Отиди на
Форум "Наука"

Употреба на теб (тебе), мен (мене)


Yordanp

Recommended Posts

  • Потребител

От извесно време ме тревожи въпросът, за правилната употреба на теб (тебе), мен (мене) и по точно, при кои случаи е позволено да се употрябяват всяка едина от формите.

Чувал съм различни мнения:

- И двете са правилни и книжовни за българския език. Само че е нужно да се доуточни, че става въпрос за различни държави:

Теб/Мен е книжовното в България

Тебе/Мене е книжовното в Македония.

"...Все по-често се употребява формата "мене" (тебе) в България. Тя се е наложила от западния диалектен район на страната, където се разположени националните медии (телевизия и радио). Поради тази причина и формата "мене"(тебе) в последните години се използва по-често устойчиво, отколкото книжовното теб/мен..." БАН 2004г

- Тези форми се употребяват само в официален разговор. "Теб/мен" е съкратено от "тебе/мене". Полседната двойка мисля, че се използва и в края на изречение вместо съкратения вариант.

Книжовни са и двете. Според В.Мурдаров са напълно дублетни, само дето "мене" и "тебе" май се използват в маалко по-висок регистър.

Кое според вас е по-правилно или допълнете, ако смятате, че имате по-различно мнение от горепосочените?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Третото.

В "Правописнен речник на българския език", изд. "Наука и изкуство", София, 2008 г. и двете форми са дадени като книжовни.

"Мен" и "теб" са съкратени форми на "тебе" и "мене".

"На/от теб" и "на/от мен" - също - на "на/от тебе", "на/от мене".

Често неправилно се употребява "Мен ми се струва, че..."

Правилно е да се казва "На мен ми се струва, че... (примерно) днес ще вали."

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Още по-странно е, че съм чувал някои хора да казват "Аз ми се струва...."

А сега по въпроса - мен/мене, теб/тебе не са ли остатъци от падежите в българския език? Макар, че може и да бъркам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Още по-странно е, че съм чувал някои хора да казват "Аз ми се струва...."

А сега по въпроса - мен/мене, теб/тебе не са ли остатъци от падежите в (старо)българския език?

Макар, че може и да бъркам...

Правилните изрази са:

- На мен ми се струва, че...

- Струва ми се, че...

- (Аз) Смятам/считам/мисля, че...

- (Аз) Имам усещането/чувството, че...

Пример:

- Струва ми се, че ти не учиш достатъчно за изпита и, че ще те скъсат на него.

- А на мен ми се струва, че знам достатъчно по повечето от темите/въпросите в конспекта.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
От извесно време ме тревожи въпросът, за правилната употреба на теб (тебе), мен (мене) и по точно, при кои случаи е позволено да се употрябяват всяка едина от формите.

Чувал съм различни мнения:

Кое според вас е по-правилно или допълнете, ако смятате, че имате по-различно мнение от горепосочените?

"Мен" и "теб" са съкратени форми на "мене" и "тебе". По произход това са форми за родителен падеж на личните местоимения в старобългарски ("мене" и "тебе").

Няма разлика в употребата им, едната или другата форма се предпочита предимно за благозвучие. Ако някой ти каже, че едната или другата форма е по-малко правилна, му цитирай Ботев: :bigwink:

"О, мой боже, правий боже!

Не ти, що си в небесата,

а ти, що си в мене, боже, -

мен в сърцето и в душата..."

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...