Отиди на
Форум "Наука"

Един въпрос относно цар Петър I


Recommended Posts

  • Потребител

През 931 година княз Чеслав избягва от столицата Преслав, вдига бунт и започва да управлява свое сръбско княжество. Цар Петър I обаче не му се противопоставя. Така ли е било в действителност? Моля, дайте някаква насока. :) Така ли е наистина?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ресавски, чудил съм се много. Аз също в последно време започнах да мисля, че Петър сам го е пуснал. Защото в посока запад по това време, не се обръща много внимание. Повече - към маджари и ромеи. Не знам дали ще се съгласиш с мен, но ми се струва, че това сръбско княжество е било и нещо като буфер. Все пак Симеон губи от хърватите.

Link to comment
Share on other sites

Ресавски, чудил съм се много. Аз също в последно време започнах да мисля, че Петър сам го е пуснал. Защото в посока запад по това време, не се обръща много внимание. Повече - към маджари и ромеи. Не знам дали ще се съгласиш с мен, но ми се струва, че това сръбско княжество е било и нещо като буфер. Все пак Симеон губи от хърватите.

Тези сведения за западните ни съседи са съмнителни - не, ами изключително съмнителни. Дуклянския монах, Михаил Деволски и латнските извори така са се оплели, че най-добре да ги оставим на техните историци да си ги разплитат. До появата на Комитопулите и цар Самуил аз не познавам нито един достоверен източник за някакви държави и владетели в тази част на Балканите, а после всички извеждат родословието си от... тях!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами Симеон подчинява Сърбия, но едва след серия неуспешни опити да постави там княз, който да е маша в ръцете му. Той сменя князете, но те все се опитват да се сдушат с Византия за да постигнат независимост. Чеслав действително откъсва Сърбия от България. :hmmm: Но от друга страна е полубългарин, възпитан в България. Иначе казано след като в Сърбия Симеон не е могъл да си намери подходящ княз, Петър си е създал такъв. И не е имал проблеми със сърбите като баща си. :bigwink: Както се вижда в онова време за да управляваш една държава дълго в мир не е било достатъчно само да си миролюбив владетел.

Link to comment
Share on other sites

Ами Симеон подчинява Сърбия, но едва след серия неуспешни опити да постави там княз, който да е маша в ръцете му. Той сменя князете, но те все се опитват да се сдушат с Византия за да постигнат независимост. Чеслав действително откъсва Сърбия от България. :hmmm: Но от друга страна е полубългарин, възпитан в България. Иначе казано след като в Сърбия Симеон не е могъл да си намери подходящ княз, Петър си е създал такъв. И не е имал проблеми със сърбите като баща си. :bigwink: Както се вижда в онова време за да управляваш една държава дълго в мир не е било достатъчно само да си миролюбив владетел.

Примам становището, но за да стане княз - Чеслав или който и да е на запад от България, е нужно да бъде легитимиран и да се легитимира сам чрез посланици и дипломация. Аз, пък и никой досега не е успял да издири достоверен източник от онези времена, доказващ че днешните бивши югославски републики са имали държавици и свои владетели. Константин Багренородни дава някои сведения, но така заплита интригата, че не може да се разбере кой точно вика за пореден път ромеите "на помощ" и защо точно тях, а не по-близкостоящите латинци!?! Зетският княз Владимир например 4-5 века си беше неизвестен дори и като светец, а сега почти повсеместно се приема за княз. Е, така- седи си, седи па току стане княз!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Примам становището, но за да стане княз - Чеслав или който и да е на запад от България, е нужно да бъде легитимиран и да се легитимира сам чрез посланици и дипломация. Аз, пък и никой досега не е успял да издири достоверен източник от онези времена, доказващ че днешните бивши югославски републики са имали държавици и свои владетели. Константин Багренородни дава някои сведения, но така заплита интригата, че не може да се разбере кой точно вика за пореден път ромеите "на помощ" и защо точно тях, а не по-близкостоящите латинци!?! Зетският княз Владимир например 4-5 века си беше неизвестен дори и като светец, а сега почти повсеместно се приема за княз. Е, така- седи си, седи па току стане княз!!!

Типичен случай на инфлация на една титла. Първоначално княз е титла на независим владетел. Симеон и Петър си уреждат друга - цар (чийто прототип също започва да търпи инфлация и през 14в. си имаме от една и съща дума две титли - цар и кесар). Сръбските князе са независими, ама не съвсем - по същество са васали, шефове на накоя сателинта буферна държавица. И така князът става владетел-васал. В епохата на осм. робство се пада и по-надолу и князът си е нещо като общински кмет.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...