Отиди на
Форум "Наука"

Борис I и сцената с художника Методий


Recommended Posts

  • Потребител

Четох наскоро "История славянобългарска" и там Свети Паисий описва как Борис (не знам дали така го наричаше) видял сцената с лова - мисля, че така беше, нарисувана от Методий и така той приема християнството. Може ли да ми дадете някаква насока относно този въпрос - мит ли е или е факт?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

определено е мит.

доколкото знам няма данни борис и методий да са се срещали, ако става дума за брата на константин философ

но дори и както е по-вероятно, да се има предвид друг човек с името методий, едва ли борис ще да е бил чак толкова наплашен от една рисунка.

само още нещо - легендата е не за сцена с лов, а за рисунка на страшния съд изобразена в ловния дворец на борис.

тази легенда цели да покаже силата на християнството, с подобна цел е и легендата, че борис излязал срещу бунтовниците само с кръст в ръка и те паднали на колене и се предали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В тази сцена става въпрос за Методий - монах иконописец, който според мен няма нищо общо с другия Методий, освен това царят не е Борис, а Муртагон (Омуртаг). Паисий описва приемането на хритиянството сравнително точно, но го отнася за по-раннен период и го свърза с цар Тривелий (Тервел). Въобще объркана работа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

паисий доста ги е смесил нещата.

наистина си прав, че в два абзаца пише муртагон, но пък пише и че след покръстването нарекли муртагон михаил и че покръстването станало през 845 г. (т.е. по времето на пресиян).

освен това паисий си пише точно за същия методий - брата на кирил и това е точно в частта за славянските учители.

в друг абзац пише за цар михаил йоан, които се кръстил през 845, че и търново е набъркано в цялата схема

така или иначе легендата си е легенда и най-вероятно не е истина

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...