Отиди на
Форум "Наука"

Малко жизненоважна информация...


ljubo

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте! :]

Нов съм във форума - идвам с определена цел :]

Искам да направя игра, за химията, за която ще са ми нужни малко информация предоставена от вас :))

Трябва ми да знам кой с кой елемент как си взаимодейства...

Бурно, мирно, превръща се в газ, такива неща ^^ Също така и какво точно се получава :]

След като завърша играта - имам 20 дни(за такава игра, ако информацията ми се предостави бързо, ще мога да я завършва) ще ви покажа какво се е получило :]

Идеята й е да се използва в класните стаи :] Стига да стане добре - ще се използва, гарантирано ми е :)

Очаквам вашата помощ :)

Отначало би било супер съединенията да са прости, след това, в течение с времето БД ще стане много по-голяма, ще може потребителя да добавя още взаимодействия :)

Поздрави, Любомир Янчев :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

- Названието на науката химия произлиза от латинката дума hummus, която значи почва, пръст, земя. От hummus произлиза думата homo (на френски - homme) - човек, мъж. Hummus, от своя страна, произлиза от египетската дума Ta Khemet - названието, което древните египтяни дали на земята си. Оттук следва, че химията е възникнала в Древен Египет.

- Откъде идват имената на химичните елементи?

Водород - от латинското наименование "раждам", тъй като при взаимодействие с кислород се образува вода.

Въглерод - от латинското наименование на въглена.

Азот - не поддържа дишането (от гръцки) и образува селитра (от латински).

Кислород - на латински означава "раждам киселини".

Натрий - от староеврейски език - природна среда, натрон.

Алуминий - идва от латинското наименование на стипца - алумен.

Фосфор - от гръцкото "носещ светлина" поради способността му да свети при бавно окисляване.

Хлор - от гръцкото "хлорос", т. е. жълто-зелен.

Калций - от калкс - латинското наименование на варта.

Хром - носи името си от гръцкото наименование на цвят.

Кобалт - от немското наименование на злия дух Кобалт.

Мед - от латинското наименование на о. Кипър, който е богат на Мед.

Бром - от гръцкото "зловоние", защото е газ с остра и задушлива миризма.

Йод - от гръцкото наименование "виолетов", какъвто цвят са парите му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това определено би ми помогнало, но явно не си разбрал точно какво ми трябва :?

Например:

Hydrogen + Carbon = CH4(Attraction), Carbon can attract 4 Hydrogens - може да привлече до 4

Oxygen bonds with itself, but Hydrogen can break an Oxygen bond - може да го раздели

H2O + Potassium = Explosiv reaction.

Имам предвид... аз тези реакции ще ги анимирам... Просто ми трябва да знам какво се получава и как се получава - има ли пушек или направо огън, какъв цвят е пушека или огъня, дали просто се заменят елементите или какво :]

Както и какво става ако примерно му пуснем ток (devil)

Поздрави, Любо! :]

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами те реакциите са много. А и на какво ниво? Ако ще ги анимираш, предлагам ти да направиш някои механизми в органиката. Ако искаш нещо ефектно е друг въпрос (калий с вода със самозапалване на водорода, "златен дъжд", "вулкан" и т.н.).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би било супер да имам няколко елемента, измежду които да са направени почти всички реакции :]

Иначе - нека реакциите да бъдат само: пушек с различен цвят и самозапалване :]

Всичките елементчета ще са като емотикончета, идеята е малчуганите в училищата да учат по интересен и забавен начин за реакцийте :]

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Би било супер да имам няколко елемента, измежду които да са направени почти всички реакции :]

Това не го разбрах много много, но с H O C и N може да се правят много неща (реакции ;))

Иначе - нека реакциите да бъдат само: пушек с различен цвят и самозапалване :]

Всичките елементчета ще са като емотикончета, идеята е малчуганите в училищата да учат по интересен и забавен начин за реакцийте :]

Ами почти всички алкални метали се самозапалват (к'ва глупост написах :(, т.е. водорода се самозапалва де от отделената топлина). Друго за което се сещам са балони с водород и при запалване на връзката (фитила), балона гърми и се получава вода. Вкарване на азот (хелий, ако е в колба) при горене, при което горенето престава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тенкю, че се взе замалко с проблема ми :]

Само с 4 елемента журито няма да се изкефи ^^

Иначе - тези емотикончета си се разхождат из една стая и когато се срещнат правят реакция... Това е идеята :] След като направят реакцията започва да се разхожда мутирало емотиконче - такова с повече от един елемент в структурата си :]

Трябват ми точно реакциите и какво се получава от тях...

Но ми трябват само тези реакции, при които се отделя пушек или се запалват... Както и тези с елементарно заместване :]

П.С.:

Съжалявам, ако използвам неподходящи термини, не съм много-много на "ти" с химията :]

Поздрави, Любо! :]

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тенкю, че се взе замалко с проблема ми :]

Ама той проблема все още не ми е ясен ;).

Само с 4 елемента журито няма да се изкефи ^^

Иначе - тези емотикончета си се разхождат из една стая и когато се срещнат правят реакция... Това е идеята :] След като направят реакцията започва да се разхожда мутирало емотиконче - такова с повече от един елемент в структурата си :]

Тези 4 са основата на органиката, но към тях винаги можеш да добавиш сяра, фосфор, метали и т.н. "Мутиралото емотиконче" трябва да е вече молекула ;). Лошото е, че в химията нещата не са толкоз прости.

Трябват ми точно реакциите и какво се получава от тях...

Но ми трябват само тези реакции, при които се отделя пушек или се запалват... Както и тези с елементарно заместване :]

П.С.:

Съжалявам, ако използвам неподходящи термини, не съм много-много на "ти" с химията :]

Поздрави, Любо! :]

Пушеците са повече физика. Абе по-добре вземи и заведи хлапетата на една вечер на химията в ХФ, ама е чак напролет. Ще се впечатлят определено ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност трябва да е програма, с това се явявам на състезание, от което се избират 3 приложения за в класната стая ;]

Трябват ми около 10 елемента и реакциите между тях... След това може да се направят и пермутацийте между тях - (1+2) + 3 = бля-бля... смисъл...1ви + 2ри елемент като една молекула + 3ти елемент = еди-какво си...

При всяка една комбинация обаче ми трябва и информация дали излиза пушек, дали просто се смесват или дали избухват :]

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз помогнах с каквото мога.

Ако искаш химик да ти ИЗРАВНИ някакви формули, описващи реакция между химичните елементи Хикс и Игрек, даващи в резултат някакъв нов елемент Зед, то не съм аз човекът, който може да ти помогне за това.

Ако имаш някаква представа относно това, кой елемент с кои други елементи искаш да съчетаеш, дай някакви по-конкретни примери.

Тя - Менделеевата таблица - съдържа (момент да ги преброя...) към 300 елемента. Ако искаш да разбереш как реагират всеки с всеки... То много сложно става.

post-471-1256898218_thumb.jpg

post-471-1256898250_thumb.jpg

post-471-1256898297_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ChemLab v. 2.5 - Химическа лаборатория - това е софтуер, който може да помогне.

Предполагам, че е образователен софтуер, който евентуално би могъл да ти подскаже идеи за твоята игра.

http://www.modelscience.com/products.html#Screen%20Shots

http://www.modelscience.com/software.html?...me&link=nav

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Би било супер да имам няколко елемента, измежду които да са направени почти всички реакции :]

Иначе - нека реакциите да бъдат само: пушек с различен цвят и самозапалване :]

Всичките елементчета ще са като емотикончета, идеята е малчуганите в училищата да учат по интересен и забавен начин за реакцийте :]

Ами най-простата химична реакция предизвикваща екстлозия Na + H2O e колко ще е силен взрива зависи от количествата но щом е за малчугани може да пишеш просто бурна реакция и със звук и със пушек и огън.

Дрга например калиев премангабат и глицерол или глицерин от тоя обикновения с който си мажем обувките зимата да не пропускат вода, реакцията е свързана със възпламеняване при смесването им. Може дари да пробият тънка дървена дъска.

KMnO4 + С3Н5(ОН)3

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тя - Менделеевата таблица - съдържа (момент да ги преброя...) към 300 елемента. Ако искаш да разбереш как реагират всеки с всеки... То много сложно става.

Аууу, Историк недей така. Де ги преброи тез 300 елемента ;). Не са повече от 118-120 (даже според "съветската" школа известна с нагласяване на експериментите ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
C H R Cl Zn Cu K Ne Pb Cl O N

Eто тези измислих ^^

Колкото повече комбинации - толкова по-добре :]]]

Поздрави, Любо! :]

Те такъв елемент R нема ;). Неона го забрави с него кой знае какви реакции няма да получиш, същото се отнася за азота, медта, цинка и оловото. Не че не реагират, но реагират повечето със съединения, а не с отделни елементи, пък и няма "пушеци". Наблегни на "активните" елементи, а именно, алкалните и халогенните. Вместо газове, утайки вършат ли ти работа?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аууу, Историк, недей така. Де ги преброи тез 300 елемента? Не са повече от 118-120 (даже според "съветската" школа известна с нагласяване на експериментите!).

Шегувах се, разбира се и исках да видя кой първи ще види, че съм сбъркал! Браво, Митко!

Колкото до броя на елементите, те са 118, май... Мързи ме да броя, ако трябва да съм честен.

Мисля, че това е също много интересно:

http://www.ptable.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Шегувах се, разбира се и исках да видя кой първи ще види, че съм сбъркал! Браво, Митко!

Колкото до броя на елементите, те са 118, май... Мързи ме да броя, ако трябва да съм честен.

Мисля, че това е също много интересно:

http://www.ptable.com/

май не са 118 :) макар, че така ги дават.

Аз имам една таблица и там са 127, някаква руска

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
май не са 118 :) макар, че така ги дават.

Аз имам една таблица и там са 127, някаква руска

Повечко от 118 са, ма на "школата" от Дубна нямам много вяра ;). Те тез техни "елементи" само там си ги правят и никой не може да им повтори опитите, както и за много други неща де :).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...