Отиди на
Форум "Наука"

Иманярски постове и питания


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Всъщност не е ли време подобни иманярски постове и питания да бъдат изтривани безкопромисно от модератори и собствениците?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Не, не мисля, че това са иманярски постове...хората питат и други отговарят...имаше една тема в която се пишеше за това...

Това си е чиста информация, лично аз доста научавам от този раздел...и не мисля, че иманяри биха тръгнали нито да питат тук, нито да четат ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не, не мисля, че това са иманярски постове...хората питат и други отговарят...имаше една тема в която се пишеше за това...

Това си е чиста информация, лично аз доста научавам от този раздел...и не мисля, че иманяри биха тръгнали нито да питат тук, нито да четат ;)

Немалка част от постовете в този раздел са точно иманярски, видно и от специфичната "терминология", използвана от авторите им.

Администратор: Ще се обсъди с екипа този проблем...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Немалка част от постовете в този раздел са точно иманярски, видно и от специфичната "терминология", използвана от авторите им.

според теб всички с интереси в нумизматиката са иманяри :good: обществена тайна: почти всички археолози в БГ са иманяри :baby:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
:tooth: знам какво е триксел само че деронския е с кози крака

Aspandiat, как разбра че постовете са иманярски :lac:

Ще ти кажа как - някой има нещо, не знае колко струва и дали струва изобщо нещо, прави си регистрация тук, пита. И понеже тук винаги е имало добри момчета, обикновено му отговарят. След това в статистиката на профила на този юнак остава "мнения 1". Или "мнения 2" ако е бил по-любезен едно благодаря да каже. Е, по това например личи, дали постът е иманярски.

Отделно, че на този потребител явно някой е казал, че обикновено за каталог предмети или експонати се снимат на бял фон. Сигурно обаче е пропуснал да му обясни, че идеята на такъв тип снимане е улесняване на последващо тифецване във фотошоп и използването на тифеците за каталози и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
според теб всички с интереси в нумизматиката са иманяри :good:

Да, почти всички са ако не иманяри, то пряко свързани с иманяри.

обществена тайна: почти всички археолози в БГ са иманяри :baby:

Това, че сред археолозите могат да се намерят неколцина иманяри, не оправдава иманярството. Не го оправдава и това, че в нашата държава то е официално покровителствано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ето какво правят в белите страни

http://piterklad.ru/viewtopic.php?t=7122&a...asc&start=0

http://www.colchestertreasurehunting.co.uk/

http://www.ncmd.co.uk/

http://myweb.tiscali.co.uk/glevumdetecting/

докато няма адекватни правила и закони, и се търси конфронтация не знам как ще се оправим :titanic:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано уважам мнението ти като цяло, защото съм виждал че имаш доста познания като цяло, не мога да не покажа респект. Сега на темата. След като изчетох 10 идиотски поста :crazy_pilot:

Та занимавам се с нумизматика от повече от 15 години, нямам колекция от повече от 9, искам да ми кажеш как според теб съм свързан с иманяри?????

Вече отдавна не ме интересува нито покупката нито продажбата на монети!!! Едно е колекционерството съвсем друго е иманярството, но те са свързани в световен мащаб, и всички други страни са успели едновременно да съществува колекционерство и да си опазват археологическите паметници, явно има как да става...........

То няма как колекционер да не купува: дали ще е от иманяр или прекупвач в случея не е важно, те винаго ще са едно. Важното в случея е търсачите (иманярите или каквото и да е ) да си търсят, но това да не е местата обозначени като археологически обект. Аз не чул да речем в Италия някой да иде да разкопава Равена с Булдозер и да краде.....

Друг въпрос е нивата на чичо Гошо който сее царевица, прави всяка година дълбока оран на 1.20 във място кадето е имало поселение от вида на село. Той така или иначе отдавна е разрувил всичко, което може да се открие....

Нужно е за целта да се направи закона така че да разграничава правилното от грешното и най-вече да е възможно музеят да плати 60-75 % от аукционната цена на нещо. Така никога няма нещо ценно да отива по търгове (или поне минимален % ). Мисля че всеки ще го устройва да го продаде в музея отколкото на прекупвач на по-малка цена.

За съжаление това не се прави!!!

Това, че сред археолозите могат да се намерят неколцина иманяри, не оправдава иманярството. Не го оправдава и това, че в нашата държава то е официално покровителствано.

А отделен въпрос е това че има музей в България кадето има заменени експонати с ментета или липсват такива. На 10000 % са изнесени или от уредник или археолог или музеен работник и трябва за това да има 2 пъти по-сурова санкция от иманяр. Тоест за иманяр 10 години, но за музеен работник осъшествяващ износ най-малко 25 да висим кой ще изнесе. Липси и нередности бяха открити в редица музей: Бургас, Стара Загора, Шумен, кражби от Велико Търново и още много...........И всичко от тези музей е отишло отново в частни колекции и аукциони.

Също така си мисля че трябва да има много сериозни изисквания към паметници отиващи на аукциона (със документи) както в западен аукцион.......Тук всичко става на принципа на пазарската търговия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-сетне някой да удари шамар на тези "музейни плъхове" ! Браво на "бат-бойко" за 07.10.2009 и измененията в закона за археологическите находки ! Защо някой от тези които плюят срещу иманярите не ми посочи една интересна сбирка в музеите на БГ ? Защото същите тези "плъхове" отдавна са я окрали или обикалят по света със нея на държавни средства . Истината е една !!! Всички музеи да станат частни ? Единни правила за търговия с национални ценности ? Единен регистър на национално ниво ? Национален археологически фонд който може да се съхранява и в музеите по места . Върховен реголаторен орган ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Най-сетне някой да удари шамар на тези "музейни плъхове" ! Браво на "бат-бойко" за 07.10.2009 и измененията в закона за археологическите находки ! Защо някой от тези които плюят срещу иманярите не ми посочи една интересна сбирка в музеите на БГ ? Защото същите тези "плъхове" отдавна са я окрали или обикалят по света със нея на държавни средства . Истината е една !!! Всички музеи да станат частни ? Единни правила за търговия с национални ценности ? Единен регистър на национално ниво ? Национален археологически фонд който може да се съхранява и в музеите по места . Върховен реголаторен орган ?

За една част от идеята съм супер съгласен за друга не толкова :smokeing:

Да речем на всякаде музейте са си държавни, няма логика да са частни, няма и смисъл, но им трябва много голяма нужда от реформи и нововъведения, правила изобщо май цялата им структура е за смяна ако ме питаш. Иначе много от музейте имат прекрасни нумизматични и не само нумизматични колекции. За съжаление 99 % от тях стоят по хранилища и фондове, защото или няма възможност да ги излагат или не искат, което е грозна картинка.......говори много лошо за тях.

За единните правила за търговия и регистрите съм с двете ръце за!!! Трядва да има един регистър, всяко нещо се картотекира, предлага на 60-75 % стойност на музея. да речем прост пример , извинявам се за цената, тя е само за нагледно. Иманяр вади 5 тетрадрахми на Филип 2-ри (излизат супер много, но запазените се търсят доста). Каталожна за България е около 250-300 лв на брой. Музеят предлага на човека по 150-175 лв, и съм почти 99 % че няма как да не ги даде в музейната колекция. Това е сума оледотворяваща и двата отбора мисля и всички са доволни в крайна сметка. Ако не пуска ги след регистрацията от музея на търги готово. Там ако има интерес и музея може да наддава. Знам че това скоро тук няма да стане, но пък ако опитаме като цяло може все някога да успее. Според мен просто трябва да се погледнат законите на развити държави в тази сфера: Италия, Испания , германия и да се направи една малка компилация на техните закони, няма изобщо никакъв смисъл нашите умове да мислят нови глупости, те хората вече са ги измисли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Най-сетне някой да удари шамар на тези "музейни плъхове" ! Браво на "бат-бойко" за 07.10.2009 и измененията в закона за археологическите находки ! Защо някой от тези които плюят срещу иманярите не ми посочи една интересна сбирка в музеите на БГ ? Защото същите тези "плъхове" отдавна са я окрали или обикалят по света със нея на държавни средства . Истината е една !!! Всички музеи да станат частни ? Единни правила за търговия с национални ценности ? Единен регистър на национално ниво ? Национален археологически фонд който може да се съхранява и в музеите по места . Върховен реголаторен орган ?

Празничен ден за всички иманяри, пардон, "колекционери". Я направо запей Одата на радостта, нали е и европейски химн.

И стига сте говорили срещу археолозите и музеите, защото някъде си имало калпави или непочтени археолози! То по тая логика, понеже има и калпави лекари, дайте да отхвърлим и медицината и да се оставим да ни лекуват разни врачки и прочее шарлатани. :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей ROCA ! Явно не проумяваш основното в идеята . Когато един музей е частен то основното е той да печели от това си начинание и в тази връзка няма полза да трупа реликви в хранилищата си или да не ги съхранява добре . Няма сметка и да потдържа на щат 20 професора , 60 доценти и Е-н на брой сътрудници всичките с измислени публикации от типа "Влиянието на климата(слънчевото греене или фазите на луната) върху творчеството на античните майстори " . При частните музей автоматично се подреждат и нещата с пазара на архиологически находки . Всеки уважаващ себе си колекционер би предпочел да си закупи находка от аукцион организиран от музей а не от търг в интернет . Все пак частника би държал на това какво се продава с неговото име и авторитет . С некоректни продажби би загубил и лиценза си ако трябва . По отношение на националните ценности може да се изгради структура на Национален Културен Фонд към НИМ който да дава оценка на различните арх.находки и когато те са от национално значение да ги вкара в регистър и да подлежат на контрол така че да не напускат страната и да са общонационално достъпни . Това не означава че трябва да са достъпни безплатано ? Бих ти задълбал още по идеята но това в нашата тема нищо няма да промени освен инфаркт на някой "другари" които цуцат от тази държавна баница в момента . Нещата леко по леко сами се ориентират нататък и когото у нас се намерят достатъчно богати колекционери за да потдържат парламентарни лобита то ще се промени изцяло в тази насока . Жалко че аз не съм от тях ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е добре но повечето български музей са с общ персонал 15-20 човека със охрана, уредник чистачка и т.н.......така че "на щат 20 професора , 60 доценти и Е-н на брой сътрудници" е измишлютина, освен ако не говориш за брая общо в България.............. Все пак реално аз съм посещавал поне 10 световни музея, и нещата са така: нито Египетския в Кайро е частен, нито този в Гърция и т.н............не мисля че тея в България трябва да са!!!!!!!!

Да частни музей трябва да има, но те трябва да са отделно..................

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Предполагам сте забелязали, че е въведено ограничение за въпроси свързани с цени на археологически артефакти.

За питанията какво представлява дадена монета не мисля, че е добра идея да има ограничения (без цени и оферти). Едва ли искате някой от незнание да си направи пръстен от златна монета на цар Иван Асен ІІ или от медалиона на Омуртаг. Все пак трябва да държим сметка, че много хора правилно са преценили родната музейна мафия и не искат да имат контакти с нея.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...