Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Прилича най-много на Свети Йоан Кръстител в Несебър, само че е много по-малка като площ.

Странно е , че е построена на наклонено място, като олтарът е в най-ниското.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Прилича най-вече на Свети Никола в Сапарева баня и на Свети Теодор в Бобошево. Колкото до купола - според Асен Василев, В. Марди-Бибикова, Бистра Николова, Виолета Димова, т.е. практически според всички писали за нея, тя е кръстокуполна, със стегнат кръст.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А как е изглеждала Свети Никола в Сапарева баня преди да я реставрират?

И как е изглеждала Свети Теодор в Бобошево преди да я опаковат?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Спретнах две бързи рисунки. Куполът се носи от нещо. Единият вариант е от колони. При кръстокуполните роляга на колони играят вътрешните рамена на кръста. Ими и една снимка на джамията в Пловдив - там се вижда едно от възможните решения за носещите части погледнати от вътре.

В случая ако нямаме податки за колони или куполът трябва да е по-широк или в тази част покрива трябва да е по-висок - с арки или някакви други елементи трябва да имаме изнасяне на носещата част навътре.

post-549-1258395939.jpg

post-549-1258395982_thumb.jpg

post-549-1258395997.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

plan.th.jpg

twoermarked.th.jpg

towera.th.jpg

Здравейте!

Много бих се радвал ако има желаещи да помогнат с въстановката на североизточната римската кула дадена на снимките. Кулата е четириъгълна със средни вътрешни размери 4 х 3.8 метра, а стените са по 2.7 метра. Запазената стена е с ширина между 2.75 и 3 метра. Съоражението е строено около 300 г.

Молбата ми е да бъде показана кулата, вероятно била с бойници, както и част от стената в продължение на 2-3 метра, и ако е възможно това да стане на едната снимка.

Със сигурност работата е далеч по-малко спорна от възстановяването на църквите.

Благодаря ви предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
plan.th.jpg

twoermarked.th.jpg

towera.th.jpg

Здравейте!

Много бих се радвал ако има желаещи да помогнат с въстановката на североизточната римската кула дадена на снимките. Кулата е четириъгълна със средни вътрешни размери 4 х 3.8 метра, а стените са по 2.7 метра. Запазената стена е с ширина между 2.75 и 3 метра. Съоражението е строено около 300 г.

Молбата ми е да бъде показана кулата, вероятно била с бойници, както и част от стената в продължение на 2-3 метра, и ако е възможно това да стане на едната снимка.

Със сигурност работата е далеч по-малко спорна от възстановяването на църквите.

Благодаря ви предварително!

Ще е по-лесно ако имаме снимки от всички страни и сведения за кулата - старинни рисунки от времето, когато е била по-добре запазена, описания и др. под. Че по една снимка от далече трудно ще стане нещо, което поне донякъде да е приличало на онова дето е било.

По-лесно е да речем с кулата на Перперикон, тъй като е сравнително добре запазена и има за нея хубави чертежи.

perperikon1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

zapad.th.jpg

iug.th.jpg

Няма сведения, няма рисунки, няма нищо. Има само основи, дати и римляни.

Напълно съм наясно че възстановката, каквато и да е тя, ще може да се нарече измислица, но въпреки това...

Отива към творчекса работа, но едните основи са там и имат размери. Аз самият мога да хвана молива и да прасна една 10-метрова кула, но мисля че тук има по-запознати хора.

Все пак тези основи са държали кула с ограничена височина. Може да се предположи оптималната височина, нали? А върха ще да е бил със бойници, което е чисто предположение, но мисля че може да се приеме.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте момчета (и момичета, ако има.. :))) от доста време ви разглеждам форума.. и случайно попаднах да тази тема... Браво за въстановката на църквата.. много яко изглежда.. жалко, че по-старите прикачени файлове не ми ги отваря сървърът.. :(( както и да е.. отдавна имах мерак да се занимавам с нещо подобно, но чак преди 20тина дни се захванах с нещо по-сериозно.. та ето скромния ми принос с двореца на Крум от Плиска.. малко е rough моделът, ама все още съм лаик. :D..

post-1182-1263579940_thumb.jpg

post-1182-1263580025_thumb.jpg

post-1182-1263580033_thumb.jpg

post-1182-1263580039_thumb.jpg

post-1182-1263580046_thumb.jpg

post-1182-1263580054_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
zapad.th.jpg

iug.th.jpg

Няма сведения, няма рисунки, няма нищо. Има само основи, дати и римляни.

Напълно съм наясно че възстановката, каквато и да е тя, ще може да се нарече измислица, но въпреки това...

Отива към творчекса работа, но едните основи са там и имат размери. Аз самият мога да хвана молива и да прасна една 10-метрова кула, но мисля че тук има по-запознати хора.

Все пак тези основи са държали кула с ограничена височина. Може да се предположи оптималната височина, нали? А върха ще да е бил със бойници, което е чисто предположение, но мисля че може да се приеме.

къде се намира тази кула? това Сердика ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Здравейте момчета (и момичета, ако има.. :))) от доста време ви разглеждам форума.. и случайно попаднах да тази тема... Браво за въстановката на църквата.. много яко изглежда.. жалко, че по-старите прикачени файлове не ми ги отваря сървърът.. :(( както и да е.. отдавна имах мерак да се занимавам с нещо подобно, но чак преди 20тина дни се захванах с нещо по-сериозно.. та ето скромния ми принос с двореца на Крум от Плиска.. малко е rough моделът, ама все още съм лаик. :D..

Хм, добре, добре! :coolthumb: На какво е базиран, на някакви данни или предполагаем изглед?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Здравейте момчета (и момичета, ако има.. :))) от доста време ви разглеждам форума.. и случайно попаднах да тази тема... Браво за въстановката на църквата.. много яко изглежда.. жалко, че по-старите прикачени файлове не ми ги отваря сървърът.. :(( както и да е.. отдавна имах мерак да се занимавам с нещо подобно, но чак преди 20тина дни се захванах с нещо по-сериозно.. та ето скромния ми принос с двореца на Крум от Плиска.. малко е rough моделът, ама все още съм лаик. :D..

Крумовият дворец обикновено така се прави на възстановките. Той е запазен само в субструкция и е трудно да се каже какво е било нагоре. Но 64-те квадрата, които виждаме запазени като основи ме карат да мисля, че може би е имал някакъв първи етаж.

Иначе отвън ще да е изглеждал като на реконструкцията. Може само да гадаем дали 4-те кули са били покрити или открити.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, добре, добре! :coolthumb: На какво е базиран, на някакви данни или предполагаем изглед?

като цяло е правен по разработки на наши археолози, по рисунките на някои от тях, и как те го виждат.. но наистина нагоре няма как да се знае как е изглеждал със сигурност... за съжаление..

ето нещо, което обаче е почти на 100% сигурно, че е изглеждало така.. северната порта на Абритус (в процес)

post-1182-1263629461_thumb.jpg

post-1182-1263629467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какви са данните,че кулите са били с покрив?

Доколкото ми е известно единственото,на което базират "покривите" е баба Вида, но там те най-вероятно са по-късна добавка, когато османците "модернизират" крепостта.

Не сещам по изображения да се виждат някъде покриви на кулите....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По-скоро трябва да са гледали местни монети или пък нещо от рода на Списъка със служ. ранговете (на снимката част от рисунката на провинция Скития:

post-549-1264013529_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо от родната археология:

http://frognews.bg/news_19186/Trakiisko_zl...anskata_mogila/

Триизмерен модел на Могиланската могила край Враца ще бъде направен в Регионалния исторически музей във Враца. Така ще се сбъдне една от идеите на историците в музей – да съберат на едно място древните традиции на траките с нашата съвременост.

По думите на археолога Нарцис Торбов инициативата е на професор Валерия Фол, която заедно с екипа си от Института по тракология към БАН утре започват триизмерното заснемане на основите на погребалните съоръжения, открити в могилата, както и многобройните златни и сребърни артефакти, намерени в тях, допълни Торбов.

Проектът предвижда да се създаде триизмерен модел на могилата и съоръженията в нея, виртуално да се представи как са изградени гробните камери, как са извършени погребенията в тях, как са положени скъпоценните дарове, обясни археологът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А какви са данните,че кулите са били с покрив?

Доколкото ми е известно единственото,на което базират "покривите" е баба Вида, но там те най-вероятно са по-късна добавка, когато османците "модернизират" крепостта.

Не сещам по изображения да се виждат някъде покриви на кулите....

тези кули ги правя по скици на родни архитекти (прикачвам 1-2).. (които би трябвало да са съгласували това с археолозите... щом вторите после прилагат рисунките им в книгите си.. ).. иначе не знам дали са били с покриви.. просто така съм виждал че ги моделират.. :))

между другото ето двореца на Крум след рендъринг (rendering ;))

post-1182-1264032136_thumb.jpg

post-1182-1264032158_thumb.jpg

post-1182-1264032173_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Last Roman, сигурно имаш в предвид, че така се прави реклама? Да не би пък архитектите да са останали без работа?

Саландер, ако искаш нещо комбина можем да направим, но пък незнам кога ще имам време да се занимавам с тези неща :(

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не рекламирам нищо, просто показвам как го правят специалистите. Харесаха ми възстановките и реших да ги пусна в тази тема. :bigwink:

Е, 'реклама' донякъде има, гледам на последната картинка са ме хванали и вмъкнали като статист с още двама легионери. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...