Отиди на
Форум "Наука"

Старите стоки - на мода


Recommended Posts

  • Потребители

За съжаление "демокрацията" (както обикновено се нарича днешния период на "упадъчен социализъм") ни заля с много некачествени стоки и ментета. Така думичката "вносно", което беше символ за качество се замени с рекламата по сергиите "произведено в България".

От друга страна си имаше и някои хубави неща и не виждам нищо лошо да си бяха останали. Аз лично бип искал да видя от добрия стар "Швепс", а не от днешните му заместители, макар и със същата марка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

У-у, да вярно, забравил съм го :) Пък и някоя и друга цистерна миеше улиците всяка седмица, макар и само в центъра....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Ммм, да!

Аз си искам шоколада "Кума Лиса"!

и то искам си го сега - искам си го веднага!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като австрийският "Gold" с лешници, никога не бях и не съм ял! Триста грама смърт! Туй "Милка" и разни швейцарски боклуци - просто гола вода! Те не са на ниво!

Ако има световни производители и те гледат този сайт, знаят за какво говоря!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Кутиите на "Вафла обикновена" помните ли ги? Бяха хванати с ТЕЛБОД!

Или "Заливка в собственост сос". Това в БНА никой, освен мене не можеше да го яде... Като го даваха, юнаците с мрачен вид го носеха на масата ми и отиваха нелегално да търсят ядене из мрачните социалистически шкембеджийници на града.

Кво не му харесваха не знам, то беше пръстите да си оближеш! :))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Него в Австрия (след като напуснах България) го купувах. Чудно нещо!

Което ми напомня да не забравяме пълната картина на нещата. И западните стоки бяха невероятни и то много повече от тукашните! Една миялна машина, която българската домакиня не познаваше, можеше да ти изкара 20 години.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък се сещам за една друга култова стока - наливното олио и особено неговият нерафиниран вариант - шарлана. Какво щастие беше да се сдобиеш с "мазната течност". Да наредиш в мазето 20 бутилки, седиш и ги гледаш, радваш им се, подреждаш ги, милваш ги, пазиш ги като очите си, защото бог знае кога пак ще пуснат олио. И си мислиш - е слава богу запасих се. И за готвене си имам олио, и за кандилото си имам, когато пак почне режимът на тока, няма да съм на тъмно и ти става едно спокойно на душата. Седиш, гледаш си олиото и си мечтаеш "ех сега ако може и захар да купя, че идва лятото и компоти трябва да варя. То капачки за буркани тази година може да не намеря, но ще използвам старите - като се слагат по две на буркан стават." Идилия. И изведнъж идията се нарушава от злокобната мисъл - "ами като измих шишетата, дали ги оставих да изсъхнат добре? Да не граняса олиото?". Е като граняса, граняса, майната му, Партията ще се погрижи и сигурно след 2-3 месеца пак ще пуснат олио. Ама как ли са трудещите се в САЩ или Англия, които си нямат Партия да се грижи за тях? Завалийките.

Сещам се и за прекрасната тоалетна хартия, онази същата, която всеки сам си я приготвяше, като късаше стари весници. :)

За щастие съм живял твърде малко през социализма. Не помня шоколада "Крава", а само някакви гадни марципани май Байкал. "Кума Лиса" го помня много добре, защото то друг май нямаше. Вафли не обичам и не мога да ги коментирам. Добрият стар "Швепс" също него помня, но се сещам за някакви помии от типа Етър, Лозина, Алтай и т.н. Помня че съм пил Кока-Кола 4-5 пъти, сами може да се сетите защо. Веднъж в "Златното пиле", което беше до нас, пуснаха Кока-Кола, но на човек даваха по 4 или 5 шишета, естествено "пълно за празно" (някои може би са забравили, че ако нямаш празно шише не можеше да си купиш газирано или бира, също ако нямаш бурканче, не можеше да си купиш кисело мляко). С брат ми се наредихме, като се правихме, че не се познаваме, иначе нямаше да можем да вземем. Той купи, а мен ме върна продавачът "защото вече веднъж съм бил взел и съм се наредил втори път". Въпреки протесните ми не ми даде да си купя. Ей такива спомени имам аз за "старите стоки" и за "изобилието". Но различни хора, различни спомени.

И не ми липсват, ама въобще, нито шоколадите "Крава" или "Кума Лиса", нито Етъра, нито Алтая, нито клисавият хляб, нито зелените кубински портокали, нито Москвич 412 или Лада Самара, нито наливното олио, нито дънките Панака :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И не ми липсват, ама въобще, нито шоколадите "Крава" или "Кума Лиса", нито Етъра, нито Алтая, нито клисавият хляб, нито зелените кубински портокали, нито Москвич 412 или Лада Самара, нито наливното олио, нито дънките Панака :smokeing:

Абсолютно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои от емблемите на социализма все още се намират в търговската мрежа. Например бисквити "Детска закуска". Спомняте ли си кога за пръв път сте яли "Детска закуска"? В началото на 80-те, или дори по-рано? Аз ядох вчера! Дизайнът на кутията е същият като през 80-те...

post-4896-1257004108.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Старият швепс беше няколко вида: Златен портокал, Мандарина, Ананас и горчивите Битер-Лимон, Грейпфурт и Тоник. И нямаха нищо общо с днешната помия, която се продава с марката "Швепс". От сегашните само тоника бива.

От продуктите на Щоща-кола и Пепси обаче имаше само обикновената кола и пепси. Миранди, спрайтове и такива неща бяха в категорията: Има ги на запад.

Алтаят беше нещо на билкова осново - не много сполучлив опит да се направи съветска Кока-кола. Единственото доближаване беше, че по едно време го продаваха като Коп-кола или Кооп-кола.

Етъра и лимонадата си ги има и сега, масар че не всички производители ги докарват на есенция и захар.

Другите по-обикновени бяха: Портокал (за диабетици), Бреза (зелено), Ягода, Малина, Манго. "Зелената ябълка" я има и сега, но нещо не могат да я докарат като едно време - дори и версията на Кока-Кола. Преди май имаше сок от ябълка в нея и само тя от газираните бързо се разваляше. Но беше хубава на вкус.

А маратонките - имах "Пионер" и изкарах доста години с тях. На сегашните издържливостта е много по-ниска от цената. Но тогава и у нас и на запад се гледаше на качествените материали и трайността. Сега се гледа да е по-евтино, че моралното стареене е много бързо. Но идеята да се прилага това и към хрините май не е много добра.

А шоколада "Крава" беше левче. Страшно много пари за време, когато средната заплата рядко надхвърляше 200лева. :hmmm: То май когато средната заплата надхвърли 100 лева "Кравата" изчезна и бе заменена от доста по-тънките "Фин млечен" и "Кума лиса". Иначе имаше и Eurocream в "Плод и зеленчук" - смес от бял и кафяв шоколад (не като онези шашми Финети и компания).

Но имаше и някои съмсем непознати неща: киви, ананас, манго, папая, аспержи, патисани, броколи, кивано, авокадо, артишок, лимети, китайско зеле, салата айсберг, водорасли, черни и бели китайски гъби, бамбуков корен, кактусови смокини, тамарило, личи ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От безалкохолните напитки си пропуснал "Спортист" и "Оранжада". Оранжадата може и да не си я виждал - аз бях малък, когато изчезна. В къщи обаче, намерих кибрит с рекламен етикет за "Оранжада" издаден 1966-та год. Ще го постна.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Ябълковия сок беше много хубав. Аз редовно си го купувах. Бозата също беше хубава. Не като днешната. А спомняш ли си дъвките " Турбо" и " Поморин "? Последните се продаваха в в амтеките. Те предшестваха дъвките " Орбит ".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От соковете имаше също доматен сок и нектар от праскови - в стъклени шишета. И сиропи, дето се разреждат, но бяха скъпи и повечето хора си правеха сами. А по центъра продаваха наливно от сиропите с газирана вода. Ца левче можеше да се гледа кино (50ст.), да се хапне хот-дог (35ст), да се пие такъв сок с газирана вода (6ст.) и да се иде до центъра с автобус (2х6ст).

А какви хубави пици само правеше Йордан Цонев - дебели като милинки, а не тънки като сегашните. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А какви хубави пици само правеше Йордан Цонев - дебели като милинки, а не тънки като сегашните. :biggrin:

Явно Йордан Цонев толкова е разбирал от пици :smokeing:

За качеството на стоката може да се съди по пазара. Ако една стока е качествена и търсена, тя няма да спре да се произвежда. Елементарна логика на пазарната икономика. Ако описаните тук стоки са били толкова качествени и желани от населението те нямаше да изчезнат от пазара. Защо фабриката за производство на дъвки "Идеал" е фалирала? Да не би сега народа да дъвче по-малко дъвки? Не. Просто Идеал, се дъвчеше поради липса на избор. Сигурно с умиление си спомняте и когато сте си купили лека кола -Трабант, Москвич, Лада, Вартбург или Шкода. Това означава ли че са били качествени коли? Не. Просто се радваш на това което имаш, колко и голям боклук да е.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз като ученик много често си купувах бурканчета с детски храни, предимно - шипков мармалад.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ябълковия сок беше много хубав. Аз редовно си го купувах. Бозата също беше хубава. Не като днешната. А спомняш ли си дъвките " Турбо" и " Поморин "? Последните се продаваха в в амтеките. Те предшестваха дъвките " Орбит ".

Турбо, бонибон, ментос, гърмящите дъвки, дъвки шок... Все готини боклучета бяха. Даже ни учеха, че слагали наркотици вътре. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...