Отиди на
Форум "Наука"

Инцидент с Т72


КГ125

Recommended Posts

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Хах, какво стана? Да не би някоя димна граната да гръмна вътре, изпод купола бая изпуши?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Снаряда гръмна вътре, това е халостен снаряд за демонстрация. Някаква повреда на оръдието стана и вместо газовете от взрива на снаряда на излетят през дулото, гръмнаха вътре в оръдието. Пушилката е не само яка, но и отровна...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ц ц, а ако беше боен снаряд!? :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами ако беше боен... сложно е да се каже. Вероятно този халостния заряд е по-слаб. Това, което гръмва не е гранатата, а това, което е в гилзата. Така че, проблемът щеше да е сходен, навярно. Но не се изключват по-гадните варианти...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

Преди две седмици четох в руски сайт за екипаж на Т-72, загинал по време на нощни стрелби. В Българската армия навремето се разказваше за наш екипаж на Т-34, загинал подобно. В следствие на явлението "закъснял изстрел". Тоест когато при натискане на спусъка изстрел не последва. При отваряне на затвора, за да се извади снаряда, същия тогава гръмва в бойното отделение. Поради това навремето при осечка чакахме половин час преди да извадим снаряда. При Т-72 където има автомат за зареждането как ли е станало?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Даже 45 мин. се чакаше! И оръдието се отваряше от АВ техник.

С или без автомат, вероятно изстрелът е бил неуспещен поради дефект на капсулата - след удара не последва възпламеняване на заряда.

Много голяма грешка, да го изваждат веднага. Оръдието остава насочено към целта, стрелбата спира, всички излизат и чакат 45 м. и после АВ техник отива да се оправя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Винаги съм се възхищавал на компетентни мнения.Само нещо този път ме обзеха съмнения.Какво аджеба ще вадят от оръдието на Т-72,при него гилзи нама.Има механизъм,по точно барабан който зарежда,пълнач пак няма.Да не се впускам в подробности за начина ако евентуално не гръмне снаряд дали може да се извади на ръка.Тук ,,ПУШЕКА,, е от друго но оставям на ,,експертите,, да познаят.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, аз не за Т72 говорех горе, а за цитирания случай с Т34. Не знам какво стана на 72-ката горе на видеото, но този пушек може да е само от оръдието при изстрела и то от някаква повреда. Не знам нагнетателя на Т72 отде изхвърля но надали това беше само от него.

Де го бай Ганьо да каже??

Надали е невъзможно да се извади снаряд на ръка от оръдието на Т72. Пълнач е командира, когато не работи автомата, доклкото знам. Т72 съм виждал само отвън, хеле пък АВ..

ПП

Гилза няма, но възпламеняване на заряда има, нали? Е, то не винаги може да е успешно и ситуацията да остане снаряд вътре в оръдието е съвсем възможна. Не мисля, че няма да се процедира аналогично на зарядите с гилзи.

В т72 се пълни и на ръка и на автомат, но как се "празни" не гръмнало оръдие? Не с автомата, определено.

Инцидента горе не е поради невзривяване на снаряда, а поради това, че част от газовете влязоха вътре в куполата при взрива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ц ц, а ако беше боен снаряд!? help:

Първо, това е инсценировка - не е нормален изстрел, и второ - на шоу представления със частни танкове не се ползват бойни снаряди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е виждам че си дописвал,попрочел си това онова в уикито.Та само жокер за конкретния случай.На Т-72 има тръби за отвеждане на газовете след истрел,но трябва да има налягане,при тея демо фишеци нали се сещаш че такова ще да е много мното под необходимото,а и ,,вкладна цев,, мисля че знаеш какво е.А и само нещо като помощ за приятел,в уикито написаното за 72 има доста неточности.Сега от любопитство,бе що не пуснеш клипа с Меркавата дето беше дълго време еталон за ,,ефекта на тапата,,Айде със здраве.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:):) Добре. Тръби от оръдието за отвеждане на газовете ли? Смяташ ли, че този изстрел беше с вкладна цев?

Кой клип?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вкладната цев няма нищо общо с показаното на клипа. Изстрела е халостен. Няма налягане, няма откат и съответно автоматично отваряне на клина на оръдието за презареждане. Сигурно нагнетатателя не е работел и като са отворили затвора ръчно, газовете са напълнили танка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Халостните изстрели на оръдията се състоят само от заряда в гилзата без снаряд. А когато няма снаряд не работи ижектора и съответно газовете не се продухват навън а остават в тялото и след отваряне на затвора влизат вътре в машината (пробвал съм го на собствен гръб). Но дали е точна такъв горния случай не мога да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Халостните изстрели на оръдията се състоят само от заряда в гилзата без снаряд. А когато няма снаряд не работи ижектора и съответно газовете не се продухват навън а остават в тялото и след отваряне на затвора влизат вътре в машината (пробвал съм го на собствен гръб). Но дали е точна такъв горния случай не мога да кажа.

Това е така с тази разлика че за Т72 има инертни снаряди а няма халосни най-вероятно колегата има предвид само заряд (без снаряда), за газовете е вярно понеже без снаряда няма кой да акумулира енергия в ижектора за да издуха газовете от оръдието ............ но ако се вгледаме в клипа не се вижда да се отваря люкчето за подона .. т.е. евентуално не са заредили друг заряд за да затворят канала на оръдието и мерача се ........... "панира" казано на жаргон и напусна машината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надали е невъзможно да се извади снаряд на ръка от оръдието на Т72. Пълнач е командира, когато не работи автомата, доклкото знам. Т72 съм виждал само отвън, хеле пък АВ..

ПП

Гилза няма, но възпламеняване на заряда има, нали? Е, то не винаги може да е успешно и ситуацията да остане снаряд вътре в оръдието е съвсем възможна. Не мисля, че няма да се процедира аналогично на зарядите с гилзи.

В т72 се пълни и на ръка и на автомат, но как се "празни" не гръмнало оръдие? Не с автомата, определено.

............

T-72 когато снаряда не е изстрелян се изпразва чрез изтрел в мишената или около нея

Относно изваждането на снаряда официално не е разрешено ....... но ....има тънкости за направата и на това ... българина е майстор на всичко

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А когато не може да се взриви заряда как става? Не се ли чака известно време, преди да се извади снаряда? (или само заряда, ако отпред няма снаряд)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А имало прадължение.Не казвам че истрелът е с ,,вкладна цев,,това беше само жокер.При истрел с вкладна няма откат и няма отваряне на клина,та трябва на ръка...Правилно че няма халостни.По просто казано в случая гърми само заряда,снаряд няма и тъй като няма откат няма отваряне на ,,долния край на тръбата,,тоест пушек няма откъде да влезе.Значи има нещо друго.Питам се презареждащия механизъм дали пък можеше да се задейства и без откат,нали все пак трябва от някъде да влезе тоя пушек.Иначе гяволъци с отваряне на клина има ,вярно,ма в случая що да се правят заряда гръмнА все пак,що да ,,отварят на ръка,,Бе все по топло става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А когато не може да се взриви заряда как става? Не се ли чака известно време, преди да се извади снаряда? (или само заряда, ако отпред няма снаряд)?

........ :post-20645-1121105496: ... чакай сега това са различни моменти ... /не е срамно да питаш ... :post-70473-1124971712: .за разлика от многознайковци(не влизали в танк) които интерпретират чутото/

1.говорихме за зареден снаряд без да е задействан спускателния механизъм == как може да се извади снаряда от оръдието

2.Ако е бил задействан спускателния механизъм , но не е произведен изтрел следва горното чакаш 30мин спускаш повторно пак чакаш ....... след това екипажа напуска машината и " "някой" " вади заряда :crazy_pilot: ...... а снаряда се изстрелва с нов заряд ... и т.н

Това с .. ако отпред няма снаряд ...... не го разбрах

3.Ако е за случая от клипа _________ както горе споменах вероятно поради факта че това е било някаква показ/демонстрация са заредили само заряд .... напълно възможно :vertag: ... произвежда се изтрел ... подона се изхвърля в рамката - канала на оръдието остава отворен.... и понеже няма снаряд - няма акумулирана енергия в ижектора, за да издуха газовете от канала на оръдието .......

тука ... :!!!: ... вероятно някой не е включил нагнетателя - или не се е включил поради повреда..... и последствията се видяха .. :whistling::whistling::whistling:

Надявам се че можах да дам правдоподобно обяснение на случая

:117::117::117:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мерси, разбрах го.

Наистина, май нагнетателя или по-точно остъствието му участват в тая работа .....

"Ако отпред няма снаряд", имам предвид ако е зареден само заряда. Стана ясно, че в този случай се вади както на Т55, а когато има снаряд, се вади само неексплодиралия заряд, като се сменя с друг и се стреля, за да "излезе :laugh: " снаряда.

ПП

Че ще питам, що да не питам:). На, във, под и върху Т55 съм се търкалял много, на 34-ка само съм се возил веднъж отгоре, "как на фронте", но 72-ка не съм виждал, освен бегло отвън и един поглед върху МТО-то.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми написането по горе за НАГНЕТАТЕЛЯ и аз не го разбрах ма карай.Та като е само заряд и няма ОТПРЕД СНАРЯД откат НЯМА и клина не се отваря.Щот отката ОТВАРЯ КЛИНА.Това с изчакването и АВ-то е по скоро за Т-55.Не може ли да е по просто например гърми няма откат щот само заряд без снаряд,клина е затворен,обаче презареждането работи и иска да вкара втори снаряд А това става за около 7 секунди, е тогава точно иде пушека .Нали не мислите тези дет са влизали в танк че за втория някой отваря клина.Къде се отвори люка за подона на 72 кой го видя ,щот СЕ ОТВАРЯ САМО ПРИ ПРЕЗАРЕЖДАНЕ тогава изхвърля.Само заряд се ЗАРЕЖДА и ако НЕ Е демонстрация,щот снарядите са РАЗДЕЛНИ.Последно чехите на клипа не са от най кадърните ТАНКИСТИ,ма това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

solo

Без да се обиждаш но :doh: явно не си влизал в Т72

При изтрел нагнетателя се включва автоматично (за разлика от Т55) е ... може и ръчно - та в случая явно не се е включил

:lightbulb: Дали няма откат или има частичен :117::117::117: .. къде остава подона и какво е състоянието на клина?

:lightbulb: Как работи презареждането? Кой го командва- някой подаде ли му команда за зареждане? Не е ли свързано подаването на снаряда към оръдието с авт. отваряне на клина?

:lightbulb: Кога се изхвърля подона през люкчето и къде се намира до момента на изхвърлянето?

А колкото до това " Само заряд се ЗАРЕЖДА и ако НЕ Е демонстрация,щот снарядите са РАЗДЕЛНИ " - какво общо има че снаряд и заряд са разделени ....... нали е казано че е с разделно пълнене т.е. на касетата отгоре е поставен заряда ,а отдоло снаряда / :vertag: - дали едно от двете гезда е празно цикъла се изпълнява в пълен обем/ :happy: - цялата мисъл е без смисъл

:help::help::help: Май не си влизал .......... или поне да си стрелял

........................ :doh::doh::doh: има доста разлика от Т55 , но винаги може да се научи :book:

:crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...