приписка от 1328-9 г. в т. нар. Средецко евангелие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Здравейте,

Направи ми впечатление, че посредата от лявата страна на горната снимка като че ли се чете "град Софiа"

извинете ме че се отклонявам от темата, но от 14 век ли града носи това име?! можете ли да ме насочите към допълнителна информация?

Името София го има и в офиц. документ он 14в. - Витошката грамато на цар Иван Шишман:

градђ ц(а)рс(т)ва ми Софи, над тђми людми да не метехат ни кефалие Срђдешъское

Град София, Средецка кефалия.

Грамотата не е датирана, тъй че се дават широките граници от 1371г. до средата на август 1386г, когато София пада в турски ръце. Най-вероятно обаче е издадена заедно с Рилската при посещението на цар Иван Шишман в София пре- 1373г.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

Една малко по-разширена версия на Боянския поменик. В смисъл, че има изброяването и на архиереите, докато на първата страница на тази тема са само царете и цариците.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Текста на Погановския поменик

Текста го има и в началото, но тук вече със сигурност подредбата си е като в поменика. Има и малко сведения за Погановския поменик.

Много интересни данни, само искам да добавя, че не е на 1 дъска, а на 3, т.е. Погановският поменик е триптих. Украсен е с позлатена дърворезба и икона на Св. Богородица. Може да се види в криптата на "Св. Ал. Невски".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...