Отиди на
Форум "Наука"

Истории за животни


eMGeto

Recommended Posts

  • Потребител

Изобщо не е за тук, но не знам къде да я сложа!

Беше 5 часа сутринта на 23 юли 1998-ма. Тъмно! Няма трафик, топло, няма вятър! Реших да отида до работа пеш. Движех се по Бърнхамторп стриит - уест (на левия тротоар). Беше гробна тишина. Достигнах кметството (Сити хол) на Мисисага. Изведнъж чух дращене - помислих, че някой пада от дървото- срещу кметството имаше къщи и дървета! От дървото - беше на 20 м. от мен, слизаше надолу с главата голяма пума (планински лъв, кугър)! Тя даже не ме и погледна. Избяга! Следите от ноктите и стояха години след това. А по канадската телевизия казаха, че от десетилетия нямало съобщения за пуми в южната част на Онтарио!

Имат поздрави от еМГето!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисля, че няма нищо чудно някой екземпляр да се е навъртял натам. Такива скитащи пуми има из цяла Сев. Америка. А ако в точно в този район няма регистрирана пума можеш да се свържеш с някоя организация та да го оправят това. Виждам, че Ontario Puma Foundation (OPF) се занимава с такива работи

ето и тяхна карта на пуми, които са засичани в Канада - вижда се, че много близо да твоя град има нанесени пуми:

post-331-1254171297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Грешка съм направил - годината е 97-ма, а не 98-ма! Освен това трябва да е било по-рано - може би 3 ч. Аз имах час и половина път пеша - вървях спокойно. Беше приятно.

Да, можеше тогава, но сега след 13 години, няма смисъл. Очаквах, че ще бъде забелязана от някого след разсъмване и ще чуя по вечерните новини, но нищо! На картата този случай не е посочен, но са посочени в едно село на север от Мисисага - Оринджвил. Там може. То е само фарми с големи разстояния помежду им, които са съвсем диви. А защо в новините казаха, че от десетилетия нямало виждания на пуми в южно Онтарио - картата показва съвсем друго? Може би искат да кажат, че не са виждани в населените места. Тази пума е минала през Брамптън, който е между Оринджвил и Мисисага и е пресякла и аутобана и как не е била видяна от никого, е просто чудно. А може и да са я видели, но като мен да са го оставили за себе си!

Голямо животно! Аз в първия момент помислих, че е лъвица (така изглеждаше на уличното осветление), но веднага се досетих, че лъвове не могат да се катерят по дърветата. Избяга в тъмното без да ми обърне никакво внимание!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Името на темата ми харесва ! Но моята история е в съвсем друга насока .

Имам семейство таралежи . Събрах ги от улицата , защото реших , че малките все още не са готови за зимен сън . Най-малкото тежи 133 грама . При нас се казва , че ако таралежа не е половин кило тежък той няма да преживее студовете . Пък и така поне тази зима няма да бъдат смачкани от някоя кола . Храня ги с храна за котки - това го знам от хората от приюта за животни .

Въпросът ми е какви са шансовете на малките догодина като ги пусна пак в природата - ще могат ли да си намират сами храната , след като сега се приучават така ?

Има ли някой опит в това отношение ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Огромна грешка си маправила!

Трябваше да ги оставиш където си си ги намерила или най - много да ги преместиш на по - безопасно място. Щом се хранят с котешка храна и живеят у вас, на пролет, вече ще са негодни за самостоятелен див живот.

Има едно непоклатимо правило: диви животни не се вземат "временно" вкъщи, защото не осъзнато приспиваме инстинктите им!

Аз съм гледал диви животни вкъщи, полагайки страшно много усилия да им осигурявам среда максимално близка до естествената ин, но ми костваше усилия и пари.

Тъй че сега отговорността е низяло в твои ръце!, както се казва в едно филмче.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Огромна грешка си маправила!

Трябваше да ги оставиш където си си ги намерила или най - много да ги преместиш на по - безопасно място. Щом се хранят с котешка храна и живеят у вас, на пролет, вече ще са негодни за самостоятелен див живот.

Има едно непоклатимо правило: диви животни не се вземат "временно" вкъщи, защото не осъзнато приспиваме инстинктите им!

Аз съм гледал диви животни вкъщи, полагайки страшно много усилия да им осигурявам среда максимално близка до естествената ин, но ми костваше усилия и пари.

Тъй че сега отговорността е низяло в твои ръце!, както се казва в едно филмче.

Това е твоето мнение , моето е друго ..... Българинът обича първо да осъжда и да казва : аз съм прав , ти не си .....

Ми тогава да закрием всички места , дето може да се помогне на дивите животни и ако случайно видим , че на едно такова , родено в природата му трябва помощ то просто да обърнем главата на другата страна .....

:annoyed:

Чакай да ти обясня и това : един таралеж не можеш да преместиш на " безопасно място " , да не говорим за шест !

И ще ти кажа защо не си прав ! Две години гледах таралеж при мен , две години го храних с неестествена за него храна . Избяга ми , може би хормоните ..... както и да е , остана да живее в съседната горичка , която граничи с една поляна . Изкара чудесно зимата на вън , изкара и лятото и тази есен го смачка комбайна , който косеше нивата !

Намерих го , като се разхождах с кучето . Толкова , за " приспатите инстинкти " !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисля, че няма да им навреди толкова на таралежчетата. Те са от типа животни... да кажем като котките и в къщи ще и е добре, но и на вън ще оцелее. Хубаво е, че таралежите не са специализирани по отношение на храна. Корави животни са общо взето. Все пак на пролет преди да ги пуснеш започни да ги храниш с разни червейчета, охлювчета и насекоми. И гледай, където ги пускаш да няма язовци.

Все пак мисля, че не е трябвало да ги вземаш. Таралежите много рано стават напълно самостоятелни от майка си и се справят ( ако не е много тежка зимата ).

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мисля, че няма да им навреди толкова на таралежчетата. Те са от типа животни... да кажем като котките и в къщи ще и е добре, но и на вън ще оцелее. Хубаво е, че таралежите не са специализирани по отношение на храна. Корави животни са общо взето. Все пак на пролет преди да ги пуснеш започни да ги храниш с разни червейчета, охлювчета и насекоми. И гледай, където ги пускаш да няма язовци.

Все пак мисля, че не е трябвало да ги вземаш. Таралежите много рано стават напълно самостоятелни от майка си и се справят ( ако не е много тежка зимата ).

Язовци нямаме .... поне никога не съм виждала , тук , при нас . Знам , че стават рано самостоятелни , проблема им не е там , а в теглото - те просто нямат достатъчно грамаж , а знам , че при температура около 5 градуса престават да ядат . Като се вземе в предвид , че сме почти средата на октомври , то просто не им остава достатъчно време да достигнат границата от 500 грама - тегло , което им трябва да преживеят зимният сън - все пак спят до април ....

Както и да е , благодаря за отговора !

http://media.snimka.bg/4553/015360982.jpg

http://media.snimka.bg/4553/015360956.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...